• سه‌شنبه / ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۵
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-41925
  • خبرنگار : 50057

ایسنا بررسی می‌کند؛

عملکرد شورای اسلامی شهر قزوین در سالی که گذشت

شورای شهر قزوین
سال گذشته ۲۱۸ طرح و لایحه در ۷۷ جلسه علنی شورای شهر قزوین مورد تصویب قرار گرفت، ۶۵ پروژه شهری بااعتبار ۷۶۲ میلیارد و ۱۷۲ میلیون تومان نیز افتتاح و کلنگ زنی شد، اما مهم‌ترین فعالیت شورا در سال گذشته چه بود و کدام اقدام در راستای حل مشکلات مردم بوده است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، هفته گرامی‌داشت شورا تمام شد، کلنگ زنی‌ها، جشن‌ها، تقدیر و تشکرها هم به پایان رسید؛ برای بررسی عملکرد شورای پنجم به سراغ اعضای شورای شهر، اصحاب رسانه و مردم رفته‌ایم تا نظرات هرکدام را در این موضوع جویا شویم.


شورای شهر نهادی است که اعضای آن توسط مردم انتخاب می‌شوند، بعد از انتخاب شهردار، بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی‌های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی، تهیه طرح‌ها و پیشنهادهای اصلاحی، ارائه راه‌حل‌های کاربردی جهت برنامه‌ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذی‌ربط از مهم‌ترین وظایف شورای شهر است .

رئیس: مهمترین کار شورا تکمیل پل امام رضا (ع) است/ نایب رئیس: با اجرای پل مخالف هستم

حکمت‌الله داوودی رئیس شورای شهر قزوین مهم‌ترین کار شورا را تکمیل پل امام رضا (ع) می‌داند و می‌گوید: پل امام رضا (ع) پروژه سنگین و موفقی بود که آثار آن را مردم در آینده می‌بینند، مهدی عبدالرزاقی نایب رئیش شورای اسلامی شهر قزوین نیز اتمام این پل با هزینه 120 میلیارد تومانی را بزرگ‌ترین کار شورا معرفی می‌کند و تأکید می‌کند: با اجرای پل مخالف هستم اما ازنظر هزینه و اهمیت بزرگ‌ترین کار شورا در سال گذشته بود.

داوودی کمربندی شرق قزوین را از دیگر پروژه‌های موفق شهری می‌داند و می‌گوید: کانالیزه کردن رودخانه با نظر سازمان آب منطقه‌ای از دیگر طرح‌های مهم انجام‌شده در سال گذشته است که برای 200 سال آینده آن نیز مطالعات صورت گرفته و در صورت سیل مشکلی ایجاد نمی‌شود، این پروژه ازنظر اهمیت مورد توافق سایر اعضای شورا ازجمله عبدالرزاقی، سعید دقیقی و سیده منیره قوامی نیز هست.

تحقق 84 درصدی بودجه سال 97، توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی، خریداری اتوبوس‌های جدید و مجهز، توسعه مسیر دوچرخه‌سواری، توسعه فضای سبز و تأسیس پارک بانوان در جنوب شهر از دیگر فعالیت‌های خوب شورا ازنظر داوودی است که سایر اعضا نیز به آن اشاره کردند.

در دومین سال شورا، همدلی بین اعضا بیشتر شده است

مهدیه سادات قافله باشی عضو شورای شهر قزوین که ترکیب شورای پنجم از جوانان و افراد دارای تجربه را ترکیبی خوب می‌داند، معتقد است: سال گذشته با توجه به اینکه دومین سال شورا بوده، همدلی بین اعضا بیشتر و مصوبات با کمترین اختلاف به تصویب رسیده است.

این عضو شورای تأکید می‌کند: پویایی در برخی از ایام سال ازجمله در فرودین ماه سال جاری و در اسفندماه سال گذشته و داشتن شهری پرشور و هیاهو ازجمله دستاوردهای شورا است که به‌واسطه آن رنگ به شهر آمده و هنر در شهر جاری‌شده است.

دقیقی نیز معتقد است: شورای پنجم با نگاه «انسان‌محوری با احترام به محیط‌زیست» نگاه متفاوتی با دوره‌های قبل دارد و می‌گوید: در تمام پروژه‌های ساخته‌شده در این دوره سعی شده که از اشکال زمخت استفاده نشود.

زهرا یوسفی اما به اقدامات شهرداری در حوزه ورزش اشاره می‌کند و افزایش 800 درصدی بودجه ورزشی، حمایت از ورزشکاران قهرمانی و ورزش‌های همگانی؛ توسعه پارک‌ها و اماکن عمومی؛ تجهیز پارک‌ها به ست ورزشی، خرید ست ورزش برای مدارس دخترانه مناطق محروم، راه‌اندازی تیم بسکتبال بانوان و آقایان، توسعه مسیر دوچرخه‌سواری در خیابان‌های سطح شهر، ساخت جاده سلامت را از مهم‌ترین فعالیت‌های شورا می‌داند که سعید دقیقی دیگر عضو شورا نیز با وی هم‌نظر است.

قافله باشی، یوسفی و قوامی به‌اتفاق معتقد هستند که تأسیس اولین گرمخانه زنان، تأسیس اولین خانه هنرمندان، ساخت خانه تئاتر که در حال انجام است و راه‌اندازی چندین خانه فرهنگ و فرهنگسرا نیز از مهم‌ترین عملکرد شورا در حوزه فرهنگ و هنر است؛ کمک به اتوبوسرانی و پرداخت یارانه به افراد معلول و جانباز و تأسیس کارگاه ویژه زنان خانه‌دار از دیگر اقدامات مهم انجام‌شده ازنظر آن‌ها است.

محسن حق‌شناس و قوامی نیز معتقد هستند که جلوگیری از پسماندهای صنعتی از سایر استان‌های کشور به شهر قزوین که خطر بسیاری برای محیط‌زیست و مردم شهر داشت از مهم‌ترین مصوبه شورا بوده است.

 قوامی اجرای پروژه‌های نیمه‌تمام و ایجاد درآمد پایدار، تأکید بر پیوند زیست‌محیطی، احد چگینی تصویب و ارتقا بودجه 98، فرج الله فصیحی نیز اعمال تخفیف برای مناطق کم برخوردار و بافت فرسوده و بررسی حسابرسی شهرداری را از دیگر برنامه‌های موفق شورا می‌داند.

هرکدام از اعضای شورا چه دغدغه‌ای دارند که در سال پیش‌رو پیگیری خواهند کرد؟

داوودی رسیدگی به تمام موضوعات شهری را دستور کار شورای پنجم می‌داند، مهم‌ترین دغدغه شورا در سال 98 را تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره مانند برج تجارت و حکم‌آباد، پیگیری و پرداخت بدهی به بانک شهر می‌داند.

احد چگینی تأکید می‌کند: لایحه‌ای که در حوزه مدیریت شهری کمک کند ایجاد درآمد پایدار است، این موضوع هفت سال مطرح‌شده اما عملیاتی نشده است.

دقیقی همچون احد چگینی به وضعیت معیشتی مردم اشاره می‌کند و می‌گوید: کشور در شرایط اقتصادی بدی قرار دارد و باید بودجه افزایش پیدا کند؛ از طرفی آموزش مباحث فرهنگی ورزشی باید موردتوجه قرار بگیرد چراکه فرهنگ از کودکی نهادینه می‌شود، توسعه حمل‌ونقل پاک و مسیرهای پیاده‌روی نیز پیگیری خواهد شد.

قافله‌باشی نیز مهم‌ترین دغدغه خود را مناسب‌سازی معابر، تقویت فضای سبز و ایمنی بازار به لحاظ آتش‌نشانی بازار، ساخت تندیس چهره‌های معاصر و در قید حیات و نام‌گذاری خیابان‌ها و کوچه‌ها به نام آن‌ها، مطرح می‌کند.

حق‌شناس می‌گوید: مهم‌ترین دغدغه درونی شورا مشورت است باید از فکر نخبگان شهر قزوین استفاده شود، یکی از اشتباهات این است که کارشناسان ویژه شورا نداریم شورا باید اصلاحاتی درون خود انجام دهد و حوزه‌های تخصصی را به افراد داخل شورا خارج از جناح‌های سیاسی واگذار کنند، این دغدغه‌ای است که منیره قوامی هم بر آن تأکید دارد و نبود کارشناس را نقص شورا می‌داند.

فصیحی می‌گوید: شهرداری به بانک شهر بدهی کلانی دارد، در حال حاضر ماهیانه هفت میلیارد تومان دیرکرد به بانک شهر پرداخت می‌کند که تسویه این بدهی مهم‌ترین دغدغه شورا است.

عبدالرزاقی نیز تأکید می‌کند: مهم‌ترین موضوعی که امسال پیگیری می‌کنم حل معضل ترافیک و مشکلات نواحی کم برخوردار ازجمله فضای سبز، خدمات شهری و رفاهی است.

یوسفی نیز می‌گوید: بافت فرسوده جنوب و مرکز شهر، محدوده تاریخی شهر و محدودیت ساخت‌وساز، بلاتکلیفی پروژه‌های بلاغی و طرح توسعه امامزاده حسین، رد شدن لوله‌های مواد چهارگانه از زیر شهر و بمب ساعتی و بودن پادگان در داخل شهر از مهم‌ترین دغدغه‌های شورا است.

با همه این‌ها شورای شهر چه نمره‌ای دریافت می‌کند؟

علی‌رغم اینکه برخی از اصحاب هنر و رسانه معتقد هستند که شورای پنجم با جناح‌بازی همراه است، داوودی تأکید می‌کند: من بارها اعلام کردم شورای شهر نباید نگاه سیاسی و جناحی داشته باشد چراکه ما باید به همه شهروندان خدمات ارائه دهیم و در اغلب روزها مشکلات را پیگیری و حل کردیم و آنچه در توان بوده است انجام دادیم.

اگرچه همه اعضا با تضارب آرا معتقد هستند که نمره را باید مردم بدهند، بااین‌حال رئیس شورای شهر قزوین فعالیت‌های شورا را قابل‌قبول می‌داند اما می‌گوید که با 20 فاصله‌داریم.

فصیحی ، عبدالرزاقی، چگینی و یوسفی نیز معتقد هستند که وظیفه خود را به‌خوبی انجام دادند و پیش وجدان خود آسوده‌خاطر هستند.

دقیقی عضو جوان شورا نیز بابیان اینکه از فضای ورزشی آمدم و از همه اعضای شورا جوان‌تر هستم، تصریح می‌کند: از زمانی که به‌عنوان منتخب مردم انتخاب شدم سعی کردم اولین اصولم پاک بودن باشد و از این جایگاه سو استفاده شخصی نکردم، هر چه زمان بگذرد به پختگی بیشتری می‌رسم و تا اینجای کار راضی هستم و نمره قبولی رو به مثبت و بالا به عملکردم می‌دهم.

 قافله باشی نیز نمره دادن را کار سختی می‌داند و می‌گوید: تمام تلاش خودم را انجام دادم به‌طوری‌که از صبح زود تا آخر شب برای شورا وقت می‌گذارم، کار شورا سخت است و برای انجام کاری باید نظر همه اعضا مثبت باشد، بااین‌حال از عملکرد خود صد در صد رضایت ندارم نمره قبولی و خوب می‌دهم و امیدوارم در دو سال آینده با سیاست‌گذاری و همراهی شهرداری و استانداری کارهای مثبتی انجام شود.

حق‌شناس نیز می‌گوید: به شورای شهر قزوین نمره خوبی نمی‌دهم من هم جزو این‌ها هستم و نمره ناپلئونی می‌دهم، من در اقلیت شورا هستم؛ افقی که برای شورا متصور بودم با این چیزی که هستم متفاوت است، شعارم این بود که با مردم باشم الان هم هستم سعی کردم از اتفاقات رانت کناره‌گیری کنم.

قوامی نیز به خود نمره 12 می‌دهد و دلیل آن را هم اجرایی نشدن برخی از برنامه‌های شورا می‌داند و تأکید می‌کند: شورا یک کار گروهی است؛ اگر محدودیت نداشتم و می‌توانستم برنامه‌هایم را انجام دهم قطعاً نمره‌ام 20 بود.

مردم چقدر از شورا راضی هستند؟

قافله باشی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها شورا را حمایت از هنرمندان بومی می‌داند و می‌گوید: در این دوره از شورا فراخوان عمومی المان‌ها اختصاصی نیست و به افراد خاصی داده نمی‌شود همچنین سعی شده است که از ظرفیت پیمانکاران بومی و هنرمندان بومی قزوین استفاده شود.

این در حالی است که جمالی مجسمه‌سازی قزوینی معتقد است: شورا وعده حمایت از هنرمندان بومی را داده بود اما عید امسال و سال گذشته تمام المان‌های حجمی از شهرهای دیگر خریداری شد و حتی یک کار هم از قزوین خریداری نشد.

حجت‌الاسلام مهدی قلی پور یکی از روحانیون قزوینی نیز ضمن اینکه کارنامه شورا را قابل‌قبول می‌داند؛ بیان می‌کند: شورا متأسفانه خیلی درگیر برگزاری برنامه‌ها و مراسم‌ها است، بهتر است علی‌رغم حضور و حمایت از برنامه‌هایی مثل همایش دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی درد واقعی شهر رو ببینند.

رؤیا بابایی روزنامه‌نگاری که در اغلب جلسات شورا حاضر است نیز می‌گوید: نمره دادن به شورا وظیفه ما نیست، تأمین فضا برای شلتر بانوان؛ حمایت مالی از هیئت‌های ورزشی، تعدد برنامه‌های فرهنگی، ایجاد سازوکاری برای استفاده رایگان معلولین، جانبازان و سالمندان از حمل‌ونقل عمومی، تهاتر یا تملک خانه‌های خانواده شهدا یا افراد کم‌بضاعت با نگاه مساعدت ازجمله برنامه‌های خوب‌صورت گرفته توسط شورای پنجم است.

وی تأکید می‌کند: اما به‌طورکلی چند لایحه هستند که حتی یادآوری آن‌ها نیز قلبم را به درد می‌آورد، برای مثال شهرداری یک پروژه ساختمان‌سازی در نواب داشته که از بانک شهر وامی دریافت کرده و به‌عنوان پیش‌پرداخت به پیمانکار پرداخته و کل پروژه به همین صورت تکمیل شد درنهایت سود شهرداری چند واحد بیشتر نبود که این امر نشان می‌دهد سرمایه شهر و شهروندان هدررفته است.

این روزنامه‌نگار ادامه می‌دهد: همچنین بدهی ۳۵۰ میلیارد تومانی شهرداری به بانک شهر که بسیاری از دارایی‌ها و املاک شهرداری را به‌عنوان بخشی از این بدهی بلعیده و به این راحتی‌ها تسویه شدنی نخواهد بود دلم را بسیار می‌سوزاند؛ البته این دو مورد هر دو به جای مانده از ادوار قبلی شورا هستند.

محمدعلی اشتریان دیگر خبرنگار قزوینی نیز با تأکید بر لزوم مشورت با متخصصان معتقد است: پروژه پیاده راه‌سازی سبزه‌میدان به نظرم بدترین اقدام مدیریت شهری بود، این پروژه با نیت خوب و هدف انسان‌محوری و کاهش تردد خودرو و جلوگیری از آلودگی محیط‌زیست ایجاد شد اما دیدیم که نه‌تنها تعدد خودروهای تک‌سرنشین کمتر نشد بلکه با ایجاد ترافیک مسلماً آلودگی هوا هم بیشتر و نارضایتی مردم را هم به دنبال دارد.

یکی دیگر از خبرنگاران قزوینی نیز می‌گوید: دغدغه‌های فرهنگی و اجتماعی شورا پررنگ است اما ظاهراً خیلی دانش و توان برنامه‌ریزی بهتر برای ارتقا فرهنگ و هنر وجود ندارد و صرفاً به برگزاری چند جشن و جشنواره بسنده شده است، در یک سال گذشته انشعاباتی بین اعضا اتفاق افتاده است که آن‌ها را از هدف اصلی دور کرده است؛ ضمن اینکه دغدغه‌ای نسبت به زنان وجود ندارد.

ناهید هدایتی یکی دیگر از خبرنگاران حاضر در شورا می‌گوید: در شورا همواره بر ارزیابی اثرات زیست‌محیطی پروژه‌های شهری تأکید شده است، این در حالی است که پروژه‌های سافاری پارک، دریاچه‌های مصنوعی، کمربندی شرق، جاده‌کشی در باغستان پیوست زیست‌محیطی ندارند اما به تائید شورای شهر رسیده است و می‌گویند که احتمالاً بعد از افتتاح پروژه، پیوست آن تهیه می‌شود.

به گزارش ایسنا، شورا اسلامی شهر قزوین، قبل از آنکه شورای شهرداری باشد؛ شورای مردم است؛ بنابراین باید مصوباتی در شورا تصویب گردد که نفع آن برای مردم باشد و از تصویب پروژه‌هایی که به ضرر مردم است اما جیب برخی از افراد را پر می‌کند باید جداً خودداری شود.

گزارش از آرزو یارکه سلخوری خبرنگار ایسنا منطقه قزوین
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.