• دوشنبه / ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۱
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-42101
  • خبرنگار : 50061

ایسنا بررسی می‌کند؛

بازارهای مسکن، طلا و خودرو چه میزان حباب دارند؟

حباب طلا
طی یک سال گذشته بازارهای مختلفی شاهد صعود قیمت‌ها بودند، افزایش  قیمتی که برخی آن را حباب دانسته و بسیاری از افراد چشم‌به‌راه ترکیدن این حباب توسط اقدام عملی مسئولان بوده و هستند؛ افزایش قیمت طلا، خودرو و مسکن ازجمله این بازارهاست.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
بررسی قیمت‌ها نشان می‌دهد که در ابتدای شهریورماه سال 96 قیمت طلای 18 عیار 118 هزار تومان، سکه بهار آزادی یک میلیون و 117 هزار تومان و دلار نیز به قیمت 3800 تومان دادوستد می‌شد، در ماه‌های مختلف سال این قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفتند به طوری که در روز پایانی سال 96 قیمت هر گرم طلای 18 عیار به 150 هزار تومان و قیمت هر یک سکه بهار آزادی نیز به یک میلیون و 621 هزار تومان و دلار نیز به 4700 تومان رسید ولی این پایان ماجرای افزایش قیمت‌ها نبود.

بعد از تعطیلات نوروز 97 قصه از سر گرفته شد و قیمت‌ها روی شیب صعود قرار گرفتند؛ در شش ماه نخست این سال قیمت‌ها هر دقیقه به میزان 10 تا 15 هزار تومان جابه‌جا می‌شدند، شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت که در مهرماه 97 قیمت طلا از مرز 500 هزار تومان، سکه از مرز پنج میلیون تومان و دلار نیز از کانال 18 هزار تومان عبور کردند و همین امر موجب شد تا بسیاری به دلایل مختلف از جمله از بین نرفتن ارزش پول ملی و یا بعضاً سودجویی به این بازار روی‌آورند.

بعد از افزایش قیمت سکه، دلار و طلا بازارهای دیگر  از جمله مسکن و خودرو نیز از این بازارها تأثیر گرفتند به‌گونه‌ای که رشد بیش از 100 درصدی را در این بازارها شاهد بودیم، رشدی که بسیاری از افراد این قیمت‌ها را حباب دانستند.

فرشاد فصاحت عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیام نور استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا به علل افزایش قیمت‌ها در بازار اشاره و تشریح می‌کند: افزایش قیمتی که امروزه با آن مواجه هستیم ناشی از افزایش قیمت دلار و اعمال تحریم‌ها در کشور است. با توجه به کاهش منابع ارزی داخل کشور امیدی به کاهش قیمت دلار نیست و همین موضوع باعث می‌شود تا قیمت‌ها در سایر بازارها نیز به تعادل در سطح بالا برسند، البته در برخی بازارها مثل بازار خودرو چون افزایش قیمت و تورم حاکم ناشی از هیجانات بازار بوده است حباب 10 تا 15 درصدی به وجود آمده که با تثبیت نرخ ارز شاهد از بین رفتن این حباب‌ها خواهیم بود.

آیا امسال بازهم شاهد بیشتر شدن حباب قیمت‌ها خواهیم بود؟

فصاحت ادامه می‌دهد: در شرایط رکود تورمی که همزمان رکود و تورم را در اقتصاد شاهد هستیم دولت‌ها از طریق ابزارهای سیاست پولی و مالی به دنبال رفع این پدیده برمی‌آیند. از بین بردن رکود و تورم به‌صورت هم‌زمان کار دشواری است زیرا برای از بین بردن تورم باید پول موجود در دست مردم را خارج کرد که باعث تشدید رکود در بازار می‌شود، از طرفی اگر سیاست دولت، حمایت از تولید و ایجاد رونق در صنایع و بازار باشد، راهکار آن افزایش حجم نقدینگی در بازار است که موجب ایجاد تورم می‌شود.

این استاد دانشگاه تأکید می‌کند: بسته به انتخاب دولت که کدام وضعیت را مطلوب‌تر بداند با نتایج متفاوتی روبرو می‌شویم؛ پیش‌بینی این است که سیاست دولت بر پایه ایجاد رونق در بازار و حمایت از تولید داخلی باشد که در این صورت افزایش اندکی را در قیمت‌ها شاهد خواهیم بود، اما در بازارهایی که در تعادل سطح بالا هستیم افزایش قیمت‌ها به‌دلیل کاهش کشش تقاضا کمتر عرصه ظهور خواهند یافت.

در بازار سکه حباب وجود دارد، ولی در بازار طلا نه

محمد فرج زاده‌ها رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار می‌کند: در طلا حباب قیمت وجود ندارد ولی در سکه حباب مشاهده می‌شود چراکه تأمین سکه بر عهده بانک مرکزی است و در حال حاضر در بازار کمبود وجود دارد.

وی ادامه می دهد: در حال حاضر به علت افزایش قیمت طلا شاهد رکود در بازار هستیم و کسی طلا خریداری نمی‌کند چون کالای تزئینی محسوب می‌شود؛ هر گرم طلا به همراه اجرت حدود 600 هزار تومان هزینه برای مصرف‌کننده آب می‌خورد به همین دلیل افراد بسیاری از خرید آن صرف‌نظر می‌کنند.

فصاحت در این خصوص می‌گوید: در کشور ما قیمت طلا متأثر از قیمت دلار و انس جهانی طلا است. افزایش اخیر در قیمت دلار هنوز به‌طور کامل تأثیر خود را بر روی قیمت طلا نگذاشته است. اگر تناسب میان قیمت طلا و دلار را در نظر بگیریم مشاهده می‌شود که قیمت طلا هنوز به اندازه کافی رشد نداشته و از قیمت تعادلی دور است. پس می‌بایست منتظر یک جهش قیمتی در بازار طلا بوده و پیش‌بینی افزایش قیمت آن را داریم.

افزایش 100 درصدی قیمت مسکن

یوسف عبدی شیخلری رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک قزوین به خبرنگار ایسنا می‌گوید: طی یک سال اخیر قیمت مسکن به‌طور متوسط بین 80 تا 100 درصد افزایش داشته که با سابقه چندساله فعالیتم در این بازار این افزایش قیمت بی‌سابقه است.

وی ادامه می‌دهد: معامله‌ها 30 تا 40 درصد کاهش پیداکرده است؛ مردم تقاضای خرید مسکن را دارند ولی برخی از آن‌ها وقتی توانایی خرید پیدا نمی‌کنند به‌اجبار اجاره‌نشینی را ترجیح می‌دهند.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک قزوین اعلام می‌کند: قیمت اجاره‌بها بین 30 تا 40 درصد در شمال شهر و 20 تا 30 درصد در جنوب شهر افزایش پیداکرده است.

عبدی تشریح می‌کند: اوایل سال 97 قیمت هر مترمربع ملک در شمال شهر بیش از دو میلیون بود و در حال حاضر شاهد افزایش دو برابری یا همان 100 درصدی قیمت‌ها در این مناطق هستیم؛ در جنوب شهر قزوین نیز قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نیز یک میلیون و 500 هزار تومان بود که در حال حاضر هر مترمربع سه میلیون و 500 هزار تومان خریدوفروش می‌شود.

|
فصاحت در خصوص بازار مسکن می‌گوید: در بازار مسکن به‌دلیل شکاف عمیق به وجود آمده بین قدرت خرید مصرف‌کننده و قیمت مسکن، تقاضا برای خرید مسکن به‌عنوان کالای سرمایه‌ای به‌شدت کاهش‌یافته از طرف دیگر افزایش سه برابری قیمت زمین و هزینه‌های ساخت و اجرای ساختمان باعث می‌شود که قیمت مسکن تمایلی به کاهش نداشته باشد.

این استاد دانشگاه ادامه می‌دهد: در این شرایط بازار دچار رکود تورمی شده که بر اساس محاسبات اقتصادی حداقل پنج سال زمان برای خروج از این رکود لازم است؛ امروزه برای واحدهایی با متراژ کمتر نیاز به مسکن بیشتر بوده و با توجه به افزایش خانوارهای تک‌نفره و دو نفره تقاضای مؤثر برای مسکن وجود دارد.

حباب بازار خودرو ناشی از حضور سوداگران است

مهدی اسلامی رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران اتومبیل به خبرنگار ایسنا می‌گوید: قیمت پراید از 20 میلیون به 57 میلیون تومان افزایش پیدا کرد و در حقیقت این افزایش قیمت توسط دست‌های پشت پرده صورت گرفته و شاهد حباب در قیمت‌ها هستیم.

وی در خصوص پیش‌بینی قیمت خودرو اعلام می‌کند: اگر اوضاع با همین روند پیش رود شاهد افزایش خواهیم بود ولی اگر مدیریت شود و حباب از بین رود قیمت واقعی هر دستگاه پراید 30 میلیون تومان است و در حقیقت بیش از 20 میلیون تومان حباب وجود دارد.

|
فصاحت در اشاره به بازار خودرو بیان می‌کند: با توجه به اینکه تولید خودرو در داخل کشور حدود 25 درصد ارزبری دارد، افزایش قیمت دلار تأثیر مستقیم بر روی قیمت آن می‌گذارد؛ طی 18 ماه گذشته با افزایش حدود چهار برابری قیمت دلار در کشور شاهد افزایش قیمت مواد اولیه داخلی و کالاهای واسطه‌ای در تولید خودرو بوده‌ایم. این‌ها نشان می‌دهد که افزایش 150 درصدی در قیمت خودروهای داخلی حباب نبوده و تنها 10 تا 15 درصد از قیمت‌های بازاری خودرو به دلیل واسطه‌گری و سفته‌بازی برخی سوداگران به‌صورت حباب درآمده است.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که مردم تا چه زمانی باید منتظر کاهش قیمت‌ها و از بین رفتن حباب باشند، تشریح می‌کند: شرایط امروز بازارها در کشور متأثر از تصمیمات سیاسی دولتمردان در مراودات بین‌المللی است درصورتی‌که اگر سیاست‌های اعمالی پاسخگو باشد به‌زودی شاهد کاهش 10 درصدی قیمت در بازار دلار و طلا و ایجاد تعادل در این بازارها خواهیم بود.

وی ادامه می‌دهد: بازارهای دیگر ازجمله بازار مسکن و صنایع تولید کالاهای مصرفی نیز متعاقباً به تعادل می‌رسند، اما کاهش قیمتی را در آن‌ها متصور نخواهیم بود. ولی اگر سیاست‌های دولت در روابط بین‌المللی با شکست مواجه شود و تحریم‌ها دنباله‌دار و سخت‌تر شود با کاهش مجدد عرضه‌ ارز در داخل کشور روبه‌رو شده و افزایش مجدد قیمت دلار و طلا را خواهیم داشت. همچنین با توجه به رکود تورمی حاکم بر اقتصاد با بحران بازار مسکن و صنایع تولیدی مواجه می‌شویم.

به گزارش ایسنا، در این گزارش سعی شد حباب قیمت بازارهای مسکن، خودرو و طلا بررسی شود ولی بازهم همه راه‌ها به دولت و تصمیم و برنامه‌ریزی آن بر این اقتصاد ختم می‌شود و می‌بایست در سال جدید با ایجاد عملکردهای علمی راهی بر این موضوع یافت که رهبر معظم انقلاب رونق تولید را یکی از آن‌ها برشمردند؛ با رونق گرفتن تولید شاهد صادرات و ورود ارز به کشور خواهیم بود که بدین‌ترتیب بسیاری از مشکلات کاهش و اقتصاد ترمیم خواهد شد که این امر عزم مضاعف مسئولین را می‌طلبد.

گزارش از سیده زهرا حسینی فللاح خبرنگار ایسنا منطقه قزوین
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.