• یکشنبه / ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / ۰۹:۵۷
  • دسته‌بندی: قم
  • کد خبر: qom-48974
  • خبرنگار : 50155

گزارش:

همسریابی در فضای مجازی؛ نیت خوب، اجرای بد!

IMG13390452
مدتی قبل از طریق یکی از دوستان دانشجو از فراگیر شدن فعالیت سامانه ای مجازی در میان دانشجویان خبردار شدیم؛ سامانه‌ای در آن افرادی که تمایل به ازدواج دارند، مشخصات خود را وارد می‌کنند و به کسانی که با مشخصات آن‌ها همخوانی دارد، برای ازدواج معرفی می‌شوند.

طبق آماری که سامانه ارائه می‌دهد، 5000متقاضی ازدواج  در این سامانه اقدام به ارائه اطلاعات خود کرده‌اند و همچنین 200ازدواج از طریق این سامانه به انجام رسیده است.

با توجه به اهمیت موضوع، برآن شدیم تا نکات مثبت و ضعف این اقدام را بررسی کنیم؛ این که این طرح تا چه میزان می‌تواند روش مناسبی برای همسریابی باشد خود جای سوال دارد و همچنین باید امنیت این سامانه نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

بر همین اساس به طور آزمایشی وارد سامانه شدیم تا با فرایند و شیوه عملکرد آن آشنا شویم؛ پس از بررسی به نقاط ضعف این سامانه پی بردیم و برای اطلاعات دقیق تر از سامانه، با سید محمد رضایی، عضو هیئت علمی دانشگاه و مدیر سامانه گفت‌وگویی را انجام دادیم.


ایسنا: چه تعداد در این سامانه عضو شده‌اند؟
سامانه پیوند آسمانی حدود ۲۰ماه است که فعالیت می‌کند که 5000متقاضی در آن ثبت نام کرده اند و ۲۰۰نفر در این طرح موفق به ازدواج شدند.


ایسنا: این سامانه چه کمکی در زمینه ازدواج می‌تواند انجام دهد؟
 در فضاهای موجود در جامعه مشکل اصلی ازدواج، توانمند سازی خانواده هاست و گاهی جوانان گزینه هایی را برای ازدواج انتخاب می‌کنند و خانواده ها مانع می‌شوند؛ اگر کمک کنیم تا خانواده ها به اطلاعات فرد مقابل دسترسی پیدا کنند، می‌توانند بهترین گزینه را انتخاب کنند.

ایسنا: نحوه عملکرد سامانه چگونه است؟
در سامانه پیوند آسمانی اطلاعات دختر و پسر توسط خودشان ثبت می‌شود و سپس به خانواده ها اعلام می‌شود که فرزندشان در این سامانه ثبت نام کرده اند؛ (البته در بررسی خبرنگار ایسنا اطلاع رسانی به خانواده‌ها در هیچ کدام از مراحل مشاهده نشد) این کار به دلیل اطمینان حاصل کردن از قصد شخص برای ازدواج است.

**دو شیوه برای معرفی افراد در سامانه
این سامانه دو شیوه برای معرفی افراد به یکدیگر دارد؛ یک فرایند بدین شکل است که افراد به کانال های اختصاصی که در آن کربرگ مشخصات افراد ثبت شده است، مراجعه می‌کنند و گزینه مناسب با شرایط خود را انتخاب می‌کنند وکد آن کاربر را به ادمین برای ایجاد گروه آشنایی اعلام می‌کنند.

فرایند دوم اینگونه است که افراد به ربات سامانه مراجعه می‌کنند و به ۴۰سوال گزینه‌ای در خصوص ویژگی های خود پاسخ می‌دهند؛ ربات در بین گزینه های متناظر جستجو میکند و تعدادی از کاربران که دارای شرایط مناسب کاربر هستند، معرفی می‌کند.

** ایجاد گروه آشنایی با حضور یک ناظر
پس از طی یکی از این دو فرایند، پیامی به طرفین ارسال می‌شود و گزینه ها معرفی می‌شوند و در صورتی که هر دو کاربر ‌با تشکیل گروه آشنایی موافقت کنند، گروه با حضور یک رابط تشکیل می‌شود و طرفین به بیان خطوط قرمز خود برای آشنایی بیشتر می‌پردازند و با هم گفتگو می‌کنند، اگر طرفین نتوانند خطوط قرمز را رعایت کنند گروه را ترک می‌کنند و اگر موافق باشند روند ادامه پیدا می‌کند تا به نتیجه برسد.

ایسنا: ناظران این سامانه چه افرادی هستند و آیا تایید صلاحیت شده‌اند؟
تمام گروه ها یک رابط ناظر دارد تا به روند آشنایی و صحبت ها نظارت کند و هرگاه لازم باشد وارد بحث می‌شود و تذکرات و مشاوره های لازم را ارائه می‌دهد؛ در این سامانه 60رابط ناظر حضور دارند که همگی از اساتید دانشگاهی و افراد صاحب نظر انتخاب شده‌اند و آموزش های لازم برای انجام این کار را گذرانده‌اند. 

ایسنا: چه تعداد از دختران و پسران در این سامانه عضو شده‌اند و برای مزاحمت‌های احتمالی چه تدبیری اندیشیده شده است؟
در حال حاضر به ازای هر کاربرگ پسر، سه کاربرگ دختر وجود دارد و این اتفاق کار را سخت می‌کند؛ همچنین گاهی مشاهده شده که افراد برای وقت گذراندن وارد سامانه می‌شوند، به منظور جلوگیری از این اتفاق، یک رابط برای هر کاربر پسر در نظر گرفته شده است و با او در ارتباط است تا از قصد او برای ازدواج اطمینان حاصل کند و اگر شرایط را نداشته باشد از سامانه اخراج می‌شود و امکان ورود مجدد را ندارد.


ایسنا: چه تعداد ازدواج‌ از طریق سامانه صورت گرفته است؟
در مجموع، 200نفر در این سامانه ازدواج کرده اند که از این تعداد، 120نفر از روش ربات، 40نفر از طریق انتخاب کاربرگ از کانال و 40نفر نیز از طریق رابط پشتیبان و معرفی افراد توسط پشتیبان، موفق به ازدواج شده‌اند؛ همچنین 1800نفر نیز وارد گروه های آشنایی شدند که شرایطشان با هم همخوانی نداشت.

ایسنا: سامانه تا چه میزان امنیت دارد و اگر اطلاعات دیتابیس در اختیار افراد دیگر قرار بگیرد، چه اتفاقی می‌افتد؟
وی در خصوص امنیت سامانه نیز گفت: امنیت سیستم و دیتابیس اطلاعاتی بسیار بالاست و کسی نمی‌تواند نفوذ داشته باشد و به کسی که بتواند به اطلاعات سامانه  دسترسی پیدا کند، جایزه می‌دهیم.
( در واقع برای این بخش پاسخ علمی و قانع کننده ای کسب نشد) 

ایسنا: با وجود اینکه ممکن است افرادی اطلاعات غلط وارد سامانه کنند، آیا راستی آزمایی صورت می‌گیرد؟

مدیر سامانه پیوند آسمانی در پاسخ به این که آیا افرادی که ثبت مشخصات می‌کنند، راستی آزمایی صورت می‌گیرد، بیان کرد: در این سامانه راستی آزمایی مشخصات صورت نمی‌گیرد و راستی آزمایی اطلاعات و تحقیقات بعدی به عهده خانواده ها است.

ایسنا: آیا حمایتی از این سامانه صورت گرفته است؟
این طرح توسط شخص خودم انجام می‌شود، این کار از یکی از دانشگاه بنا بر نیاز دانشجویان شروع کردم و به این مرحله رساندم؛ هیچ حمایت رسمی از سامانه صورت نگرفته است و تمام هزینه ها به صورت شخصی پرداخت شده است.

ایسنا: مشکل اصلی سامانه چیست؟
 هرماه جلساتی داریم و به این نتیجه رسیدیم که مشکل اصلی این سامانه، ارتباط دختر و پسر خارج از چارچوب گروه است و درصدد هستیم‌ که تدبیری برای جلوگیری از این موضوع اندیشیده شود.

ایسنا: هدفتان از ساخت این سامانه چه بوده است؟
وی افزود: با دو طیف مخاطب دهه ۶۰ و دهه۷۰رو به رو هستیم که متولدین دهه60 نمی‌توانند ازدواج کنند و متولدین دهه70 نمی‌توانند زندگی خود را حفظ کنند و این یک معضل بسیار بزرگ است؛ باید فضای رها و یله فضای مجازی کنترل شود و ما در این سامانه، رابطه ها را به صورت کنترل شده پیش می‌بریم.

برای بررسی دقیق‌تر کارایی این سامانه و این که تا چه میزان می‌تواند شیوه مناسبی برای ازدواج باشد، با یک روانشناس و مشاور امور خانواده گفتگویی انجام دادیم.
دکتر محمد علی جمشیدی در این خصوص عنوان کرد: شخصیت انسان‌ها مانند یک کوه یخی است و دو سوم آن ظاهرا قابل شناسایی نیست؛ اغلب طلاق ها نیز به
 دلیل این است که شخصیت آن زوج با یکدیگر تطابق ندارد و به دلیل اینکه قبل از ازدواج مشاوره‌های لازم را نگذرانده اند و شناخت کافی از یکدیگر ندارند، با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

وی افزود: اگر در این سامانه، پس از آشنایی، مشاوره های حضوری و دقیق صورت نگیرد، زمینه ساز تزلزل خانواده‌ را فراهم می‌کند؛ در طرح های اینچنینی، اگر در صدد موفقیت هستند، باید مشاوره‌های حضوری و دقیق برای طرفین انجام شود و همچنین خانواده‌ها نیز کامل در جریان قرار بگیرند تا آسیب‌های کمتری متوجه این طرح باشد و موفقیت آن افزایش یابد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: دخترها دارای احساسات بیشتری هستند و احساسی تر تصمیم می‌گیرند و به همین دلیل آن‌ها در معرض آسیب بیشتری در اینگونه طرح ها هستند؛ همچنین این شیوه معرفی و ازدواج با بافت فرهنگی و مذهبی بسیاری از خانواده ها همخوانی ندارد و این خود ی مشکل دیگر این سامانه است.

وی اظهار کرد: مسئله‌ای که در اینگونه طرح‌ها وجود دارد، مکانیزم آشنایی و انتخاب است، اگر مبنای آشنایی بر اساس ربات و چت باشد، آسیب‌های بسیاری می‌تواند داشته باشد، اما اگر به صورت تخصصی و تحت نظر یک مشاور و متخصص باشد، می‌تواند طرح به موفقیت برسد.

جمشیدی بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات این سامانه، عدم راستی آزمایی درست است، ابزار راستی آزمایی درست در این سامانه وجود ندارد و این موضوع باعث سوءاستفاده ها و مشکلات بسیاری می‌شود.

با توجه به بررسی های انجام شده، سازندگان و ایده پردازان این سامانه با یک نیت خوب و در جهت رفع موانع ازدواج جوانان، اقدام به راه اندازی این سامانه کرده‌اند، ولی به نظر می‌رسد که این ایده، نمی‌تواند شیوه مناسبی برای همسریابی و ازدواج باشد و دارای ایرادات بسیاری است.

یکی از ایرادات، عدم کنترل روابط خارج از چارچوب سامانه است، ایجاد مزاحمت های احتمالی برای دختران، سوء استفاده از مشخصات طرف مقابل، عدم استعلام و راستی آزمایی، عدم نظارت کافی رابطان گروه و معرفی افراد غیر مرتبط با مشخصات افراد توسط ربات، از دیگر ایرادات سامانه است که فکری به حال آن نشده است؛ به نظر می‌رسد این طرح در شان و شخصیت جوانان نیست و شاید تفاوتی با سایت های همسریابی نداشته باشد.

عدم کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکی از دلایلی است که امنیت این سامانه را زیر سوال می‌برد؛ همچنین با این شکل از کار، بسیاری از جوانان نمی‌توانند به این سامانه برای در اختیار قرار دادن مشخصات خود، اعتماد کنند.

در این سامانه، 2هزار نفر تشکیل گروه دادند و تنها 200نفر از آن‌ها موفق به ازدواج شدند؛ یعنی درصد موفقیت این طرح، تنها 10 درصد در طول بیست ماه بوده است و این آمار مناسب به نظر نمی‌رسد.

در هر صورت ایده پردازان این سامانه باید به این ضعف‌ها نیز توجه کنند و در صدد رفع آن برآیند و گرنه آسیب‌های این سامانه به مراتب بیش از فایده های آن خواهد بود.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.