• دوشنبه / ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۱:۰۲
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-41107
  • خبرنگار : 50059

/انقلاب اسلامی در چهل‌ سالگی/

کتابخانه‌های استان قزوین؛ آنچه بودیم و آنچه شدیم

کتابخانه ها
قطار انقلاب اسلامی ایران روبه‌جلو در مسیر رشد و توسعه در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حرکت می‌کند و اینک در ایستگاه چهلم فرصتی پیش‌آمده تا به بازخوانی دست‌آوردهای آن در حوزه کتابخانه‌های عمومی استان قزوین بپردازیم.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، انقلاب اسلامی در چهلمین سالگرد پیروزی خود شاهد رشد و پیشرفت در بخش‌های مختلف است و می‌توان رهاورد و دست آوردهای چهل‌ساله نظام جمهوری اسلامی را در عرصه‌های مختلف مشاهده کرد.

آری قطار انقلاب اسلامی ایران روبه‌جلو در مسیر رشد و توسعه در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حرکت می‌کند و اینک در ایستگاه چهلم فرصتی پیش‌آمده تا به بازخوانی دست‌آوردهای آن در حوزه کتابخانه‌های عمومی استان قزوین بپردازیم.

در این گزارش به بررسی دست آوردهای چهل‌ساله انقلاب اسلامی در حوزه کتاب‌خانه‌های عمومی استان قزوین پرداخته‌شده است تا از این منظر آنچه بودیم و آنچه شدیم را موردبررسی قرار دهیم.

در بررسی‌های صورت گرفته د ر حوزه آمار شاخص‌های کتاب‌خانه‌های استان قزوین شاهد رشد 17 برابری تعداد کتاب‌خانه‌های عمومی نسبت به قبل از انقلاب هستیم به‌گونه‌ای که در پیش از انقلاب تنها چهار کتاب‌خانه در استان وجود داشت که در حال حاضر این رقم به 67 کتاب‌خانه ارتقاءیافته است.

آمار کتاب‌خانه‌های عمومی به تفکیک شهرستانی نیز چنین است؛

آمار تعداد کتابخانه‌های عمومی

تعداد اعضای کتاب‌خانه‌های عمومی استان نیز از 3 هزار نفر در پیش از انقلاب به 80 هزار و 405 نفر ارتقاءیافته که رشد 27 برابری را نشان می‌دهد.
|
پیش از انقلاب اسلامی 22 هزار نسخه کتاب در کتاب‌خانه‌های عمومی موجود بود که در حال حاضر به 926 هزار و 714 نسخه افزایش‌یافته که 42 برابر شدن آن نویدبخش اهمیت به قلم و نگارش و حضور نویسنده‌ها در این حوزه است. از این تعداد 268 هزار و 290 نسخه اهدایی و 658 هزار و 424 نسخه خرید بوده است.
|
آمار مجموع نسخه کتاب

در خصوص میزان زیربنای کتاب‌خانه‌های عمومی نیز شاهد 9 برابر شدن آن نسبت به‌پیش از انقلاب اسلامی هستیم به‌گونه‌ای که از 3650مترمربع به 32 هزار و 198 مترمربع گسترده شده است.
|
آمار زیربنای کتابخانه‌ها

تعداد کارکنان کتاب‌خانه‌های عمومی نسبت به‌پیش از انقلاب اسلامی هشت برابر شده است و از 16 نفر به 120 نفر رسیده است.
|
آمار بخش کودک کتاب‌خانه‌های عمومی استان نیز رشد 36 برابری داشته و از یک بخش کودک به 36 بخش کودک در کتاب‌خانه‌های عمومی استان افزایش‌یافته است.

در تجهیز بخش کودک کتابخانه‌ها نیز موارد ذیل مورد توجه قرار گرفته است:
الف- تهیه اسباب‌بازی‌های فکری و خلاقانه برای بخش‌های کودک تمامی کتابخانه‌ها
ب- تهیه کمد اسباب‌بازی برای تمامی کتابخانه‌ها
ج- افزایش منابع بخش کودک
د- تهیه ساعت دیواری یک‌شکل برای تمامی کتابخانه‌ها
و- زیباسازی و رنگ‌آمیزی بخش کودک کتابخانه‌ها

همچنین در بخش کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی، برنامه‌های متعدد و جذاب فرهنگی به مناسبت‌های مختلف و یا به‌طور مستمر با همکاری و مشارکت اعضای کودک و نوجوان کتابخانه‌ها، با محوریت کتاب، برگزار شده به گونه‌ای که تاکنون بیش از 4000 برنامه متعدد در جهت افزایش انس با کتاب در کودکان و نوجوانان و ارتقاء سطح آگاهی مراجعین بخش کودک و نوجوان کتابخانه‌ها صورت گرفته است.
فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه توسعه کتابخانه‌ها

در سال‌های قبل کتابخانه‌ها فقط دارای بخش مخزن بوده و در حال حاضر بخش‌های نوجوان، کودک، کمک‌درسی، نوسوادان،  استان شناسی، دیداری- شنیداری، مرجع و پژوهش، نمازخانه، نشریات، سالن مطالعه، نابینایان و نسخ خطی به کتابخانه‌ها اضافه شده است.

همچنین یکی از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در حوزه کتابخانه‌های عمومی توجه به زیباسازی و شاداب‌سازی کتابخانه‌ها است که در قالب مواردی چون رنگ‌آمیزی فضاهای داخلی کتابخانه‌ها، تهیه گلدان و گل برای کتابخانه‌ها، نصب قفسه فلزی در تمامی کتابخانه‌ها، نصب کارت ساعت در تمامی کتابخانه‌ها، تهیه ساعت دیواری یک‌شکل برای تمامی کتابخانه‌ها و بهسازی و زیباسازی نمای بیرونی کتابخانه‌ها انجام‌شده است.

عضویت رایگان در کتابخانه‌ها

در طی سال و به مناسبت‌های مختلف عضویت رایگان در کتابخانه‌ها انجام می‌شود که در مقایسه با سال‌های قبل تعداد روزهای عضویت رایگان بسیار زیاد شده است.
1 روز کتابخانه‌ای – 2 روز شهرستانی – 3 روز استانی در طی سال
1 روز به مناسبت 24 آبان (هفته کتاب) – 1 روز به مناسبت 17 اسفند (سالروز تأسیس نهاد) در طی سال
انجام عضویت رایگان خردسالان (گروه سنی پیش‌دبستانی)، معلولان، افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، مراکز خیریه، جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های آن‌ها، همسر و فرزندان شهدا، اعضای فعال بسیج، کلیه بازنشستگان دولت و سایر موارد تفاهم‌نامه‌ای

افزایش خدمات کتابخانه‌ها

الف- افزایش ساعات کاری کتابخانه‌ها
ب- افزایش روزهای خدمات‌رسانی برخی از کتابخانه‌ها در روزهای تعطیل رسمی
ج- اختصاص کتابخانه‌ای به بانوان و تهیه امکانات مناسب به جهت رفاه حال مراجعین و اعضای کتابخانه
د- ایجاد وای فای رایگان در کتابخانه‌ها
ه- اتصال کلیه کتابخانه‌ها به شبکه اینترنت و کافی‌نت

فعالیت‌های عمرانی صورت گرفته در کتابخانه‌ها را می‌توان در قالب کتابخانه‌هایی که افتتاح‌شده و کتابخانه‌هایی که کلنگ ساخت آن بر زمین زده‌شده است مورد بررسی قرار داد.

افتتاح برخی کتابخانه‌ها

1.کتابخانه امام علی خاکعلی سال 1396
2.کتابخانه باقرالعلوم عصمت آباد سال 1395
3.کتابخانه شهدای امدادگر قزوین سال 1395
4.کتابخانه شهید رجایی قزوین سال 1394
5.کتابخانه کامیاب آقایی آلتینکش سال 1394
6.کتابخانه حکمت خوزنین سال 1394
7.بخش نابینایان کتابخانه شهدا سال 1394
8.کتابخانه دانش نصرت‌آباد سال 1393
9.بخش نسخ خطی کتابخانه علامه رفیعی سال 1393
10.کتابخانه دارالعباس شریفیه سال 1393
11.کتابخانه شهدای کمال آباد سال 1393
12.کتابخانه امام رضا آبیک سال 1389
13.کتابخانه یادگار امام محمدیه سال 1388
14. کتابخانه دکتر دبیرسیاقی سال 1377
همچنین نخستین کتابخانه ویژه بانوان نیز در 11 خرداد 96 در کتابخانه هلال‌احمر شهر قزوین به بهره‌برداری رسیده است.

کلنگ‌زنی کتابخانه‌ها

1.کتابخانه مرکزی شهر بوئین‌زهرا با 50 درصد پیشرفت فیزیکی
2.کتابخانه عمومی شهر نرجه با 25 درصد پیشرفت فیزیکی
3.کتابخانه عمومی شهر سگزآباد با 10 درصد پیشرفت فیزیکی
4.کتابخانه عمومی شهر بیدستان
5.کتابخانه عمومی شهر شریفیه

به گزارش ایسنا، میزان مطالعه و کتاب‌خوانی ملاک پیشرفت و کتاب مقبول‌ترین و نزدیک‌ترین تبلور فرهنگی به طبع آدمیان است لذا ملتی راه توسعه و پیشرفت را طی می‌کند که مردمش اهل مطالعه کتاب باشند. حال با نگاهی به کتاب و کتاب‌خوانی و نقش ارزنده آن درزمینه ارتقا دانش، بینش، بصیرت و آگاهی مردم می‌توان به این نتیجه رسید که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در عرصه فرهنگ کتاب‌خوانی توجه و عنایت ویژه‌ای شده است.

گزارش از رقیه ملاحسنی خبرنگار ایسنا منطقه قزوین
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.