• جمعه / ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۸:۰۰
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-42122
  • خبرنگار : 50059

در دومین دورهمی ایسنا با موضوع «چرا مسئولان پاسخگو نیستند» چه گذشت؟

1
دومین دورهمی رسانه‌ای خبرگزاری ایسنا قزوین با محوریت «دلایل پاسخگو نبودن برخی از مسئولان و راهکارهای مطالبه‌گری از مسئولان» با حضور پیشکسوتان و فعالان جامعه رسانه‌ای استان قزوین برگزار شد.
 
به گزارش ایسنا منطقه قزوین، در این نشست فعالان و پیشکسوتان رسانه‌های مختلف استان شب گذشته به دعوت خبرگزاری ایسنا در کافه هنرمندان قزوین گرد هم آمدند و به بیان علل عدم پاسخگویی مسئولان و راهکارهای پیشنهادی خود پرداختند؛ مشروح این نشست صمیمانه به شرح زیر است؛
 
زهرا عبداللهی سردبیر ایسنا قزوین: رویکرد گزینشی مسئولان با خبرنگاران

متأسفانه مدتی است که مسئولان دستگاه‌های مختلف استان قزوین دیگر آن‌گونه که بایدوشاید پاسخگوی رسانه‌ها نیستند،‌ پیش‌آمده است حین تماس تلفنی در میان سخن خبرنگار تماس را قطع می‌کنند، اعلام می‌کنند وقت استراحتشان است و یا بیان می‌کنند که فقط با یک رسانه خاص مصاحبه می‌کنند و این رفتارها به‌گونه‌ای است که به جایگاه رسانه و خبرنگار توهین می‌شود.

مسئولان در ارتباط با خبرنگاران به سه دسته تقسیم می‌شوند: برخی مسئولان تعامل با رسانه را صرفاً در ارائه گزارش عملکرد مثبت تلقی می‌کنند و اگر رسانه و یا خبرنگاری تصمیم بگیرد که عملکرد آن‌ها را نقد کند با تحریم خبری روبرو می‌شود؛ دسته دوم مسئولانی هستند که به‌طورکلی ارتباطی با رسانه‌ها ندارند و گروه سوم مسئولانی که ارتباط خوبی با رسانه‌ها دارند و گاه حاضرند نسبت به عملکرد ضعیف در مجموعه خود نیز شفاف‌سازی کنند.

علی شاه‌حسینی رئیس خبرگزاری ایرنا در قزوين: ناقص بودن مثلث خبرنگار، مسئول و سیستم ارتباطی
 
خبرگزاری ایسنا در قزوین به اذعان مسئولان در ریل اطلاع‌رسانی درست در حال حرکت است و گزارش‌های این خبرگزاری در قزوین بسیار تأثیرگذار است؛ همچنین حضور بانوان در رسانه برای نشان دادن عمق برخی از موضوعات بسیار حائز اهمیت است.
 
دلایل چرایی پاسخگو نبودن برخی مسئولان را می‌توان در یک ارتباط مثلثی بین خبرنگاران، مسئولان و سیستم ارتباطی بررسی کرد، در حال حاضر این سیستم به‌درستی نمی‌چرخد و بسیاری از ما مدیر زده هستیم، برخی از خبرنگاران فنون مصاحبه صحیح را هنوز بلد نیستند، باید از خود شروع کرده و با شناسایی دلایل عدم پاسخگویی مسئولان با بهره از فنون لازم برای مطالبه گری درست مسئولان را به سمت پاسخگویی سوق دهیم.
 
 مشخص نبودن جایگاه روابط عمومی‌ها در نزد خبرنگاران عامل ۹۰ درصد مشکلات
 
چندی پیش در خصوص دلایل عدم توفیق میز خدمت به این نتیجه رسیدیم که کسانی که به میز خدمت مراجعه می‌کنند به‌غیراز مسئولان و مدیران اصلی کسی را قبول ندارند و خبرنگاران نیز به دنبال گرفتن مصاحبه از مدیران ارشد هستند؛ باید این مشکل فرهنگی را حل کرده و اطلاع‌رسانی‌ها را به سمت کارشناسان مربوطه برگردانیم و به آن‌ها میدان بدهیم؛ هرچند برخی از مسئولان هم همواره منتظر دستور از بالا هستند که این موضوع نیز در عدم پاسخگویی مؤثر است.
 
از سوی دیگر ۹۰ درصد مشکلات ما در مشخص نبودن جایگاه روابط عمومی‌ها نزد خبرنگاران است، باید جایگاه روابط عمومی‌ها به‌درستی تبیین و معرفی شود.
 
|
حسن سلیمانی پیشکسوت و فعال رسانه‌ای: برخی رفتارهای اشتباه رسانه‌ای دلیل عدم پاسخگویی مسئولان است

 
مسائل مختلفی را می‌توان در حوزه جایگاه رسانه مطرح کرد؛ زمانی مسئولان به دنبال انعکاس اخبار خود و ایجاد شرایطی برای نشان دادن خود بودند، همین‌طور مسئولان جرئت عدم پاسخگویی به رسانه را نداشتند اما امروز براساس برخی رفتارهای اشتباه رسانه‌ای شاهد چالش‌های پیش رو در این عرصه هستیم؛ گاه برخی از خبرنگاران تهدید را چاشنی گرفتن اطلاعات می‌کنند و یا برخی از مسئولان با خرید خبرنگاران به دنبال هم سو کردن آن‌ها در راستای اهداف مدنظر خود هستند، همین درنهایت ارتباط مؤثر رسانه و مسئولان را خدشه‌دار می‌کند.
 
جایگاه رسانه گم شده است
 
رسانه کارکردی دارد که مسئولان به آن واقف هستند اما گاه من خبرنگار به این جایگاه خدشه وارد می‌کنم. این موضوع ازجمله مواردی است که رسانه‌ها را در یک موقعیت شکننده و متزلزل قرار می‌دهد. امروز جایگاه رسانه گم شده است که اگر به جایگاه اصلی رسانه برگردیم مسئولان حاشیه امنی نخواهند داشت چراکه خبرنگاران به‌عنوان چشم بیدار جامعه مطالبه گر خواهند بود.
 
جابر خرم‌نیا رئیس خانه مطبوعات قزوین و مدیر خبرگزاری فارس قزوین: نظام صنفی رسانه‌ای در کشور وجود ندارد
 
اولین مسئله این است که چرا نظام صنفی رسانه‌ای در کشور وجود ندارد که بتواند برای حمایت از رسانه‌ها اعمال حاکمیت کند، اکثر دولت‌ها و مسئولان اجازه نمی‌دهند تا رسانه‌ها برای خود تصمیم بگیرند و سیستمی هم وجود ندارد که در راستای حمایت از آن‌ها قدم بردارد.
 
از سوی دیگر واقعاً تضمینی برای حمایت از رسانه‌ها در مقابله با بی‌احترامی‌ها وجود ندارد همین‌طور ما در شغل خود امنیت قضایی نداریم، درحالی‌که خبرنگاران مطالبه گر دغدغه‌های افکار عمومی هستند.
 
نمایندگان مجلس ورود کنند
 
مشکل مهم دیگر در فضای رسانه این است که اقتصاد رسانه قوی و کامل نیست و همین باعث می‌شود به‌راحتی برخی قلم خود را به کمترین قیمت بفروشند، همین‌طور قانون مطبوعات نقص‌های بسیاری دارد و نیاز به بازنگری در آن ضروری است، در خانه مطبوعات استان نیز تلاش‌های زیادی صورت گرفته اما به دلیل نداشتن اختیار عمل این تلاش‌ها آن‌گونه که باید نتیجه نمی‌دهد. زمان آن رسیده که نمایندگان مجلس شورای اسلامی قوانینی را برای راه‌اندازی نظام روزنامه‌نگاران و رسانه‌های کشور تصویب کنند.
 
آرش شایسته نیا مدیرمسئول نشریه مادران و دختران: خبرنگار تخصصی تربیت شود
 
خبرنگاران تمایل دارند از خود مدیران به‌صورت مستقیم اخبار و اطلاعات را دریافت کنند که این امر باعث نادیده گرفته شدن جایگاه روابط عمومی‌ها می‌شود درحالی‌که روابط عمومی‌ها مشاور امین مدیران خود هستند که در حال حاضر در جایگاه واقعی خود قرار ندارند.
 
یکی از مشکلات ما این است که مدیران رسانه‌ها در فضای تربیت خبرنگاران تخصصی خود گام برنداشته‌اند و همین امر موجب ورود خبرنگاران در حیطه‌ای می‌شود که در آن تخصصی ندارند و گاه آن‌ها سؤالاتی را از مسئولی می‌پرسند که در حوزه اختیارات آن مسئول نیست.
 
خانه مطبوعات نیز جایگاه خود را نمی‌شناسد و قدم مهمی در مسیر حل دغدغه‌های خبرنگاران برنداشته است و ما تقاضا داریم تا در این فضا گام بردارند.
 
|
لیلا امیری مدیرمسئول پایگاه خبری صبح قزوین: خبرنگاران مطالبه گری صحیح را بلد نیستند

 
باید به دنبال راهکارهایی برای پاسخگویی مسئولان باشیم، برگزاری چنین محافلی بسیار خوب است و باید از خبرگزاری ایسنا در قزوین برای برگزاری چنین محافلی تقدیر کرد، امیدواریم خروجی مثبتی نیز برای خبرنگاران داشته باشد.
 
پاسخ‌گو نبودن مسئولان شاید به دلیل این باشد که ما خبرنگاران مطالبه گری صحیح را بلد نیستیم و بیشتر میرزا بنویس مسئولان شده‌ایم؛ باید فضایی را برای آموزش مطالبه گری به خبرنگاران داشته باشیم و کارگروه‌ها و دوره‌هایی در این زمینه برگزار کنیم.
 
خانه مطبوعات مظلوم واقع‌شده است
 
 در حال حاضر مسئولان برای خانه مطبوعات جایگاهی در نظر نمی‌گیرند به‌طور مثال مجوزهایی که برای هر رسانه صادر می‌شود گاه بدون در نظر گرفتن میزان تخصص و توانمندی آن‌هاست و اختیار عملی در خانه مطبوعات وجود ندارد و مجوزهای داده‌شده بدون نظر خانه داده می‌شود.
 
خانه مطبوعات مظلوم واقع‌شده است چراکه گاه خود اصحاب رسانه هم آن را قبول ندارند و موجب خدشه وارد شدن به جایگاه خانه می‌شوند درحالی‌که حمایت اصحاب رسانه موجب می‌شود قدم‌های مثبتی برداشته شود.
 
برگزاری جلسات مستمر بین خبرنگاران و مسئولان و دادن اختیار عمل به خانه مطبوعات ازجمله اموری است که می‌تواند بسیار کارساز باشد؛ همین‌طور نمایندگان مجلس به‌عنوان قانون‌گذاران کشور می‌توانند قانونی را برای حمایت از رسانه‌ها تصویب کنند.
 
حسن رجبی مدیرمسئول هفته‌نامه نسیم قزوین: چرا هرکسی به خود جرئت می‌دهد وارد عرصه خبرنگاری شود؟
 
خبرگزاری ایسنا در قزوین نیروهای جوان و توانمندی دارد و توانسته در مسیر پیش رو اقدامات و قدم‌های مثبتی را بردارد و گزارش‌های این خبرگزاری نیز بسیار تأثیرگذار است.
 
یکی از مشکلات جامعه خبرنگاری این است که هرکسی بدون تبحر و تخصص لازم به خود جرئت می‌دهد تا وارد این فضا شود، نمونه آن را می‌توان در نشست‌های خبری مسئولان دید که در آن شاهد سیاهی لشگری از کسانی هستیم که شاید اصول خبرنگاری را هم بلد نباشند.
 
عملکرد ضعیف رسانه از علل عدم پاسخگویی مسئولان
 
از سوی دیگر خبرنگار تخصصی نداریم این در حالی است که باید با حوزه‌بندی‌های صورت گرفته خبرنگار تخصص لازم را به دست بیاورد.
 
ضعیف شدن عملکرد خبرنگاران، عدم‌حمایت از رسانه‌ها، تغییر فضای رسانه‌ای و گرایش به سمت فضای مجازی از دیگر علل کاهش جایگاه رسانه‌ها است.
 
محمد کشاورز مسئول بسیج رسانه استان قزوین: قرارگاه رسانه‌ای در استان ایجاد شود
 
استاندار قزوین در دیدار با خبرنگاران استان بر لزوم پاسخ‌گویی مسئولان تأکید داشت که این تأکید باید از سوی مسئولان جدی گرفته شود. باهم بودن خبرنگاران و نداشتن عملکرد جزیره‌ای ازجمله ضروریات رسانه‌ها در استان است، آنچه در حال حاضر مشاهده می‌شود این است که ما در ساختار مشکلی نداریم بلکه مشکل در اجرایی کردن آن است، باید جایگاه و منزلت خبرنگاران بار دیگر احیاء شود.
 
پیشنهاد می‌شود قرارگاه رسانه‌ای در استان ایجاد شود تا در قالب نشست‌های صمیمی اما تخصصی با حضور مدیران رسانه‌ها و مسئولان دغدغه‌های موجود مطرح و به راهکارهای لازم دست‌یافت.

|
محمدرضا نوروزیان مدیرمسئول پایگاه خبری گذر نیوز: خبرنگاران پشتیبان هم نیستند
 
مشکل اساسی ما این است که کسی در حمایت از خبرنگاران ورود پیدا نمی‌کند، خود ما مقصر هستیم که پشتیبان هم نیستیم و خود را درگیر موضوعات حاشیه‌ای کرده‌ایم.
 
مصطفی جعفری سردبیر خبرگزاری ایلنا قزوین: مسئولان با دیدن اتحاد خبرنگاران به خود جرئت عدم پاسخ‌گویی نمی‌دهد
 
خبرنگاران اگر پشت‌هم قرار بگیرند و باهم اتحاد داشته باشند هیچ مسئولی به خود جرئت عدم پاسخ‌گویی و یا بی‌حرمتی نمی‌ده؛ سؤال من این است چند درصد نشست‌های خبری مسئولان خبرنگاران اصلی تشکیل می‌دهد؟ باید ضابطه‌ای برای این امر اندیشیده شود.
 
رقیه ملاحسنی خبرنگار ایسنا قزوین: باید بین خبرنگار و بازاریاب رسانه تفکیک قائل شد
 
در سه محور می‌توان این موضوع را موردتوجه قرار داد، یکی عدم تمایز بین خبرنگار با بازاریاب رسانه یا همان رپورتاژ بگیران است، هر کدام از این دو وظایفی دارند که باهم متفاوت است؛ همین امر باعث می‌شود دیدگاه مسئولان به خبرنگار به‌منزله کسی باشد که در ازای پول کار می‌کند. به نظرم باید با طراحی کارت‌های مختص هر گروه این دو دسته از هم تفکیک شوند تا خللی به این فضا وارد نشود.

مسئولانی که پاسخگو نیستند را می‌توان به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم در فضای رسانه معرفی و عملکردشان را تقبیح کرد و یا از طریق معرفی به استاندار ورود پیدا کنیم، بی‌شک این گوشزد عملی می‌تواند مسئولان را به جایگاه خطیر رسانه واقف کند.
 
نکته سوم این است که متأسفانه اکثر خبرنگاران به‌جای آنکه بلندگوی مطالبات مردم باشند به بلندگوی مسئولان تبدیل شده‌اند، این در حالی است که می‌توان با میدان دادن به اقشار مختلف ازجمله نخبگان فضای جدیدی را باز و حلقه وصلی بین آن‌ها و مسئولان بود. بهتر آن است تغییر را از خودمان برای مردمی شدن بیشتر رسانه‌ها آغاز کنیم.
 
گزارش از رقیه ملاحسنی خبرنگار ایسنا منطقه قزوین
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.