• سه‌شنبه / ۱۸ دی ۱۳۹۷ / ۱۳:۴۳
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: semnan-39674

آخرین گفته‌های مدیرکل برکنارشده میراث فرهنگی استان سمنان 3روز پس از خداحافظی

آخرین گفته‌های مدیرکل برکنارشده میراث فرهنگی استان سمنان 3روز پس از خداحافظی

محمد جهانشاهی مدیرکل برکنارشده میراث فرهنگی استان با نگارش یادداشتی به بازخوانی عمکلرد 11 ماهه خود در استان سمنان پرداخته است.
به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، به دنبال برخی اتفاقات در میراث فرهنگی استان سمنان و تشکیل پرونده‌ای قضایی در خصوص برخی کارکنان این دستگاه،دکتر جهانشاهی مدیرکل پیشین میراث فرهنگی استان جای خود را به مهدی جمال سرپرست جدید میراث فرهنگی استان و مدیرکل پیشین کانون پرورش فکری استان داد.
اگرچه دوران مدیریت محمد جهانشاهی در استان کوتاه بود اما به اذعان بسیاری از کارشناسان در این دوره تحرک ملموسی در سه حوزه میراثی، صنایع دستی و گردشگری استان ایجاد شد.

به هر روی نکته مثبت در این تغییرات، جایگزینی یک مدیر بومی و آشنا به ظرفیت‌های استان است که توانمندی‌های خود را در کانون پرورش فکری اثبات کرده است.
آنچه در پی می آید یاداشت  محمد جهانشاهی مدیرکل برکنارشده میراث فرهنگی استان سمنان است که ضمن بازخوانی فعالیت‌های خود در 11 ماه گذشته به تقدیر از همدلی‌ها و همراهی‌ها با خود در دوران مدیریت در استان پرداخته است که از نظر می‌گذرد.

اکنون که فرصت خدمتگزاری اینجانب در استان ارزشمند و عزیز سمنان به پایان رسید بر خود لازم می دانم از صمیم قلب الطاف ومحبت‌های غیرقابل وصفی که در این یازده ماه شامل حال اینجانب شد را سپاس ویژه ای داشته باشم و تا همیشه خود را مدیون هم استانی‌های خوبم در سراسر سمنان پهناور از ایوان‌کی تا کالپوش میامی و از چاشم و دیباج تا رشم و طرود و ابوالحسنی و ... بدانم.

تلاش همکاران شریف و خستگی ناپذیرم در اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان باعث شد که اتفاقات میمونی در سطح استان در چارچوب وظایف مان رقم بخورد. مهمترین دست آورد و حاصلی که همه ما بیش از هر دستاورد دیگری لذت آن را می چشیم قطعا افزایش رضایت مردم است مخصوصا آنان که معیشت و کسب و کارشان به کم و کیف کار و انجام وظیفه ما بستگی داشت. قطعا نقد و نظر این عزیزان بیش از هر گفته و تحلیل دیگری ملاک عمل و قضاوت خواهد بود.

خروجی کار و عمل اداره کل با تلاش و خرد جمعی در مسیری بود که هدف آن مشخص بود سمنان 2020 یا 1400 ،منطقی‌ترین هدف‌گذاری که هر فرد مطلع و با بینشی وجودش را تایید می‌کند. داشتن شعار هدفمند یک اصل است . تقریبا همه برنامه‌های سال اول این راه با کیفیت بالایی به انجام رسیده‌اند. سالی که همکاران ما در حوزه میراث فرهنگی رکورد نزدیک به 80 کارگاه مرمتی را تجربه کردند، بیش از 20 کارگاه مشارکتی را ایجاد کردند ، 26 اثر ارزشمند تاریخی استان به فهرست میراث ملی اضافه شدند و رقمی نزدیک به 768 اثر را دست یافتیم.

مجوز پایگاه بافت تاریخی سمنان را دریافت کردیم تا در کنار پایگاه بسطام و خرقان دومین پایگاه میراث استان را ایجاد کردیم. سالی که تعدادی از سرشناس‌ترین چهره‌های میراث فرهنگی جهان، استان سمنان را در کنار استان های بزرگی مثل اصفهان،یزد،فارس و خوزستان مورد بازدید و مشاوره قرار دادند که یکی از مهمترین دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی در طول دوره کاری بسیاری از ما به ویژه همکاران فنی به حساب آمد. سالی که پرونده ثبت جهانی جنگل ابر در نشست‌ها و پیگیری‌های همکاران میراث به اتمام رسید و به یونسکو ارسال شد تا افتخار دومین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی برای همه استان سمنانی‌ها باشد. سالی که مقدمات تکمیل پرونده چشمه علی در حال پایان است تا پرونده این اثر ارزشمند هم تا قبل از نشست کمیته میراث جهانی در سال آینده به یونسکو ارسال شود. سالی که کلنگ موزه بزرگ استان سمنان بعد از دهه‌ها مطالبه‌گری مردم سمنان به زمین زده شد مطالعات و طرح آن به اتمام رسید و اعتبار ساخت آن هم تعیین تکلیف شد، مرمت بازار تاریخی شاهرود به پایان رسید، مرکز باستان‌شناسی تپه حصار هم شکل نهایی خود را پیدا کرد، سالی که بعد از دو دهه کارگاه مرمتی تاریخانه جمع شد،نورپردازی شد و به زیبایی های دامغان افزود. سالی که با سربلندی تمامی اعتبارات این حوزه جذب شد، سالی که در بسیاری استان های نامدار شاهد برگشت خوردن رقم‌های قابل توجهی از اعتبارات عمرانی آنها بودیم. روزهای خوب و آبرومندانه‌ای برای ما در حوزه میراث فرهنگی بود که معاونت میراث کشور به این مهم اذعان داشت .

در حوزه صنایع دستی آنقدر لطف خداوند شامل حال ما بود که بیشتر آرزوهایمان برآورده شد، دغدغه فروش و تکمیل زنجیره ارزش را هدف گرفتیم و انسجام و ارتباط بیشتر و بهتر هنرمندان را یک اصل مهم دانستیم و نتیجه آن شد که آنقدر همکاران حوزه صنایع دستی خوب عمل کردند که نشست معاونین صنایع دستی کشور بعد از سال‌ها وقفه به میزبانی استان سمنان برگزار شد، اتفاقی که کمتر شاهد آن بودیم خارج از تهران صورت پذیرد.در سفر رییس جمهور محترم با خوش فکری هنرمندان ما یکی از بزرگترین پروژه‌های فراگیر صنایع دستی کشور یعنی پرندگان صلح صنایع دستی با حضور بالاترین مقام عالی دولت رقم خورد، فروش تولیدات و محصولات هنرمندان ما به اندازه یک دهه شد و امید و انگیزه بالایی در بدنه فعالان و هنرمندان ما شکل گرفت ،سالی که تا پایان، ما به رقم فروش حدود 10 میلیارد تومان نزدیک خواهیم شد و چه بسا که عبور کنیم. اولین نمایشگاه منطقه ای صنایع دستی را در چارچوب تقویم و برنامه‌های معاونت صنایع دستی کشور برگزار کردیم، از اثر ارزشمند استاد دانایی فر رونمایی شد، اولین مدرسه صنایع دستی کشور در سمنان آغاز به کار کرد و تا فروش محصولات صنایع دستی در قطارهای رجا پیش رفتیم. عملیات اجرایی بازارچه صنایع دستی سمنان پس از سال‌ها وقفه آغاز شد و فروشگاه شاهرود هم مراحل نهایی خود برای آغاز به کار تا دهه فجر را طی می‌کند

در دیگر سو حوزه گردشگری ما نیز گام‌های بلندی برداشت. ده‌ها برنامه جدید و بزرگ و موثر در استان،در تهران و دیگر شهرهای بزرگ و حضور قدرتمند در هر اتفاق و رویداد ملی که در گردشگری کشور رخ داد. ما اولین اکوماراتن جنگلی ایران را در جنگل ابر برگزار کردیم تا بازخورد خوبی در رسانه های داخلی و بین المللی داشته باشیم.

رالی کویر تا کوهستان و ده‌ها رویداد داستانی و ملی دیگر. با گروه‌های مرجع و تاثیرگذار نشستیم،برنامه‌های مشترک برگزار کردیم ،تهران را هدف گرفتیم و امسال ثبت رکورد بیش از 70درصد ضریب اشغال هتل‌های استان بزرگترین دست‌آورد ما بود که رییس جامعه هتل داران استان اعلام کردند. اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی ما از 32 واحد به بیش از 70 واحد رسیدند و تا دورترین مناطق استان اکنون پرونده‌هایی آماده صدور مجوز هستند. بزرگترین و نام آشناترین اساتید و مدرسان گردشگری کشور به سمنان آمدند، برای کارگاه‌های عملی در بهترین هتل‌های تهران حضور داشتیم، استاندارد سازی تاسیسات گردشگری کار خود را آغاز کرد، موفق شدیم پروژه‌های مهم و کلیدی مثل آبگرم و غار نمکی را به فاز اجرا برسانیم، اولین کمپ عشایری و نیز اولین اکوکمپ زیرزمینی کشور را به فاز خدمات برسانیم، موفق شدیم تشکیلات و انجمن‌هایمان را به یک اولویت تبدیل کنیم و نام استان سمنان را در فضای گردشگری کشور به عنوان استانی پویا و پرتحرک بیش از همیشه فریاد بزنیم. حجم پروژه‌های سرمایه‌گذاری از 600 میلیارد تومان به بیش از 1000 میلیارد تومان رسید. تحرک خوبی را در اجرای پروژه‌ها و فعالیت بخش خصوصی شاهدیم.

امروز اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان جزو معدود دستگاه‌هایی است که با اینکه هنوز بیش از 2 ماه به پایان سال مانده، تعهد اشتغال خود را به انجام رسانده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 20درصد بیش از تعهد خود در امر اشتغال زایی انجام وظیفه کرده باشد. ارزیابی سال 97 حتما رنکینگ اداره کل را در میان استان‌های کشور از گروه استان‌های در مرز ضعیف تا رتبه‌های زیر 10 ارتقاء خواهد داد. در یک‌سال گذشته با بهره‌گیری از توانایی منابع انسانی نه تنها کسی خانه‌نشین نشد بلکه واحدهای جدیدی از جمله دفتر فنی، دفتر پژوهش و مرکز باستان‌شناسی بر اساس نیاز و توانمندی استان ایجاد شد و با انجام تغییرات و جابه‌جایی‌های درون‌بخشی صرفا بر اساس توانمندی و خرد جمعی بی‌هیچ دخالت و فشاری از بیرون دستگاه علاوه بر افزایش انگیزه کارکنان راه بر کادرسازی و اتکا بیشتر بر توان و بدنه کارشناسی هموار شد. حوزه مالی و اداری اداره کل با تلاش فراوان و با از خود گذشتگی و دلسوزی تمام همه توان خود را برای جذب اعتبارات نقدی و اسناد خزانه اسلامی به کار گرفت تا در مسیر خدمت به استان و انجام وظیفه‌، منابع ارزشمند مالی برگشت نخورد و در مسیر درست و در چارچوب برنامه‌ها هزینه گردد.

یگان حفاظت میراث استان جزو یگان‌های موفق بود و سربلند در انجام وظایف‌ تلاش کردیم و تلاش کردیم و تلاش کردیم و هیچ کمبود و نقص و مشکلی‌، مانع از پیشرفت ما نشد. خرسندیم که بخش قابل توجه‌ای از جامعه که وجود و حضور ما برای آنها و به خاطر آنهاست از فعالیت‌های جمعی ما که صرفا انجام وظیفه است اعلام رضایت دارند و با امید بیشتری نسبت به گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهند .

 بودن یا نبودن اینجانب هیچ خللی در رسیدن به هدف میان مدت ما که همان «استان سمنان  2020 مقصدی تازه» است، ایجاد نخواهد کرد. اکنون یک مدیر بومی سکان‌دار این راه پر پیچ و خم اما زیباست وظیفه همه ما به ویژه آن بخش از جامعه که خود را حامی این حوزه‌های شریف خدمت‌گزاری می‌داند حمایت همه‌جانبه از نهاد متولی و بدنه شریف و دلسوز کارکنان این دستگاه است. دستگاهی که وظایف بسیار سنگینی بر عهده دارد و هنوز به ساختار و شرایط متناسب با وظایفش نرسیده و در مسیر تحقق این مهم است. کار کردن و ایمان به کار هیچ مرز و حد جغرافیایی نمی‌شناسد و بومی و غیر بومی هرگز ملاک خوب و قابل اتکایی برای پیشبرد اهداف بزرگ نیست مخصوصا در حوزه‌هایی مثل میراث فرهنگی یا محیط‌زیست که مرز نمی‌شناسند. کار کردن در جغرافیای استان سمنان هم افتخار بنده است تا همیشه و هم سعادتی که خداوند بزرگ را به واسطه این فرصتی که به بنده عنایت فرمود هزاران بار شاکرم.

و در آخر ضمن قدردانی مجدد از همه دوستان و بزرگواران چه در بدنه دولتی چه خارج از دولت، دوستان رسانه‌ای‌، نمایندگان محترم مجلس، تشکل‌های مردم‌نهاد و به ویژه همکاران دلسوز و صادق اداره کل‌، فعالان بخش خصوصی ، هنرمندان صنایع دستی و بسیار عزیزانی که لطف فراوانی نسبت به اینجانب داشتند‌، تقاضای عفو و بخشش هر قصوری که خواسته یا ناخواسته از اینجانب سر زده را دارم. این روزهای خوب و لطف بی‌منتهایی که در استان سمنان شامل اینجانب شد تا پایان عمر با خود خواهم داشت

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.