• دوشنبه / ۱۱ تیر ۱۳۹۷ / ۱۰:۰۸
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-103477
  • خبرنگار : 50005

مروری بر کارنامه‌ی ایالات متحده آمریکا در حقوق بشر

حقوق
استاد گروه حقوق دانشگاه تبریز با بیان این‌که اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر، مصوب سال ۱۹۴۸ میلادی بوده و آمریکایی‌ها همواره ادعا دارند که آمریکا این اعلامیه را به تصویب رساند، افزود: تلاش برای تصویب این اعلامیه از سوی آمریکا، یک تلاش فریبکارانه بود، چرا که آمریکا رفتارهای دوگانه‌ای در رابطه با حقوق بشر دارد. 
  
غلامرضا حاجی‌نوری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، با تاکید بر این‌که آمریکا یا معاهدات بین المللی حقوق بشر را امضا نکرده و یا اگر هم امضا کرده باشد، در مجالس قانون‌گذاری خود تصویب نکرده است، افزود: معاهدات بین‌المللی ابتدا در کنوانسیون ها و مجامع بین المللی توسط نمایندگان دولت ها امضا شده و سپس در مجالس قانون گذاری هر کشور به تصویب می رسند. 
  
وی با اشاره به گزارش کمیساریای کمیته عالی حقوق بشر در رابطه با امضای تعهدات توسط آمریکا، بیان کرد: آمریکا تنها سه نهاد بین المللی(میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، کنوانسیون رفع انواع تبعیض علیه زنان، کنوانسیون کودک) را امضا کرده و بقیه ۱۲ نهاد اصلی حقوق بشر(همانند کنوانسیون MWC، کنوانسیون حقوق کارگران، میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و...) را امضا نکرده است. سه معاهده‌ی امضا شده نیز هرگز در مجالس قانون گذاری آمریکا به تصویب نرسیده‌اند. 
  
استاديار دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز اظهار کرد: آمریکایی‌ها در صحنه قانون گذاری‌های بین المللی، علی‌رغم ادعاهایی که دارند چیزی را به امضا و یا تصویب نرساندند. شاید به این دلیل است که در مواقع ضروری بتوانند از فشارهای بین المللی خارج شوند. 
  
وی با اشاره به گزارش‌های سازمان عفو بین الملل و دیدبان سازمان ملل حقوق بشر در سال ۲۰۱۷ در رابطه با وضعیت حقوق بشر در آمریکا، بیان کرد: اعدام از جمله مواردی است که در بحث نقض حقوق بشر در آمریکا مطرح بوده و آمریکا یکی از کشورهایی است که در زمینه اعدام فعال است و حتی افراد زیر 18 سال نیز اعدام می‌شوند؛ موضوعی که کمتر به گوش مردم خورده اما گزارش‌های سالانه این موضوع را تایید می‌کند. 
  
وی افزود: البته آمریکا با نام "حقوق قربانیان اعدام" هزینه‌های بسیاری می‌کند تا خود را مدافع این حقوق بشناساند اما سازمان عفو بین الملل طی گزارش خود در مارس ۲۰۰۱، این موضوع را "فریب روند جهانی" دانسته است. 
  
حاجی‌نوری افزود: دیدبان حقوق بشر در سال ۲۰۰۲ طی گزارشی ۴۵۰ صفحه ای به ماجرای رادنی‌کینگ(کشتن سیاه پوست‌ها و عدم پاسخگویی نظام قضایی آمریکا به این کشتارها) اشاره کرده و منعکس می‌کند که آمریکا در زمینه حمایت از خانواده‌ی قربانیان نیز کاری نکرده و حتی فرصت اقامه‌ی دعوی و درخواست رسیدگی را نیز به آنان نمی‌دهد. 
  
وی در ادامه بیان کرد: در اعتراضات مردمی علیه نشست‌های جمهوری خواه‌ها و دموکرات‌ها نیز پلیس آمریکا اعتراضات را به شدت سرکوب کرده و اعدام‌هایی را انجام می دهد که در هیچ رسانه ای منعکس نمی‌شوند. اما دیدبان حقوق بشر سازمان ملل این موارد را در گزارش‌های خود منعکس کرده است. 
  
وی با اشاره به وضعیت بهداشت و حقوق اجتماعی در آمریکا، اظهار کرد: طبق گزارش سرویس بین‌المللی مطبوعاتی آپارتاید اقتصادی، حدود ۴۴ میلیون نفر در آمریکا فاقد بیمه‌ی درمانی هستند و آمریکا تنها کشور در بین کشورهای صنعتی است که مراقبت بهداشتی را نه به عنوان حق اساسی، بلکه به عنوان یک امتیاز می‌داند‌، در حالی که در تعاریف حقوق بشر "حوزه درمان" جزو نیازهای اساسی مردم است. 
  
استاديار دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز با بیان این‌که در میان کشورهای دولت رفاه، اروپایی‌ها دارای نظام درمانی خوبی هستند اما در آمریکا هزینه‌های درمانی بسیار بالا است، افزود: بسیاری از ایرانیان نیز که گرین کارت آمریکایی دارند یا سیتی‌زن می‌شوند، برای بسیاری از درمان‌های خود به ایران مراجعه می‌کنند، چرا که هزینه‌های درمانی در آمریکا برای شهروندان خودش بسیار بالاست چه برسد به دیگران. 
  
وی افزود: طبق گزارش دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل، آمریکا در حوزه حقوق کار نیز جزو کشورهایی است که بالاترین میزان نقض حقوق کودک(کودکان وارداتی و یا کودکان آمریکایی‌الاصل) در زمینه کار را دارد، این نقض حقوق در زمینه استخراج معادن و کشاورزی از مهم ترین موارد است. 
  
وی با بیان این‌که تقریبا یک چهارم جمعیت زندانیان دنیا در آمریکا قرار دارند، افزود: بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷، پرونده‌های بسیاری در رابطه با بدرفتاری، شکنجه زندانیان، تعدی‌های جنسی، خشونت، شوک الکتریکی با استفاده از باتوم های الکتریکی و اسپری‌های شیمیایی که به شدت سرطان زا هستند و همچنین استفاده از اختیارات وسیع برای پلیس در نگهداشتن طولانی مدت در حبس ها و در اتاق های انفرادی، سرپا نگه داشتن، صلیبی آویزان کردن زندانیان، سواستفاده در انفرادی‌ها و... در آمریکا وجود دارد. 
  
حاجی‌نوری افزود: این موارد هم در گزارش‌های دیدبان حقوق بشر سازمان ملل و سازمان عفو بین‌الملل و همچنین شورای حقوق بشر سازمان ملل منتشر شده و اخیرا نیز سران آمریکایی تهدید کرده‌‌اند که از شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز خارج می‌شوند. 
  
وی با بیان این‌که "رسانه‌ها" یکی از بازارهای سرمایه‌داری آمریکا بوده و به واسطه‌ی این رسانه‌ها نیات سیاسی و اقتصادی خود را پیگیری می‌کنند، افزود: این رسانه‌ها نه به خاطر شفاف‌سازی و روشنگری بلکه برای اهداف سیاسی و اقتصادی فعالیت می‌کنند. چنانچه که ما قضیه روهینگیا(کشتار مسلمانان روهینگیایی) را در کشور مطرح کردیم، اما نمی‌توان در مجامع بین‌المللی اظهارنظری از سوی سازمان ملل در این رابطه مشاهده کرد، چرا که رسانه‌های بزرگ این موضوعات را مطرح نمی‌کنند. 
  
وی با تاکید بر نفوذ آمریکا در‌ رسانه‌های قدرتمند جهان و با بیان  این‌که موضوع فلسطین دیگر بسیار برجسته شده است، خاطرنشان کرد: در این رابطه شورای حقوق بشر سازمان ملل جنایات انجام شده در فلسطین را محکوم کرده و خواستار هیات حقیقت یاب شد که متعاقبا وزیر امور خارجه آمریکا و سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد تهدید کردند که ترامپ تصمیم به خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل را دارد. 
  
استاديار دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز در ادامه گفت: عملکرد رسانه‌های بزرگ جهان نشان می‌دهد که پشت این شبکه‌های خبری و روزنامه‌ها که بسیار فعال و پرکار هستند، پشتیبان‌های مالی قرار دارد و به دنبال خبرگزینی هستند تا نشر خبر. 
  
وی با اشاره به نقض حقوق بشر توسط آمریکا در عرصه‌های بین‌المللی نیز گفت: گزارش‌های کمیته حقوق بشر سازمان ملل(از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۷) نشان می‌دهد که آمریکا ید طولایی در نقض حقوق بشر در عرصه بین المللی داشته است. به گونه‌ای که در قضیه گواتمالا رییس جمهور وقت آمریکا (کلینتون) مجبور به عذرخواهی می‌شود. 
  
وی افزود: حضور شرکت‌های آمریکایی در کشورهای متعدد با حکومت‌های دیکتاتوری نیز صرفا به منظور بهره‌برداری از منابع و نیروی کار ارزان بوده و از ناقضان حقوق بشر حمایت می‌کنند. 
  
حاجی‌نوری با تاکید بر این‌که جنگ یمن، جنگ نفت است، اظهار کرد: یمن یکی از کشورهایی است که منابع نفتی دست نخورده ی بسیاری دارد و مردمان آن بسیار فقیر بوده و زندگی سختی می‌گذارنند. آمریکایی‌ها مدتی در یمن به اختلاف انگیزی میان "شیعه و سنی" و "شیعه و شیعه" پرداختند تا این سرزمین را با جنگ داخلی درگیر کنند، سپس بحث انتخابات و.. مطرح شده و انقلاب یمن پیش آمد. 
  
وی در این رابطه افزود: وقتی دیدند مردم یمن دنبال تعیین سرنوشت خویش هستند با همکاری قدرت‌های دیکتاتور منطقه‌ای چنین جنگ نابرابری را به مردم یمن تحمیل کردند و بطور علنی از متجاوزان و ناقضان حقوق بشر جانبداری می‌کنند، اکنون نیز آمریکا از عربستان و امارات به شدت حمایت می کند، به طوری که در بمباران های اخیر هواپیماهای آمریکایی و کشتی های جنگی فرانسوی علیه یمن وارد عمل شدند. 
  
این استاد دانشگاه تبریز با بیان این‌که هشت میلیون یمنی در معرض قحطی و گرسنگی قرار دارند، گفت: آیا اقدامات انجام شده توسط آمریکا علیه یمن، نقض حقوق بشر نیست؟ در آسیای شرقی، آفریقا، آمریکای جنوبی، کشورهای شرق اروپا نیز شاهد رفتارهای دوگانه‌ی آمریکا در رابطه با حقوق بشر هستیم. 
  
وی با بیان این‌که آمریکا در سال ۲۰۰۳ رییس جمهوری قانونی گرجستان (ادوارد شواردنادزه) را مجبور به استعفا کرد و همین اقدام را در کشورهای شرق اروپا هم انجام داد، افزود: آمریکایی‌ها در بحرین و عربستان هم چنین می‌کنند و در شمال عراق از داعش به شدت حمایت کرده و نفت کرکوک را می‌برند و از سوی دیگر هم فشاری که به ایزدی‌ها و کردها وارد کردند هرگز قابل انکار نیست. 
  
استاديار دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز با اشاره به نقض حقوق بشر در سوریه و کشتار غیرنظامیان سوری و بمباران‌هایی که اخیرا توسط آمریکا انجام شد، خاطرنشان کرد: آمریکا به بهانه‌های مختلف عراق، سوریه، افغانستان و پاکستان را مورد حمله قرار داده و سپس معذرت خواهی می‌کند، چراکه هدفشان، تخریب زیرساخت‌هاست. 
  
وی با اشاره به گزارش کمیته حقوق بشر سازمان ملل از فعالیت آمریکا در افغانستان در حوزه موادمخدر، نیز گفت: آمریکا به دلیل همین فعالیت‌ها در سال ۲۰۰۱ از کمیته حقوق بشر سازمان ملل اخراج شد و سپس در سال ۲۰۰۲ مجددا بازگشت. 
  
وی با بیان اینکه در سال ۲۰۰۱ همپیمانان آمریکا این کشور را از کمیته حقوق بشر اخراج کردند، چرا که دیگر به ستوه آمده بودند، خاطرنشان کرد: اکنون گسترش مزارع مواد مخدر در افغانسان صرفا در حوزه‌هایی است که تحت سیطره‌ی نیروهای آمریکایی و نیروهای مشترک المنافع است، هدفشان نیز سودجویی مالی است. 
  
وی با اشاره به وضعیت بحرانی افغانستان در حوزه‌های آموزشی و بهداشتی گفت: این کشور زیرساخت‌های خود را نیز طی یک جنگ طولانی(طالبان، القاعده و...) از دست داده است؛ چرا گزارش‌هایی منتشر نمی‌شود تا معلوم شود که دستاورد افغانستان از حضور نیروهای آمریکایی و اروپایی چه بوده است؟ 
  
حاجی‌نوری با بیان این‌که آمریکایی‌ها در شبهه جزیره‌ی کره و بالکان و... نیز جنگ افروزی کرده و تسلیحات بسیاری را به فروش می‌رسانند، گفت: بیش از یک میلیون و 300 هزار تلفات انسانی در نتیجه‌ی بمباران های میکروبی علیه مردم عراق گزارش می‌شود. 
  
وی با اشاره به برخورد‌ آمریکا در ارتباط با ایران نیز گفت: برخوردها دوگانه است، چنانچه در جنگ ایران و عراق، وزیر خزانه داری آمریکا و مشاور صنعت و معدن رییس جمهور آمریکا در نامه‌ای نوشت: "کشتی‌هایی که به مقصد بندر عقبه‌ی اردن بارگیری می‌کنند نباید در نوبت بمانند". چرا که این بندر در طول جنگ هشت ساله، مهم ترین بندر برای ساپورت بعثی‌ها بود. 
  
وی افزود: در جنگ تحمیلی علیه ایران، نماینده دولت آمریکا (زبیگنیف برژینسکی) بعد از ملاقات با صدام در یک مصاحبه‌ی تلوزیونی می‌گوید: "ما تضاد قابل ملاحظه ای بین ایلات متحده و عراق نمی بینیم و معتقدیم که عراق تصمیم به استقلال دارد و در آرزوی امنیت خلیج عربی است. تصور نمی‌کنیم که روابط آمریکا و عراق سست شود". این گونه بود که از عراق حمایت کرده و تسلیحات شیمیایی دادند. در این رابطه نیز آمریکا محکوم نشد و صرفا یک "شیمیدان و تامین کننده هلندی مواد شیمیایی سلاح های ممنوعه ارتش عراق" از سوی مراجع بین المللی در ارتباط با برنامه سلاح های شیمیایی رژیم بعثی محکوم شد. 
  
استاديار دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز با بیان این‌که طی جنگ هشت ساله محموله های وسیعی از تسلیحات شیمیایی به عراق منتقل شد اما این موضوع در هیچ جا منعکس نشد، تاکید کرد: ما در بمباران شیمیایی سردشت که علیه غیرنظامی ها بود ۱۱۰ شهید و هشت هزار مجروح شیمیایی دادیم که بسیاری از این جانبازان هنوز هم هزینه می‌دهند. در این رابطه هرچند دفتر خدمات حقوق بین الملل برای مجروحان اقامه‌ی دعوی کرده (نه فقط علیه دولت آمریکا چون 400 شرکت خارجی که 70 درصدش امریکایی است در این قضیه نقش داشتند) اما این موضوع در هیچ کجا منعکس نشد. 
  
وی با اشاره به اغماض مجامع بین‌المللی در رابطه با اقدامات جنایتکارانه‌ی آمریکا و با بیان این‌که نفوذ آمریکا در مجامع بین المللی زیاد است، افزود: سهام شرکت‌ها نیز در دست شرکت‌های آمریکایی (تراست) بصورت امانت قرار دارد، از این رو بسیاری از کشورها نمی‌توانند با تصمیم‌ها و سیاست‌های خارجی آمریکا مخالفت کنند. 
  
وی با بیان این‌که ساختارهای مالی(اروپا، آسیای شرقی و...) نیز در آمریکاست و تمامی مبادلات مالی دنیا از طریق سوئیفت(شرکت تعاونی بین المللی در بروکسل) انجام می گیرد، افزود: مبادلات پولی بین‌المللی از طریق این شرکت انجام می‌گیرد و دو نفر از پنج هیات مدیریه‌ی این شرکت نیز آمریکایی بوده و مدیرعامل این شرکت نیز فردی آمریکایی است. 
  
حاجی‌نوری با بیان این‌که زیرساخت های اینترنتی و همچنین بسیاری از شرکت های بیمه نیز در آمریکا قرار دارد، افزود: اسراییل خط قرمز آمریکا بوده و درحقیقت نماینده‌ی غربی‌ها در خاورمیانه است. 
  
وی با بیان این‌که ۵۷ درصد کمک‌های نظامی آمریکا به رژیم اشغالگر قدس اختصاص دارد، گفت: طبق اسناد سازمان ملل، اسراییل داعش را در سوریه ساپورت بهداشتی و نظامی می‌کند. 
  
وی با بیان این‌که "اتهام به نقض حقوق بشر" برای کشورهایی که در مقابل آمریکا قرار دارند، یک فریبکاری است، متذکر شد: جنگ تحمیلی علیه ایران، هدف قرار دادن هواپیمای ایرباس توسط ناو یواس‌اس وینسنس آمریکایی و همچنین عدم عذرخواهی آمریکا و اعطای نشان لیاقت به فرمانده این ناو نشانگر این است که آمریکایی‌ها در زمینه حقوق بشر با غیرنظامی‌ها و ملت ایران مشکل دارند. 
  
استاديار دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز با بیان این‌که آمریکایی‌ها به بهانه‌های مختلف پول‌های ما را در دنیا بلوکه و مصادره می‌کنند، افزود: با مروری بر ماجرای انفجار مرکز تفنگداران آمریکا در لبنان(38 سال پیش)، این موضوع روشنتر می‌شود، در این ماجرا آمریکا بدون هیچ استنادی ایران را محکوم به مداخله کرده و برخلاف حقوق بین‌المللی ادعا می‌کنند که ایران از این ماجرا حمایت معنوی کرده است و به این بهانه در دادگاه‌های مریکا اعلام کردند که هر فردی که با تفنگدارن نسبت قانونی و حتی غیرقانونی(در حد دوستی) داشته، می تواند علیه ایران اقامه‌ی دعوی کرده و خسارت تنبیهی، Punitive Damage مطالبه کنند. 
  
وی با اشاره به میران خسارت تنبهی در آمریکا نیز گفت:  در حالی که خسارت تنبیهی در اروپا مبلغ ناچیزی است اما این میزان در آمریکا فراتر از هفت الی هشت میلیون دلار است، آنان در رابطه با ماجرای تفنگداران ایران را محکوم کرده و خسارات تنبیهی را نیز از مبالغ مصادره کرده‌ی ایران برمی‌دارند. 
  
وی با بیان این‌که جلوگیری از انجام معاملات روزمره تاجرهای ایرانی، ممانعت‌ در رابطه با واردات برخی داروها به ایران، ورود به حساب شرکت‌های ایرانی مصداق بارز نقض حقوق بشر است، تاکید کرد: طبق گزارش اخیر دیوان حقوق بشر، آمریکا، ماهانه  ۳۰۰ تصویر از زندگی خصوصی شهروندان خود می‌گیرد. 
  
حاجی‌نوری با اشاره به اقدامات خودسرانه‌ی آمریکا در رابطه با پایمال کردن حقوق ملت‌ها گفت: آمریکا هیچ توجهی به آرای مجامع بین‌المللی ندارد و به بهانه‌ی این که احساس خطر کند به سرزمین دیگران وارد شده و دخالت می‌کند. چنانچه شورای امنیت اجازه ورود به عراق، سوریه و... را به آمریکا نداده بود، اما آمریکا وارد شده و مداخله کرد و متاسفانه سازمان‌های بین المللی هم نمی توانند در این رابطه کاری کنند چرا که نیازمند حمایت‌های آمریکا هستند. 
  
وی بهترین راه مقابله با هجمه‌های آمریکا را فعالیت‌های فرهنگی دانست و گفت: باید در حوزه‌ی فرهنگی هزینه شود، البته نه به صورت شعاری بلکه باید حقیقتا از نخبگان حمایت شود. 
  
وی با تاکید بر این‌که باید موسساتی ایجاد شود که به وزارت خارجه، وزارت ارشاد، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها فکر و خوراک بدهند، افزود: هرگز نمی‌توان در تمامی برهه‌ها از یک سیاست خارجی تبعیت کرد. 
  
استاديار دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز با بیان این‌که موسسه‌ی آمریکا شناسی در ایران نداریم اما در ایالات متحده‌ی آمریکا موسسات ایران شناسی بسیاری وجود دارد، تاکید کرد: نیاز است در داخل کشور موسساتی باشند که هزینه و تحقیق کنند و همچنین مجالس قانون‌گذاری باید در تصویب قوانین به سیاست‌های اقتصادی دنیا توجه داشته باشند.

بر اساس این گزارش، ششم تا دوازدهم تیرماه به عنوان هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی نامگذاری شده است.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.