• سه‌شنبه / ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۴
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-42154
  • خبرنگار : 50059

ايسنا گزارش می‌دهد؛

برگزاری‌ منسجم نماز عید فطر از سخن تا عمل...

42320
در سالیان گذشته نماز عید فطر به‌صورت جزیره‌ای در سطح مساجد شهرهای مختلف اقامه می‌شد و همین امر موجب ديده نشدن شکوه و عظمت آن در جای‌جای شهر و محلات می‌شد اما در چند سال اخیر برحسب ضرورت و تأکید بزرگان دینی تلاش شد تا اقامه نماز عید فطر به‌صورت متمرکز و یکپارچه باشد؛ در سطح استان قزوین قدم‌هایی در این خصوص برداشته شده که در این گزارش به بررسی «آنچه شده» و «آنچه باید شود» پرداخته شده است. 

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، تیک‌تاک ساعت نشان از اتمام یک مهمانی باشکوه دارد، یک ماه مهمان خاص حضرت حق بودن در ماه مبارک رمضان را می‌توان زمینه‌ساز رسیدن به یک تحول درونی دانست که آدمی در پی ارتباط با خداوند متعال و استغفار از گناهان، به پاكسازی روح و جان خویش همت گماشته و از تمام آلودگی‌های ظاهری و باطنی که برخلاف فطرت اوست، خود را پاک کند و به فطرت واقعی خود برگردد.

شاید یکی از شیرین‌ترین لحظات بندگان راستین زمزمه فرازهای از عشق و دلدادگی به محضر رب‌العالمین در نماز عید فطر باشد؛ آنجا که در کنار دیگر مسلمانان در صفوف به‌هم‌پیوسته دست نیاز به درگاه خالق خویش بلند می‌کنند و هم‌نوا با دیگران چنین زمزمه می‌کنند: «اللَّهُمَّ أَهْلَ الْکِبْرِیاءِ وَالْعَظَمَةِ...». 

انعکاس تصویر نماز عید؛ ضعیف یا قدرتمند؟!

سنت نیکوی بزرگداشت و تکریم عید فطر را می‌توان نماد وحدت‌بخش خوبی‌ها و بصیرت برشمرد چراکه در نماز عید سعید فطر مردم با حضور در صفوف طولانی و به‌هم‌پیوسته عظمت و قدرت اسلام را به نمایش می‌گذارند و با ید واحد خویش، قدرت جهان اسلام را برای جهانیان به تصویر می‌کشند.

حجت‌الاسلام علی قابل امام‌جمعه موقت قزوین با اشاره به‌جایگاه نماز عید فطر در دین اسلام آن را بسیار ویژه و مهم برشمرده و عنوان می‌کند: نماز عید فطر دارای جایگاهی ویژه در عرصه سیاسی و اجتماعی است بدین معنا که هر چه مردم در صحنه‌های مختلف دینی چون نماز عید فطر بيشتر مشارکت کنند تصویر بهتری از تدین و باور دینی و پایبندی به اعتقادات دینی را به جهانیان نشان خواهند داد و شکوه آن موجب تقویت باورها و ایجاد رعب و وحشت در دشمن خواهد شد.

تأکید بر برگزاری یکپارچه نماز عید فطر در قزوین از کجا نشأت می‌گیرد؟
 
به گزارش ایسنا، در سالیان گذشته نماز عید فطر به‌صورت جزیره‌ای در سطح مساجد شهرهای مختلف در برخی از استان‌ها کشور اقامه می‌شد و همین امر موجب پراکنده شدن شکوه و عظمت آن در جای‌جای شهر و محلات می‌شد اما ازآنجاکه نماز عید فطر قدرت معرفتی و بصیرتی جامعه را به نمایش می‌گذارد و مؤمنین با دیدن این‌همه عظمت و کنار هم بودن احساس قدرت و صلابت می‌کنند، برحسب ضرورت و تأکید بزرگان دینی کشور تلاش شد تا در چند سال اخیر اقامه نماز عید به‌صورت متمرکز و یکپارچه باشد.

در سطح استان قزوین نیز با توصیه و تأکید نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه قزوین آیت‌الله عبدالکریم عابدینی، رویکرد اقامه نماز عید فطر تغییر جدی داشته و تلاش شده تا با همکاری همه نهادهای فرهنگی و اجرایی و مساجد و بقاع متبرکه استان نماز عید سعید فطر به‌صورت متمرکز و باشکوه مثال‌زدنی در یک فضای مشخص اقامه شود. 

حجت‌الاسلام علی نعمت‌اللهی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین، نماز عید فطر را به‌عنوان یک آیین سیاسی و دینی دانست که می‌توان آن را مظهر شکوه و اقتدار جامعه اسلامی برشمرد، لذا هر میزان تمرکز در برگزاری نماز بیشتر شود و همه مردم در یک نقطه‌ای از شهر برای اقامه نماز جمع شوند شکوه آن بیشتر نمایان و جنبه الهی و سیاسی نماز بهتر نشان داده خواهد شد. 

حجت‌الاسلام قابل نیز با اشاره به فتوای صورت گرفته از رهبر معظم انقلاب مبنی بر برگزاری متمرکز نماز عید فطر عنوان می‌کند: پیگیری‌های نماینده ولی‌فقیه در استان در چند سال اخیر برای تحقق بخشیدن به فتوای مقام معظم رهبری دنبال شده است. به ائمه جماعات و هیئت‌امنای مساجد توصیه‌شده تا حد امکان نماز را به‌صورت متمرکز برگزار کنند تا به‌واسطه حضور پررنگ خود شکوه بیشتری در این مراسم داشته باشیم.  

حجت‌الاسلام روح‌اله فاطمی‌نسب مسئول شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان قزوین، متمرکز برگزار شدن نماز عید فطر را از تأکیدات ولی‌فقیه زمان دانسته و می‌گوید: مقام معظم رهبری در استفتائات انجام شده بر متمرکز برگزار شدن این نماز تأکید و سفارش کرده‌اند چرا که دست خداوند با جماعت است و نماز عید فطر نماد اجتماع جمعی، عزتمندی، شکوه و کرامت جامعه اسلامی است لذا ما نیز بنا را بر این گذاشته‌ایم که این نماز به‌صورت متمرکز برگزار شود و از همه ائمه جمعه استان هم درخواست شده تا همه نمازگزاران را به مصلای مرکزی شهر خود دعوت کنند تا همه در یک جمع واحده حضور پیدا کنند.
 
چرا با گذشت چهار سال هنوز اقناع عمومی در خصوص نماز عید فطر انجام نشده است؟!

کریم سرباز از اعضای هیئت‌امنای مسجد امام خمینی (ره) قزوین با انتقاد از کم‌کاری مسئولان ذی‌ربط می‌گوید: با گذشت چهار سال از این درخواست و تأکید، متأسفانه هنوز زیرساخت‌های این کار آماده نیست و از سوی دیگر اذهان افکار هنوز اقناع نشده است. موضوع اقناع اذهان عمومی باید سال‌به‌سال پیش می‌رفت اما این اتفاق نیفتاده است. از سوی دیگر بهتر آن است که چندین مکان مشخص می‌شد تا کسانی که توانایی حضور در نماز عید فطر به‌صورت متمرکز را ندارند بتوانند در این مکان‌ها نماز خود را اقامه کنند. 

علی شفیعی شاد دبیر ستاد اقامه نماز عید فطر در قزوین نیز با اشاره به چهارمین سال برگزاری نماز واحد در قزوین می‌گوید: این ستاد از عموم مردم دعوت کرده تا به‌صورت متمرکز در کنار هم نماز عید فطر را اقامه کنند تا بدین‌وسیله بتوانیم شکوه این نماز را نشان دهیم. از چهار سال پیش که تصمیم بر این امر گرفته شد تاکنون جمعیت حاضر سال‌به‌سال رشد کرده و از 800 نفر در سال نخست به بیش از 11 هزار نفر در سال گذشته رسیده است، این رشد جمعیتی نشان از درک و اقبال مردم برای حضور یکپارچه مردم در نماز عید فطر دارد. 

در روز عید فطر چگونه نذورات خود را به مسجد دهیم؟

به گزارش ایسنا، یکی دیگر از مشکلاتی که در متمرکز برگزار شدن نماز عید فطر وجود دارد این است که مساجد در طول سال منتظر چنین فرصت و مجالی برای حضور جمعیت قابل‌توجهی از مؤمنان و نمازگزاران هستند تا خیرات و نذورات آن‌ها را برای کمک به مسجد و مستمندان و نیازمندان جمع‌آوری کنند اما با برگزاری متمرکز نماز عید فطر این بستر از آن‌ها سلب می‌شود.

امام‌جمعه موقت قزوین در پاسخ به این دغدغه می‌گوید: در نماز عید فطر زمینه جمع‌آوری فطریه برای فقرای محل که آبرودار هستند و توسط معتمدین محل و مساجد شناسایی شده‌اند فراهم می‌شود اما با برگزاری یکپارچه نماز عید فطر دیگر آن وجه در اختیار مساجد قرار نمی‌گیرد؛ در پاسخ به این دغدغه باید گفت می‌توان از چند رو قبل به مؤمنان و نمازگزاران اعلام کرد تا صبح روز عید زکات فطره خود را کنار گذاشته تا ظهر به دست مسئولان امر برای رساندن به دست نیازمندان برسانند تا بدین‌وسیله زمینه رسیدگی به فقرای محل فراهم شود.

200 دستگاه اتوبوس آماده خدمت‌رسانی به نمازگزاران قزوین 

به گزارش ایسنا، تمهیدات لازم برای برگزاری باشکوه این مراسم معنوی با تعامل و همکاری همه دستگاه‌ها و نهادهای متولی باید انجام شود در این بین اهمیت جایگاه خدمات ترابری در این روز بسیار است و باید دید سازوکار این سامانه می‌تواند این تعداد بالای نمازگزاران را جابجا کند یا خیر؟ 

امام‌جمعه موقت قزوین در این خصوص تصریح می کند: اتوبوس‌رانی در باب ایاب و ذهاب امکانات موجود در این روز برای خدمت‌رسانی به نمازگزاران باید بیشتر شود تا در این خصوص مشکلی ایجاد نشود.  

مجيد اسلامی معاون حمل‌ونقل سازمان اتوبوس‌رانی قزوین در این خصوص با بیان اینکه امسال چهارمین سال برگزاری نماز عید فطر به‌صورت متمرکز خواهد بود، می‌گوید: این سازمان خدمات‌رسانی خود را در طی این سال‌ها ارائه کرده و در سال جاری نیز با توجه به تغییر محل برگزاری نماز عید فطر ضمن بازدید میدانی از فضای در نظر گرفته‌شده، خود را آماده ارائه بهتر خدمات کرده‌ایم. خدمات اياب و ذهاب اتوبوس‌های این مجموعه از ساعت شش صبح به‌صورت رایگان آغاز خواهد شد و آمادگی داریم اين خدمات را تا 200 دستگاه در چندین نوبت داشته باشیم.

دبیر ستاد اقامه نماز عید فطر در قزوین نیز با اشاره به فعالیت کارگروه‌های مختلفی در این حوزه از اعلام آمادگی اتوبوسرانی در بیش از 10 مسجد شهر، میادین و مسیرهای پرتردد و تاکسی‌های شهر برای ایاب و ذهاب در روز عید فطر خبرداده و بیان می‌کند: پارکینگ ضلع جنوب شرقی پل سید حسن نصرالله برای پارک ماشین‌های شخصی آماده‌سازی شده و شهرک ولایت و بلوار شهید لشگری هم می‌تواند گزینه‌ای برای پارک خودروها باشد. همچنین چندین دستگاه تانکر سپاه و ارتش و اداره آب و فاضلاب تهیه‌شده تا مشکلی از باب گرفتن وضو و شرب وجود نداشته باشد، در خصوص تهیه زیرانداز نیز متراژی در حدود چند هزار متر موکت آماده شده بااین‌حال توصیه بر این است که اقشار مختلف مردم به‌جای وسیله نقلیه شخصی از وسایل نقلیه عمومی برای رفت‌وآمد خود در روز عید فطر استفاده کرده و برای خود زیرانداز بیاورند. 

بلوار شهید لشگر میعادگاه جدید نماز عید فطر قزوین

همه‌ساله نماز متمرکز عید فطر در مسجدالنبی برگزار می‌شد اما طبق اعلان ستاد اقامه نماز عید فطر در قزوین در سال جاری مکان این آیین عبادی- سیاسی به میدان نصر بلوار شهید لشگری تغییر یافته است. 

حجت‌الاسلام نعمت‌اللهی با اشاره به لزوم فراهم آمدن سازوکار اجتماع عظیم نماز عید فطر، مکان برگزاری نماز را بسیار حائز اهمیت دانسته و می‌گوید: در این فریضه الهی جمعیت بسیاری به سمت محل برگزاری نماز عید سرازیر می‌شوند لذا باید زمینه‌ای را فراهم کرد تا به عموم مردم خدمت لازم ارائه شود. پیش‌ازاین برگزاری نماز در مسجدالنبی مشکلاتی چون ترافیک و پارکینگ و تردد را ایجاد می‌کند که امسال مکان نماز به میدان نصر، ابتدای بلوار شهید لشگری تغییر داده‌شده که فضای باز مکان جدید مشکلات را کمتر می‌کند.

امام‌جمعه موقت قزوین نيز بيان می‌كند: طبق روایات توصیه‌شده نماز عید فطر بهتر است زیر آسمان خوانده شود که با توجه به تغییر جایگاه اقامه نماز عید فطر در قزوین می‌توان این رویه را شاهد بود. در جلسات برگزار شده ستاد اقامه نماز عید فطر به این نتیجه رسید که میدان نصر، ابتدای بلوار شهید لشگری به‌عنوان مکان جدید اقامه نماز عید فطر انتخاب شد که به دلیل در دسترس بودن می‌تواند بهتر باشد.

مکان جدید نماز عید فطر قزوین کارشناسی شده نیست

کریم سرباز اما در مخالفت با انتخاب بلوار شهید لشگری برای اقامه نماز عید فطر قزوین دلایلی را عنوان می‌کند که جای تأمل دارد: احساس می‌شود کارشناسی میدانی نسبت به فضای در نظر گرفته‌شده صورت نگرفته چرا که دسترسی به ماشین و پارکینگ و حتی خود پل در این مکان مشکل‌ساز است. آیا اتوبوس‌های ما توانمندی اینکه این جمعیت فراوان را در این مکان جابجا کنند دارند یا خیر؟ باید نماز جایی برگزار شود که در دسترس نمازگذار باشد و از سوی دیگر بحث امکانات اولیه از جمله وضوخانه و سرویس بهداشتی، تهیه زیرانداز از جمله مباحثی است که باید در طول سال به آن فکر می‌شد اما در 2 یا 3 هفته اخیر مسئولان امر در این زمینه به تکاپو افتاده‌اند که همین باعث خدشه به شکوه برگزاری نماز خواهد شد. 

پیشنهاد این فعال فرهنگی خیابان نوروزیان و در محدوده استانداری بود چرا که خیابان‌های مجاور آن جای پارک ماشین دارد و از سوی دیگر وضوخانه و سرویس بهداشتی نیز در پارک‌ها و ادارات و مساجد اطراف آن در دسترس است و مشکلی از این بابت به وجود نمی‌آید. 

شفیعی شاد در پاسخ به این انتقادات از برگزاری چندین جلسه با مسئولان مختلف برای انتخاب این مکان و بازدیدهای میدانی صورت گرفته خبر می‌دهد و اضافه می‌کند: با توجه به جمیع جهات ملاحظات امنیتی، دسترسی‌ها، ترافیک، حمل‌ونقل، امکانات پشتیبانی و لجستیکی، امکان تصویربرداری و پخش زنده صداوسیما در نهایت این مکان انتخاب شد هر چند نمی‌توان این  انتخاب را یک انتخاب کامل و نهایی برای سال‌های آینده دانست. برای اطلاع‌رسانی در خصوص تغییر مکان برگزاری نماز نیز اقدامات بسیاری شده و فضاهای شهری، بیلبوردهای مختلف، میادین و صداوسیما تبلیغات برنامه در حال اطلاع‌رسانی است. 

ضرورت فرهنگ‌سازی برای حضور یکپارچه در نماز عید 

بی‌شک اسلام دین وحدت و یکپارچگی است و در گردهمایی عظیم نماز عید فطر مؤمنان در یک صف واحد احساس اتحاد، یکپارچگی و نزدیکی بیشتری به هم می‌کنند، برای اقناع اذهان عمومی نسبت به حضور یکپارچه در نماز عید فطر نیازمند تلاشی همه‌جانبه و فرهنگ‌سازی لازم هستیم. 

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین با بیان اینکه در سال‌های گذشته برخی از مساجد نماز خود را تعطیل و به جمع نمازگزاران عید فطر در مصلا پیوستند، تأکید می‌کند: با وجود اهمیت این موضوع بسیاری از مشکلات هنوز به قوت خود پابرجاست که برای حل آن نیاز به فرهنگ‌سازی ضروری است تا این موضوع به‌مرور زمان نهادینه شود. برگزاری متمرکز نماز عید فطر نیاز به کار حساب‌شده دارد و نمی‌توان با عجله این موانع را  برداشت، بی‌شک آرام‌آرام به خیل نمازگزاران عید فطر افزوده خواهد شد. 

به گزارش ایسنا، بدون شک دور شدن از حرکت جزیره‌ای و برگزاری این آیین نیکوی الهی به‌صورت متمرکز نیازمند جریان سازی قوی رسانه‌ای و حمایت مسئولان، هیئت‌امنای مساجد، تولیت امامزادگان شهر، صاحبان تریبون و نخبگان دینی است تا در سایه این جریان سازی مردم از اهداف و علل برگزاری متمرکز نماز آگاه شده و خود را برای حضور یکپارچه در مصلاهای اعلام‌شده و اقامه باشکوه نماز عید سعید فطر آماده کنند.

گزارش از رقیه ملاحسنی خبرنگار ايسنا منطقه قزوين
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.