• جمعه / ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۴
  • دسته‌بندی: سیستان و بلوچستان
  • کد خبر: sistan-65138

در پی هشدار هواشناسی استان انجام شد؛

اعلام آماده باش در سیستان و بلوچستان

72755
در پی هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان مبنی بر وقوع بارندگی در روزهای ابتدایی هفته آینده، تمامی دستگاه های اجرای، فرمانداران و بخشداران استان مورد آماده باش قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تمامی فرمانداران ملزم به تشکیل جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان ها می باشند .

باقر کرد در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان که با هدف برنامه ریزی و هماهنگی لازم در جهت پیش بینی بارندگی ها طی روزهای آتی در استان برگزار شد افزود: تمامی فرمانداران ملزم به تشکیل جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان ها می باشند و با تمامی امکانات و ماشین آلات آمادگی لازم را برای مقابله با سیلاب داشته باشند .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ضمن اشاره به برخی ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها عنوان کرد: فرمانداران باید آمادگی لازم را جهت رفع مستحدثات و تصرفات صورت گرفته داشته باشند و جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز را در دستور کار خود قرار دهند .

وی همچنین ضمن هشدار های لازم به بخشداران ,شوراها و دهیاران جهت آگاه سازی مردم و ساکنین مناطق حاشیه رودخانه ها افزود: با توجه به ضرورت اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم, پیام های هشدارآمیز حاوی نکات آموزشی برای ارتقاء سطح ایمنی توسط دستگاه‌های ذیربط به عموم مردم داده شود.

این مقام مسئول ضمن تاکید بر تشکیل ستاد مدیریت بحران توسط شهرداران و الزام به پاکسازی مسیر ها, کانال ها و مسیل ها بیان کرد: شهرداران بایستی ضمن بازدید و توقیت دیوارهای حفاظتی و سیل بند ها, تمهیدات لازم برای جلوگیری از ایجاد خسارات را مد نظر داشته باشند .

همچنین در این جلسه اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای موظف گردید با تمام امکانات و ماشین آلات از کلیه محورهای مواصلاتی و پل های در معرض خطر مراقبت و نگهداری نماید و مسیر حرکت آب را در محل پل ها بازگشایی نماید .

باقر کرد با توجه به ورود سامانه بارشی در استان و بارش قابل ملاحظه در مناطق مرکزی و جنوب استان اظهار کرد: فرمانداران با همکاری اداره کل آموزش و پرورش نسبت به شناسایی مدارس فاقد ایمنی لازم, جهت جلوگیری از ایجاد آسیب به دانش‌آموزان تصمیمات لازم را برای تعطیلی مدارس در صورت تشکیل بارندگی و جاری شدن روان آب در مسیل ها و رودخانه ها با هماهنگی اداره کل مدیریت بحران استان اتخاذ نمایند .

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ضمن بسیج کلیه دستگاه های دولتی مرتبط با مدیریت بحران استان و آمادگی لازم جهت تدبیر هرگونه اتفاق ناشی از بارندگی گفت: تمامی ادارات استان از جمله هلال احمر, آب منطقه ای, جهاد کشاورزی, شرکت توزیع نیروی برق, اداره کل راهداری, شهرداری ها, منابع طبیعی, محیط زیست, امور عشایری, مخابرات, پلیس راه ها و سایر دستگاه‌های ذیربط آمادگی لازم را در جهت تمهیدات لازم در راستای اسکان موقت در مکان های از پیش تعیین شده, به کارگیری و آمادگی ماشین آلات سنگین در مناطق تحت خطر, رفع نواقص نقاط آسیب‌دیده در اثر اجرای پروژه ها, مرمت و بازسازی شبکه های برق آسیب دیده در مناطق, پاکسازی و رسوب برداری دهانه پل ها برای سهولت جریان آب, تهیه راهکارهای لازم برای رفع تصرفات صورت گرفته در مسیر حرکت رواناب ها, بررسی وضعیت سیل بند های حفاظتی, تخلیه و انتقال عشایر حاشیه دریاچه هامون و کوه خواجه به مکان‌های امن و پوشش کامل شبکه های تلفن همراه را داشته باشند .

همچنین باقر کرد در این جلسه ضمن تاکید بر همکاری پلیس راه ها در زمینه حمل و اعزام ماشین آلات سنگین به مناطق تحت خطر و تدبیر لازم در زمینه تامین سوخت ماشین آلات دستگاه ها افزود: کلیه دستگاه های دولتی ضمن آگاه سازی مردم نسبت به بحران های پیش رو بایستی همکاری و هماهنگی لازم را با مدیریت بحران استان در راستای پیش بینی  بحرانهای احتمالی داشته باشند.

فرماندار زاهدان نیز در این رابطه گفت: تمامی بخشداران، دهیاری ها و دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران زاهدان با توجه به هشدار و اخطاریه های هواشناسی، تاپایان هفته آینده به حالت آماده باش خواهند بود .

ابوذر مهدی نخعی فرماندار زاهدان نیز در جلسه شورای هماهنگی ستاد مدیریت بحران شهرستان زاهدان که شب گذشته در محل فرمانداری برگزار شد، افزود: یک ماه پیش از بارندگی‌های ایام پایانی سال ۹۷ بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان و با همت همه دستگاه های عضو این ستاد، همه مسیل های سطح شهر لایروبی و پاکسازی شد که اگر این اتفاق رخ نمی داد، قطعا حجم خسارات به بار آمده به خصوص در حاشیه شمالی شهر بسیار بیشتر از این بود و اگر شکست سیل بند حاجی آباد اتفاق نمی افتاد همه امور مدیریت شده پیش می رفت و این اتفاق غیر قابل پیش بینی باعث شد تا نقاط ضعف در هنگام بارندگی های شدید مشخص شود .

این مسئول ادامه داد: طبیعت کار خودش را به درستی انجام می دهد و ما انسان ها هستیم که در امور طبیعت دخالت می کنیم، در شهر زاهدان پنج مسیل و رودخانه اصلی داشتیم که طی سالیان گذشته دو مسیل تبدیل به خیابان شده و ساخت و سازهای زیادی نیز در مسیر رودخانه ها در مناطق روستایی و شهری انجام شده است .

وی تاکید کرد: با توجه به هشدارها و اخطاریه های جوی سازمان هواشناسی مبنی بر بارندگی های رگباری و به راه افتادن سیلاب و رواناب در شهرستان زاهدان، همه دستگاه‌های امدادی و بخشداران نقاط آسیب‌پذیر بارندگی های قبلی را که شناسایی شده، بررسی و نسبت به تقویت آن محلات و اندیشیدن تدابیر لازم به منظور جلوگیری از وقوع حادثه در آن نقاط سریعا اقدام و روند ترمیم سیل بندها را سرعت بخشند و از نقاطی که یک ماه گذشته بازسازی شده اند، مجدد بازدید به عمل آید و تا جلسه بعدی ستاد مدیریت بحران که در شهرداری تشکیل خواهد شد، گزارش اقدامات انجام شده ارائه شود .

نخعی در این جلسه با اشاره به ظرفیت ها و امکانات سخت افزاری دستگاه ها، تصریح کرد: با توجه به اینکه احتمال وقوع حادثه در مناطق شمالی و جنوبی استان بیشتر است، دستگاه اجرایی زاهدان، باید همه امکانات و دستگاه ها و خودرو های سنگین موجود را در ایام بارندگی های اخیر از در اختیار شورای هماهنگی ستاد مدیریت بحران و شهرداری زاهدان قرار دهند و با اتحادیه کامیون داران نیز جهت همکاری با این ستاد به صورت فوری مذاکره شود .

سرپرست فرمانداری شهرستان زاهدان افزود: اداره اوقاف و امور خیریه و ورزش و جوانان نیز باید در هر منطقه و محله آسیب‌پذیر سالن های ورزشی و مساجد را با کمک جمعیت هلال احمر و دیگر ادارات، تجهیز و آماده اسکان اضطراری شهروندان کنند تا در صورت بروز حادثه، نگرانی از بابت اسکان مردم و شهروندان گرامی نداشته باشیم و ادارات آموزش و پرورش نیز مدارسی که قدیمی ساز بوده و احتمال دارد طی بارندگی‌های روزهای آتی تخریب شوند، بلافاصله تعطیل کنند و به هیچ عنوان اجازه ورود دانش آموزان در این مدارس را ندهند و به عشایر نیز اطلاع رسانی شود که در چه نقاطی در هنگام بارندگی حضور پیدا کنند .

وی در خصوص اطلاع‌رسانی در روزهای بحرانی در شهرستان زاهدان، گفت: یک مرکز اطلاع رسانی جامع با محوریت روابط عمومی فرمانداری شهرستان زاهدان تشکیل و کلیه گزارشات و اخطاریه های هواشناسی شهرستان از طریق این مرکز منتشر و در اختیار رسانه ها باید قرار گیرد و خبرهای نگران کننده نیز در این مدت سریعا به روابط عمومی فرمانداری ارسال تا تدابیر لازم اتخاذ شود .

نخعی در ادامه بیان کرد: لازم است ایستگاه‌هایی در مناطق آسیب پذیر تعبیه تا پلاستیک و گونی مورد نیاز مردم را در اختیار صاحبان منازل قرار دهند و از تردد خودروها در مسیر روان آب ها به خصوص در مناطق حاشیه ای جلوگیری بعمل آید.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.