• پنجشنبه / ۱۳ تیر ۱۳۹۸ / ۱۳:۱۰
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-42373
  • خبرنگار : 50059

در پاسخ به انتقادات صورت گرفته در خصوص شهدای تازه تفحص شده؛

عذرخواهی مدیرکل بنیاد شهید استان قزوين از مردم/ بخشی از انتقادات را می‌پذیرم

50578
حضور پیکر دو شهید گلگون‌کفن استان بعد از بیش از ۳۰ سال انتظار در حالی انجام شد که انتقادات بسیاری در خصوص نحوه اطلاع‌رسانی و برنامه‌های در نظر گرفته شده از سوی اقشار مختلف مردم، خانواده‌های شهدا و رسانه‌ها به متولیان برگزاری وارد شد. در گفت‌وگو با مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین، وی ضمن پذیرش بخشی از انتقادات و کم‌کاری‌های صورت گرفته در خصوص نحوه اطلاع‌رسانی و برنامه‌های انجام شده از مردم قزوین و خانواده‌های شهدا عذرخواهی کرد.
 
به گزارش ایسنا منطقه قزوین، روز گذشته پیکر مطهر دو شهید سرافراز استان شهیدان «اکبر مهدی زاده» و «محرمعلی رویتوند غیاثوند» بر روی دستان مردم شهیدپرور قزوین از امامزاده اسماعیل تا گلزار شهدا تشییع شد.

حضور پرشور مردم از اقشار مختلف نشان داد که آن‌ها همواره در پاسداری از آرمان‌ها و راه شهدا پابرجا هستند. بااین‌وجود در خصوص نحوه اطلاع‌رسانی در خصوص حضور شهدا و برنامه‌های انجام‌شده انتقاداتی مطرح شد.

شهرداری باید بنر می‌زد

فرزند یکی از شهدای قزوین در گفت‌وگو با ایسنا ضمن انتقاد شدید از نحوه اطلاع‌رسانی‌های انجام شده گفت: اطلاع‌رسانی درست نبود و من باوجوداینکه می‌دانستم قزوین شهید دارد اما هر چه گشتم اسامی آن‌ها را نیافتم تا این‌که چند روز پیش در فضای مجازی اسامی شهدا را پیدا کردم؛ روز تشییع هم که سیستم صوتی افتضاح بود و وقتی به مسئولان بنیاد شهید گفتم چرا سیستم صوتی این‌طور است، گفتند مگر وظیفه ما بود؟! می‌پرسم چرا اطلاع‌رسانی در سطح شهر کم بود می‌گویند شهرداری باید بنر می‌زد. حال سؤال من این است آیا این اولین مراسم تشییع پیکر شهدا در قزوین بود و یا آن‌ها بی‌تجربه بودند؟! بعدازاین همه‌سال چرا باید این‌گونه باشد، برخورد مسئولان بنیاد شهید اصلاً خوب نیست به آن‌ها گفتم چرا اطلاع‌رسانی انجام نشد گفتند مراسم تشییع در شهر خودشان انجام می‌شود اگر می‌خواهید آنجا شرکت کنید.

همسر یکی از شهدا نیز با اشاره به اطلاع‌رسانی ضعیف صورت گرفته گفت: اگر اطلاع‌رسانی خوب انجام می‌شد بی‌شک مردم بیشتری در مراسم حضور پیدا می‌کردند، واقعاً اگر کسی نمی‌تواند و از عهده کار برنمی‌آید بهتر است مسئولیت را به کسانی که توانایی دارند محول کند.
 
پیام شهدا به مسئولان: در هر مسئولیتی، تکلیف خود را طبق قانون انجام دهید

این انتقادات موجب شد تا با حقایق پور مدیرکل بنیاد شهید استان قزوین گفت‌وگویی داشته باشیم، وی مهم‌ترین پیام حضور این شهدا بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال را چنین دانست: مهم‌ترین پیام این حضور این است که هر کس در هر جایگاه و مسئولیتی که قرار دارد وظیفه و تکلیف خود را طبق قانون و ضابطه به‌درستی انجام دهد.

وی افزود: اگر امروز مشکلات و چالش‌هایی در کشور داریم ناشی از این است که وظیفه خود را به‌خوبی انجام نداده‌ایم لذا در هر پست و مقام و جایگاهی اعم از کارگر و کارمند، مدیر و مسئول باید وظایف خود را انجام دهیم چراکه پیام و تأکید شهدا این است که کار خود را به‌درستی انجام داده و خدمت صادقانه را سرلوحه خود قرار دهیم.

اطلاع‌رسانی به عهده صداوسیما بود که به‌موقع انجام شد

وی در پاسخ به انتقادات صورت گرفته در حوزه اطلاع‌رسانی در خصوص شهدای تازه تفحص شده گفت: روز گذشته ۱۲ تیرماه مراسم استقبال از این دو شهید استان در قزوین برگزار و مراسم تشییع نیز در بوئین‌زهرا و کوهین انجام شد که جمعیت استقبال‌کننده خوبی نیز در مراسم حضور داشت.

حقایق پور افزود: ستاد شهدا وظایف هر سازمان و ارگانی را مشخص می‌کند و در این میان وظیفه اطلاع‌رسانی با صداوسیما بود که به نظر من عملکرد خوب و به‌موقعی در این خصوص انجام شد.

برای اطلاع‌رسانی سریع‌تر به خانواده شهدا تشریفات مهیا نبود

وی بیان کرد: یکی دو هفته قبل اطلاع‌رسانی در خصوص مشخص شدن هویت دو شهید تازه تفحص شده به ما محول شد اما ازآنجاکه اطلاع به خانواده شهید تشریفات خاصی دارد و مراسم رسمی با حضور مسئولان است اطلاع به خانواده‌ها طول کشید زیرا باید گروهی به خانواده شهید اطلاع دهند و مانند سابق نیست که یک نفر متولی این کار باشد ازاین‌رو با توجه به هماهنگی با خانواده‌ها به خانواده شهید مهدی زاده روز پنجشنبه گذشته و به خانواده شهید رویتوند غیاثوند روز یک‌شنبه گذشته اطلاع‌رسانی صورت گرفت.

مدیرکل بنیاد شهید استان قزوین در پاسخ به این سؤال خبرنگار ایسنا که آیا با توجه به اطلاع شما از تفحص شهدا، امکان اطلاع‌رسانی به خانواده‌های چشم‌به‌راه شهدا در طول این سه هفته نبود و چرا آن کار به هفته آخر موکول شد، گفت: نه این کار میسر نبود چراکه باید تشریفات لازم انجام می‌شد، این مربوط به‌تمامی شهدا است و شاید یک ماه قبل به ما اطلاع بدهند اما با توجه به لزوم برگزاری تشریفات این کار انجام نشود.

وی ادامه داد: البته با توجه به انتشار اسامی توسط یک سایت در قزوین، خانواده‌ها در جریان پیدا شدن پیکر فرزند شهید خود قرارگرفته بودند بااین‌حال چون باید تشریفات لازم انجام می‌شد ما این خبر را به خانواده‌ها اعلام نکردیم تا قواعد و تشریفات لازم انجام شود، البته در تشییع پیکر شهدا نظر خانواده‌ها بسیار مهم است و ما بر اساس آن عمل کردیم.

انتقاد شما وارد است

حقایق پور در پاسخ به این سؤال که حضور شهدا در قزوین در بی‌خبری مردم انجام شد و کسی اطلاع نداشت که شهدا در معراج شهدای قزوین حضور دارند، حال امکان اطلاع‌رسانی عمومی در این خصوص وجود نداشت تا کسانی که علاقه‌مند هستند از فیض برکت شهدا برخوردار شوند، گفت: می‌شد این کار را کرد و تدبیر خوبی را بیان کردید، بااین‌حال چون شهدا برای تشییع به شهرهای دیگر می‌روند این موقعیت از مردم شهر قزوین سلب شد، این پیشنهاد خوبی است و انتقاد شما وارد است و می‌شد این فضا را برای عموم مردم فراهم کرد، امیدواریم در آینده آن را به کار بگیریم.

وی ادامه داد: البته برای تصمیم‌گیری در خصوص این موضوع تنها بنیاد شهید متولی نیست و دیگر دستگاه‌ها ازجمله نیروهای نظامی و انتظامی و شهرداری و سازمان تبلیغات هم دخیل هستند و یک تصمیم جمعی است بااین‌حال متولی برگزاری مراسم شهدای با نام و مشخص‌شده بنیاد شهید است.

این مسئول در خصوص وضعیت بغرنج و افتضاح سیستم صوتی مراسم روز استقبال از شهیدان در قزوین گفت: در خصوص سیستم صوتی مراسم خیلی انتقاد به ما اعلام شد، طبق شرح وظایف قرار بود شورای هماهنگی سیستم صوتی را تهیه کند اما گویی باتری نداشت و این موضوع را روز مراسم اعلام کردند، به آن‌ها اعلام شد که باید قبلاً می‌گفتید و اگر توانایی تهیه نداشتید مسئولیت قبول نمی‌کردید. این بار به نظرم یکی از بدترین سیستم‌های صوتی را داشتیم.

مدیرکل بنیاد شهید استان قزوین در پایان خاطرنشان کرد: به‌نوبه خود در این خصوص حرفی برای گفتن ندارم و از مردم عذرخواهی می‌کنم.

گزارش از رقيه ملاحسنی خبرنگار ايسنا منطقه قزوين
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.