• دوشنبه / ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۰۲
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-42178
  • خبرنگار : 50061

مدیرکل محیط‌زیست قزوین:

بیشترین آلودگی سیمان آبیک، آلایندگی فعالیت‌های معدنی است/ افزایش 48 درصدی آهوان در دشت باشگل

2804484
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین اضافه کرد: بیشترین آلودگی کارخانه سیمان مربوط فعالیت‌های معدنی این شرکت است و باید برنامه زیست‌محیطی معدن در آن محل انجام و برای آن نیز عوارض در نظر گرفته شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، حسن‌ پسندیده مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین در نشست خبری این اداره کل که به‌مناسبت هفته محیط‌زیست در این اداره برگزار شد، اظهار کرد: قزوین یکی از قطب‌های صنعتی کشور محسوب می‌شود و 15 ناحیه و شهرک صنعتی در آن مستقر است که توجه به استانداردهای زیست‌محیطی در فعالیت‌های صنعتی از اولویت‌های این اداره کل است.

وی با تأکید بر اینکه فعالیت‌های تولیدی باید در راستای توسعه پایدار باشد، ادامه داد: در سال «رونق تولید» نقش حمایتی از تولید داریم و محیط‌زیست سالم شامل آب‌وهوای سالم و خاک حاصلخیز از اولویت‌های اولیه تولید هستند و

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین عنوان کرد: استانداردهای زیست‌محیطی باید توسط تولیدکنندگان بخش‌های صنعتی، خدماتی و کشاورزی رعایت شود و یکی از وظایف اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین کنترل، نظارت و پایش واحدهای صنعتی است.

صدور 407 اخطاریه زیست‌محیطی به واحدهای تولیدی

وی ادامه داد: 4000 هزار واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی قزوین مستقر هستند که هرساله پایش و نمونه‌برداری از واحدهایی که احتمال آلایندگی دارند انجام می‌شود به همین منظور در سال گذشته 499 مورد نمونه‌برداری از پساب فاضلاب انجام شد که 235 مورد بیش‌ازحد استاندارد آلایندگی داشتند؛ همچنین 407 مورد اخطاریه در راستای بهسازی و استانداردسازی صادر شد؛ 84 مورد نمونه‌برداری خروجی هوا نیز انجام و 24 واحد استانداردهای لازم را رعایت نکرده بودند.

پسندیده خاطرنشان کرد: در ابتدا برای واحدهای آلاینده اخطار زیست‌محیطی صادر می‌شود و پس‌ازآن به واحد تولیدی فرصتی 10 روزه جهت رفع موارد داده و سپس پایش مجدد انجام می‌شود اگر نتیجه پایش با استانداردها تطبیق نداشت به‌عنوان واحد آلاینده به اداره کل مالیاتی معرفی می‌شوند تا این اداره جهت دریافت عوارض آلایندگی اقدام کند و در سال گذشته 10 تا 15 واحد صنعتی به اداره کل مالیات معرفی شدند.

وی گفت: مبالغ جرائم انجام‌شده به اداره کل حفاظت محیط‌زیست بازنمی‌گردد بلکه سازمان امور مالیاتی عوارض را دریافت و به‌منظور پروژه‌های زیست‌محیطی در اختیار شهرداری‌ها قرار می‌دهد و ما نیز به‌صورت جدی پیگیری می‌کنیم تا این عوارض برای پروژه‌های زیست‌محیطی در همان منطقه هزینه شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین تأکید کرد: با هماهنگی مراجع قضایی نسبت به تعطیلی واحدهایی که آلودگی آن‌ها به‌سلامت انسان و موجودات آسیب برساند اقدام می‌کنیم.

سال 97 تنها 5 روز ناسالم بوده است

وی با اعلام اینکه تعداد روزهای ناسالم در سال 96، 15 روز بوده است، افزود: در سال 97 تعداد روزهای ناسالم برای گروهای حساس پنج روز ثبت شد که شاخص ذرات معلق نیز کمتر از 2.5 میکرون بود؛ در سال جاری نیز تا به امروز تمامی روزها در وضعیت سالم و پاک قرار داشته است.

پسندیده تشریح کرد: واحدهای تولیدی، خدماتی و کشاورزی مورد پایش‌های زیست‌محیطی قرار می‌گیرند که 1806 واحد مورد پایش قرار گرفتند و نیروگاه شهید رجایی نیز به‌صورت هفتگی مورد پایش قرار می‌گیرد و نوع سوخت نیز به ما اعلام می‌شود؛ در سال گذشته 88 درصد سوخت مصرفی این نیروگاه گاز طبیعی و 12 درصد نیز مازوت و گازوئیل بوده است.

وی در اشاره به آلایندگی کارخانه سیمان آبیک بیان کرد: این شرکت تولیدی ازلحاظ استقرار در استان البرز قرار دارد ولی میزان آلایندگی آن در شهرستان آبیک از استان قزوین بیشتر است و بخش عمده‌ای از عوارض آلایندگی به شهرستان آبیک اختصاص پیدا می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین اضافه کرد: بیشترین آلودگی کارخانه سیمان مربوط فعالیت‌های معدنی این شرکت است و باید برنامه زیست‌محیطی معدن در آن محل انجام و برای آن نیز عوارض در نظر گرفته شود.

130 هزار هکتار منطقه حفاظت‌شده در قزوین وجود دارد

وی تصریح کرد: در استان قزوین مساحت مناطق حفاظت‌شده در سه منطقه طارم سفلی، الموت و باشگل 130 هزار هکتار است؛ مناطق شکار و تیراندازی ممنوع استان نیز 450 هزار هکتار است که تحت کنترل و نظارت قرار دارند.

پسندیده در اشاره به وضعیت تنوع زیستی اعلام کرد: هرساله سرشماری وحوش استان انجام می‌شود که بر اساس سرشماری انجام‌شده در زمستان 97 گونه شاخص استان که کَل و بز وحشی است نسبت به سال 96 به میزان 23.24 درصد رشد داشته است؛ جمعیت قوچ وحشی تغییر نکرده و جمعیت آهو که تنها زیستگاه آن در باشگل قرار دارد نیز 48.15 درصد افزایش داشته است.

وی بابیان اینکه بیشترین جمعیت کَل و بز وحشی در طارم وجود دارد، اضافه کرد: مناطق طارم و الموت نیز زیستگاه‌های اصلی پلنگ و خرس به شمار می‌روند و توسط دوربین‌ها گونه‌های پلنگ مشاهده و به اداره کل حفاظت محیط‌زیست گزارش می‌شوند.

روستاییان از ورود پلنگ، خرس و گراز به مزارع و زنبورستان‌ها گِله دارند

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین توضیح داد: حیات‌وحش قلمرو وسیعی دارد و ما انسان‌ها گاهی وارد این قلمرو شده‌ایم گاهی مشاهده می‌شود که روستاییان از ورود پلنگ، خرس و گراز به مزارع و زنبورستان‌ها گِله می‌کنند؛ کشاورزان باید در ابتدا مزارع خود را ایزوله و ایمن کنند تا از ورود این حیوانات به آن جلوگیری شود و علاوه بر آن با بیمه کردن محصولات و کندوها در صورت خسارت می‌توانند از بیمه، میزان خسارت وارده را دریافت کنند.

وی بیان کرد: 15 قلاده گرگ در باشگل وجود دارد و برخی به‌اشتباه عنوان می‌کنند که محیط‌زیست گرگ‌ها را وارد این منطقه کرده است که در پاسخ به آن‌ها باید گفت که محیط‌زیست چنین اقدامی انجام نداده و گرگ جزو گونه‌های این اکوسیستم به شمار می‌رود.

پسندیده اظهار کرد: افرادی نیز در برخی از روستاها از ورود گرگ به مناطق مسکونی در روستاها گله‌مند بودند که با بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که این موجودات گرگ نبوده و گون‌های دورگه سگ و گرگ هستند.

وی گفت: در سال گذشته پرونده 138 مورد شکار غیرمجاز پرنده، 28 مورد شکار غیرمجاز پستانداران، 45 مورد سلاح غیرمجاز کشف‌شده و 18 مورد تعلیف غیرمجاز به مراجع قضایی ارسال شده است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین عنوان کرد: ساماندهی پسماندهای صنعتی، شهری، کشاورزی و بیمارستانی ازجمله اولویت‌های استان است و از ابتدای سال 97 از انتقال پسماندهای صنعتی و ویژه سایر استان‌ها به قزوین جلوگیری شد چراکه این پسماندها برای دفن وارد استان می‌شدند؛ اگر پسماندی به‌منظور بازیافت و تبدیل‌شدن به محصولی بی‌خطر وارد استان شود مانعی وجود ندارد.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست سازمانی حاکمیتی بوده و قوانینی در راستای حفاظت محیط‌زیست وضع‌شده است؛ قوانین مختلفی در سازمان حفاظت محیط‌زیست ازجمله هوای پاک پسماند وجود دارد و علاوه بر آن مطالعات زیست‌محیطی در پروژه‌ها انجام می‌شود.

پسندیده با تأکید بر اینکه مسئولین، اشخاص حقیقی و حقوقی در قبال فعالیت‌های محیط‌زیست مسئول هستند، بیان کرد: اطلاع‌رسانی بسیار مهم است تا همه بدانند در قبال محیط‌زیست مسئول هستند و اگر باعث تخریب محیط‌زیست شوند برابر مقررات اعمال قانون خواهند شد.

وی اشاره کرد: استان قزوین به لحاظ ویژگی‌های زیست‌محیطی ازجمله استان‌های بی‌نظیری است که تنوع زیستی و اکوسیستم‌های منحصربه‌فرد دارد و ما نیز میراث دار آیندگان هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین در پایان تصریح کرد: منابع طبیعی و گونه‌های جانوری حق حیات دارند و ما به‌عنوان انسان باید در پاسداشت طبیعت حقوق آنان را موردتوجه قرار دهیم.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.