• چهارشنبه / ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۱۷
  • دسته‌بندی: قم
  • کد خبر: qom-52291
  • خبرنگار : 50152

لاریجانی:

دامن زدن به مشاجرات سیاسی و حواشی به صلاح کشور نیست

57520449

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط فعلی،دامن زدن به مشاجرات سیاسی و حواشی به صلاح کشور نیست.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه قم، علی لاریجانی ظهر امروز در هشتمین جلسه شورای اداری استان قم با تاکید بر هم گرایی میان مسئولان عنوان کرد:باید راهبرد دشمن به ویژه آمریکا را در سطح جهانی علیه ایران به خوبی شناخت و در این شرایط وفاق ملی و وحدت را مورد توجه قرار داد.

لاریجانی افزود:تغییراتی را در منطقه شاهد هستیم و حوادثی مانند کنفرانس بازی های امریکا و خروج از توافق هسته ای و برخی رفتارها علیه ایران نشان می دهد راهبرد امریکا ایجاد فضای اقتصادی و فشار علیه ایران است تا مانع از توسعه و آبادانی شود.

وی تصریح کرد:امریکا بر آن است تا ارتباطات ایران در صحنه بین المللی را کاهش دهد اما با خروج از توافق هسته‌ای عملاً در انزوا قرار گرفته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دشمنان می خواهند با دامن زدن به اختلافات ایران با کشورهای دیگر زمینه منزوی کردن جمهوری اسلامی را فراهم آورند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات آمریکایی‌ها، برگزاری کنفرانس‌هایی همچون کنفرانس لهستان است تا علیه ایران به عملیات روانی بپردازند.

لاریجانی گفت:باید توجه داشت که امریکائی ها با اقدامات نابخردانه خود در جهت عصبانی کردن ایران گام برمی دارند و کنفرانس لهستان نیز یکی از راهبردهای آنان است زیرا در این کنفرانس نه مساله جنگ بررسی خواهد شد و نه مسائل دیگری مطرح می گردد بلکه هدف آن ها تشدید فشارهای اقتصادی علیه ایران است.

وی افزود:جمهوری اسلامی در چنین شرایطی با صبر و به کار گیری استراتژیک آگاهانه در برابر مسائل ایستاده است ما باید کشورهای بین‌المللی و منطقه ای را از اقدامات خصمانه آمریکایی‌ها آگاه کنیم و این راهبردی مهم خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد:حتی کشورهای بین المللی نیز از مواضع امریکا حمایت نمی کنند هر چند امریکا نیز با سیطره و نقشه های اقتصادی خود در بین شرکت‌های خارجی به ایجاد هراس می پردازند این امر گاهی دغدغه هایی را به لحاظ تامین کالا به وجود می آورد.

وی اظهار کرد:مذاکرات اخیر امریکایی ها با تروریست های که قبلا خودشان آن را طراحی کرده اند و هدایت آن ها به سمت افغانستان و کشورهای شرق ایران یکی از این اهداف است و یا با فشارهای اقتصادی علیه ما در جهت ایجاد یاس و نا امیدی در کشور از نظر ترسیم آینده ای ناروشن از انقلاب و نظام است.

لاریجانی یادآور شد:رهبر انقلاب با تدبیر دستور اصلاح ساختار کشور در مدت ۴ ماه آینده دادند در این جهت وفاق داخلی و وحدت درونی یکی از الزامات مهم سیاست داخلی است.

وی خاطرنشان کرد:در شرایط فعلی،دامن زدن به مشاجرات سیاسی و حواشی به صلاح کشور نیست در این وضعیت نباید به جای دست یافتن به راهبردی مناسب،بر سر هر موضوعی مناقشه کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:قدرت امنیتی و دفاعی ایران برای مقابله با ماجراجویی های آمریکا کافی است و همان طور که مشخص است اتفاقات بین‌المللی اصلا به‌ نفع آمریکا نیست.

وی گفت:آمریکا به خوبی از هوشمندی ایرانیان خبر دارد از این رو با اقدامات خود در تلاش است از حرکت روبه‌رو توسعه و ترقی ایران جلوگیری کند.

لاریجانی ادامه داد:تئوری معامله بزرگ قرن زمانی عملیاتی می شود که روابط کشورهای اسلامی با اسرائیل عادی‌ سازی شود و یا محور مقاومت اسلامی تضعیف شود و یا از میان برود.

وی تصریح کرد:نا امن‌کردن کشور براثر مشکلات اقتصادی و معیشتی راهبرد دیگر آمریکا از اعمال تحریم‌های اقتصادی است و باید ما به درک صحیحی از این راهبرد برسیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در شرایط فعلی،دامن زدن به مشاجرات سیاسی و حواشی به صلاح کشور نیست؛فلش مسئولان در موضع‌گیری باید به سمت آمریکا باشد.

وی خاطرنشان کرد:تحریم ها و فشارهای اقتصادی وجود دارد اما ضعف های کنونی باید علاج شود و به آن به عنوان یک فرصت نگاه شود و قبول کنیم در حوزه اقتصادی نواقصی وجود دارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:باید پذیرفت کشور در حوزه مباحث اقتصادی مشکل دارد و در تمام زنجیره‌های تولید کشور وابستگی به خارج وجود دارد.

رئیس قوه مقننه اظهار کرد:نباید این مساله را مدام مطرح کرد که چرا کمبود وجود دارد دشمن ابزارهای خود را به کار گرفته است تا به مشاجرات داخلی دامن بزند.

وی یادآور شد:پیشرفت‌های بخش دفاعی کشور می‌تواند به الگویی برای سایر بخش‌ها به‌ویژه بخش‌های اقتصادی و تولیدی تبدیل شود، ما می توانیم از ظرفیت تحریم‌های اقتصادی برای استقلال اقتصادی کشور استفاده کنیم.

لاریجانی بیان کرد:توجه به وضعیت معیشتی مردم باید در الویت باشد در این زمینه برای سرمایه‌گذاری در اشتغال خرد از محل صندوق توسعه ملی بودجه خوبی در سطح روستاهای کشور در نظر گرفته‌ شده است.

وی خاطرنشان کرد:سال گذشته 2 هزار میلیارد ریال برای ایجاد اشتغال به نهادهای حمایتی کمک شد و امسال این رقم به 5 هزار میلیارد ریال رسیده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به راهکارهایی در جهت رفع مشکلات اقتصادی عنوان کرد:تسهیل سرمایه گذاری فرآیندی مهم است و باید پنجره ای واحد در ادارات و دستگاههای اجتماعی شکل بگیرد.

وی گفت:نباید بروکراسی های یک سرمایه گذاری چند سال طول بکشد انتظار می رود بروکراسی ها ظرف چند روز انجام بپذیرد تا علاقه مندی در سرمایه گذاران ایجاد شود.

لاریجانی بیان کرد:قم شهری زائرپذیر است و باید زمینه استقرار زائران در قم به بهترین شکل فراهم شود،توسعه گردشگری در قم چرخش مالی و اقتصادی خوبی را به وجود می آورد.

وی تصریح کرد:مصوبه شورای معادن به استان ها واگذار شد تا معادن فعال شود و تلاش اقتصادی خوبی صورت بگیرد، هر بستری که زمینه اشتغال و تسهیل سرمایه گذاری را فراهم کند جزء راهبردهای اصلی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد:قم قطب صنعتی است در این ارتباط کمیته ای تصویب شد تا مشکلات مالی واحدهای صنعتی مورد پیگیری جدی قرار بگیرد و بر اساس آئین نامه بانک مرکزی از ظرفیت های لازم حمایت شود.

وی گفت:همچنین توسعه دولت الکترونیک جهت کاهش فساد و رانت اداری ضروری است، زیرساخت‌هایی در این زمینه ایجاد شده اما هنوز ارتباط و تعامل درستی بین سامانه‌های دولت الکترونیک برای استفاده عموم مردم شکل نگرفته است.

لاریجانی عنوان کرد:از طرفی حجم وسیع بافت‌های فرسوده قم بهبود پیدا کند و ساخت و ساز رونق بگیرد.

وی متذکر شد:قانون هوای پاک باید مورد توجه مدیران در استان ها قرار بگیرد و با حضور کارشناسان آلودگی های برخی از واحدهای صنعتی کاسته شود،کارخانجات به واسطه مشکلات زیست محیطی بر زمین نمانند و مشکلات آلودگی آن ها حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:قم در بسیاری از عرصه ها می تواند پیشتاز باشد در جهت تسهیل امور مردم تلاش شود تا آن ها از رفاه برخوردار باشند.

وی گفت: یکی از دغدغه های جدی حمل و نقل عمومی است به خصوص در زمینه گازسوز کردن وسایل حمل و نقل باید اقدام شود در این باره 25 درصد از نیازهای ما در حوزه حمل و نقل حل خواهد شد.

لاریجانی یادآور شد:با نگاهی کارشناسی،الویت های پروژه ای در قم همانند قطار تهران- قم –اصفهان، مترو و منوریل احصاء شود تا بتوان این پروژه های نیمه کاره را تکمیل کرد.

 گفتنی است در حاشیه هشتمین جلسه شورای اداری استان دکتر علی لاریجانی در گفتگو با استاندار و رئیس جهاد دانشگاهی استان قم، بر توانمندی و صلاحیت جهاد دانشگاهی برای رفع مشکلات استان تاکید کرد و افزود جهاد دانشگاهی سابقه خوبی در کشور دارد و باید به این نهاد انقلابی بیش از این اعتماد کرد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.