• پنجشنبه / ۲۲ آبان ۱۳۹۳ / ۱۱:۲۶
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: semnan-19741

/گزارش/

چاقی مرغ ها هم دردسرساز شد

7

اشاره:

می گویند یک تعلل یک هفته ای در برداشت و ماندن بیشتر در سالن ها باعث چاقی شان شده و حالا روی دست صاحب شان مانده اند اما در همه روزهای سال که به بازار مرغ فروشی ها می روی ، کمتر روزی است که بتوانی یک مرغ سبک یا متوسط را پیدا کنید، مرغداران می گویند این یک هفته عامل چاقی شان شده است و از طرفی حالا که تولید از تقاضا پیشی گرفته 340هزار قطعه در استان بیشتر از آن چه باید، چاق شده اند و برای همین امور پشتیبانی دام از خریدشان سرباز می زند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه سمنان،ظاهرا در یک بازه زمانی یک ماهه 20 میلیون جوجه ریزی بیشتر از نیاز کشور انجام شد و همین صنعت مرغداری را با یک بحران روبرو کرده است و اگر چاره ای اندیشیده نشود ممکن است مرغداران بیش از اینها متضرر شوند.

به گزارش ایسنا امروز قرار بود نشست مدیرکل دامپزشکی استان سمنان نیز با موضوع “مضرات مرغ های سنگین” برگزار شود که به دلایل نامعلومی ،کنسل شد به هر روی آنچه در پی می آید ماجرای مرغ هایی است که زیادی چاق شده و حالا روی دست صاحب نشان مانده اند و هر روز تاخیر در برداشت، بر وزن آنها اضافه می کند.

زیان3.5 میلیارد تومانی مرغداران سمنانی

رییس اتحادیه مرغداران استان سمنان با اشاره به مشکلات فعلی مرغداران استان سمنان،گفت: مشکل مرغداری های استان از یک ماه پیش شروع شد و در این مدت همواره با کاهش قیمت مرغ روبرو بوده ایم بطوری که از 19 مهر تا 20 آبان ماه 1100تومان کاهش قیمت داشتیم.

حسین پیوندی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه سمنان،ادامه داد:  مرغداری های استان در این مدت حدود 3.5 میلیارد خسارت دیده اند.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف شرکت پشتیبانی امور دام این است که وقتی قیمت مرغ بالا می رود با واردات مرغ منجمد در قیمت مرغ تعادل ایجاد می کند یادآور شد: حالا که قیمت ها دارد مدام پایین می آید و مرغداری ها متضرر می شوند کاری نمی کند.

در یک بازه زمانی یک ماهه 20 میلیون جوجه ریزی بیشتر از نیاز کشور انجام شد

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغداران استان با اشاره به چگونگی تولید مازاد بر مصرف مرغ در کشور گفت: متاسفانه از نیمه مردادماه امسال تا 15مهرماه در سطح کشور 20 میلیون جوجه ریزی بیشتر از نیاز داخل انجام و صادرات نیز متوقف شد و همین بازار مرغ کشور را با بحران مواجه کرد.

وزن مرغ ها دارد بالاتر می رود

وی با انتقاد از عدم حمایت جهادکشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام اظهار کرد: در شرایط فعلی که مرغ ها روی دست مرغداری ها مانده، قیمت ها را مدام پایین می آورند و حمایتی از تولیدکننده نمی شود.

وی ادامه داد: الان مرغ ها در سالن های مرغداری مانده اند، وزن مرغ ها بالا رفته ، تقاضا در بازار پایین آمده و همین مشکلات دیگری را بوجود آورده است.

وجود 340هزار قطعه مرغ بالای 3 کیلو و 800 هزار قطعه مرغ بالای 2کیلو در سمنان

پیوندی اضافه کرد: بعد از نشتی که با حضور استاندار در اتاق بازرگانی برگزار شد شرکت پشتیبانی امور دام در قیمت اعلام شده تجدیدنظر کرد و قیمت مرغ ها را 500تومان افزایش داد اما انتظار داریم لااقل مرغ را از مرغداری ها به قیمت تمام شده بخرند و علاوه بر آن مرغ های بالای 3کیلوگرم را نیز خریداری کنند.

وی افزود: با ادامه این روند به دوره بعدی پرورش مرغ هم خسارت وارد می شود لذا باید در سطح ملی چاره ای اندیشیده شود چرا که تا مشکلات در سطح ملی مرتفع نشود، مشکل مرغداری های استان هم حل نمی شود.

پیوندی با بیان اینکه استاندارد اعلام شده برای وزن مرغ ها از یک کیلو تا یک کیلو و 800گرم اعلام شده است اظهار کرد: در حال حاضر مرغداری استان بالغ بر 340هزار قطعه مرغ بالای سه کیلو و 800 هزار قطعه مرغ بالای 2کیلوگرم داریم.

وی با بیان اینکه اگر برنامه ریزی و حمایتی صورت بگیرد مشکل مرغداران حل شدنی است افزود: عدم حل این مشکل علاوه بر این اینکه جوجه ریزی در دوره بعد را با مشکل مواجه می کند، نقدینگی مرغداران را کاهش، فاصله جوجه ریزی ها را طولانی تر و برگشت سرمایه مرغداران را با مشکل مواجه می کند.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغداران استان یادآوری کرد: در طول یک ماهه گذشته 16میلیارد تومان از نقدینگی مرغداری ها کم شده و هر چه زمان می گذرد این رقم بالاتر و زیان بیشتری به صنعت مرغداری در استان و کشور وارد می شود.

استان سمنان از جمله استان هایی است که بیش از دوبرابر آنچه مصرف می کند، مرغ تولید می کند و افزون بر 70 درصد مرغ تولیدی استان در بازارهای دیگر استان ها و از جمله تهران به فروش می رسد.

 

در شرایط فعلی نیز مسوولان جهادکشاورزی با وجود اینکه بر حمایت از تولیدکنندگان اصرار دارند اما از خرید مرغ های سنگین خودداری می کنند.

سید مجید موسوی رییس جهادکشاورزی استان در این راستا اعلام کرد:این سازمان همه مرغ های مازاد بر مصرف زیر 3کیلو را می خرد.

همه مرغ های مازاد بر مصرف زیر 3کیلو را می خریم

رییس جهادکشاورزی استان سمنان از وجود 396واحد مرغداری در این استان خبر داد و گفت: این واحدها در هر دوره دو ماهه 9.5میلیون قطعه مرغ تولید می کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنای استان سمنان،سید مجید موسوی اظهار کرد: مرغداری های استان سالانه 38 میلیون جوجه ریزی انجام و 4690تن گوشت مرغ تولید می کنند.

وی،با بیان اینکه 30 درصد از تولیدی مرغ استان در بازارهای استان و 70درصد آن در خارج از استان و خصوصا بازار تهران به مصرف می رسد.

رییس جهادکشاورزی استان با اشاره به انباشتگی بیش از تقاضای مرغ در بازارهای داخلی گفت: در حال حاضر به دلیل افزایش جوجه ریزی و تولید بیش از نیاز مرغ در کشور، بازارهای داخلی کشش خرید و مصرف همه مرغ تولیدی کشور را ندارد و از این رو در یک هفته گذشته شاهد کاهش مداوم قیمت مرغ در بازار هستیم.

وی،از برنامه این سازمان برای خرید و ذخیره سازی مرغ مازاد بر مصرف مرغداران استان خبر داد و افزود: در قبال مرغ خریداری شده ذرت و سویا به مرغداران تحویل می شود.

وی با اشاره به خرید گوشت مرغ توسط شرکت پشتیبانی امور دام استان گفت: پرداخت وجه گوشت مرغ با قیمت های اعلامی و سایزهای مصوب تا سقف حداکثر هر کیلو 65000ریال انجام خواهد شد.

موسوی یادآور شد: بنا بر اعلام وزارتخانه آن دسته از مرغ هایی که وزن بالای3کیلوگرم دارند، خریداری نمی شوند، افزود: در حال حاضر 340 هزار تن مرغ بالای 3کیلوگرم داریم که وزن شان بالاتر از استانداردهای اعلام شده است و به همین دلیل از سوی امور پشتیبانی دام خریداری نخواهند شد.

وی با بیان اینکه باید برای این میزان مرغ مرغداران استان چاره ای اندیشیده شود تصریح کرد: یکی از دلایل افزایش وزن این مرغ ها، طولانی تر شدن دوره و نگهداری بیشتر در سالن های مرغداری است.ضمن اینکه در یک هفته برداشت جوجه ریزی به دراز کشید و همین عامل افزایش وزن مرغ ها شد.

رییس جهادکشاورزی استان با بیان اینکه در حال حاضر تمام مرغ های زیر 3کیلو خریداری می شود افزود: این معضل در برخی استان های دیگر هم وجود دارد و در برخی از آنها اتحادیه مرغداران مرغ ها را خریداری و ذخیره کرده و در برخی استان ها سایر دستگاه ها همکاری کردند.

موسوی با اشاره به عدم تکمیل زنجیره تولید در استان افزود: جهادکشاورزی استان آمادگی دارد از محل صندوق توسعه ، اعتباراتی برای تکمیل این زنجیره در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد.

وی با بیان اینکه ما در بخش فرهنگ کار با مشکل مواجه هستیم افزود: در حال حاضر در برخی استان ها نظیر قم بطور مثال چرخه تولید و پرورش مرغ و طیور تکمیل شده اما با وجود پیشنهاد ها و طرح هایی که ما ارایه دادیم متاسفانه مرغداران و سرمایه گذاران و فعالان بخش استقبال چندانی نکردند.

 

نگرش استاندار باتجربه سمنان به این معضل اما آینده نگرانه و ژرف تر است. کلیدار دولت یازدهم در سمنان معتقد است: با یک افزایش یا کاهش در تولید نباید یک صنعت پویا با بحران روبرو شود.

گویا استاندار کارکشته استان که از قضا تجربیات زیادی از سر گذرانده مشکل مرغ های سمنان را نه در مرغ های چاق که در زنجیره فرسوده و ناهماهنگ صنعت مرغداری و فقدان صنایع تبدیلی و فرآوری ، نبود بازارهای جایگزین و ... می جوید.

ضرورت تکمیل زنجیره مرغداری در استان

محمد وکیلی استاندار سمنان با اشاره به وجود حلقه های مفقوده در چرخه تولید و عرضه مرغ، گفت: باید در داخل استان یک سیاست جامع برای مرغداری داشته و علاوه بر برنامه ریزی درازمدت، باید زنجیره مرغداری را در استان کامل کنیم تا با یک افزایش یا کاهش در تولید مرغ با بحران روبرو نشویم.

وی با بیان اینکه الان مرغ مرغداری ها در شرایطی نیست که در مرغداری ها نگهداری شود، اظهار کرد: باید چاره ای اندیشیده شود و در درازمدت نیز باید برای صادرات تولیدات مازاد بر مصرف استان برنامه ریزی کرد.

استاندار سمنان به تولید 80هزار تن خربزه،30هزار تن پسته،70 هزار تن انار5000تن گردو ،90هزار تن انگور و... اشاره و گفت: باید از ظرفیت این محصولات برای ارزآوری و صادرات به خارج از کشور بهره گرفت.

وی به اهمیت فرآوری محصولات اشاره و گفت: باید به سمتی برویم که با راه اندازی صنایع تبدیلی، از محصولات مختلف استان استفاده های متنوعی کنیم.

وی گفت: امروز بازارهای مصرفی خوبی در منطقه برای محصولات و تولیدات استان وجود دارد که باید برای آن برنامه ریزی درازمدت داشت.

وکیلی با بیان اینکه باید نگاه به کشاورزی، دامداری و ...عوض شود، خاطرنشان کرد:باید برای این مهم نگرش ملی و فراملی داشته باشیم.

استاندار سمنان با بیان اینکه دولت یازدهم می خواهد تصدیگری دولت کمتر شود، خاطرنشان کرد: تا مادامی که بخش های مختلف در گیر کار نشوند و ما خود را پدر بدانیم، کارها خوب پیش نخواهند رفت و دولت تدبیر و امید از همین منظر است که می خواهد تصدی گری خود را کم کند.

گزارش از: هوشنگ بسطامی-خبرنگار ایسنای استان سمنان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.