• جمعه / ۲ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۰۹
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: shahrekord-18782

امام جمعه شهركرد:

آیت الله مهدوی‌کنی شاخص‌ترین الگوی اعتدال برای کارگزاران نظام بود

IMG_0641

نماينده ولي فقيه در چهارمحال و بختياري با تاکید براینکه این شخصیت بزرگ از افراط و تفریط به دور بود ، آیت الله مهدوی‌کنی را مرد اعتدال خواند و تصریح کرد: این عالم ربانی در همه امور فردی ، اجتماعی و سیاسی اعتدالی بر اساس دستورات دینی و اسلامی داشت و هیچ گاه در رفتار و موضع گیری‌ها از مرز دین خارج نشد.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه چهارمحال و بختیاری-  حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام جمعه، دوم آبان‌ماه در خطبه‌های نماز جمعه زینت بودن برای اهل بیت (ع) را یکی از دغدغه‌های مدام و مستمر اهل تقوا دانست.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) که میفرمایند: شما شیعیان زینت ما اهل بیت باشید، مایه ننگ و عار ما نباشید ، شیعه واقعی اهل بیت عصمت و طهارت را مطیع محض و عامل به دستورات آنان دانست و گفت: شیعه واقعی تمام ابعاد زندگی فردی ، اجتماعی و سیاسی خود را مطابق با دستورات و سیره و روش اهل بیت (ع) قرار می دهد

حجت الاسلام نکونام با با گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله مهدوی‌کنی به بیان سیره مبارزاتی و ویژگی‌های اخلاقی ، سیاسی ، اجتماعی و اخلاقی این شخصیت انقلابی و عالم پرداخت و ویژگی‌های رفتاری ایشان را الگویی بی‌بدیل برای تمام آحاد مردم جامعه و به ویژه سیاستمداران و مسئولان دانست.

وی با بیان اینکه آیت الله مهدوی‌کنی در همه عرصه‌ها مرد باور وعمل بود ، عملگرایی و باورمندی را دو ویژگی بارز این عالم مجاهد بیان کرد و افزود: : این عالم ربانی با تلاش و کوشش وصف ناپذیر به آنچه که باور عقلی و قلبی داشت عمل میکرد.

حجت الاسلام نکونام با تاکید براینکه این شخصیت بزرگ از افراط و تفریط به دور بود ، آیت الله مهدوی‌کنی را مرد اعتدال خواند و تصریح کرد: این عالم ربانی در همه امور فردی ، اجتماعی و سیاسی اعتدالی بر اساس دستورات دینی و اسلامی داشت و هیچ گاه در رفتار و موضع گیری‌ها از مرز دین خارج نشد.

وی آزاد بودن و حر از تعلقات مادی و دنیایی را یکی از ویژگی‌های مشهود آیت الله مهدوی‌کنی برشمرد و گفت: آیت الله مهدوی‌کنی هیچ‌ گونه وابستگی به رزق و برق دنیا و پست مقام زودگذر آن نداشت و این ویژگی مهم را تمام نزدیکان و آشنایان و کسانی که از دور با ایشان ارتباط داشتند تایید می‌کردند.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه یاد ، نام و ذکر خدا در زندگی آیت الله مهدوی‌کنی به معنای واقعی کلمه متجلی بود خاطرنشان‌کرد: یاد و نام حجت خدا حضرت امام زمان (عج) در لحظه لحظه زندگی این مرد خدا وجود داشت و ذکر مستمر ایشان یا صاحب زمان ادرکنی بود و سرانجام همین دلدادگی وابستگی رمز موفقیت و سربلندی او در دنیا و آخرت شد.

حجت الاسلام نکونام ایجاد پیوند بین حوزه و دانشگاه را یکی از دغدغه‌های مستمر این عالم بزرگ دانست و گفت: آیت الله مهدوی‌کنی پیوند بین حوزه و دانشگاه را مایه اصلاح و رشد جامعه می‌دانست از همین رو برای تحقق این مهم دانشگاه امام صادق (ع) را با تمام رشته های دانشگاهی اما با رنگ و بویی حوزوی تاسیس‌کرد.

وی با تاکید بر لزوم الکوگیری از سیره و منش آیت الله مهدوی‌کنی در لحظه لحظه زندگی ، پاسداری از اهداف و ارزش‌های انقلاب را یکی دیگر از ویژگی‌های بارز این شخصیت فقیه برشمرد و افزود: آیت الله مهدوی‌کنی در راستای تحقق و پاسداری از اهداف و اندیشه‌های انقلاب ثابت قدم و کوشا بود و بارها عنوان کرده‌بود که «خدایا ما را با محبت به امام خمینی(ره) بمیران »

حجت الاسلام نکونام با بیان اینکه آیت الله مهدوی‌کنی هیچ‌گاه اهل هیاهو ، شعار و حاشیه‌سازی نبود ، آرامش در عین‌حال استوار و مقاوم بر روی ارزش‌ها ، اعتقادات و اهداف انقلاب را از دیگر ویژگی‌های بارز این شخصیت بزرگ عنوان کرد.

وی عالم به زمان بودن و تلاش برای هدایتگری و ارشاد جامعه به سمت کمال را یکی دیگر از ویژگی‌های آیت الله مهدوی‌کنی عنوان کرد و گفت: خدای متعال به واسطه اخلاص و ایمان بی‌بدیل و ایستادگی او در برابر تمام شیاطین درون و بیرون این عالم ربانی را عالم به زمان قرار داده بود.

به گفته نماینده ولی فقیه در استان آیت الله مهدوی‌کنی فطرت خود را از نوجوانی و جوانی از آلودگی‌ها ، شهوات و شیطان درون و بیرون حفظ کرد و هر کس که فطرت خود را این چنین پاک نگه دارد به طور قطع به فلاح و رستگاری خواهد رسید.

وی در ادامه به 8 آبان شهادت حسین فهمیده و روز بیسج دانش آموزی اشاره‌کرد و افزود: شهید حسین فهمیده با آن حرکت مجاهدانه و مخلصانه خود یک امر به معروف و نهی از منکر دیگری را در تاریخ این انقلاب به جا گذاشت تا جایی که امام خمینی (ره)  رهبر انقلاب آن نوجوان 13 ساله را به عنوان رهبر جامعه خطاب کرد.

حجت الاسلام نکونام با بیان اینکه شهید فهمیده در آن لحظه حساس وظیفه و تکلیف خود را شناخت و به آن عمل کرد  ، خروج جامعه امروز از مشکلات و سختی‌ها را نیازمند چنین روحیه دانست و گفت: دانش آموزان و نوجوانان ما باید از این شهید والا مقام در زندگی خود الگو بگیرند.

وی همچنین 8 آبان روز پدافند غیرعامل را یادآور شد و بر لزوم هوشیاری و آمادگی تمام آحاد جامعه برای مقابله با تهاجمات غیر مسلحانه دشمنان تاکیدکرد و افزود: پدافند غیرعامل یعنی بازدارندگی و ایستادگی همگانی در برابر تهاجمات و فتنه‌انگیزی‌های غیر مسلحانه دشمنان که تشکیل پدافند غیرعامل به دنبال تحقق این مهم است.

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه با اشاره به آغاز ماه محرم ، به بیان توصیه‌ها و نکاتی در خصوص چگونه برگزاری  مراسم‌های عزاداری و ایفای نقش صحیح در راستای زنده نگه داشتن نهضت عاشورا در این ایام پرداخت.

وی ایجاد تحریف در واقعه و نهضت عاشورا را بزرگترین خطر در برگزاری برنامه های عزاداری دانست و تصریح کرد: مراقب باشید که تحریف‌ها در نهضت عاشورا ایجاد نشود.

حجت الاسلام نکونام با تاکید بر اینکه هیئت‌های مذهبی و دست اندرکاران برنامه‌های عزاداری با نهضت عاشورا سلیقه ای برخورد نکنند ، تصریح کرد: اینکه هر چیز را بر اساس سلیقه و نظر شخصی و بدون در نظر گرفتن واقعیات عاشورا در عزاداری ها بکار ببریم ، به طور قطع  خدمت به نهضت حسینی نیست.

وی با تاکید بر لزوم مشورت با مورخان و نهضت‌شناسان حسینی  در برپایی مجالس عزای حسینی تصریح کرد: هیئتهای مذهبی  قبل از انجام هر برنامه‌ای در خصوص صحت و سقم آن در نهضت عاشورا تحقیق کرده و به اطمینان کامل برسید.

حجت الاسلام نکونام همچنین نسبت به نفوذ بیگانه و دشمن به سبک و شیوه اجرای برنامه‌های عزاداری هشدار داد و رواج استفاده از علامت‌هایی با نماد صلیب در استان به عنوان نوعی نفوذ دشمن در سبک عزاداری‌ها یاد کرد.

وی افزود: علامت‌های رائج در استان هیچ گونه وجاهت شرعی نداشته و مراجع تقلید استفاده از آنها در مجالس عزاداری را حرام اعلام کرده‌اند اما متاسفانه  استفاده از این علامت‌ها در استان افزایش داشته است که نه تنها موجب مزاحمت برای مردم است بلکه حمل و نقل آن نیز مشکل آفرین خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه جمع آوری این علامت‌ها از استان نه با برخورد قهری و انتظامی بلکه با شعور و معرفت حسینی محقق می‌شود ، افزود: باید با شعور حسینی جلوی این اقدام نازیبا گرفته شود.

وی اصلاح جامعه را هدف اصلی از قیام امام حسین(ع) دانست و گفت: امام حسین(ع) برای اصلاح جامعه تمام هستی و زندگی خود را فدا کرد ما نیز به عنوان پیشوایان آن حضرت باید در شرایطی حساس برای اصلاح جامعه از تمام هستی خود بگذریم.

حجت الاسلام نکونام با بیان اینکه سکوت و بی‌توجهی در برابر طلم و ستم با نهضت عاشورا سازگار نیست ، سکوت در برابر ظلم و ستم در نهضت حسینی را مردود دانست و تاکیدکرد: عاشورا به همگان ، درس ایستادگی در برابر طلم و ستم و نفاق می‌آموزد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.