• یکشنبه / ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۲۴
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: qazvin-42708
  • خبرنگار : 50061

گشت‌وگذار ایسنا در نمایشگاه نیازهای فناورانه صنایع کوچک

0
در روزهای پایانی هفته گذشته اولین نمایشگاه رفع نیازهای فناورانه صنایع کوچک و متوسط منطقه‌ای در استان قزوین برگزار شد که در آن صنایع نیازهای خود را در معرض نمایش قرار دادند و دانشگاهیان با حضور در این نمایشگاه ضمن انتقال تجربه در موارد تخصصی وارد مذاکره شدند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
نمایشگاه رفع نیازهای فناورانه صنایع کوچک و متوسط منطقه‌ای استان قزوین در محل نمایشگاه‌های دائمی استان قزوین برگزار شد؛ دغدغه پیوند صنعت و دانشگاه مرا برآن داشت برای بازدید نمایشگاه بروم.

بازدید را از ابتدای نمایشگاه آغاز می‌کنم؛ صنعتگران در غرفه‌های مشخص و از پیش تعیین‌شده حضور دارند و تقاضای خود از دانشگاه را به‌صورت مکتوب در کنار غرفه به نمایش گذاشته‌اند تا دانشگاهیانی که می‌توانند گره از کار باز کنند وارد میدان شوند.

برای برنامه‌نویسی نیاز به حضور دانشگاه داریم

در غرفه نخست با خانمی روبه‌رو می‌شوم که به نمایندگی از شرکت سامانه‌های کنترل تردد در این نمایشگاه حضور پیداکرده و خود را قبادی معرفی و اظهار می‌کند: این شرکت تولیدکننده دستگاه‌های کنترل تردد مانند گیت‌های ورود و خروج، راه‌بندهای خودرو و آنتن‌های کنترل تردد در پارکینگ‌هاست.

قبادی با بیان اینکه یکی از نیازهای ما برنامه‌نویسی است در خصوص مشکلات این شرکت می‌گوید: زمینه فعالیت ما نیاز به تخصص در زمینه برق، کامپیوتر و تحلیل‌گر دینامیکی دارد.

|
غرفه‌ها را سپری می‌کنم به غرفه‌ای می‌رسم که در آن دو نفر حضور دارند؛ هنگام مصاحبه عنوان می‌کنند که این غرفه به آنان اختصاص ندارد و از اساتید دانشگاهی هستند که به دلیل خستگی در غرفه نشسته‌اند؛ فرصت را مغتنم می‌شمارم و از آن‌ها می‌خواهم که با هم گفت‌وگویی داشته باشیم.

بهتر است برای دریافت نیاز صنعت یک سامانه طراحی شود

هاشمی که از دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت در این نمایشگاه حضور پیدا کرده است، عنوان می‌کند: این نمایشگاه گامی مثبت است، فضای گفت‌وگوهای دوطرفه برای اعضای هیئت‌علمی و افراد فعال در حوزه فناوری ایجاد شده است تا نیاز صنایع را مشاهده کنند؛ برای این حرکت می‌توان سازوکار جدید و یا یک سامانه اینترنتی تعریف کرد تا فضا برای دریافت نیاز صنعت تقویت شود.

تقاضاهای صنایع را یادداشت کردم

وی ادامه می‌دهد: دانشگاه می‌تواند طیف زیادی از نیاز صنایع را تحت پوشش قرار دهد؛ با توجه به اینکه زمینه کاری من شکل‌دهی فلزات است شش مورد از تقاضاهای صنایع را یادداشت کردم تا سپس با آن‌ها مذاکره کنم.

|
صنایع تعریف درستی از مسئله به دانشگاهیان ارائه دهند

سلمان موحدی‌راد نیز از اساتید دانشگاه علم و صنعت آمده است؛ وی می‌گوید: یک ضعف بزرگ در ارتباط دانشگاه با صنعت عدم تعریف درست از مسئله است چون صورت‌مسئله بسیار مهم است و در صنعت افراد کمی هستند که مسئله تعریف کنند.

وی تشریح می‌کند: کسانی که در صنعت هستند گاهی از مشکل خود فقط یک عنوان ارائه می‌دهند، افراد متخصص باید بتوانند مسئله تعریف کنند زیرا تعریف درست مسئله بسیار مهم است؛ به نظر من در بسیاری از صنایع این امر انجام نشده است، در صنایع معمولاً ضعیف‌ترین فرد مجموعه صنعتی را در حوزه پژوهش می‌گمارند؛ درصورتی‌که فارغ‌التحصیل‌های دکترا وجود دارند که می‌توانند به‌خوبی مسئله تعریف کنند.

موحدی‌راد یادآور می‌شود: بودجه‌های پژوهشی در بخش دولتی شفاف نیست و در بخش خصوصی هر واحد با توجه به نیاز خود بودجه آموزشی تعریف می‌کند.

در تأمین مواد اولیه مشکل داریم

فرهاد دشت‌دار مدیر فنی شرکت فراز پویان آراد نیز ازجمله صنایع حاضر در این نمایشگاه است که خاطرنشان می‌کند: این شرکت در زمینه تعمیر و بازسازی انواع الکتروموتورها، فعالیت دارد و به درخواست شرکت شهرک‌های صنعتی استان در این نمایشگاه حضور پیدا کرده است.

وی در خصوص مشکلات این شرکت می‌گوید: به‌دلیل تحریم و افزایش قیمت دلار در تأمین مواد اولیه با مشکل مواجه هستیم؛ نمونه مشابه داخلی وجود ندارد و این مواد از کشورهای ایتالیا، اتریش و کره جنوبی تأمین می‌شود؛ در این نمایشگاه حضور پیدا کردیم تا بخش دانشگاهی با دانش خود ما را در تولید و تأمین قطعات کمک کند تا بتوانیم به فعالیت و حیات خود ادامه دهیم.

|
برای هوشمندسازی قفل‌های تولیدی به دانشگاه نیاز داریم

شهیدی مدیر تولید شرکت ایمن‌ساز فاخر دیگر تولیدکننده حاضر در این نمایشگاه است که می‌گوید: ما در زمینه قفل و یراق‌آلات فعالیت داریم و بیشتر تولیدات نیز یراق‌آلات ساختمانی است؛ نیاز به هوشمندسازی قفل درب‌های ورودی داریم و حضور در این نمایشگاه برای این بوده است که افراد دارای تخصص ما را یاری کنند.

|
ترکیب نمایشگاه صنایع کوچک و هفته پژوهش موجب هم‌افزایی بیشتری می‌شود

به گزارش ایسنا، ازآنجاکه این نمایشگاه محل حضور دانشگاهیان و صنعتگران است در بین جمعیت علی رجب‌پور سکان‌دار اسبق پارک علم و فناوری استان را می‌بینم، وی به ما می‌گوید: این نمایشگاه، نمایشگاه خوبی است چراکه محلی را فراهم کرده تا از طرفی نیازهای صنایع را احصا و از سویی دیگر افراد حلال مسئله را به این محل دعوت کرده تا طی چند روز با هم تعامل و گفتگو داشته باشند.

وی با انتقاد نسبت به زمان برگزاری نمایشگاه بیان می‌کند: این نمایشگاه اگر در زمان مناسب‌تری برگزار می‌شد بهتر بود چراکه مردادماه زمان تعطیلی دانشگاه‌هاست ولی به دلیل هفته صنایع کوچک در مردادماه برگزار شده است؛ در سال در آذرماه نمایشگاه هفته پژوهش برگزار می‌شود که مشابه این رویداد است؛ اگر این دو رویداد با هم ترکیب شوند موجب هم‌افزایی هرچه بیشتر خواهند شد تا خروجی‌های بهتری را شاهد باشیم.

دولت برای ایجاد پژوهش در صنایع کوچک سرمایه‌گذاری کند

رجب‌پور با اشاره به اینکه نیازهای ارائه‌شده صنعت، قابل حل است و دانش فنی بسیاری این نیازها در اختیار پژوهشگران و فناوران قرار دارد؛ تشریح می‌کند: سرمایه‌گذاری و قیمت تمام‌شده از دیگر مشکلات است؛ ممکن است دانش فنی وجود داشته باشد ولی قیمت تمام‌شده محصول مهم است، اینجا نقش نهادهای سرمایه‌گذار و دولت بسیار اهمیت دارد چراکه می‌تواند به‌عنوان تسهیلگر میان نیاز صنایع و فناوران نقش مهم و کلیدی ایفا کند؛ صنایع کوچک و متوسط خودشان قابلیت بالایی برای سرمایه‌گذاری ندارند و دولت باید در این زمینه وارد شود.

|
راه دیگری جز تکیه‌بر توان داخلی نیست

وی بیان می‌کند: تحریم و شرایط موجود کمک خواهد کرد که پیوند صنعت و دانشگاه برقرار شود و صنایع مجبور هستند نیاز خود را رفع کنند به همین دلیل راه دیگری جز تکیه‌بر توان داخلی نیست.

به گزارش ایسنا، این نمایشگاه که گامی در راستای پیوند صنعت و دانشگاه بود به پایان رسید؛ امیدواریم این روند از سوی دانشگاهیان و صنعتگران ادامه داشته باشد و شاهد خروجی‌های مثبت آن باشیم.

گزارش از زهرا حسینی فلاح خبرنگار ایسنا منطقه قزوین
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.