• دوشنبه / ۳ تیر ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۵
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-42240
  • خبرنگار : 50059

در بخش دوم میزگرد دانشجویی ایسنا مطرح شد؛

دلایل هراس مسئولان از سپردن مسئولیت به جوانان/ مطالبه‌گر هستیم

میزگرد گام دوم
خبرگزاری ایسنا در قزوین در میزگرد «جوانان و گام و دوم انقلاب» به بررسی وجوه مختلف حضور جوانان در مسئولیت‌های مختلف پرداخته و مطالبات خود را در این راستا مورد بررسی قرار داد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، میدان دادن به جوانان و حضور پررنگ‌تر آن‌ها در عرصه‌های مختلف از مهم‌ترین تأکیدات و الزامات گام دوم انقلاب است. در این راستا تعدادی از جوانان دانشجوی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در میزگرد «جوانان و گام و دوم انقلاب» به بررسی وجوه مختلف حضور جوانان در مسئولیت‌های مختلف پرداخته و مطالبات خود را در این راستا بیان کرده‌اند. آنچه در ذیل ذکر شده قسمت دوم این میزگرد دانشجویی است.

ایسنا: به نظر می‌رسد برخی از مسئولان از به‌کارگیری جوانان در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی واهمه دارند. نظر شما چیست؟ آیا جوانان این آمادگی را در خود برای پذیرش مسئولیت می‌بینند؟

استفاده ویترینی از دانشجویان و جوانان ممنوع

«محمدرضا رجبی» دبیر کل انجمن اسلامی دفتر تحکیم وحدت دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره): افتخار می‌کنیم که در زمانی زندگی می‌کنیم که ولی‌فقیه دلسوز و هوشیار داریم که همواره با تأکیدات خود عرصه جدیدی را برای همه ما باز می‌کنند. در دیدار رمضانی دانشجویان با مقام معظم رهبری می‌توانستیم تفاوت این دیدار را با دیگر دیدارها به‌وضوح ببینیم، وجود فضایی صمیمانه و پرنشاط همراه بابیان نقدهایی صریح که شاید در جای دیگر نمی‌توان آن را بیان کرد نشان از توجه ویژه عالی‌ترین مقام کشور به نسل جوان و دانشجویان دارد که این توجه را می‌توان در رفتار و سیره ایشان در عرصه‌های مختلف دید.

این در حالی است که دغدغه‌ای از سوی برخی از مسئولان برای ترتیب اثر دادن به مطالبات دانشجویان وجود ندارد و اگر در جلسات مختلف هم از دانشجویان دعوت می‌شود بیشتر این حرکات حالت ویترینی دارد و بازخوردی که باید در آن دیده نمی‌شود، گویی این محافل تنها در حد زدن حرف‌های روتین است و گرفتن عکس و تمام!

باید توجه بیشتری از سوی مسئولان به سمت دانشجویان دغدغه انقلابی باشد و نه فقط در حرف سخن از استفاده از توان جوانان بگویند بلکه باید به این کارآمدی جوانان ایمان داشته باشند و بدانند عدم استفاده از نیروی جوانان باعث متضرر شدن آن‌ها خواهد بود.

مسئولان از دادن مسئولیت‌های بزرگ به جوانان نترسند

«امیرمحمد زارعی» دبیر کل تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره): در اکثر کشورهای اروپایی مسئولان از افرادی تحصیل‌کرده و جوان هستند که مشاوران آن‌ها افرای باتجربه و پیشکسوت هستند اما در کشور ما برعکس است و مسئولانی با سنین بالا بر مسند نشسته‌اند و مشاوران آن‌ها جوان هستند، مناسب است جوانان وارد میدان شوند و پیشکسوتان هم کمک‌حال آن‌ها باشند.

نباید مسئولان از دادن مسئولیت‌های بزرگ به جوانان بترسند زیرا جوانان آمادگی لازم را برای این امر دارند. اعتماد به جوانان باید به‌گونه‌ای باشد که آن‌ها را وسط میدان عمل به کار بگیرند البته این بدین معنا نیست که نسل گذشته به‌کل کنار گذشته شود بلکه باید از تجربیات آن‌ها استفاده کرد.

برای روی کار آمدن «دولت جوان انقلابی» نیازمند روشنگری هستیم

«حسین عسگری‌فرد» دبیر سیاسی تشکل جامعه اسلامی دانشگاه امام خمینی (ره): اعتماد به جوانان به‌ویژه در سال‌های اول انقلاب بسیار پررنگ بود اما در حال حاضر گویی این موضوع برای برخی از مسئولان بسیار سخت است و تمایلی به آن ندارند. ایدئولوژی‌های اشتباه در برخی از دولت‌ها و به‌کارگیری افراد بازنشسته و مسن و حذر آن‌ها از بهره‌برداری از نیروی جوان باعث شده تا از آن‌ها فقط به دولت شعار نام برده شوند برای همین نباید عملکرد دولت‌ها را با نظام اشتباه گرفت و آن را به‌پای نظام نوشت.

باید نیروهایی در مسئولیت‌های مختلف تزریق شود که با اصل انقلاب موافق و در راستا باشند نه کسانی که با اصل انقلاب به مخالفت می‌پردازند، سیستم کنونی دولت باید به سمت استفاده از جوان مؤمن انقلابی برود نه کسانی که دغدغه انقلابی ندارد. بی‌شک برای تحقق دولت جوان انقلابی نیازمند روشنگری هستیم تا تیمی قوی و متخصص و کار بلد و انقلابی در عرصه‌های مختلف روی کار بیاید، زیرا جوانان مؤمن و انقلابی و متخصص و متعهد بسیاری در این راستا وجود دارد که می‌توانند گام‌های بلندی را در راستای رشد و تعالی و پیشرفت انقلاب اسلامی بردارند.

ایسنا: عملکرد مسئولان استان قزوین را در این عرصه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نمایندگانی که حاضر به پاسخگویی نیستند!

امیرمحمد زارعی: در دیدار دانشجویان با مقام معظم رهبری می‌توان به اتمسفر بسیار جذاب این محافل اشاره کرد، متن سخنرانی دانشجویان تا ثانیه‌های آخر در حال تغییر بود، متن‌ها کاملاً دانشجویی بود و هیچ دخالتی بر اینکه دانشجو در پشت تریبون چه بگوید وجود نداشت. بیان نقدهای دانشجویی در محضر معظم له بسیار حائز اهمیت است زیرا حتی در مقابل مسئولان درجه چندم استان نیز این فضا برای بیان دیدگاه‌ها و نقدها باز نیست. برای مثال چندین بار نمایندگان استان و شهر قزوین برای حضور در جمع دانشجویان دانشگاه دعوت شد تا به سؤالات آن‌ها پاسخگو باشد اما این دعوت بی‌پاسخ ماند این در حالی است که بیشتر تکیه آرای آن‌ها بر جوانان است اما بعد از ورود به مجلس جوانان و دانشجویان را فراموش کرده و حاضر به پاسخگویی نیز نیستند.

خوب است مسئولانی که در سطح استان حاضر به پاسخگویی نیستند رهبر معظم انقلاب را سرلوحه خود قرار دهند زیرا ایشان نقدهای دانشجویان را شنیده و پاسخگوی آن بودند.

مسئولان مانع برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی نشوند

«مریم کامکار» دبیر آموزشی تشکل جامعه اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره): در دیدار رمضانی رهبر معظم انقلاب با دانشجویان، ایشان بر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و نشست‌های روشنگرانه در دانشگاه‌ها تأکید داشتند تا بدین واسطه زمینه رشد جوانان ایجاد شود. دانشجویان دانشگاه امام همواره بر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی تأکید داشتند و آن را در دستور کار خود دارند اما در حال حاضر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی گاه با موانعی ازجمله عدم همراهی مسئولان روبرو می‌شود که باید این نوع نگاه تغییر یابد.

معاون فرهنگی دانشگاه: سند را نخوانده‌ام!

حسین عسگری‌فرد: باید عرصه علم و پژوهش موردتوجه بیشتر جامعه دانشگاهی باشد؛ اما متأسفانه برخی از دانشگاه‌ها امروز تبدیل به بنگاه سودآوری شده‌اند و تا زمانی که این مراکز علمی بنگاه محور باشد نمی‌توان امیدی بدان داشت چراکه آن‌ها به فکر سوددهی خود هستند. وقتی معاون فرهنگی دانشگاهی در قزوین سند «چشم‌انداز دانشگاه اسلامی» را قبول ندارد و به‌راحتی می‌گوید آن را نخوانده‌ام! چه باید کرد؟ دیگر چه انتظاری می‌توان داشت؟! این نشان از نیاز به غربال‌گری انقلابی در فضای دانشگاه‌ها دارد تا افرادی انقلابی و متخصص وارد این فضا شوند.

ایسنا: مطالبه‌گری را شاید بتوان از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشجویان انقلابی دانست. آیا برای تحقق بیانیه گام دوم در جامعه و به‌ویژه از سوی مسئولان برنامه‌ای دارید؟

از وظایف اصلی دانشجویان مطالبه گری و صریح بودن در مقابل مسئولان است

محمدرضا رجبی: تشکل‌های اسلامی باید هم‌وغم و تلاش خود را بر پیگیری این اصل گذاشته و نباید فعالیت آن‌ها خلاصه در بخش فکری شود بلکه مطالبه گری و صریح بودن در مقابل مسئولان و زیر نظر داشتن فعالیت‌های آن‌ها یکی از وظایف اصلی دانشجویان است. همچنین برای گفتمان سازی و تبیین این راهبرد نیاز به تشکیل کارگروه‌هایی احساس می‌شود چراکه در دیدار اخیر رهبر انقلاب با دانشجویان، معظم له بر این نکته تأکید داشتند که کارگروه‌هایی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، آزاداندیشی، خدماتی- جهادی، اقتصادی، اجتماعی و دانشجویی در جهت تبیین و پایه‌گذاری گفتمان و تشکیل حکومت اسلامی ایجاد شود.

باید همگان دغدغه‌های مطرح‌شده در بیانیه گام دوم را بررسی کرده و با تمام توان در مسیر تبیین این بیانیه گام برداشت، این وظیفه به‌ویژه برای جوانان و دانشجویان فعال بسیار مهم و بااهمیت است.

چشم‌هایی که باید باز کرد

«زهرا منتظری» دبیر حوزه خواهران تشکل جامعه اسلامی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره): در حال حاضر برخی چشمشان را بر برکات انقلاب اسلامی بسته‌اند و نمی‌خواهند واقعیات را ببینند لذا وظیفه اصلی قشر جوان مؤمن انقلابی به‌ویژه دانشجویان این است که نشان دهد انقلاب اسلامی چه پیامد و نتایج مثبت و رو به جلویی داشته است و با پررنگ کردن تفاوت‌های آن با دیگر سیستم‌های حاکمیتی دست آوردهای آن را معرفی کنند.

از حرف تا عمل مسئولان

حسین عسگری‌فرد: بعد از صدور بیانیه گام دوم انقلاب شاهد آن هستیم که این بیانیه در اکثر مجامع خوانده می‌شود اما گویی حرکتی برای عمل به آن دیده نمی‌شود. دانشجویان انقلابی باید برای به ثمر رساندن این موضوع توجه کنند و در مطالبه‌گری‌های خود این مهم را هم مورد تأکید خود قرار دهند.

از مطالبات خود کوتاه نمی‌آییم

امیرمحمد زارعی: قشر دانشجو مطالبه گر است و تلاش دارد با ابزار مختلف مسئولان را تحت تأثیر خود قرار دهد، بااین‌وجود متأسفانه مسئولان استان توجه چندانی به این مطالبات ندارند و حتی در انتخاب مشاور جوان استاندار قزوین نیز شاهد عدم توجه به مطالبات و دغدغه‌های به‌حق دانشجویان بودیم. مسئولان بدانند ما از مطالبات خود کوتاه نمی‌آییم و همواره بر مطالبه گری خود جدی هستیم.

مطالبه‌گری خود را تا رسیدن به نتیجه ادامه می‌دهیم

مریم کامکار: امروز در دهه پنجم انقلاب تجربه و امکانات در کنار هم به کمک ما برای پیشبرد اهداف انقلاب به کار می‌آید لذا باید جامعه دانشجویی در فضای گام نهادن در مسیر پیشرفت و تعالی قوی‌تر باشد و مطالبه گری خود را تا رسیدن به نتیجه پیگیری و ادامه دهد.

ایسنا: سخن آخر؟

مراقب دشمن در پرده نفاق باشیم

حسین عسگری‌فرد: دشمن کارش دشمنی و خدعه است و نمی‌توان از آن جز این انتظار داشت، بهانه‌جویی در فعالیت‌های دشمن بارز است و آن‌ها از هر ترفندی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کند اما دشمنی که در پرده نفاق است خطرناک‌تر است زیرا در مقابل آن به دلیل عدم شناخت نمی‌توان کاری کرد و نفاق جامعه را به قهقرا می‌برد.

تبلیغات تلویزیونی از حالت غرب‌گرایی خارج شود

زهرا منتظری: در بندهای آخر بیانیه گام دوم بر موضوع سبک زندگی تأکید شده و اشاره می‌شود که باید ترویج و سبک زندگی اسلامی- ایرانی صورت بگیرد و از ورود و ترویج سبک زندگی غربی که وارد جامعه ما شده است، جلوگیری شود. یکی از مهم‌ترین موضوعات در این حوزه تبلیغات به‌ویژه در رسانه‌ها و صداوسیما است، لذا تبلیغات مختلف تلویزیونی باید از حالت غرب‌گرایی خارج شود.

عدم وجود مسامحه‌گری در ارزش‌های انقلابی

«علیرضا زینلی» مسئول هیئت محبین دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره): به‌طورکلی کشور و سازمانی که قدرت اقناع نداشته باشد محکوم‌به انحطاط و نابودی است. از ویژگی‌های انقلاب اسلامی می‌توان به این نکته اشاره کرد که پویایی و نشاط جوانی و انقلابی گری را همواره حفظ کرده و این نشان‌دهنده آن است که مسامحه گری در ارزش‌های انقلابی پذیرفته‌شده نیست.

مطالعه، مطالعه، مطالعه...

امیرمحمد زارعی: متأسفانه برخی از دانشجویان از مطالعه فاصله گرفته‌اند، باید در مجامع هم‌اندیشی برای نیل جوانان به سمت مطالعه بیشتر راهکارهایی اندیشیده شود تا به‌واسطه آن به سمت عملیاتی کردن گام دوم انقلاب قدم برداشته شود. در این راستا تشکل‌های دانشجویی باید این بیانیه را هر چه زودتر مطالعه کرده و سلسله موضوعات آن را موردبررسی قرار دهند چراکه مطالعه دقیق و تبیین درست آن بسیار ضروری است.

دلیل نرسیدن به تمدن اسلامی ضعف عملکردهاست نه ضعف دین

مریم کامکار: امروز نقش دین و ارزش‌های اخلاقی در جوامع مختلف مشخص‌شده است و رفتن ما به سمت تمدن اسلامی به دلیل آثار مهم و کاربردی است که در بدنه دین مشاهده کرده‌ایم. به‌طورقطع اگر تاکنون به نقطه‌ای که باید نرسیده‌ایم این ناشی از ضعف خود ما در پیاده‌سازی آموزه‌های تمدن اسلامی است نه ضعف دین و اسلام.

گزارش از رقیه ملاحسنی خبرنگار ایسنا منطقه قزوین
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.