• دوشنبه / ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ / ۱۳:۴۳
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: semnan-36764

درختی که از سمنان رفت!

00

اشاره:

درخت و فضای سبز ، آنهم در فضا و محیط ماشین‌زده شهری امروز، همواره از اهمیت به‌سزایی برخوردار بوده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، توسعه روزافزون شهرها و نیاز شهروندان به تفرجگاه ، فضای سبز، لزوم تلطیف هوا در شهرها، ضرورت توجه به جذابیت‌های بصری در سیمای شهری، روند افزایشی جمعیت شهرها و لزوم پاسخگویی به نیاز این جامعه انسانی رو به افزایش ...همه و همه حکایت از اهمیت درخت و فضاهای سبز در درون شهرها دارد.

بی‌شک اهمیت این موضوع در شهر کویری و تاریخی سمنان که از آن به عنوان شهری در محاصره باغ‌ها و یا شهری در باغ نام برده می‌شود، دو چندان خواهد بود.

اگرچه مدیران شهرداری این شهر سال گذشته نیز از تلاش خود برای پروژه ثبت جهانی سمنان به عنوان «شهری در باغ» با ادعای ایجاد یک دبیرخانه دائمی خبر دادند اما به نظر می‌رسد نه آن طرح پیگیری جدی شده و نه اصولا پروسه ثبت جهانی آنهم در مواردی از این دست به این سادگی‌ها باشد که برخی مدیران را ذوق‌زده کرد.

به هر روی سمنان با همه زیبایی‌های ذاتی‌اش، مثل هر شهر دیگری با وجود بهره مندی از سرانه ای تقریبا مناسب، همچنان نیازمند توسعه بیشتر فضای سبز است اگر چه کمبود منابع آبی نیز خود مشکل دیگری است اما به نظر می‌رسد مردم این دیار از دیرباز راه رویارویی با این معضل را فراگرفته و همواره دیار خود را سبز گذاشته‌اند.

شوربختانه در یک دهه اخیر ورود برخی گونه‌های درختی و تبعیت از فضای شهری برخی شهرها و کلان‌شهرها بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و اقلیمی، مشکلاتی در این حوزه ایجاد کرد که در این سال‌ها برخی مدیران در صدد اصلاح آن روش‌های ناصواب و جبران مافات برآمده‌اند.

کشت گونه‌های درختی در فضای شهری اگرچه همواره با استقبال دوستداران محیط‌زیست و شهروندان همراه است اما گاه ممکن است انتخاب‌های ما نه تنها که گره‌ای از نیازها و مشکلات شهر باز نکنند که خود گره‌ای باشند بر کلاف سردگمی که معلوم نیست به کجا می‌رود به هر روی آنچه در پی می‌آید نمودی از این رفتار مدیریتی است که حالا به مدعای مدیران شهری نیاز به اصلاح یافته است.

شهردار سمنان گفت: دیگر درخت اکالیپتوس در شهر سمنان وجود ندارد و شهرداری طی یک سال این درخت را از معابر سطح شهر برچید.

حسین موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان، اظهار کرد: این گونه درختی مشکلات متعددی داشته و وضعیت آب و هوایی سمنان چندان همخوانی نداشت.

وی با بیان اینکه این درخت آسیب‌های جدی به معابر سمنان می‌زد افزود: علاوه بر این اکالیپتوس درختی است که رطوبت را جمع می‌کرد و مشکلاتی از این نظر نیز داشت.

این مدیر شهری با اشاره به قرار گرفتن در حاشیه کویر خاطرنشان کرد: شهرهای کویری معمولا بادگیر هستند و اکالیپتوس شکنندگی بالایی دارد و از همین رو هر ساله تعدادی از اکالیپتوس‌ها که علی‌رغم رشد سریع، سایه چندانی هم نداشتند به سهولت شکسته و مشکلاتی برای شهروندان به همراه داشتند.

شهردار سمنان با بیان اینکه شهرداری به دنبال کشت گونه‌های بومی سمنان و توسعه آنها در قضای شهری است تصریح کرد: درخت‌های بومی انار و انجیر از جمله گونه‌های مثمری است که بومی این منطقه بوده و کشت آنها در شهر سمنان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه مجوز دو گلخانه برای تامین گونه‌های گیاهی و درختی مورد نیاز شهرداری اخذ شده اظهار کرد: این دو گلخانه در درجزین مستقرند و علاوه بر آن در برخی پارک‌های سطح شهر نیز فعالیت‌هایی برای کشت گونه‌های مختلف گیاهی انجام می‌گیرد.

موسوی با بیان اینکه به دنبال افزایش درخت‌های مقاوم به آب و هوای شهر سمنان هستیم گفت: یکی از ملاک های ما در انتخاب درختان معابر برخورداری آنها از سایه است لذا توسعه درخت‌های سایه‌دار نیز از برنامه‌های مدیریت شهری در سمنان است.

وی سرانه فضای سبز سمنان 14 تا 15 مترمربع به ازای هر شروند سمنانی است گفت: البته این سرانه با از بین رفتن باغ‌های اطراف سمنان کاهش یافته است.

شهردار سمنان یادآوری کرد: فضای سبز سمنان نسبت به دیگر شهرها و متوسط‌های کشوری از وضعیت خوبی برخوردار است.

یک کارشناس با اشاره به اینکه باید گونه‌های گیاهی مورد استفاده در شهرداری با رویکرد کاملا علمی و کارشناسانه انتخاب شود گفت: برخی گونه‌هایی که امروزه در بسیاری از شهرها و از جمله در سمنان کشت می‌شود چندان همخوانی و تناسبی با شرایط اقلیمی و آب و هوایی سمنان ندارد.

مهندس رضا حسین‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان اظهار کرد: براساس اعلام سال گذشته برخی مسئولان استان تنها به دلیل سرما و برودت هوا 80درصد اکالیپتوس‌ها و حدود 40 درصد زیتون‌های تلخ در سمنان خشکید.

وی در پاسخ به پرسشی درباره قطع درخت‌های اکالیپتوس و جمع‌آوری آنها از سطح شهر افزود: اصولا قطع درخت، جز در شرایط ویژه کار درستی به‌نظر نمی‌رسد اما تقریبا همه شهروندان سمنانی بارها شاهد شکستن اکالیپتوس‌ها در زمستان و پاییز بودند چرا که ضریب شکستگی بسیار بالایی دارند و گاه با وزش یک باد نه‌چندان زیاد هم این درخت شکسته و مشکلات جدی برای معابر و شهروندان بوجود می‌آوردند.

وی با بیان اینکه اکالیپتوس به سرعت رشد می کند گفت: ارتفاع این درخت گاه به 30 متر هم می رسد و چون سرعت رشد آن بالا است و استحکام چندانی ندارد مقاومت آن در برابر باد کم است.

این کارشناس با بیان اینکه باید پیش از کشت درخت‌ها کار کارشناسی جدی از سوی شهرداری‌ها و دستگاه‌های مرتبط انجام شود گفت: برخی درخت‌ها نیازمند نگهداری‌های ویژه هستند همچنان که هر ساله می‌بینیم در همین شهر سمنان برخی گونه‌های درختی را برای در امان ماندن از سرما با نایلون می‌پوشانند لذا بهتر است که گونه‌های منطبق با آب و هوای سمنان که کم نیستند در حاشیه معابر و فضاهای سبز و پارک ها و بوستان‌ها کشت شوند تا هزینه‌های اضافی به شهرداری و مردم هم تحمیل نشود.

وی با بیان اینکه اکالیپتوس جواص دارویی زیادی هم دارد تصریح کرد: برخی از این گونه به عنوان معجزه گر نام می برند چرا که خواص درمانی و دارویی زیادی دارد.

این کارشناس با اشاره به رشد زیاد ریشه این درخت افزود: متاسفانه رشد ریشه این درخت گاه برای تاسیات شهری و لوله های آب و گاز و...هم مشکل ایجاد می کند لذا چنانچه از این درخت هم استفاده شود باید با حساسیت و نظر کارشناسان باشد..

همچنین مدیرکل منابع‌طبیعی استان سمنان معتقد است: کاشت گونه‌های مختلف گیاهی و از جمله درختان در فضای شهری باید به گونه‌ای باشد که شهروندان رویش بهاری و ریزش خزان را تجربه و درک کنند.

علی‌نقی حیدریان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه سمنان، با بیان این مطلب اظهار کرد: کاشت بیش از حد درختانی نظیر کاج و اکالیپتوس و گونه‌هایی از این دست که در چهار فصل سبز هستند باید در فضای شهری کمتر شوند.

وی با بیان اینکه کاج درختی است که سایه زیادی ندارد ادامه داد: همچنین اکالیپتوس جدای از ضریب بالای شکنندگی ، مشکلاتی برای خاک و محیط بوجود می‌آورد لذا باید کاشت درختانی از این دست که در فضای شهری منظر چندان خوبی ندارند باید کم‌کم حذف یا کمتر شوند.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با بیان اینکه فصل خزان نیز همچون بهار زیبایی زیادی دارد،افزود: بسیاری از گونه‌های درختی در این فصل خشک شده و بذر آنها قابل کشت است و لذا از این منظر می‌توان از آنها نیز استفاده کرد.

حیدریان با اشاره به ضرورت رویکرد زیباشناسانه به کشت درختان در فضای شهری، خاطرنشان کرد: در منظر شهری باید به جنس و رنگ درخت‌ها توجه داشت.

وی با اذعان به اینکه باید درختانی که به شهر زیبایی می‌بخشند را در مناطق شهری کاشت، تصریح کرد: تنوع رنگ‌ها در پاییز می‌تواند زیبایی مضاعی ایجاد کند ضمن اینکه مردم گذر زمان و خزان را درک می‌کنند در صورتی که در درختانی که در تمام فصول سبز هستند این ویژگی وجود ندارد.

به هر روی اگر چه گفته می شود که اکالیپتوس ها از سطح شهر کاملا جمع آوری شدند اما ریشه های این درخت همچنان در خاک مانده است و رویش های دوباره این درخت سریع الرشد از کنار تنه های قطع شده اکالیپتوس ها سربرآورده و ممکن است این گونه نرفته ، برگردد.

گزارش از بسطامی خبرنگار ایسنای سمنان

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.