• یکشنبه / ۴ فروردین ۱۳۹۸ / ۰۸:۰۴
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: shahrekord-43598
  • خبرنگار : 50123

کوهرنگ؛ سرزمین تابلوهای نقاشی

کوهرنگ؛ سرزمین تابلوهای نقاشی
طبیعت بکر شهرستان کوهرنگ گنجینه طبیعی ایران است که حداقل افراد باید یک بار آن را از نزدیک نظاره کنند.
طبیعت کوهرنگ، همانند تابلوهای زیبای نقاشی، خلقت خداوند را به نمایش می‌گذارند، به طوری که وجود چشمه‌ساران خنک و خروشان، رودخانه، رنگ‌های طبیعی بهار و کوچ عشایر و زندگی آن‌ها دیدنی است.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری - شهرستان کوهرنگ با مرکزیت چلگرد شامل سه بخش، دو شهر و هفت دهستان و با ارتفاع 2380 متری از سطح دریا(بلندترین شهر کشور) قرار دارد.
آبشار شیخ علیخان، آبشار تونل اول کوهرنگ و سد کوهرنگ، چشمه کوهرنگ، چشمه دیمه، چشمه دزدان صمصامی، حاشیه رودخانه بازفت، چشمه مورز بازفت، دشت لاله‌های واژگون، پیست اسکی کوهرنگ، غار یخی چما، روستای پلکانی و شگفت سرآقاسید و ... از جمله جاذبه‌های گردشگری شهرستان کوهرنگ محسوب می‌شود.
اماکن تاریخی، مذهبی این شهرستان عبارتند از ایلراه پلکانی خدا آفرین، نقوش برجسته الگی و شیرین‌او بازفت، امامزاده شاهزاده ابراهیم روستای گرد و علیا، امامزاده شاه عبدالعظیم بیرگان، بقایای قلعه دهناش و بقایای قلعه تبرک بازفت، امامزاده سید سعید چلگرد، امامزاده سید عیسی روستای سرآقا سید، بردگوری‌های بازفت، شیر سنگی و ... .
از مهم‌ترین سوغات محلی این شهرستان می‌توان به گیاهان و سبزیجات طبیعی، انواع لبنیات، عسل طبیعی، گیاهان دارویی و ... اشاره کرد.
گردشگاه چشمه دیمه
دیمه از ییلاق‌های عشایر بختیاری بوده که در قرن اخیر به روستا تبدیل شده است.
چشمه دیمه معروف‌ترین اثر طبیعی این روستاست و از تفرجگاه‌های طبیعی استان به شمار می‌رود.
چشمه دیمه با اهمیت‌ترین و زیباترین جاذبه طبیعی روستاست، اطراف این چشمه مراتع حاصلخیز و درختان بلند بلوط قامت برافراشته‌اند.
پیرامون روستای دیمه چشمه‌‌های دیگری وجود دارد که حواشی جذاب و سرسبزی دارند، بهترین فصول بازدید از این جاذبه بهار و تابستان است.
دشت لاله‌های واژگون
این دشت زیرپوششی رنگارنگ از لاله‌های سرخ رنگ واژگون در 12 کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی کوهرنگ آرمیده است.
هوای لطیف، سبک و پاک دشت و پوشش گیاهی بسیار غنی و ارزشمند آن چشم دل هر بیننده‌ای را می‌نوازد، زمان رویش این گل‌ها بیشتر از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت است.
دشت لاله‌های واژگون چهارمحال و بختیاری یکی از زیباترین جلوه‌های بدیع و طبیعی این استان است تا جایی که می‌توان از آن به عنوان "نقاشی ممتاز خالق هستی" یاد کرد.
اگرچه اکوتورییسم طبیعی آبی برفی چهارمحال و بختیاری جاذبه‌های گردشگری طبیعی زیادی را در خود جای داده است، ولی زیبایی دشت لاله‌های واژگون چون تابلوی  بی‌بدیل جاذبه‌های گردشگری این استان را تحت‌الشعاع قرار داده است.
اینکه بام ایران به دیار لاله‌های واژگون شناخته می‌شود تنها در حد یک نام نیست، بلکه تماشای دشت لاله‌های واژگون با چشم‌انداز خیره‌کننده‌ برای هر تازه واردی با مسمی بودن این نام را عینیت می‌بخشد.
 غار یخی چما
غار یخی چما در فاصله 25 کیلومتر شمال شهر چلگرد و در دامنه ارتفاعات مشرف به منطقه چما در 15 کیلومتری روستای شیخ علیخان واقع شده است و حدود هفت کیلومتر از این مسیر آسفالت بوده و مابقی مسیر خاکی است.
طول آن حدود 200 متر و قطر دهانه آن حدود 15 متر است، ارتفاعات بالایی غار به وسیله انباشتی از برف و یخ پوشیده شده و به نظر می‌رسد که در فصول گرم سال قشر ضخیم برف  و یخ به مرور زمان آب شده و از شکاف‌ها و خلل و فرج دامنه ارتفاعات بالایی غار وارد غار مذکور می‌شود.
عشایر
عشایر گروهی هستند که با شیوه معیشتی خاص خود از دو گروه دیگر جمعیت متمایز می‌شوند کشور ایران از دیرباز خاستگاه عمده عشایر در جهان بوده است.
با توجه به جلوه‌های طبیعی و انسانی موجود در محیط زندگی عشایر این گروه از جمعیت به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مطرح هستند.
در کنار این مسئله باید به جاذبه‌های طبیعی مناطق عشایری اشاره کرد که از زیباترین و مناسب‌ترین پتانسیل‌ها به منظور جذب گردشگر هستند.
در واقع باید محیط‌های حرکت عشایر را از مناسب‌ترین عرصه‌های زندگی فصلی و گردشگری دانست، زیرا عشایر براساس منطق انسانی و فطرت بیولوژیک خود در هر فصل از سال، به دنبال بهترین و مناسب‌ترین مکان جهت گذران هستند، بنابراین قشلاق و ییلاق عشایر مساعدترین سایت‌های گردشگری در زمستان و تابستان هستند.
روستای هدف گردشگری سرآقاسید
روستای سرآقاسید از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ است که با 2500 متر ارتفاع از سطح دریا اقلیمی معتدل و کوهستانی دارد.
آب و هوای آن در بهار و تابستان خنک و دلپذیر و در زمستان سرد و خشک است.
این روستا در گذشته یکی از اتراقگاه‌های ییلاقی عشایر بختیاری بوده و طی قرن اخیر به روستا تبدیل شده است، وجه تسمیه این روستا نیز به خاطر امامزاده‌ای است که مقبره آن در پایین روستا قرار دارد و چون روستا به صورت مجتمع پلکانی در بالای این امامزاده به وجود آمده است، به این روستا «سرآقا سید» می‌گویند.
این روستا یکی از شاخص‌ترین روستاهای ایران به لحاظ معماری ارگانیک و طبیعت بکر و دست نخورده‌اش است.
خانه‌های این روستا به پیروی از شیب طبیعی زمین به صورت پله‌پله بوده و بام هر خانه به منزل حیاط خانه بالایی است.
معماری بومی و ارگانیک این روستا در کنار طبیعت سرسبز آن، این روستا را به یکی از دیدنی‌ترین روستاهای کشور تبدیل کرده است.
پیست اسکی تابستانه چال میشال نیز از زیباترین جاذبه‌ها و قابلیت‌های ورزش‌های کوهستانی است، این پیست در 25 کیلومتری روستای سرآقا سید قرار دارد.
شیر سنگی
شیر سنگی‌های نسبتا پابرجا در گورستان‌های شهرستان‌های فارسان و کوهرنگ، اردل و کیار در واقع میراثی هستند که از زمان قاجاریه در میان بختیاری‌ها برجای مانده است و حکایت از این مسئله دارد که شجاعت و دلیری ایلخان، جنگجویان، سوارکاران، خوانین، کلانتران، کدخدایان و بزرگان طوایف بختیاری به شیر تشبیه شده است و به همین دلیل با درگذشت یکی از این بزرگان یک شیر سنگی توسط سنگ تراش‌های محلی ساخته می‌شد و بر سر قبور این بزرگان قرار می‌گرفت.
شیری که بر روی بدنه آن اشکالی همچون شمشیر، تفنگ و اسب به همراه مشخصات فرد فوت شده حکاکی می‌شد.
در واقع شیرهای سنگی بر قبور جنگ‌آوران و کشته شدگان در جنگ‌ها، یادآور مردانی است که تاریخ پرفراز و نشیب قومشان را در قالبی اسطوره‌ای به نام خود زینت داده و در دل خاک نهفته‌اند.
بردگوری‌های بازفت
سنگ قبرهای تاریخی بازفت که مربوط به دوران پیش از اسلام است در منطقه بازفت شناسایی شده که در اصطلاح محلی بردگوری شهرت دارد.
در دین زرتشت که عده‌ای زایش او را در دوره ماد می‌دانند برای خاک اهمیت تقدس گونه‌ای قائل بودند، لذا پیروان این مذهب از دفن مستقیم اجساد مردگان در خاک خودداری می‌کردند، زیرا براساس دستورات این دین دفن اموات در خاک موجب آلوده شدن آن می‌شود و بر همین اساس مردگان را در مکانی خاص که به آن استودان به معنای استخوان‌دان می‌گفتند، می‌نهادند تا گوشت و پوست آن‌ها طعمه پرندگان و لاشخورها شده و سپس استخوان‌‎ها را دفن می‌کردند و از این رو جاهایی مانند بازفت با حفر و کندن دل صخره‌ها یا قطعات عظیم سنگی استودان‌های مورد نظر را به صورت دخمه به وجود می‌آوردند.
بردگوری‌ها با توجه به نحوه استفاده و پیدایش صعود و نزول مذهب زرتشت به دوران مادها تا انقراض ساسانی تعلق دارند.
این آثار به صورت تکی یا جمعی درون صخره یا یک قطعه سنگ عظیم حفر شده‌اند.
بردگوری غیر از منطقه بازفت در مناطقی از شهرستان‌های اردل، کیار و لردگان نیز وجود دارد.
پل و ایل‌راه خدا آفرین
این ایلراه که به صورت پلکانی ساخته شده و از این نظر به ساختمان‌های دوره اشکانی و ساسانی شبیه است در محل ایلراه کوچ عشایر منطقه بازفت قرار دارد.
این ایلراه با معماری خاص خود در کوه سفید منطقه بازفت قرار داشته که آب بازفت از زیر پل خدا آفرین در نزدیکی آن در جریان است.
پیست اسکی چلگرد
قله‌های مرتفع زردکوه بختیاری مکان مناسبی برای انجام ورزش‌های کوهستانی و صعودهای فصلی است.
بلندترین قله زردکوه بختیاری با نام شاه شهیدان و با ارتفاع 4221 متر در نزدیکی شهر چلگرد واقع شده است.
یکی از جاذبه‌های طبیعی شهر چلگرد پیست اسکی چلگرد است که در ایام مختلف سال خاص پاییز و زمستان، این پیست کوهنوردان، اسکی‌بازان و علاقه‌مندان به ورزش‌های کوهستانی و زمستانی را به سوی خود جذب می‌کند.
این پیست بین‌المللی بوده و دارای امکاناتی نظیر بالابر، پیست‌کوب و افراد متخصص جهت آموزش ورزش اسکی است.
صنایع دستی
چوقا
چوقا که گاهی چوخا تلفظ می‌شود نوعی پوشش و لباس رسمی مردان بختیاری‌ است که زنان بختیاری آن را از پشم سفید و سورمه‌ای طبیعی می‌بافند.
بهترین نوع آن به نام چوقای کیارسی‌بف معروف است و دارای بافت بسیار ظریف بوده و تار آن‌ها از جنس پنبه است.
شیردنگ
شیردنگ نیز همانند وریس نوعی نوار است که به روش کارت بافی تولید می‌شود که در زندگی عشایر بختیاری اغلب به عنوان نوار تزئینی درون سیاه‌چادرها، خانه‌ها و مراسم عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
هورژین
خورجین یا به گویش بختیاری هورژین از صنایع دستی مهم عشایر بختیاری است که به دست زنان این قوم بر روی دارهای افقی بافته می‌شود، خورجین پوششی تزئینی است که وسایل زندگی عشایر در آن قرار می‌گیرد.
هورژ (خورج)
هورژ بافته‌ای است که از آن برای نگهداری وسایل زنان بختیاری استفاده می‌شود.
هورژ یک کیسه دو طرفه که به دو روش گلیم ساده بافت و استفاده از تکنیک بافته‌های  پرزدار تولید می‌شود.
اندازه هورژ کوچکتر از هورژین است و از بافته‌هایی است که منحصرا در میان عشایر بختیاری مصرف دارد.
مهده
مهده در میان عشایر بختیاری جزء وسایل زنان محسوب می‌شود که وسایل خود را در آن جای می‌دهند.
پس از اتمام بافت از یک ضلع تازده می‌شود و با موی بز آن را می‌دوزند مهده نیز مانند هورژ قفل و کلید دارد.
خورج
این وسیله که مانند هورژ از یک کیسه دو طرفه به اندازه تقریبی هر طرف 25 *20 سانتی‌متر ساخته می‌شود و از بافته‌های است که مردان بختیاری از آن به عنوان وسیله‌ای برای نگه‌داری پول و اشیاء خود استفاده می‌کنند.
هور
هور کیسه‌ای است دو طرفه که به طور عمده برای حمل گندم و آرد و گاهی برای غلات دیگر و حبوبات به کار می‌رود، هور از خورجین کمی کوچکتر است و اطراف جیب‌های آن کاملا دوخته می‌شود.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.