• سه‌شنبه / ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۰
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-42080
  • خبرنگار : 50061

تولید آزمایشی خودروی الکتریکی در مرکز فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد قزوین

16
مرکز تحقیقات مکانیک و خودرو با درخشش تیم خودروی الکتریکی پاراکس در چندین دوره مسابقات ملی طراحی و ساخت خودروی الکتریکی دانشگاه صنعتی شریف، گام نخست را در بومی‌سازی دانش فنی و تجاری‌سازی وسایل نقلیه پاک برداشت و با تأسیس شرکت دانش‌بنیان در حال تولید آزمایشی نخستین خودروی الکتریکی در کلاس کوادریسایکل است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، اظهار کرد: «سینتک»، مرکز فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی قزوین است که در سال 1390 با تجمیع مراکز تحقیقاتی دانشگاه که در حوزه‌هایی همچون رباتیک و هوش مصنوعی، مکانیک و خودرو، علوم شناختی و مدیریت فعالیت می‌کردند آغاز به کار کرد.

در این مرکز تبدیل‌شدن به یکی از بزرگ‌ترین اکوسیستم‌های کارآفرینی دانشگاهی به‌عنوان چشم‌انداز تعریف‌شده است؛ همچنین این مرکز خلق یک اقتصاد پر جنب‌وجوش برآمده از تحقیقات و فعالیت‌های خود را پیگیری می‌کند.

در حال حاضر این مرکز شامل چهار مرکز تحقیقات، دو شتاب‌دهنده و یک مرکز رشد است؛ دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با اتکا به قطب رباتیک مرکز سینتک، از سال 1385 تاکنون میزبان 13 دوره از مسابقات بین‌المللی رباتیک آزاد ایران بوده است و هرسال میزبان صدها تیم دانشجویی و دانش‌آموزی در قالب لیگ‌های مختلف از سراسر کشور و جهان بوده و موفق به کسب ده‌ها مقام معتبر در مسابقات جهانی روبوکاپ شده است.

گام نخست در بومی‌سازی دانش فنی و تجاری‌سازی

مرکز تحقیقات مکانیک و خودرو با درخشش تیم خودروی الکتریکی پاراکس در چندین دوره مسابقات ملی طراحی و ساخت خودروی الکتریکی دانشگاه صنعتی شریف گام نخست را در بومی‌سازی دانش فنی و تجاری‌سازی وسایل نقلیه پاک برداشت و با تأسیس شرکت دانش‌بنیان در حال تولید آزمایشی نخستین خودروی الکتریکی در کلاس کوادریسایکل است.
 
شتاب‌دهنده و استارتاپ استودیو سورس (SRC) بخشی از اکوسیستم کارآفرینی سینتک است که با مأموریت تسهیل شرایط ایجاد استارتاپ‌های نرم‌افزاری مبتنی بر تحقیق و توسعه و به‌خصوص فعال در زمینه هوش‌مصنوعی از سال 1394 آغاز به کار کرد؛ طی چهار دوره اجرای برنامه شتاب‌دهی بیش از 1000 طرح در این شتاب‌دهنده بررسی و درمجموع بر روی 33 استارتاپ سرمایه‌گذاری اولیه (PreSeed) انجام‌شده است؛ در حال حاضر 14 استارتاپ همچنان فعال هستند و چهار استارتاپ نیز موفق به اخذ درجه دانش‌بنیانی شده‌اند و درمجموع 100 نفر مشغول به کار هستند.

در راستای تحقق مأموریت شتاب‌دهنده و چشم‌انداز سینتک، بر اساس تجربه‌های جهانی با توجه به میزان امکان‌پذیری در برهه‌های زمانی چندین ملاک برای انتخاب استارتاپ در نظر گرفته‌شده است که عبارت‌اند از: دارا بودن هسته اصلی توانمند و معتقد به ایده محوری، ایده محوری نوآورانه و تا حد ممکن Disruptive و در نهایت مبتنی بودن استارتاپ بر تحقیق و توسعه و تلاش برای ایجاد فناوری عمیق (Deep Technology).

شتاب‌دهنده و استارتاپ استودیو سورس طی برنامه هشت‌ماهه پیش شتاب‌دهی و شتاب‌دهی با سرمایه‌گذاری اولیه، فراهم آوردن امکان استقرار و اسکان تیمی، حضور در کنار سایر استارتاپ‌ها و تیم‌های تحقیقاتی مجموعه و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی به استارتاپ‌ها کمک می‌کند تا محصول اولیه خود را در چندین گام با گرفتن بازخورد از کاربران اولیه توسعه‌دهنده تا در نهایت در پایان برنامه شتاب‌دهی در «روز ارائه» به فرشتگان سرمایه‌گذار ارائه کند.

استارتاپ‌های می‌توانند در صورت تمایل برای یک دوره سه‌ساله پس از خاتمه برنامه شتاب‌دهی همچنان در مرکز رشد متعلق به مرکز فناوری و نوآوری سینتک حضور داشته باشند.

«شتاب‌دهنده سورس» ِ مرکز فناوری و نوآوری سینتک دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، یک مجموعه تحقیقاتی – مالی است تا بر این پارادوکس جامعه غلبه کنیم. ضمن حمایت از کسانی که «فراتر از هنجارها» می‌اندیشند درصدد ایجاد یک جامعه مستعدی که در آن بتوانیم با تغییر رویکرد (mindset) افراد، آن‌ها را به سمت نوآوری و فناوری درآمدزا سوق دهیم.

راه‌حل و رسالت خود را در دستیابی به چشم‌انداز و هدف ترسیم‌شده، در طراحی و راه‌اندازی یک شتاب‌دهنده کسب‌وکارهای نوپا که رویکرد بسیار مثبتی بر روی کسب درآمد از فعالیت‌هایی که جهت‌گیری به سمت تحقیق و توسعه دارد، می‌بینیم.


دانشگاه ظرفیتی برای ایجاد کارآفرینی پویا و پایدار

دانشگاه‌ها و به‌خصوص مراکز تحقیقاتی واقع‌شده در دانشگاه‌ها دارای پتانسیل ویژه‌ای برای خلق یک فضای کارآفرینی منحصربه‌فرد هستند؛ دسترسی به منابع انسانی متخصص، امکان ساخت شبکه‌های متنوع از محققان‌ومتخصصان و امکان تبادل دانش؛ فرصت کم‌نظیری جهت خلق یک اکوسیستم کارآفرینی پویا و پایدار ایجاد می‌کند.

افرادی که قرار است تغییر مطلوب را ایجاد کنند، امروز در دانشکده‌ها و دانشگاه‌های ما سرگردان‌اند،‌ این سرگردانی دانشجویان همواره برای ما عذاب‌آور بوده است، ما اینجا هستیم تا با رسالت خودمان؛ تغییر و تلنگری در ذهنیت و نوع نگاه این آدم‌ها به زندگی ایجاد کنیم که باور داریم این تغییر در نگاه کردن، تغییر در عمل کردن و درنتیجه تغییر در جامعه است.

به جهت سیاست بالادستی و توان مجموعه اولویت نخست در جذب و فعالیت دانشجویان دوره کارشناسی دانشگاه آزاد است؛ این موضوع هرگز سبب نمی‌شود که نگاه تنگ‌نظرانه‌ای به دیگر افراد داشته باشیم، در سابقه شتاب‌دهی سورس، تاکنون ۳۶ تیم وجود داشته‌اند که ۱۱ تیم از آنان دارای بنیان‌گذارانی خارج از مجموعه دانشگاه بوده‌اند.

سرمایه‌گذاری روی ۲۶ ایده استارتاپی

شتاب‌دهنده سورس تاکنون با پشت سر گذاشتن سه نسل شتاب‌دهی، سرمایه‌گذاری مشخصی بر روی ۲۶ ایدهٔ استارتاپی داشته است که هرکدام دارای یک داستان منحصربه‌فرد هستند، این داستان‌ها نتیجه شکست‌ها، موفقیت‌ها و فرازونشیب‌های مختلفی است که تیم‌ها در کنار ما تجربه کرده‌اند.

برای درک نیاز و طراحی یک روش مناسب برای مخاطبین خود از یک‌سو، از سوی دیگر به جهت کسب تجربه و آشنایی با فضای موجود، به‌صورت مداوم در حال یادگیری و اصلاح روش‌های خود هستیم و تاکنون با برپایی سه دورهٔ شتاب‌دهی تجارب ارزنده‌ای را کسب کرده‌ایم که با تکیه بر آن بتوانیم یک روش مناسب را به‌کارگیریم.

از فروردین‌ماه 97 فصل جدیدی از فعالیت‌های شتاب‌دهنده سورس با جذب تیم‌های نسل چهارم شتاب‌دهی و تغییر دکوراسیون شتاب‌دهنده آغاز شده است و معتقدیم که این همکاری‌ها منجر به تشکیل یک اتمسفر پویا و زایا در فضای کسب‌وکارها در ایران خواهد شد.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.