• یکشنبه / ۲۴ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۴۴
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-103833
  • خبرنگار : 50015

سرکنسول ترکیه در تبریز:

هیچ کشوری نمی‌تواند روابط ایران و ترکیه را خراب کند

هیچ کشوری نمی‌تواند روابط ایران و ترکیه را خراب کند
سرکنسول ترکیه در تبریز با اشاره به اقدامات آمریکا در خروج از برجام و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: این اقدامات بر روابط ایران و ترکیه تاثیر نداشته و هیچ کشوری نمی‌تواند روابط این دو کشور را خراب کند.
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، «چاغلار فاحری چاکر آلپ» در نشست خبری اظهار کرد: ترکیه در شرایط اعمال تحریم‌ها علیه ایران، در دوره‌های مختلف، همواره در کنار ایران بوده و این سیاست خود را ادامه می دهد.
 
وی با بیان اینکه  ایران و ترکیه ریشه‌دارترین و قدیمی‌ترین کشورهای منطقه هستند، گفت: ما در این منطقه ماندگار هستیم و دیگران مسافر هستند، بنابراین باید در کنار هم بمانیم.
 
وی اظهار کرد: کشورهای همسایه از جمله ایران، ترکیه، روسیه و آذربایجان منافع مشترکی دارند و در این راستا روابط  خود را ادامه خواهند داد .
 
 فاحری چاکر آلپ  در پاسخ به سوالی در خصوص زندانی بودن اصحاب قلم در ترکیه گفت: حقوق اصلی انسان‌ها و آزادی بیان و عقیده به واسطه قانون اساسی ترکیه، در این کشور تضمین شده است و هیچ خبرنگاری به دلیل اعلام نظرخود، هرگز در این کشور تحت روند قضایی قرار نگرفته و زندانی نمی شود، ولی مواردی وجود دارد که افرادی وابسته به گروه‌های تروریستی و ... در قالب هویت روزنامه نگار وخبرنگار جرمی مرتکب شده و به همین دلیل بازداشت می‌شوند.
 
وی خصوص تاثیر شرایط ارزی کشور و برخی قوانین مصوب در خصوص سفرهای خارجی بر میزان مسافرت ایرانیان به ترکیه گفت: آمار دقیقی در خصوص کاهش مسافر ایران به ترکیه در دست نداریم، ولی مایل هستیم سفرهای میان دو کشور به طور متقابل افزایش یابد و در خصوص افزایش سفر به ترکیه، برنامه و مشوق خاص و ویژه‌ای برای ایرانیان در نظر گرفته نشده ولی ایرانیان برای سفر به ترکیه به ویزا نیاز ندارند و تمام شرایط مثبت است، قطار «تبریز – وان» نیز اخیرا راه اندازی شده است .
 
وی در خصوص وضعیت تجارت میان ایران و ترکیه نیز گفت: ترکیه خواهان افزایش سطح تجارت میان دو کشور بوده و تعادل تجارت هم اکنون به نفع ایران است؛ قرارداد تجارت ترجیحی میان دو کشور امضا شده که در صورت عملیاتی شدن آن به نفع هر دو کشور خواهد بود.
 
سرکنسول ترکیه در تبریز ادامه داد: با توافق مسئولان و مقامات دو کشور تجارت با پول ملی ایران و ترکیه آغاز شده و در روزهای آینده اولین حرکت در این زمینه به اتمام خواهد رسید و این اقدام در توسعه روابط دو کشور گام مثبتی است.
 
وی اظهار کرد: اکنون بیش از 70 شرکت سرمایه‌گذار ترکیه‌ای در تبریز فعالیت می‌کنند، حدود دو سال‌ونیم قبل میزان سرمایه گذاری ترکیه‌ای‌ها در تبریز حدود 100 میلیون دلار بود ولی اکنون این رقم به 250 میلیون دلار رسیده است. طی سه سال گذشته حدود 50 هیئت ترکیه‌ای با هدف گسترش همکاری‌های تجاری از تبریز بازدید کرده‌اند .
 
وی گفت: در سوریه، عراق  و جغرافیاهای دیگر، ایران و ترکیه منافع مشترکی دارند، اگر چنین نبود ایران، ترکیه و روسیه نشست‌های سه جانبه‌ای در خصوص سوریه برگزار نمی‌کردند .
 
 فاحری چاکر آلپ  با بیان اینکه در جریان کودتای دو سال پیش ترکیه، ایران از جمله کشورهایی بود که حمایت خود را از ترکیه اعلام کرد، گفت: ما در جریان کودتا دیدیم که ترکیه دشمنانی دارد و درجهت نابود کردن این کشور گام برداشتند.
 
وی یادآور شد: امروز، دومین سالگرد اقدام به کودتای نافرجام 15 جولای 2016 است. روز 15 جولای در دو سال اخیر در ترکیه به عنوان "روز دموکراسی و اتحاد ملی" نامگذاری شده و علی رغم گذشت دو سال از آن تاریخ، همچنان تلاش می کنیم این تهدید که مرتبط با موجودیت کشورمان است را برطرف کنیم.
 
وی ادامه داد: در دو سال گذشته علیه اقدام به کودتای 15 جولای گروهک تروریستی فتو در ترکیه و همچنین در خارج از کشور در مبارزه علیه سازماندهی فتو تحولات مهمی رخ داده است.
 
سرکنسول ترکیه در تبریز افزود: در شب کودتا معلوم شده بود که 15 جولای از طریق فتو به رهبری فتح الله گولن برنامه ریزی شده و از طرف عناصری در داخل نیروهای مسلح توسط امام‌های غیر نظامی اجرا شده است. در طول دو سال گذشته تحقیقات انجام گرفته این حقیقت را اثبات کرده است.
 
وی ادامه داد: در این چهارچوب، دلایلی به دست آمده است که برخی اسامی کلیدی غیرنظامی وابسته به فتو، عناصر فتو در داخل نیروهای نظامی را هدایت کرده، در شب کودتا با فتح الله گولن رهبر فتو در ارتباط بوده، با فتح الله گولن سرکرده فتو در پنسیلوانیا شخصا ملاقات کرده و قبل از اقدام به کودتا با افسران وابسته به فتو جلساتی مقدماتی ترتیب داده است. علاوه بر این کشف گوشی‌های تلفن همراه این افراد که در حال فرار از پایگاه‌های نظامی به کناری انداخته شده بود حاکی از ارتباطشان با منسوبین بلند پایه فتو می‌باشد.
 
وی اظهار کرد: 15 جولای، علی رغم اینکه خائن ترین و خونین ترین جرم ارتکابی فتو هست، ولی در واقع ظاهر قضیه این می باشد. در تحقیقاتی که در دو سال اخیر در ارتباط با سازماندهی گروهک فتو در حال انجام است به داده‌هایی که نشان دهنده‌ی فعالیت‌های اطلاعاتی، اعضای نزدیک و دیگر جرایم ارتکابی این گروهک می‌باشد، دسترسی حاصل شده است.
 
 فاحری چاکر آلپ گفت: در تحلیل نهایی، در نتیجه فعالیت‌های اداری و قضایی انجام گرفته در داخل ترکیه ارزیابی می‌شود که فتو از سازمان‌های دولتی به مقیاس بزرگی پاکسازی شده و ستون فقرات اصلی این گروهک در ترکیه شکسته شده است. در داخل این سازمان فروپاشی شروع شده، انتقادها افزایش یافته و افزایش قابل توجهی نیز در تعداد اعتراف‌ها، جهت استفاده از قانون ندامت موثر مشاهده می‌شود. 
 
وی ادامه داد: در مبارزه با دنباله‌های این سازمان در خارج از کشور در دو سال گذشته موفقیت‌های مهمی به دست آمده است. تلاش‌هایمان متمرکز بر دو محور افزایش دادن توجه در رابطه با تهدیدات فتو و بر داشتن گام‌هایی نسبت به سازماندهی فتو در خارج از کشور است.
 
وی ادامه داد: در مبارزه با گروهک فتو در دوره‌های آتی، سازماندهی خارجی این گروه بیشتر مدنظر قرار خواهد گرفت. هدف اصلی مان تحقق تحویل عناصر اصلی سازماندهی فتو که از کشور گریخته‌اند به محاکم قضایی ترکیه می‌باشد.
 
سرکنسول ترکیه در تبریز اظهار کرد: 15 جولای یک امتحان قدرت و ثبات برای دموکراسی و دولت ترک بود. از اینکه این امتحان را با موفقیت پشت سر گذاشتیم احساس غرور می‌نماییم چه حزب حاکم چه احزاب مخالف و منسوبین نیروهای مسلح و رسانه‌ها که عضو این گروهک نمی‌باشند، علیه کودتا گران به پا خواستند.
 
وی گفت: فراتر از این، مردم ترکیه از هر قشر و دیدگاه سیاسی با فداکاری جلوی تانک‌ها ایستاده و ضمن درخواست حقوق دموکراتیک، مقاومت خود را نشان داده و یک الگوی همبستگی تاریخی را به نمایش گذاشتند. به عنوان ترکیه از بابت تقویت هویت دموکراتیک خود به تعهداتمان وابسته هستیم. زیرا اعتقاد داریم تنها راه مبارزه با انواع تروریستم این مسئله است.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.