• چهارشنبه / ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۶:۴۳
  • دسته‌بندی: سمنان
  • کد خبر: semnan-39824

شایسته‌گزینی در مسوولیت‌ها مطالبه مردمی شود/ هشدار استاندار به مدیران پروازی

شایسته‌گزینی در مسوولیت‌ها مطالبه مردمی شود/ هشدار استاندار به مدیران پروازی

استاندار سمنان مبنای انتصاب مدیران استان را شایسته‌سالاری و شایسته‌گزینی برشمرد و با اذعان به اینکه قرار بر حذف مدیران توانمند نیست از رسانه‌ها خواست که کمک کنند تا شایسته‌گزینی و شایسته‌سالاری به مطالبه مردم تبدیل شود.

  به گزارش ایسنا-منطقه سمنان علیرضا آشناگر در نخستین نشست خبری با اصحاب رسانه این استان با بیان اینکه در گزینش مدیران از کسی تاثیر نمی‌پذیرد اظهار کرد: بنای من در انتخاب مدیران تنها و تنها شایسته‌گزینی است. این مدیر ارشد اجرایی با بیان اینکه انتصاب مدیران فرآیندهای قانونی دارد که باید طی شود اضافه کرد: این را نیز نباید از نظر دور داشت که برای انتصاب مدیران احراز برخی صلاحیت‌ها همچون صلاحیت‌های عمومی و تخصصی براساس قانون امری رایج است.

استاندار سمنان با بیان اینکه جدا از این صلاحیت‌های عمومی و تخصصی مدیر باید معتقد به سیاست‌های عمومی دولت باشد افزود: مدیران یاید به دغدغه های مردم و نیازهای آنها توجه جدی داشته باشند.
وی با بیان اینکه هر سه استاندار پیشین از دوستان و همکاران بنده بودند ادامه داد: تلاش ما بر این است که در گزینش مدیران به توانمندی و شایستگی آنها توجه شود. ضمن آنکه باور دارم که در شرایط برابر نیز بهتر است که اولویت به مدیر بومی داده شود اما این به‌آن معنا نیست که از مدیران دیگر بهره بگیریم. همچنان که در همه کشور مرسوم است و از ظرفیت مدیران دیگر استان‌ها و از جمله استان سمنان استفاده می‌شود بدیهی است که در سمنان نیز از مدیران دیگر استان‌ها استفاده شود.
وی ادامه داد: باید به‌گونه‌ای فرهنگ‌سازی شود که شما رسانه‌ها و مردم بر انتخاب شایستگان فارغ از اینکه به کدام جای کشور تعلق دارند، تاکید کنند.

وی انتصاب مدیران غیربومی را امری رایج دانست و افزود: نمی‌شود "جهان‌وطنی" بیاندیشم اما در انتصاب مسوولان اصرار کنیم که در فلان روستا یا شهرستان باید حتما مدیری از همان منطقه منصوب شود البته بدیهی است که در شرایط کاملا مساوی، حتما اولویت انتصاب را به نیروی بومی متخصص دهیم.

چرا بعد 40 سال همچنان باید از "ک ید دشمن"گفت؟ 

آشناگر در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص دخالت برخی نمایندگان در انتصاب‌ها گفت: قانون وظایف همه را مشخص کرده است البته طبیعی است که نظر نمایندگان مجلس به عنوان وکلا و نمایندگان منتخب مردم مورد توجه قرار گیرد. ضمن اینکه حرمت به رای مردم و البته حرمت ارکان قدرت را مطابق با قوانین کشور امری لازم می‌دانم.

وی با اشاره به سابقه 32 ساله خود در امور اجرایی و کارنامه 16 سال فرمانداری در شهرهای مختلف خاطرنشان کرد: من در این مدت مناصب مختلف از جمله بخشدار، شهردار، فرماندار، معاون استاندار و...را تجربه کردم و لذا اینکه بعد از این همه تجربه این‌گونه القاء شود که در تصمیم‌گیری‌ها متاثر از دیگران خواهم شد حتما گفته نادرست و نسنجیده‌ای است .

آشناگر همچنین در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در خصوص اینکه بعد از گذشت 40 سال از انقلاب نباید همه مشکلات را به "دشمن"نسبت داده و مدام از آن سخن بگوییم، اظهار کرد: اینکه 40 سال است که از دشمن سخن گفته می‌شود به این دلیل است که دشمن چهل سال است که کشور و نظام ما را رها نمی‌کند لذا نه تنها مسوولان که شما رسانه‌ها نیز باید از کید دشمن سخن بگویید وبا آگاهی‌بخشی به مخاطبان خود به بی‌اثر کردن برنامه‌های دشمن کمک کنید.

وی ادامه داد: چرا نباید از دشمن سخن بگوییم وقتی که دشمن برخلاف همه موازین، تعهدنامه‌ای را به هم می‌ریزد و صراحتا بر علیه مردم و اقتصاد کشور اقدام می‌کند. لذا باور دارم که در این شرایط همه افراد و از جمله شما رسانه‌ها باید به میدان آمده و بگویید که بخش عمده این مشکلات اقتصادی، نوسانات ارزی و...ناشی از این دشمنی‌ها است. البته بدیهی است که بخشی از این مشکلات نیز ممکن است به سوءمدیریت‌ها برگردد که آن نیز باید در جای خود نقد و تحلیل کارشناسانه شود.

اتمام‌حجت استاندار با مدیران پروازی  

وی در ادامه و در پاسخ به انتقاد یکی از خبرنگاران از وجود برخی مدیران پروازی در استان و وجود ناکارآمدی‌ها در برخی دستگاه ها گفت: من با مدیران شرط کردم که حتما باید در استان مستقر باشند تا با آرامش و فراغ‌بال بیشتری کار کنند.

وی از جمهوری اسلامی به عنوان یکی از مستقل‌ترین کشورها نام برد و گفت: بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی، ماهیت خود انقلاب اسلامی و استقرار نظام‌جمهوری اسلامی است.

استاندار سمنان افزود: امروزه ‌به همت مردم و برکت انقلاب اسلامی، به هیچ قدرتی وابسته نیستیم و از ظرفیت ‌جوانان برای توسعه کشور استفاده می کنیم .

وی به پیشرفت‌های کشور در چهار دهه گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: کسب دانش فناوری هسته ای، نانو تکنولوژی و دیگر موفقیت های به دست آمده، از برکات انقلاب اسلامی است.

آشناگر گفت: دشمنان نظام ‌جمهوری اسلامی، به هیچ عنوان تصور چهل سالگی انقلاب اسلامی را نداشتند و تمام توان خود را برای از بین بردن و یا وارد کردن ضربه به این کشور به کار بستند.

وی با بیان اینکه امید به آینده رسالت اصلی مسئولان نظام است و باید افق های روشن را برای نسل فعلی کشور ترسیم کنند ادامه داد: دشمن تلاش دارد تا مولفه قدرت نظام ‌جمهوری اسلامی که همان اتحاد، همبستگی و یکپارچگی ملت است، از بین ببرد.

وی گفت: علی رغم اینکه دشمن در جنگ تمام عیار اقتصادی که علیه ملت طراحی کرده و به دنبال ناکارآمد جلوه دادن دولت است، مقام معظم رهبری بیشترین حمایت را از دولت در این برهه انجام دادند.

وی به نقش مهم رسانه‌ها، نخبگان و اهل قلم اشاره و خاطرنشان کرد: رسالت تاریخی مسئولان با همراهی اصحاب رسانه و قلم این است که با امید آفرینی، انگیزه و روحیه مردم و اعتماد به نظام را در بین آنها تقویت کنیم.

آشناگر با اشاره به ظرفیت‌های استان سمنان گفت: سمنان هفتمین استان پهناور کشور است در حالی که کمتر از یک درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است.

وی گفت: جایگاه استان در رتبه های برتر کشوری، همچون پائین بودن نرخ بیکاری، نشانه توجه دولت به این استان است.

آشناگر با بیان اینکه استان سمنان در نسبت دانشجو به جمعیت در کشور، رتبه نخست را دارد افزود: وجود ۳۳۸۶ هیئت علمی، فرصت خوبی برای ارتقا سطح آموزش و کمک به مدیران برای تدوین برنامه های توسعه و اجرای آن است.

وی با بیان اینکه نرخ باسوادی استان پس از تهران و البرز، با ۹۹.۵ درصد در جایگاه سوم‌کشور قرار دارد گفت: سرانه پزشک استان نسبت به جمعیت با شاخص هر ۱۰ هزار نفر، جز رتبه‌های برتر کشوری است که این مهم نیز به برکت انقلاب اسلامی برای این استان رقم‌خورده است.

وی گفت: سمنان همچنین در شاخص های کتابخانه ها و توسعه راه ها و جاده ها، رتبه های شاخص کشوری را از آن خود کرده اما نیاز به تلاش و توجه بیشتر دارد.

افتتاح 669 پروژه در دهه فجر

استاندار سمنان از برنامه‌ریزی برای افتتاح 669 پروژه در دهه فجر خبر داد و گفت: ۴۱۸ میلیارد تومان پروژه متعدد در قالب ۶۶۹ پروژه عمرانی طی دهه فجر امسال در استان سمنان افتتاح می‌شود.

عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در استان گفت: در ایام دهه فجر در استان مجموعا ۳۶۶ میلیارد تومان اعتبار در قالب ۹۸ پروژه کلنگ‌زنی می ‌شود.همچنین ۲ میلیارد تومان اعتبار در قالب ۲ پروژه سرمایه گذاری نیز در استان سمنان در دهه فجر کلنگ زنی خواهد شد.

آشناگر افزود: در اعتبارات سفر اول ریاست جمهوری به سمنان، بالغ بر ۹۶۲ میلیارد تومان مصوب شد که ۷۹۵ میلیارد تومان تخصیص یافت. همچنین در اعتبارات سفر دوم ۱۴۸۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده  که ۱۹‌ میلیارد تومان آن برای سا‌ل‌جاری، ۶۴۱ میلیارد تومان آن برای سال ۹۸ و ۷۲۳ میلیارد تومان آن نیز برای سال ۹۹ تخصیص می‌یابد.

وی از پرداخت ۱۲۲۹‌ میلیارد تومان تسهیلات برای رونق تولید و اشتغال روستایی و مشاغل خانگی در استان خبرداد و گفت: در خصوص بودجه استان نیز ۲۳۶‌ میلیارد تومان از بودجه عمرانی ۴۸۷ میلیارد تومانی استان ‌تخصیص یافته که از این لحاظ در رده ۲۸ کشور قرار داریم .

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.