• دوشنبه / ۱۸ تیر ۱۳۹۷ / ۲۰:۴۱
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-103693
  • خبرنگار : 50012

گزارش/

خورشیدی دیگر در خاک بقیع دمیده می شود

 خورشیدی دیگر در خاک بقیع دمیده می شود
امروز کوچه‌های مدینه داغدار است و اشک‌‏ تمام عاشقان خاندان علی(ع) از ابرهای غمگین آسمان بقیع می‏‌بارد، بقیع چشم انتظار آخرین مسافر خود است.

امام علم، دیانت و سراینده سرود زیبای خدا پرستی، به سوی معبود می‏‌شتابد، فرزند دیگری از خاندان آل عبا و عالم دین خدا زهر تلخ دسیسه‏‌های پلیدان را می‌نوشد، ایشان امام خوبی‏‌ها و  دانش‌‏ها، امام جعفر صادق علیه‏ السلام است.
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، امام جعفر صادق (ع) هفدهم ربیع الاول سال 80 هجرى در مدینه دیده به جهان گشود، نام شریفش جعفر و لقب معروفش صادق و کنیه اش ابوعبدالله است.

آن حضرت در ۲۵ شوال سال ۱۴۸ هجری قمری، در ۶۵ سالگی، به دستور منصور دوانیقی - خلیفه ستمگر عباسی با خوراندن سمی به ایشان، به شهادت رسیدند، محل دفن جسم مطهرشان در قبرستان بقیع است. 
  
عصر امام صادق(ع) يكى از سخت‌ترین دوران تاريخ اسلام بود که انقلاب‌ گروه‌هاى مختلف در آن دوران رخ داد و همين انقلاب‌ها حكومت شوم بنى اميه را برانداخت و بنى عباس با مکر وحیله حكومت و خلافت را تصاحب كردند . 

طولی نكشيد كه بنى عباس نیز پس از تحكيم پايه‌هاى حكومت و نفوذ خود، مانند بنی امیه راه ستم و فشار به مردم را پيش گرفتند. 
 
امام صادق (ع) همواره مبارزى خستگى ناپذير و انقلابى بنيادى در ميدان فكر و عمل بودند و قيام خود را در قالب تأسيس مكتب و انسان سازى انجام داده و جهادى راستين كرد. 
  
 امام (ع) مکتب شیعه را که همان اسلام راستین است، به خوبی برای مسلمانان معرفی کردند. ایشان نشان دادند که تشیع مذهب و حکومت است و بین این دو جدایی امکان پذیر است. 
  
تربیت چهار هزار شاگرد دانشمند که هرکدام در رشته‌ای از علوم صاحب نظر بودند، از دیگر فعالیت‌های امام بزرگوار بود که بعد از شهادت امام، هر یک از این دست پرورده‌ها در گوشه و کنار کشور اسلامی به فعالیت پرداختند. 
  
 سرانجام خلیفه ستمگر عباسی شهادت ایشان را تنها راه چاره برای جلوگیری از توسعه اسلام ناب پنداشته و ایشان را  بر اثر مسمومیت به شهادت رساند. 
  
آغاز جهاد علمی در دوران امام صادق (ع)

یک کارشناس مسائل مذهبی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با بیان این‌که تمامی دوران ائمه‌ی معصومین بعد از رحلت پیامبر (ص)، دوران مشقت و مهنت بوده است، اظهار کرد: پس از واقعه‌ی عاشورا و شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، دوران خفقان برای امامان معصوم آغاز شد به طوری که کسی در آن دوران حتی جرات ادعای محبت به اهل بیت (ع) را نداشت، طبق حدیث امام سجاد (ع) در دوران خفقان، 20 نفر به سختی در مدینه پیدا می‌شد که نسبت به اهل بیت (ع) محبت داشته باشند. 
  
حجت الاسلام «سعید اسمعلی پور» تغییر حکومت بنی امیه به بنی عباس در دوره‌ی امامت امام باقر (ع) و امام صادق (ع) را موجب رونق مکتب علمی و دینی توسط امامان عنوان کرد و گفت: با آغاز جهاد علمی در این دوران، امامان به مباحث معرفتی و دینی در تمامی حوزه‌ها و مسائل مربوط به اخلاق الهی، اسلامی، مباحث کلامی، احکام دین و حتی علوم روز  ورود کرده و از این فرصت جهت توسعه ی دین اسلام بهره بردند. 
  
وی ادامه داد: اکنون نیز تمامی سفارشات و مباحثی از جمله تفسیر قرآن از امام صادق، مباحث کلامی، خداشناسی و توحید، در مباحث دین مورد استفاده‌ی مسلمانان قرار گرفته است. 
  
امام صادق(ع) در فضای خفقان موفق به تربیت بیش از چهار هزار نفر شاگرد تراز اول شدند. 
  
کارشناس مسائل مذهبی با بیان این‌که امام صادق(ع) در فضای خفقان موفق به تربیت بیش از چهار هزار نفر شاگرد تراز اول شدند، یادآور شد: امام صادق (ع) در این فضا حتی نمی‌توانستند آشکارا شیعیان خود را ملاقات کنند ولی با این حال با نبوغ بالای خود در چنین دورانی شاگرد تربیت کردند. 
  
وی ادامه داد: فضای خفقان باعث شده بود تا امام صادق برای رفع خطر و حفظ جان شیعیان، حتی نسبت به یاران و نزدیکان خود اعلام برائت کند. 
  
جهاد علمی امام صادق(ع) همچنان پایدار است 
  
اسمعلی پور یادآور شد: ابوحنیفه، محمد ابن مسلم، جابر این حیان و ابا ابن تغلب از جمله  شاگردان تراز اول امام صادق (ع) بودند که علوم مختلف را از امام فرا گرفته و به مسلمانان منتقل کردند. 
  
وی بیان کرد: امروزه اگر می‌توانیم از علم دین بهره ببریم به برکت همین مکتب علمی امام صادق (ع) است، برکت جهاد علمی امام صادق(ع) همچنان پایدار بوده و تا روز قیامت نیز ماندگار خواهد ماند. 
  
وی با بیان این‌که بدترین خلفای بنی امیه و بنی عباس در دوران امامت امام صادق(ع) حکومت می کردند، گفت: این خلفا از اعمال هیچ گونه ظلمی علیه اهل بیت (ع) و شیعیان دریغ نکردند، در آن دوران بنی عباس به دنبال نابودی حکومت بنی امیه بود.
  
این کارشناس مسائل مذهبی با بیان این‌که نقشه‌ی شهادت امام صادق بارها از طریق خلیفه‌ی عباسی طراحی شده بود ولی هیچ کدام از نقشه‌ها موفق عملی نشده بودند، افزود: با وجود این‌که بنی عباس با شعار و ادعای محبت به اهل بیت (ع)، حکومت خود را تشکیل دادند ولی ظلم آن‌ها به شیعیان و اهل بیت (ع) بیشتر از ظلم بنی امیه بود و درنتیجه امام صادق (ع) را نیز به شهادت رساندند. 

وی افزود: منصور عباسی همواره امام صادق (ع) را در وقایع مختلف به صورت تحقیرانه به دربار خود احضار می‌کرد که در یکی از این موارد دستور داد تا امام جعفر صادق (ع) را به شهادت برسانند.    
  
اسمعلی پور در بخش دیگر سخنان با بیان این‌که تاریخچه  بخش مکتب تشییع و شیعه گری به دوران قبل از امام صادق(ع) باز می‌گردد، بیان کرد: پیامبرعظیم الشان اسلام اولین کسی بود که کلمه‌ی شیعه را در خصوص پیروان امام علی (ع) به کار برد ولی پس از رحلت پیامبر اکرم (ص)، وقوع مسائل تلخی از جمله شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع)، قتل عام مردم مدینه و به آتش کشیدن مکه از سوی بنی امیه باعث کمرنگ شدن نقش اسلام در بین شیعیان شد. 
  
وی ادامه داد: طبق روایات مردم تا قبل از امامت امام باقر (ع) حتی انجام اعمال عبادی و حج خود را نیز از یاد برده بودند و این نشان می دهد که ظاهر دین که مباحث احکام الهی است، به طور کلی از بین رفته بود. 
  
وی با بیان این‌که در دوران امامت امام صادق (ع) آموزه های اسلام ناب توسعه یافته و مردم به باطن و ظاهر دین پی بردند، گفت: امام صادق (ع) توانستند آموزه‌های مکتب تشییع، تفسیر مکتب حقیقی قرآن، وحی بیان کلام رسول الله و حقیقت دین را به مسلمانان انتقال دهند و باعث احیای مجدد اسلام ناب در بین مسلمانان شوند به همین دلیل شیعیان لقب رئیس شیعه را به امام صادق(ع) نسبت دادند. 
    
وی با بیان این‌که آخرین سفارش و وصیت امام صادق (ع) در مورد نماز بود، گفت: ایشان در وصیت خود فرمودند؛ شیعیان ما را می توانید در حین نماز بشناسید، کسی که نماز خود را خفیف و سبک بشمارد روز قیامت شفاعت ائمه اطهار شامل حال او نخواهد شد. 
  
اسمعلی پور افزود: امیدوارم تمامی شیعیان به آموزه های اسلام مسلط و برای اهل بیت (ع) به صورت علمی و عملی شیعیه  شوند. 
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.