• چهارشنبه / ۲۱ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۲۱
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: semnan-19736

پرویز کردوانی در سمنان:

مراجع عظام فتوا بدهند/آب از نان شب واجب تر است

9

پرویز کردوانی کویرشناس برجسته کشورمان از مراجع عظام خواست برای رهایی از مشکل مصرف بی رویه آب و به دلیل جدی بودن تهدید بی آبی در ایران، فتوا دهند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه سمنان،دکتر کردوانی در همایش آب و در جمع ائمه جمعه استان سمنان،با اذعان به اینکه دین اسلام، دین پاکیزگی است، اظهار کرد: باید از ظرفیت های دینی و اعتقادی برای رفع مشکل کم آبی در ایران، و صرفه جویی و جلوگیری از اسراف وارد شد و مراجع همانگونه که در جنگ تحمیلی فتوا صادر کردند برای مبارزه در این عرصه نیز فتوا صادر کنند.

این استاد دانشگاه معتقد است: تهدید آب در ایران تا آن حد جدی است که باید از علما خواست که از مردم بخواهند از انجام آداب مستحبی که مصرف آب را به همراه دارند اجتناب کنند تا متوجه اهمیت موضوع و ضرورت صرفه جویی شوند.

وی با اشاره به مشکل کم آبی در ایران، از آن به عنوان یک مشکل جدی یاد کرد و افزود: ما خیلی دیر به فکر رفع این مشکل افتاده ایم .

دیگر برای نجات برخی شهرها نمی شود، کاری کرد

تهران یک جهنم دوست داشتنی است

وی با بیان اینکه تا کنون هر چقدر که خواسته اند، چاه و سد زده اند، افزود: دیگر برای نجات برخی شهرها نمی شود کاری کرد. متاسفانه بدون برنامه و بدون توجه به ظرفیت آب های زیرزمینی آنقدر چاه غیرمجاز حفر شده که سطح سفره های زیرزمینی به شدت پایین رفته است.مثلا همین تهران، که "یک جهنم دوست داشتنی است"به شدت در منابع آبی با مشکل روبرو است.

پدر علم کویرشناسی نوین در ایران،از ائمه جمعه استان سمنان خواست، یکی از خطبه های خود را به موضوع حیاتی آب اختصاص دهند و همه افراد از دانشمندان و اساتید دانشگاه تا علما و موثرین جامعه مردم را به مصرف بهینه دعوت کنند و روحانیت با سفر به شهرها و روستاها اهمیت موضوع را برای مردم تبیین کنند.اگر چه دیگر برای برخی شهرها و روستاهایی که با مشکل جدی بی آبی روبرو هستند نمی توان کاری نمی شود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: متاسفانه در این 35 سال پس از انقلاب چنان بطور بی رویه از منابع آبی استفاده کرده ایم که دیگر نمی شود، کاری کرد.

وی با انتقاد از اینکه بسیاری از کارشناسان می گویند باید مانع از مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی شد که 90درصد منابع آبی را مصرف می کند، گفت: هر کس به اندازه خود مسوول است و باید همه افراد و همه بخش ها مانع از مصرف بی رویه شوند.

این چهره ماندگار کشورمان،با بیان اینکه متاسفانه در کشور کار عملی در این راستا انجام نمی شود، افزود: متاسفانه در بیشنتر جلساتی که در زمینه این معضل تشکیل شده به شعار و بیان شرایط اکتفا شده بطور مثال شورای بحران آب در تهران تشکیل شد اما کار عملی جدی در آن صورت نگرفت.

چاه های غیرمجاز ما را به روز سیاه نشانده اند

کردوانی با اشاره به اینکه در دهه های 40 و 50 حفر چاه عمیق و نیمه عمیق مرسوم شد گفت: از این زمان تا فاصله انقلاب تعداد چاه های عمیق و نیمه عمیق دو برابر شد.

وی با اشاره به هشدارهای خود در کتاب منتشر شده اش در سال 63،یادآوری کرد: من در آن زمان هشدار دادم که اگر 50 درصد چاه های رفسنجان آن زمان مسدود نشود برای چندین سال دیگر طلای سبز(پسته)رفسنجان از بین می رود. اتفاقی که امروز شاهد آن هستیم.

این کویرشناس با انتقاد شدید از حفر بی رویه چاه در ایران، اظهار کرد: من روستایی در الیگودرز را می شناسم که به تنهایی 60 چاه دارد.ضمن اینکه باید بدانید بخش عمده ای از چاه های کشور ما غیرمجازند و همین چاه های غیرمجاز ما را به روز سیاه نشانده اند.

وی ادامه داد: چاه های غیرمجاز دریاچه ها و رودهای و حتی قنات های ما را هم از بین برده و می برند.

این پژوهشگر با بیان اینکه سطح آبهای زیرزمینی در برخی مناطق کشور تا 400 متر هم پایین تر رفته است خاطرنشان کرد: حفر بی رویه چاه و برداشت های غیرمجاز و بی رویه از سفره های آب زیرزمینی ،شرایط فعلی را گریبانگیر ایران کرده است.

اگر سفره های زیرزمینی از بین بروند دیگر کویر و نمک زاری هم نخواهیم داشت

کردوانی با بیان اینکه برای دسترسی به آب در جهرم باید 37متر حفر می شد اما امروز سطح آب های زیرزمینی در آن به570 متری سطح زمین رسده است افزود: پایین رفتن بیش از حد سطح سفره های زیرزمینی باعث از بین رفتن پوشش گیاهی در بسیاری از دشت های کشور و پیشروی بیابان شده است. حتی برخلاف گذشته دیگر نمی توان مثل آنچه در سمنان و گرمسار انجام شد، جنگل های دست کاشت ایجاد کرد.

وی از نمک زارهای سمنان و گرمسار بعنوان نعمتی بزرگ یاد کرد و گفت: متاسفانه اگر سفره های زیرزمینی از بین بروند دیگر کویر و نمک زاری هم نخواهیم داشت.

وی از نشست زمین به عنوان یکی دیگر از عوامل پایین رفتن سطح سفره ها یاد کرد و گفت: با نشست کردن زمین، اراضی هم غیرقابل استفاده می شوند و به دلیل از بین رفتن منافذ زمین، بارندگی هم بی فایده خواهد شد.

داریم خودمان را گول می زنیم

این کویرشناس به برخی طرح های ناصواب اشاره کرد و گفت: الان گفته اند برای رفع مشکل آب در تهران 70چاه جدید بزنند در حالی که این حجم از چاه توان آبدهی 20 چاه را هم ندارند چرا که ما در طول این سال ها به شدت از سفره های زیرزمینی استفاده کرده ایم.متاسفانه ما داریم خودمان را گول می زنیم.

وی اضافه کرد: الان در بسیاری از دشت ها و از جمله در سمنان، گرمسار و سرخه و بسیاری از دشت های کشور ،حفر چاه ممنوع شده اما به دلیل ضعف قانون گاه می بینی از راه های دیگر به حفر چاه و برداشت آب از سفره ها می پردازند. متاسفانه با ادامه این روند همین آب های زیرزمینی هم که متعلق به همه نسل ها است هم از بین می رود.

انتقاد از جانمایی برخی صنایع بزرگ آب بر

وی با انتقاد از جانمایی برخی صنایع، گفت: بطور مثال یکی از بزرگترین کارخانه های فولاد کشور را در اردکان یزد که مشکل آب هم دارد، ساخته اند از طرفی کارخانه فولاد به آب زیادی نیاز دارد. علاوه بر این در بسیاری از شهرهای کویری صنایع آب بر ساخته اند و در بخش کشاورزی آنها از کشت محصولات آب بر استفاده می شود.

کردوانی اضافه کرد: در برخی شهرها و مناطق صنایع بزرگ آب بر ساخته اند و حالا ناچارند به هر قیمتی شده آب را به آنجا انتقال دهند.
آب ها را غارت می کنند

کویرشناس برجسته کشورمان با بیان اینکه دارند آب ها را غارت می کنند،گفت: من 30 سال پیش هشدار دادم که مانع از چاه های غیرمجاز شوید اما متاسفانه این روند ادامه داشته بطوریکه تهران امروز 24000 چاه غیرمجاز دارد.استان گلستان تنها در بخش کشاورزی 10000چاه غیرمجاز دارد.

وی انتقال آب در برخی مناطق را طرحی غیرکارشناسی دانست و افزود: الان بطور مثال می خواهند از لرستان و کردستان به کرمانشاه و همدان آب ببرند در صورتی که با ادامه این روند همین استان ها در آینده ممکن است خود به مشکل برخورند.ما بیشتر از نان شب به آب نیاز داریم.

وی با بیان در گذشته و امروز تانکرها نفت را از جنوب به مرکز و شمال می آورند تصریح کرد: ممکن است با ادامه این روند لازم باشد در آینده این تانکرها آب را از شمال به مرکز و جنوب ببرند.

این استاد دانشگاه گفت: باید استفاده چندمنظوره از آب بکنیم.چرا که میزان آب هر کشور و منطقه ای میزان بارشی است که بر سطح آن می بارد و سهم ما از این بارش ها کم است. همچنین باید به سمت استفاده از آب های غیرمتعارف برویم، صنایع آب بر را تعطیل و به سمت صنایعی برویم که نیاز کمی به آب دارند . همچنین از کشت محصولات آب بر به شدت ممانعت کنیم.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.