• سه‌شنبه / ۱۵ آبان ۱۳۹۷ / ۱۱:۰۰
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-40075
  • خبرنگار : 50061

با خون شهید، بیعتی تازه کنیم/ 9

دفتر زندگی رئیس‌جمهور شهید (بخش سوم)

Etelaat-9-shahrivar-60(2)
محمدعلی رجایی به شهادت تمام کسانی که از دوران جوانی با وی مباشرت و معاشرت داشته‌اند، یک انسان خودساخته و برخوردار از سجایای عالی بود.

به گزارش ایسنا از قزوین، بعد از پیروزی انقلاب و اعلام تشکیل دولت موقت از سوی حضرت امام، بازرگان عهده‌دار مسئولیت نخست‌وزیری شد و دکتر شکوهی را که از اعضای نهضت آزادی ایران بود به‌عنوان وزیر آموزش‌وپرورش معین کرد. رجایی به همراه باهنر و سید کاظم موسوی نقش بسیار فعال و تعیین‌کننده‌ای در اداره امور این وزارت بر عهده داشتند.

هم‌زمان با انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی که حزب جمهوری اسلامی اسامی تعدادی از عناصر مؤمن و باسابقه در امر مبارزه را به‌عنوان نامزد نمایندگان مجلس از شهرهای مختلف ارائه و انتشار داد، وی در لیست حزب در تهران قرار گرفت که پس از اعلام نتایج آراء با یک‌میلیون و 209 هزار و 12 رأی به مجلس شورای اسلامی راه یافت.

|
پس از گذشت شش ماه از مسئولیت نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و پس از انتخاب بنی‌صدر به‌عنوان اولین رئیس‌جمهور نظام اسلامی به دلیل آن‌که مجلس شورای اسلامی نامزدهای معرفی‌شده از طرف او برای پست نخست‌وزیری را واجد صلاحیت‌های اسلامی و انقلابی نمی‌دانست، کار اختلاف بنی‌صدر با مجلس بالا گرفت.

بعد از نهیب امام که چرا کار متوقف‌شده است، بنی‌صدر به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد تشکیل هیئت 5 نفرهای را از میان نمایندگان مطرح کرد تا مجلس پس از بررسی و مشورت فردی را که واجد شرایط نخست‌وزیری می‌داند به او معرفی کند، مجلس نیز با این پیشنهاد موفقت کرد. بعد از حذف آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و مقام معظم رهبری از این ترکیب به دلیل حزبی بودن، بنی‌صدر بااینکه سه نفر بعدی را هم عضو حزب جمهوری اسلامی می‌دانست آن را پذیرفت.

پس از بررسی‌های طولانی، نظر هیئت سه نفره به‌اتفاق آرا بر این قرار گرفت که رجایی شایستگی تصدی مسئولیت خطیر نخست‌وزیری را دارد؛ پس از اعلام نظر هیئت به مجلس، مجلس شورای اسلامی نیز با اتفاق آرا بر این انتخاب تأکید و آن را به بنی‌صدر اعلام کرد.

رجایی با تعهدی که در قبال اسلام، انقلاب و امام و مردم داشت به‌رغم مشکلات فراوانی که فرا روی دولت نوپای او بود، همواره جنگ را در رأس مسائل می‌نگریست و لحظه‌ای از رسیدگی به امور رزمندگان و مهاجرین جنگی که براثر حملات ددمنشانه زمینی و هوایی دشمن بعثی از شهرهای خود به شهرهای دیگری پناه برده بودند، غفلت نمی‌کرد. در این شرایط حساس که دولت او با جدی‌ترین بحران‌های اقتصادی و سیاسی و کارشکنی‌های لیبرال‌ها و منافقین مواجه بود، وی با آرامش روحی و صلابت و اعتمادبه‌نفس خاصی به رفع مشکلات همت می‌گماشت.

پس از عزل بنی‌صدر از مسند ریاست جمهوری که قبل از آن حضرت امام نیز منصب فرماندهی کل قوا را که به او تفویض کرده بودند از وی بازستاندند، کشور در حالی مهیای دومین انتخابات ریاست جمهوری می‌شد که اثر تلخ این حادثه که در نخستین سال‌های پیروزی برای نظام نوپای اسلام روی داد در کام دوستان و یاران انقلاب و ملت شریف و انقلابی ایران باقی‌مانده بود.

آغاز دوران کوتاه رئیس‌جمهوری محمدعلی رجایی

دومین انتخابات ریاست جمهوری زمینه‌ای فراهم آورد تا لیاقت، کاردانی و تعهد رجایی پس‌ازآن دوران تلخ حاکمیت نفاق و لیبرالیسم بر کشور، بیش‌ازپیش آشکار شود.

|
با اصرار و تأکید جناح‌های خط امام و معتقدان به ولایت، رجایی در این انتخابات شرکت کرد و با رأی خیره‌کننده مردم شریف ایران ‌که نشانه محبوبیت وی به‌رغم دوران محدود نخست‌وزیری او بود، دومین رئیس‌جمهور ایران اسلامی شد. شیرینی خاطره مراسم تحلیف او در حضور امام در 11 مرداد سال 1360 که به هنگام دریافت حکم ریاست جمهوری در برابر مرشد و مراد خود زانو به زمین زد، هیچ‌گاه از ذهن ملت شریف ایران محو نخواهد شد.

|
|
رجایی در دوران کوتاه 29 روزه ریاست جمهوری خود که شهید دکتر باهنر را به‌عنوان نخست‌وزیر به مجلس معرفی و پس از تصویب مجلس در کنار خود داشت، با تشکیل کابینه‌ای انقلابی و جوان درصدد برآمد مشکلات ناشی از شرایط جنگی، بحران‌های اقتصادی، اشتغال و تورم که بیشتر آن‌ها به دلیل مصروف شدن وقت مسئولین در اختلاف با بنی‌صدر لاینحل مانده بود را مرتفع کند.

وی با شور و شوق و تعهد زائدالوصفی در بیشتر جلسات و کمیسیون‌هایی که لزومی به شرکت در آن‌ها نبود، حضور می‌یافت تا به سهم خود در رفع مشکلات و اتخاذ تصمیمات مدبرانه و تعجیل در اجرای اصول نقش خود را ایفا کند.

سرانجام هنگامی‌که در یکی از کمیسیون‌ها و جلسات شورای امنیت ملی شرکت داشت، به‌واسطه بمب‌گذاری مسعود کشمیری یکی از عوامل نفاق که در نخست‌وزیری نفوذ کرده بود، به همراه یار دیرین خود دکتر باهنر و تیمسار دستجردی رئیس شهربانی کل کشور به ملکوت اعلی پیوست و نام خود را در تاریخ مبارزات مردم مسلمان ایران جاودانه ساخت.

محمدعلی رجایی انسانی خودساخته و ساده زیست بود

شهید محمدعلی رجایی به شهادت تمام کسانی که از دوران جوانی با وی مباشرت و معاشرت داشته‌اند، یک انسان خودساخته و برخوردار از سجایای عالی بود.

دوران کوتاه مدیریت او در وزارت آموزش‌وپرورش و پس‌ازآن در مسند نخست‌وزیری و ریاست جمهوری یادآور مدیریتی درخشان با تکیه‌بر اصول و ارزش‌های اسلامی و انقلابی بود. وی در این دوران کوتاه هرگز حقیقت را فدای مصلحت نکرد و بر اجرای قانون و عمل به ضوابط و پرهیز از روابط و خویشاوند گرایی در امور اصرار ورزید.

در عرصه تدریس به‌عنوان یک معلم دلسوز تمام توان و تسلط و تجربه و ابتکارات خود را به کار می‌گرفت و در کنار تدریس، شاگردانی را که به آینده آن‌ها بسیار امیدوار بود، با مفاهیم دینی و سیاسی آشنا می‌ساخت. وی به‌عنوان پدری مهربان، برخی از اوقات فراغت خود را بدون دریافت کمترین حقوقی صرف تدریس فوق‌العاده دانش‌آموزانی که در درس او ضعیف بودند، اختصاص می‌داد.

در عرصه مبارزه هیچ‌گاه دچار غرور و بی‌احتیاطی نشد و هرگز فعالیت و مبارزه خود را منحصر به همکاری با یک گروه و جمعیت و سازمان نکرد.

وی بااینکه با اغلب گروه‌های مبارز مخفی و نیمه مخفی و علنی همکاری داشت، اما کمترین اثر و نشانه‌ای از فعالیت‌های خود که موجب حساسیت ساواک و شبکه‌های ارتباطی امنیتی آن بشود باقی نگذاشت.

میزان دوری و نزدیکی او در رفتارها و رابطه شخصی، خانوادگی و سیاسی‌اش جز بر اساس اصل اسلام‌مداری و باور و عمل به ارزش‌های انقلابی استقرار نبود.

|
مشی ساده‌زیستی او در دوران قبل و بعد از انقلاب زبانزد خاص و عام است. از مال دنیا ثروتی نیندوخت و خانه ساده و محقر او حتی در دوران نخست‌وزیری و ریاست جمهوری به همان وضع ساده دوران معلمی‌اش در سال‌های پیش از انقلاب باقی ماند.

به‌رغم اصرار دوستان و همکاران هیچ‌گاه حاضر نشد در استفاده از وسایل رفاهی که از سوی تعاونی‌ها در اختیار مردم قرار داده می‌شد برای خود امتیازی قائل گشته و بهره‌ای از آن را نصیب خود سازد.

|

|
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.