• یکشنبه / ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۳:۵۷
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-104615
  • خبرنگار : 50004

آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز 7 شهریور برگزار می‎شود

آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز 7 شهریور برگزار می‎شود
رییس دانشگاه تبریز از برگزاری آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز در هفتم شهریور ماه  سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمدرضا پورمحمدی در نشست خبری با خبرنگاران در تشریح این خبر اظهار کرد: آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز و هشتمین سده آموزش عالی در تبریز با هدف معرفی بهتر ظرفیت‎های علمی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه تبریز به عنوان برند تبریز در سطح ملی و فراملی و همچنین معرفی فرهنگ و تاریخ تبریز همزمان با رویداد فرهنگی تبریز 2018 نیز برگزار می‌شود.
  
وی از حضور مهمانان داخلی و خارجی در این آیین خبر داد و گفت: مهمانانی از گرجستان، ترکیه، آذربایجان و روسیه در این آیین حضور داشته و مسئولان برجسته و مطرح استان همچون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و اساتید نمونه و چهره‎های ماندگار شهر از مدعوین این مراسم هستند. 
  
وی عنوان کرد: این برنامه توسط جامعه حامیان دانشگاه برگزار می‎شود، این مجمع شامل 53 نفر از حامیان آموزش عالی بوده و ما در این مراسم بیش از کمک مالی، به دنبال کمک فکری اعضای این جامعه هستیم. 
  
پورمحمدی در ادامه با اشاره به برخی برنامه‎های آیین هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز عنوان کرد: با توجه به این که بخش عمده‎ای از تاریخ ما به صورت شفاهی است، هفت جلد کتاب شامل معرفی تاریخ شفاهی و فرهنگی، چهره‎های برجسته‎ی تبریز و دانشجویان و فارغ‎التحصیلان موفق و موثر این دانشگاه به چاپ رسیده و تقدیم مهمانان خواهد شد. همچنین تهیه‏ ی یادمان سکه و تمبر یادبود مخصوص این آیین و رونمایی از سرود ویژه‎ی دانشگاه تبریز از دیگر برنامه‏ های این مراسم خواهد بود. 
  
وی از افتتاح برخی پروژه‎های عمرانی همزمان با برگزاری آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز خبر داد و گفت: میزان اعتبار برآورد شده‏ ی این پروژه‎ها بیش از 50 میلیارد تومان است. 
  
وی در ادامه با تاکید بر این که دانشگاه تبریز را آن گونه که شایسته است، معرفی نکرده‎ایم، گفت: اگر نتواسته‎ایم ربع رشیدی را که بیش از شش هزار دانشجو و 400 هزار جلد کتاب داشت را به خوبی معرفی کنیم، کوتاهی از ما بوده است، گذشته‎ی هر شهری نشانگر مدنیت آن کشور است و اگر ملتی به تاریخش پشت پا بزند، آیندگان نیز به آن اهمیت نخواهند داد.
  
رییس دانشگاه تبریز تاکید کرد: تبریز به برکت مدنیت و تاریخش، همواره سربلند بوده و بی‎دلیل نبود که مغول‎ها پس از آن همه ویرانی در تبریز کتابخانه تاسیس کردند. رسانه‎ها باید به رسالت خود در این میان عمل کرده و برای معرفی هر چه بهتر دانشگاه تبریز و شهر تبریز تلاش کنند. 
     
پورمحمدی گفت: دانشگاه تبریز دارای موزه‌ شهدا، موزه علوم طبیعی و موزه‌ تاریخ و فرهنگ(شامل آثار، کتیبه‌ها و تاریخ منطقه) بوده و این موزه به مناسبت هفتادمین سالروز تاسیس دانشگاه پذیرای بازدید دانشجویان خواهد بود و همچنین درب برج خلعت پوشان و رصدخانه خواجه نصیرالدین توسی نیز به روی علاقه‌مندان باز خواهد بود. 
  
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر فعالیت موسسه تحقیقاتی علوم اسلامی–انسانی دانشگاه تبریز (سه علامه تبریزی) گفت: اندازه‌گیری فعالیت‌های مراکز تحقیقاتی به ویژه در حوزه علوم انسانی سخت است و موسسه سه علامه اقدام به انجام طرح‌های تحقیقاتی، نشر مجله علمی-ترویجی و برگزاری همایش شعر و ادب سده‌ی هشتم هجری کرده و در سال‌جاری نیز برای آیت‌الله سبحانی مراسم نکوداشتی برگزار خواهد کرد. 
  
رییس دانشگاه تبریز با اشاره به اهمیت مطالعات در مورد خانواده نیز گفت: اخیرا گروه مطالعات خانواده نیز به واسطه‌ی اهمیت آن به موسسه سه علامه افزوده شده است. 
  
وی در مورد آموزش زبان ترکی آذری در دانشگاه تبریز نیز گفت: از این موضوع استقبال خوبی شده و بطور متوسط طی هر سال ظرفیت ۴۰ نفری برای این مورد تکمیل می‌شود و تلاش برای توسعه و تقویت زبان مادری جزو اولویت‌هاست. 
  
وی در این رابطه تاکید کرد: در این رابطه این سوال مطرح است که فارغ‌التحصیلان زبان ترکی آذری در کجا مشغول به کار می‌شوند؟ اما دانشگاه باید به تقاضای اجتماعی جواب دهد و اگر تقاضا برای آموزش زبان ترکی آذری وجود داشته باشد، آموزش‌ها به همین روال ادامه یافته و حتی به فکر توسعه آن نیز خواهیم بود. 
  
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که چرا دانشگاه تبریز در همایش مشروطه نقشی نداشت؟ تاکید کرد: این موضوع علت خاصی نداشته و همایش مشروطه طی سال‌های گذشته با مشارکت شهرداری، سازمان بسیج اساتید استان و دانشگاه تبریز برگزار می‌شد که امسال بسیج اساتید تصمیم گرفت این همایش را با دانشگاه آزاد برگزار کند لذا دانشگاه تبریز مشارکتی نداشت. 
  
پورمحمدی با بیان این‌که دانشگاه‌ تبریز بیشترین تعداد کانون‌ها و تشکل‌های دانشجویی را دارد، افزود: ۸۰ مجموعه فعال دانشجویی در کنار دانشگاه تبریز فعالیت می‌کنند و ما هر کار بزرگی را که انجام داده‌ایم به مدد دانشجدیان بوده است. 
  
وی در مورد فعالیت‌های دفتر وحدت حوزه و دانشگاه تبریز نیز تشریح کرد: اولین ماموریت این مجموعه تشکیل دیتا بیس برای فعالان این حوزه و همچنین تعریف تیم پژوهشی در راستای مجموعه کارهای انجام شده در این حوزه است. 
  
وی در مورد رصدخانه‌ی خواجه نصیرالدین نیز گفت: در تلاشیم تمهیداتی فراهم شود تا حداقل خواص بتوانند از این مجموعه بازدید کرده و علاوه بر فعالیت‌های تحقیقاتی، علاقه‌مندان نیز از این مجموعه استفاده کنند. 
  
پورمحمدی با تاکید بر این‌که دانشگاه تبریز یک شهرک دانشگاهی است، افزود: هرآنچه که در یک شهر اعم از خشکشویی، نانوایی، استادیوم ورزشی، سالن سینما، کتابخانه، فضای سبز و... لازم است، در دانشگاه تبریز وجود دارد. 
  
وی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، گفت: اخذ مجوز برای راه‌اندازی این منطقه ویژه در استان، یکی از موفقیت‌های استاندار سابق بود. اما چون تعریف روشنی از حیطه‌ی عمل این مجموعه ارایه نمی‌شود، در برخی موارد سوتفاهم‌هایی ایجاد شده و کارهای انجام شده در این منطقه ویژه مطرح نمی‌شود در صورتی که کارهایی بسیاری انجام داده‌اند که باید در جامعه منعکس شود. 
  
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر انتشار نشریه آذر و محتوای ارایه شده در این نشریه در دانشگاه تبریز تاکید کرد: در جهت‌گیری فکری هرگونه افراط گرایی قابل قبول نبوده و در اولین فرصت، هیات نظارت بر نشریات دانشگاه بدین موارد رسیدگی خواهد کرد. 
  
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که رییس دانشگاه تبریز مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌شوند یا نه؟ افزود: بنده ۶۰ ساله بوده و هنوز بازنشسته نشده‌ام و کسانی که در رتبه‌ی استادی در دانشگاه فعالیت می‌کنند امکان ادامه‌ی فعالیت تا ۷۰ سالگی را دارند. 
  
رییس دانشگاه تبریز بیان کرد: در تلاشیم به جای تحقیقات پایه‌ای و بنیادین به دنبال تحقیقات کاربردی برویم. 
  
وی از انعقاد ۵۷ تفاهم نامه با دلنشگاه‌های معتبر دنیا خبر داد و افزود: این تفاهم‌نامه‌ها در چهار زمینه "مبادله دانشجو، برگزاری کنفرانس‌ها و همایش‌ها، انجام طرح‌های تحقیقاتی مشترک و پذیرش دانشجوی دکترای مشترک" است. 
  
گفتنی است، آیین گرامیداشت هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه تبریز و هشتیمن سده آموزش عالی در تبریز، هفتم شهریور ماه در تالار وحدت دانشگاه تبریز با حضور مهمانان داخلی و خارجی و مسئولان کشوری برگزار می‎شود.
 
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.