• سه‌شنبه / ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۱:۰۴
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-41355
  • خبرنگار : 50059

ایسنا بررسی می‌کند؛

نهاده طیور در تصرف آقای «م»/ تهران به‌مثابه دیوی، مرغ‌ها را می‌بلعد!

نهاده طیور در تصرف آقای «م»/ تهران به‌مثابه دیوی، مرغ‌ها را می‌بلعد!
در این گزارش به بررسی دغدغه‌ها و مطالبات صنف مرغداران استان قزوین پرداخته شده است تا شاید به گوش مسئولان امر رسیده و برای پیگیری و حل آن قدمی مؤثر بردارند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، به دومین جلسه کمیته نظارت بر فرآیند مایحتاج عمومی و کالاهای اساسی و چگونگی اقدام و مقابله با تخلفات و جرائم استان قزوین واقع در سالن کنفرانس دادسرای قزوین دعوت بودم؛ وارد کوچه که شدم متوجه تجمع چندین نفر روبروی دادستانی شدم که بنر نوشته‌هایی را با خود حمل می‌کردند. جلوتر رفته و نگاهی به بنر نوشته‌ها کردم؛متوجه شدم صنفی از مرغداران قزوین خواهان رسیدگی به معضلات و دغدغه‌های خود از سوی دستگاه قضا هستند.

با تعدادی از نمایندگان مرغداران گفت‌وگو کردم تا از نزدیک در جریان مشکلات این صنف و خواسته‌هایشان باشم. از آنجا که تعداد بسیاری خواهان صحبت بودند بدون ذکر نام به بیان دغدغه‌های هر کدام از این تولیدکنندگان مرغ بسنده می‌کنیم. باشد که این  دغدغه‌ها و مطالبات به گوش مسئولان امر رسیده و برای پیگیری و حل آن قدمی مؤثر بردارند. 

 پیامک جهاد کشاورزی علت تجمع

یکی از مرغداران علت تجمع خود را پیامکی از سوی جهاد کشاورزی دانسته و می‌گوید: در این پیامک آمده که مرغ باید به قیمت 8500 تومان توسط مرغدار به بازارعرضه شود این در حالی است که قیمت تمام‌شده برای ما نزدیک به 10هزار تومان است و از سوی دیگر سازمان امور دام قرار بود نهاده با قیمت دولتی به مرغداری‌ها بدهد اما با وجود پر بودن انبارهای خود آن را از مرغداران دریغ می‌کند و مرغدار  مجبور است با قیمت آزاد آن را در بازار سیاه تهیه کند. 

نهاده‌های طیور در تصرف آقای «م»! 

مرغدار دیگری با شکایت از واسطه بازی‌های موجود می‌گوید: مسئولان از ارز 4200 تومانی حرف می‌زنند در حالی که همه‌چیز را 3 برابر قیمت کرده‌اند، واردکننده عمده آن آقای «م» است که قیمت‌ها را هر روز برای ما می‌فرستد و در آن قیمت سویا 2450 تومان و ذرت 1350 تومان ذکر شده اما در بازار آزاد سویا به قیمت 4000 و ذرت به قیمت 1700 تومان به دست ما می‌رسد البته اگر باشد! جهادکشاورزی نهاده‌ای به دست ما نمی‌دهد، همه چیز در دستان آقای «م» است که در بحث توزیع با این قیمت نهاده به دست ما نمی‌رسد و ما همه‌چیز را به‌صورت آزاد خریداری می‌کنیم.
|

جوجه 700 تومانی شده 4000 تومان

دیگر تولیدکننده مرغ در استان از قیمت بالای تمام‌شده سخن گفته و اعلام می‌کند: مجبور شده‌ایم جوجه 700 تومانی را به قیمت  4000 تومان خریداری کرده و در سالن‌هایمان بریزیم که این قیمت رشد 10 برابری داشته است، از قبل نهاده‌ها را با ارز 4200 تومانی به ما نداده‌اند و اکنون انتظار دارند مرغی که قیمت تمام‌شده آن 10 هزار و 500 تومان برای مرغدار است را با قیمت 8500 تومان عرضه کنیم. ما تمام سرمایه خود را در این راه گذاشته‌ایم و به بانک بدهکاریم. واقعاً ضرر می‌کنیم.  

مرغ به‌وفور موجود است

آن دیگری نیز تأکید می‌کند: مرغ در بازار به‌وفور موجود است اما موضوع بر سر قیمت آن است. ما نهاده‌ها را از طریق دلال‌ها و با واسطه تهیه‌کرده‌ایم و الآن دولت اعلام کرده چون آقای «م» نهاده را با ارز 4200 تهیه‌کرده و یک کیلو هم به دست ما نداده است پس شما هم باید مرغ را با قیمت 8500 عرضه کنید که این به ضرر ماست و باید از جیب خودمان بدهیم. 

گم‌شدن 7 هزار تن سهمیه قزوین در بازار 

یک مرغدار از پشت سر خودش را به جمع مرغداران رسانده و می‌گوید: ما جوجه را با قیمت 4500 تومان خریده‌ایم و سویا و ذرت را از بازار آزاد تهیه‌کرده‌ایم این در حالی است که 10 هزار تن به‌عنوان سهمیه نهاده‌های وارداتی برای استان قزوین ارسال شده که شاید در نهایت 3 هزار تن آن به دست ما رسیده و مابقی گم شده است. اگر جهاد یک کیلو نهاده به مرغداران داده اعلام کند؛ تمام حرف‌های ما از روی سند است، معتقدیم نهاده‌ها احتکار شده و یا از طریق دلال و واسطه در بازار آزاد فروش رفته است و ما هم مجبور به تهیه آن از بازار سیاه هستیم. 

دست‌هایی پشت پرده است

یک مرغدار با تجربه نیز از ضعف مدیریت استان در این حوزه گلایه کرده و می‌گوید: مدتی است ستاد تنظیم بازار راه‌اندازی کرده‌اند تا نهاده‌ها را با قیمت دولتی به مرغدار بدهند اما دست‌هایی پشت پرده در حال فعالیت است که باید توسط مسئولان شناسایی شود. برای حل مشکلات خود پیگیری‌های بسیاری کرده‌ایم اما گویی اسم مرغدار و مشکلات ما تبدیل به توپ فوتبال شده و از این مسئول به مسئول دیگری پاس‌کاری می‌شود و کسی پاسخگوی ما نیست. 

تولیدکنندگان را به امان خدا رها کرده‌اند

مرغدار دیگری هم می‌گوید: ما اینجا جمع شده‌ایم تا بگوییم اگر مسئولان قصد دخالت دارند از همان ابتدا چرا وارد میدان نشدند و ما را حمایت نکردند، من یک تریلی سویا خریداری کرده‌ام به قیمت 100 میلیون تومان، در حالی که باید 50 میلیون پرداخت می‌کردم؛ چرا مسئولان الآن مرغداران را مجبور می‌کنند که به‌زور مرغ خود را ارزان به بازار بفرستند این کار آن‌ها ضد تولید است. ما اعتراض به این حرکت داریم، الآن یک ماه است که با این مشکلات روبرو هستیم، تولیدکنندگان را به امان خدا رها کرده‌اند، پشت بازار نهاده‌ها را با قیمت سیاه می‌فروشند و هیچ‌کس هم رسیدگی نمی‌کند، خواهان این هستیم که دادستان به داد ما برسد. مسئولان می‌خواهند که ما از جیب خودمان به مردم یارانه بدهیم، گناه من تولیدکننده چیست؟ 

نگذارید ورشکست شویم

یک مرغدار جوان نیز می‌گوید: کمک کنید به ما، چند مرغدار ورشکست شده و مرغداری آن‌ها خالی از مرغ شده است. خداوکیلی مسئولان نگذارند چنین بلایی سر ما هم بیاید، نهاده داده‌اند اما به دست ما نمی‌رسد.

تهران به‌مثابه دیو، مرغ را می‌خورد

اکبر آقاجانی رئیس اتحادیه مرغ و ماهی قزوین نیز می‌گوید: سابقه نداشته که حتی ما نیم ساعت هم بدون مرغ باشیم، ما همیشه پیش‌بینی لازم را برای ایام عید کرده و می‌کنیم، اما چون قیمت مرغ بین استان‌ها دونرخی شده و در استان ما 11 هزار و 500 تومان و در استان‌های همسایه با قیمت بیش از 14 هزار تومان به فروش می‌رود دچار مشکل شده‌ایم لذا توصیه ما این است که حتماً قیمت با اطراف یکی شود چون اگر این دو نرخ بودن ادامه یابد قزوین بدون مرغ خواهد شد و استان‌های دیگر مثل تهران مرغ را به هر قیمتی به‌مثابه دیوی به خود جذب می‌کند. متأسفانه در حال حاضر پشتیبانی استان قوی نیست و اکثر مرغداران نهاده‌ها از جمله ذرت و سویا را با قیمت بالا تأمین می‌کنند و نهاده با ارز 4200 تومانی به دست مرغ داران نرسیده است. 

ایسنا پیگیری می‌کند

این سخنان مرغداران قزوین بود که جدای از میزان صحت و درست بودن یا نبودن ادعاهای اعلام شده، نشان از آشفتگی در بازار مرغ قزوین و دست‌های پشت پرده‌ای داشت که به این فضا دامن می‌زنند. در گزارش آتی مطالبات مرغداران را با مسئولان استان مطرح و خواستار توضیحات آن‌ها خواهیم شد. 

گزارش از رقیه ملاحسنی خبرنگار ایسنا منطقه قزوین 
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.