• سه‌شنبه / ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ / ۲۱:۱۶
  • دسته‌بندی: سیستان و بلوچستان
  • کد خبر: sistan-66419

ارائه خدمات ویزیت پزشک در مراکز جامع خدمات سلامت روستائی خاش

images
خدمات ویزیت پزشک عمومی در تمامی مراکز جامع خدمات سلامت روستائی شهرستان خاش ارائه می شود و اطلاعات مطرح شده در برنامه تبلیغاتی "ساعت صفر" مخدوش و غیر واقعی است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش با اشاره به انتشار کلیپی در برنامه رپرتاژی ساعت صفر گفت: در این کلیپ از قول تعدادی از اعضاء یک گروه امداد رسانی ادعا شده بود که در سال گذشته هیچ نیروی بهداشتی و درمانی در روستای چاه احمد حضور نداشته اند.

وی با تاکید بر غیر واقعی بودن این ادعا گفت: متاسفانه بیان ناقص و غیر واقعی مطالب و سیاه نمائی بی مورد از وضعیت بهداشت و درمان،  جفا به مردم مظلوم منطقه و زیر سوال بردن خدمات ارزنده نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت تدبیر و امید محسوب می شود.

دکتر رضا کرد در ادامه به تشریح غیر واقعی بودن این ادعا که "در یکسال اخیر هیچگونه کادر بهداشت و درمانی در منطقه چاه احمد حضور نداشته اند" پرداخت و گفت: متاسفانه این ادعا در فیلمی که در برنامه رپرتاژی و تبلیغاتی هلال احمر  از شبکه سراسری منتشر شده مطرح شده  است که در این زمینه نیز پی گیری های لازم در حال انجام است تا فرصت بیان واقعیت ها از همین تریبون به شبکه بهداشت و درمان خاش هم داده شود. 

وی با اشاره به اینکه  مرکز خدمات جامع سلامت روستایی چاه احمد در فاصله ۱۴۰ کیلومتری خاش واقع شده است گفت: مرکز روشن آباد، مرکز شیرآباد ، مرکز کوته و مرکز گوهر کوه در فاصله 30 تا 25 کیلومتری از مرکز جامع خدمات سلامت چاه احمد  قرار دارند. 

به گفته دکتر کرد در فاصله زمانی که  پزشک عمومی در مرکز چاه احمد حضور نداشته است، همکاران پزشک ما از مراکز همجوار برای انجام ویزیت سرپائی و نظارت بر روند ارائه خدمات سطح یک در این مرکز حضور پیدا می کرده اند. وی افزود: تا قبل از آذر ماه 1397 پزشک عمومی به صورت دائم و به شکل شبانه روزی در این مرکز حضور داشته است اما پس از پایان مدت زمان قرارداد وی، متقاضی جهت خدمت در این منطقه وجود نداشت.

به گفته دکتر کرد از آنجا که خدمات سلامت تعطیلی پذیر نیست  ۲ تا ۳روز در هفته، پزشک مراکز همجوار در این مرکز حضور داشته اند و در این مدت کارشناس مامائی، کارشناس بهداشت، کاردان آزمایشگاه، بهیار و بهورز سیار در مرکز خدمات جامع سلامت روستایی چاه احمد استقرار داشته و دارند. 

وی ادامه داد: خوشبختانه با اعلام آمادگی یکی از پزشکان، در طی روزهای آینده ، پزشک به صورت دائم در این مرکز مستقر خواهد شد.
به گفته دکتر کرد شبکه بهداشت و درمان خاش آمادگی دارد تا میزبان خبرنگاران واحد مرکزی خبر و یا برنامه سازان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای بیان واقعیت باشد.

وی با تشکر از همه کسانی که در قالب گروه های خیریه در مناطق روستائی و دور افتاده حضور پیدا می کنند گفت: بعضا عدم اطلاع کافی از واقعیت ها باعث می شود تا اظهار نظرهای عجیب و غریب و بدور از واقعیت باعث خدشه دار شدن اعتماد مردم به خدمتگزارانشان شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان خاش با تاکید بر اهمیت هوشمندی در بیان مسائل تخصصی گفت: همه ما بخاطر داریم که  در سال گذشته یکی از شخصیت های رسانه ای کشور  به اشتباه ادعا کرده بود که مردم منطقه به دلیل فقر مفرط مجبور به خوردن حیوانات حرام گوشت هستند و این ادعا موجی از نارضایتی و انتقاد را در رسانه های کشور و استان ایجاد کرد و متاسفانه خوراک تبلیغی رسانه های دشمن را نیز تامین کرد.

دکتر کرد با اشاره به اینکه اکثر این افراد با نیت خیر و با هدف جلب نظر خیرین و داوطلبان برای حضور در این مناطق اقدام به بیان این قبیل مطالب می نمایند گفت: بیان تمام واقعیت های منطقه که شامل خدمات ارائه شده از سوی نظام جمهوری اسلامی، دولت خدمتگار و نهادهای همچون بسیج جامعه پزشکی است در کنار بیان مشکلات و نیازهای واقعی منطقه اقدام پسندیده تر و بهتری برای کمک به هموطنان عزیز ساکن در  این استان است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خاش در ادامه به تشریح آخرین وضعیت ارائه خدمات سطح یک در مناطق روستائی خاش پرداخت و گفت: در حوزه این شهرستان 21 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستائی فعال می باشد که علاوه بر پزشک عمومی، مجموعه ای از کارشناسان و کارکنان بهداشتی و درمانی مانند ماما، کارشناس بهداشت عمومی، بهداشت خانواده، بهداشت محیط،  بهیار  حضور دارند.

دکتر رضا کرد با اعلام این مطلب که در 6 مرکز شهری و روستائی این شهرستان بخش دندانپزشکی و در 7 مرکز روستایی از جمله مرکز چاه احمد، آزمایشگاه تشخیص طبّی نیز فعال می باشد گفت: پرونده الکترونیک سلامت برای 100 درصد از مجموع 118 هزار نفر جمعیت روستائی ساکن شهرستان خاش تشکیل شده است و همه این عزیزان تحت پوشش خدمات سطح یک بهداشت و درمان قرار دارند.

وی با بیان این مطلب که حدود 10 نفر از ساکنان این شهرستان در مناطق عشایری و سیاری زندگی می کنند گفت: خدماتی مانند واکسیناسیون و  خدمات سلامت مادر و کودک برای این عزیزان نیز توسط گروه های سیاری و در قالب برنامه های دهگردشی ارائه می شود.

دکتر کرد با اشاره به این واقعیت که دور بودن، پراکندگی مراکز جمعیتی و کوهستانی بودن روستاها باعث شده است تا ارائه خدمات و از جمله خدمات بهداشت و درمان با دشواری های ویژه ای همراه باشد گفت: با همت و تلاش شبانه روزی مجموعه بهداشت و درمان که در همه ایام سال در کنار هموطنان عزیز هستند خدمات سطح یک نظام سلامت به بهترین شکل ممکن ارائه می شود و ساکنان نجیب و قدر شناس مناطق روستائی و عشایری این شهرستان کارکنان بهداشت و درمان را یاران آشنا و همنشینان دائمی خود می دانند.

وی افزود: استقرار نظام شبکه بهداشت و درمان از 40 سال قبل در این شهرستان شروع شده است و شهرستان خاش به عنوان یکی از نخستین شهرستان های کشور که این طرح عظیم در آن به اجرا در آمده هم اکنون به پوشش حدود 93 درصد دست یافته است.

 مدیر شبکه بهداشت و درمان خاش ادامه داد: در حال حاضر در مجموعه روستاهای شهرستان خاش  99  باب  خانه بهداشت با حضور همکاران بهورزمان فعال بوده و برنامه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در راستای اجرای استانداردهای توسعه شبکه بهداشت و درمان استان، افزایش تعداد خانه های بهداشت روستائی این شهرستان به 107  باب می باشد. 

مدیر شبکه بهداشت و درمان خاش مهمترین مانع در زمینه فعال نمودن خانه های بهداشت جدید در مناطق دور افتاده روستائی این شهرستان را عدم وجود دانش آموخته بومی روستا با مدرک دیپلم عنوان کرد و گفت: با توجه به برنامه ریزی برای استقرار  11 نفر از بهورزان آموزشگاه بهورزی خاش که در حال فارغ التحصیلی هستند و همچنین جذب 6 بهورز و 2 بهورزیار جدید، به زودی پوشش شبکه بهداشت و درمان خاش در حوزه بهورزی نیز به رقم افتخار آمیز صد در صد خواهد رسید.

 به گفته دکتر کرد از ابتدای فعالیت دولت یازدهم تا کنون بیش از 39  خانه بهداشت و مرکز جامع خدمات سلامت روستائی در این شهرستان مجددا بازسازی و یا نوسازی شده و 15 مرکز جدید ارائه خدمت شامل خانه بهداشت، پایگاه اورژانس، مرکز جامع خدمات سلامت و پایگاه بهداشت نیز برای نخستین بار فعال شده است.

دکتر کرد استقرار نظام ارجاع و طرح سطح بندی را یکی از پیشرفته ترین و کارآمدترین سازوکارهای ارائه خدمات سلامت در تمام دنیا عنوان کرد و گفت: مردم شریف منطقه به خوبی از ثمرات و نتایج اجرای این طرح آگاه هستند.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.