• سه‌شنبه / ۹ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۶:۱۸
  • دسته‌بندی: قم
  • کد خبر: qom-52147
  • خبرنگار : 50152

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم:

1 میلیون و 100 هزار نفر در قم دارای پرونده سلامت هستند

1 میلیون و 100 هزار نفر در قم دارای پرونده سلامت هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: 1 میلیون و 100 هزار نفر در قم دارای پرونده سلامت هستند و به زودی پرونده سلامت برای تمامی افراد تشکیل می شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، ابوالفضل ایرانی خواه ظهر امروز در نشست خبری با موضوع تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه درمان و بهداشت قم عنوان کرد: وقتی رسانه ها حقایق و شاخص ها را به خوبی منعکس می کنند نقش مهمی در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های راهبردی ایفاء خواهند کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: استان قم در حوزه درمان و بهداشت نسبت به سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی رشد و پیشرفت زیادی داشته است.

وی اظهار کرد: نگاه خصمانه رژیم پهلوی به قم موجب شده بود در بسیاری از زمینه های بهداشتی و درمانی و پزشکی ضعیف باشیم و مردم قم از خدمات شایانی بهره مند نباشند اما به برکت انقلاب شاخص ها تغییر کرد.

ایرانی خواه تصریح کرد: امروز باید به درستی جایگاه خود را در حوزه های بهداشتی و درمانی ارزیابی کنیم و پیشرفت های موجود را ببینیم هر چند بازی های سیاسی و جناحی گاهی موجب نادیده گرفته شدن دستاوردهای انقلاب می شود.

وی خاطرنشان کرد: در 40 سالگی انقلاب اسلامی دشمنی ها و خباثت ها علیه نظام و انقلاب به اوج خود رسیده است تا با نادیده گرفتن پیشرفت ها، مردم را از نظام و انقلاب ناامید کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: ایران در حوزه های دفاعی و پزشکی و درمانی به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته و اگر چه برخی از قدرت ها از منظر سیاسی این پیشرفت‌ها را کتمان می کنند اما پیشرفت های علمی و پزشکی و درمانی در مجامع بین المللی امری کتمان ناپذیر است.

وی ادامه داد: تا سال 57 کشور در حوزه بهداشت، درمان، سلامت و عرصه های پزشکی به عنوان کشوری توسعه نیافته در کنار کشورهای هند و پاکستان و اتیوپی مورد قیاس قرار می گرفت و در سال 97 ایران از نظر پزشکی و آموزشی و درمان قابل قیاس با کشورهای اروپایی است.

ایرانی خواه بیان کرد: امروز کشور در مساله پیوند و جراحی چشم اعضاء که مساله ای نوین است به پیشرفت های خوبی رسیده و جزء کشورهای برتر در پیوند به شمار می رویم.

وی اظهار کرد: راه و ترابری و بهداشت دو شاخصه مهم در عرصه بین المللی به لحاظ توسعه یافتگی به شمار می رود که در 40 سالگی انقلاب اسلامی در این دو شاخص رشد و شکوفایی خوبی را شاهد بوده ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: قبل از انقلاب شاخص مرگ کودکان زیر 1 سال 50 نفر در 1000 نفر بود و امروز به زیر 7 نفر رسیده است و در این راستا با توجه به اینکه آمریکا شاخص خوبی در مرگ و میر کودک و مادر ندارد برآنیم خود را به شاخص های ژاپن برسانیم.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه از نظر آموزش پزشکی رتبه 17 را در جهان داریم بر اساس ابلاغیه رهبری در راستای رسیدن به مرجعیت علمی جهان برآنیم تا سال 1404 به چنین جایگاهی در جهان دست یابیم.

ایرانی خواه عنوان کرد: به دلیل سیاست های پهلوی تعداد محدودی پزشک و متخصص در کشور داشتیم و عمده پزشکان را از کشورهای بنگلادش و پاکستان و هند می آوردند در حالی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تربیت پزشک و متخصص به شاخص های خوبی دست یافته ایم.

وی افزود: استان قم جز 7 استان است که در کاهش شاخص مرگ و میر نوزادان برجسته است شاخص ها در 1000 تولد 3 و 8 دهم مرگ و میر نوزاد است و زیر یک سال 7 دهم و 6 دهم بوده که پنجمین استان به شمار می رویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم تصریح کرد: مرگ و میر زیر 5 سال، سال گذشته 10 بوده است و همین شاخص نسبت به اول انقلاب بین 70 تا 80 نفر بوده است که در قیاس با بسیاری از کشورها پیشرفت خوبی داشته ایم.

وی بیان کرد: مرگ و میر مادر در ازای 1صد هزار نفر  شاخص 16 و 6 است هر چند این تعداد نیز باید کاهش یابد تا به شاخص های جهانی برسیم.

ایرانی خواه اظهار کرد: قم اولین استان در تثبیت نظام ارجاع بود در این راستا 1 میلیون و 100 هزار نفر در قم دارای پرونده سلامت هستند و به زودی پرونده سلامت برای تمامی افراد تشکیل می شود.

وی خاطرنشان کرد: حوزه بهداشت مظلومیت خاصی دارد و نتایج آن به چشم نمی آید و رسیدن به وضعیت مطلوب پروسه ای 20 ساله نیاز دارد باید پزشکان خانواده را تربیت کرد و سکان درمان را به آن ها سپرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم بیان کرد: قبلا 40 مرکز و پایگاه بهداشت در قم داشتیم که خدمات محدودی ارائه می شد در راستای این نیت که نظام ارجاع پیاده شود گستردگی کار در کل قم اجرا شد و از 40 مرکز و پایگاه در قم به 180 مرکز و پایگاه رسیده ایم که 40 مرکز به دلیل سیاست های اقتصادی ادغام شد و به 140 پایگاه و مرکز رساندیم.

وی گفت: طرح تحول سلامت برکات زیادی داشت و موجب آرامش شهروندان شد و نمی توان برکات این طرح را در ارتقای شاخص های سلامت و درمان انکار کرد در این زمینه طرح تحول سلامت با قوت بیشتری پیش می رود.

ایرانی خواه عنوان کرد: در قم شاخص های تحقیقاتی پیشرفت های خوبی داشته است در حالی که قبلا پژوهش مفهومی نداشت ،در 11 سال اخیر موفقیت های خوبی در تحقیقات و فناوری در علوم پزشکی داشته ایم.

وی توضیح داد: در زمینه مقالات علمی در سال 88 در ISA به عنوان شاخصی بین المللی 4 مقاله داشتیم و در سال 96 تعداد 233 مقاله بین المللی توسط 200 هیات علمی برجسته ارائه شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم تصریح کرد:بازنگری در فرهنگ سلامت موجب ارتقای شاخص های کمی و کیفی خواهد شد به نظر می رسد در این مسیر نظام ارجاع سکان کار باید در دست بهداشتی ها باشد.

وی در بخش پاسخ به سوالات اصحاب رسانه نیز بیان کرد: بدهی بیمه به علوم پزشکی 180 میلیارد تومان است در حالی که در حدود 140 میلیارد تومان در زمینه پرسنل و تجهیزات بدهکار هستیم.

ایرانی خواه در مورد شیوع بیماری سالک در بخش مرکزی قم عنوان کرد: در این باره با طغیان مواجه نبودیم و این بیماری انگلی و پوستی گسترش نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: با قرارداد با شرکت ها در جهت سم پاشی اقداماتی انجام شد ضمن اینکه آموزش هایی را در دستور کار داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در مورد بیمارستان امیرالمومنین (ع) گفت: خیر با قراردادی 20 میلیارد تومانی وارد ساخت بیمارستان شد اما با صرف 60 میلیارد تومان در اجرای پروژه امروز با کمبود 20 میلیارد تومانی در تکمیل سیستم های مخابراتی و سیستم داخلی مواجه شده ایم.

وی تصریح کرد: این بیمارستان از طرحی 110 تختخوابی به 220 تختخواب رسیده است و به زودی با اعتبارات لازم به چرخه خدمت گذاری افزوده می شود.

ایرانی خواه بیان کرد:امید است با پیگیری امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز بیمارستان مادر و کودک با مشارکت های برکت به بیمارستان الزهرا(س) انتقال یابد.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.