• چهارشنبه / ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ / ۰۹:۳۶
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-41117
  • خبرنگار : 50061

/انقلاب اسلامی در چهل سالگی/

شکوفایی علمی در «دانشگاه مادر» استان قزوین

image_2019_2_2-14_24_24_167_Ovj
با ورود به دهه چهارم و بلوغ انقلاب اسلامی دستاوردهای این انقلاب شکوهمند را بررسی می‌کنیم؛ ازجمله این دستاوردها می‌توان به رشد علوم و تحصیلات دانشگاهی اشاره کرد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ دانشگاه دولتی در استان وجود نداشت و دانشجویان برای تحصیل با مشکل مواجه بودند ولی با پیروزی انقلاب اسلامی توجه ویژه‌ای به علم و دانش صورت گرفت و در همین راستا دانشگاه‌ها افزایش پیدا کردند.

دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) ازجمله دانشگاه‌هایی است که در عمر بابرکت انقلاب اسلامی تأسیس و راه‌اندازی شده است و در حال حاضر 9530 دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند که 395 دانشجوی آن خارجی است و 715 نفر نیز زبان‌آموز زبان فارسی هستند.

تعداد رشته‌های تحصیلی در این دانشگاه در مقطع کارشناسی 36 رشته، مقطع کارشناسی ارشد 78 رشته، دکتری 31 رشته است.

در این دانشگاه بین‌المللی 7 دانشکده و یک پژوهشکده به نام مرکز آینده‌پژوهی احداث شده که 43 گروه آموزشی در آن‌ها مستقر هستند.

|
تعداد مقالات علمی پژوهشی این دانشگاه 245 مقاله و تعداد مقالات ISI نیز 399 مقاله است.

از نخبگان این دانشگاه می‌توان به پروفسور سعید عباس‌بندی در فهرست دانشمندان پر استناد جهان، انتخاب دکتر فرزاد ابراهیمی عضو هیئت‌علمی گروه مکانیک در حوزه مهندسی با تعداد استناد 1770 به‌عنوان پژوهشگر یک درصد برتر ایران در سال 1397، کسب عنوان قهرمانی لیگ اختراعات چهارمین دوره مسابقات کشوری رباتیک آزاد شیراز، دکتر مرتضی طاهری عضو هیئت‌علمی گروه علوم ورزشی در جمع یک درصد داوران برتر جهان، دکتر محمد بیات عضو هیئت‌علمی گروه شیمی و مسلم شیروانی نوغانی دانشجوی دکترای آینده‌پژوهی به‌عنوان پژوهشگران برگزیده استان قزوین اشاره کرد.

مهم‌ترین دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشگاه در سال‌های اخیر:

* کسب عنوان قهرمانی لیگ اختراعات در چهارمین دوره مسابقات کشوری رباتیک آزاد شیراز در سال 2018

* کسب رتبه هفتم در میان دانشگاه‌های جامع و مؤسسات تحقیقاتی کشور، در تعاملات علمی بین‌المللی و بر اساس شاخص مقالات با مشارکت بین‌الملل از کل مقالات، بر اساس گزارش پایگاه استنادی اسکوپوس در سال 2017

* قرار گرفتن دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در جمع مؤثرترین‌های دنیا در کنار ۵۳ دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشور، بر اساس اطلاعات استخراج شده از پایگاه شاخص‌های اساسی علم (ISI-ESI)، در سال 2017

* رشد قابل‌توجه مقالات دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) بر اساس آخرین فهرست مقالات یک درصد برتر کشور، بر اساس اطلاعات پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در سال 2016

|
* قرار گرفتن نام پروفسور سعید عباس‌بندی، عضو هیئت‌علمی گروه ریاضی دانشگاه، در فهرست دانشمندان پر استناد (یک درصد برتر) جهان در سال‌های 2014، 2015، 2016 و 2018

* انتخاب دکتر فرزاد ابراهیمی، عضو هیئت‌علمی گروه مکانیک در حوزه مهندسی با تعداد استناد 1770 به‌عنوان پژوهشگر یک درصد برتر ایران در سال 1397

ارتباط صنعت و دانشگاه:

متأسفانه ارتباط صنعت و دانشگاه آن‌گونه که باید باشد مطلوب نیست به طریقی که یا صنعت به دانشگاه اعتماد کافی ندارد و یا دانشگاه به طریقی به صنعت اعتماد ندارد و این اعتماد دوجانبه باید ایجاد شود.

اقداماتی در این راستا توسط دانشگاه و برای ایجاد ارتباط با صنایع شروع شده که باید فعال‌تر شود، دانشگاه‌ها در این زمینه وظیفه دارند که کارهای پژوهشی در دانشگاه‌ها را به سمت کاربردی شدن پیش ببرند.

این دانشگاه در تلاش است که بتواند ارتباط و اعتماد دوطرفه را ایجاد کند و چیزی را که ازنظر علمی توان انجامش را دارد و می‌تواند باعث ارتقای صنعت استان و کشور شود، انجام دهد.

اساتید این دانشگاه معتقد هستند که این حلقه مفقود است و بایستی جبران شود. تقویت حوزه ارتباط با صنعت به دلیل اینکه در قزوین شهر صنعتی بوده و مراکز صنعتی زیادی در این شهر فعال هستند بسیار مهم و قابل‌توجه است که می‌توانیم از این ظرفیت‌ها در استان استفاده بهینه کرده و  روی این بخش کار شود، البته این یک بخش دوجانبه است. یعنی لازمه همکاری بیشتر مسئولان صنایع و همکاری‌های آن‌ها را می‌طلبد. خوشبختانه این امر در شرف تحقق است و امروز شاهد عقد قراردادهای مختلف با بخش‌های خصوصی و صنعتی هستیم.

مراکز راه‌اندازی شده برای فعالیت‌های پژوهشی:

• پژوهشکده آینده‌پژوهی؛

پژوهشکده آینده‌پژوهی در سال 90 در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به‌عنوان اولین پژوهشکده آینده‌پژوهی در سطح کشور و منطقه با هدف دیده‌بانی و رصد تحولات مختلف اعم از سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی به‌منظور توسعه و شکوفایی کشور هم‌زمان با بیستمین سالگرد تأسیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین تأسیس شد.

در سال 1393وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، طبق مصوبه قطعی از شورای گسترش آموزش عالی، پژوهشکده آینده‌پژوهی موفق به اخذ سه گروه پژوهشی آینده‌نگاری، آینده‌پژوهی فرهنگی ـ اجتماعی، آینده‌پژوهشی جهان اسلام و روابط بین‌الملل شد.

پژوهشکده آینده‌پژوهی با اجرای پژوهش‌های بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای در سطح ملی و فرابنگاهی به‌منظور توسعهفرآیندها و بروندادهای لازم برای سیاست‌گذاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، دفاعی، امنیتی، علمی و فناوری، ارائه خدمات پژوهشی و مشاوره‌ای به سازمان‌های تصمیم‌گیر و سیاست‌گذار در حوزه‌های مذکور و اشاعه نتایج پژوهشی در جامعه فعالیت می‌کند.

• مرکز کارآفرینی؛

مرکز کارآفرینی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) از سال 1391 با انگیزه اشاعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی در محیط دانشگاه و اقشار دانشگاهی و سپس تعمیم آن در بین آحاد جامعه با استفاده از روش‌های پیشرفته پژوهشی و آموزشی فعالیت شروع کرده است. مهم‌ترین دستاوردها و طرح‌های پژوهشی این مرکز:
  
|
راه‌اندازی آزمایشگاه مرکزی در دانشگاه:

با توجه به نیاز روزافزون دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در جهت افزایش بهره‌وری و ارتقای توان پژوهشی اساتید و محققین در سطح ملی، راه‌اندازی آزمایشگاه مرکزی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) از خرداد ۱۳۹۵ شروع شد. این واحد، زیرمجموعه معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)  است و برای ارائه خدمات آزمایشگاهی طبق آئین‌نامه‌های تصویب‌شده در شورای آزمایشگاه مرکزی عمل می‌کند.

|
دانشجویان بورسیه:

دانشجویان بین‌الملل دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به دو صورت در این دانشگاه پذیرش می‌شوند؛ عده‌ای از این دانشجویان بورسیه هستند که توسط شورای بورس وزارت علوم معرفی می‌شوند و بعد از گذراندن دوره آموزش زبان فارسی در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه، وارد رشته تخصصی خودشان می‌شوند. بخش دیگری از این دانشجویان خارجی هم هزینه‌های تحصیل خود را پرداخت می‌کنند که آن‌ها هم ملزم به یادگرفتن زبان فارسی هستند.

|
مهم‌ترین فعالیت‌های پژوهشی:

• اجرای 3 طرح از 7 طرح برگزیده استان از سوی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه
• رشد 130 درصدی برگزاری همایش‌های علمی دانشگاه در سال 97 نسبت به سال 96
• رشد قابل‌ملاحظه اختراع ثبت‌شده اعضای هیئت‌علمی دانشگاه طی سال‌های 1392 تا 1396 که سیر صعودی آن در نمودارهای مربوطه قابل‌ملاحظه است.

|
• رشد قابل‌ملاحظه کتاب‌های منتشرشده اعضای هیئت‌علمی دانشگاه طی سال‌های 1392 تا 1396 که سیر صعودی آن در نمودارهای مربوطه قابل‌ملاحظه است.

|

|
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.