• چهارشنبه / ۱۴ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۰:۴۲
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-105237
  • خبرنگار : 50018

در میزگرد ایسنا بررسی شد

آخرین وضعیت معادن مس آذربایجان شرقی

بی مقدار
صنعت مس، جزو صنایع مادر کشور بوده و اگر کشور مسیر صنعتی را طی کند می‌تواند با فعال شدن بخش خصوصی و راه اندازی کارخانجات پایین دستی مس،  اشتغال و ارزش افزوده ایجاد کرد.

آذربایجان شرقی بخش قابل توجهی از نیاز مس کشور را تامین کرده و سالانه حجم قابل توجهی از محصولات آن به بازارهای خارج از کشور صادر می شود، درآمد سالیانه صنعت مس، قابل توجه است که بخش عمده آن از استان های کرمان و آذربایجان شرقی حاصل می شود.
 
جهت بررسی وضعیت استان آذربایجان شرقی در زمینه معادن مس، ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی میزگردی را با همین موضوع  برگزار کرد.

 

تشریح آخرین وضعیت معادن مس آذربایجان شرقی، گردش مالی سالانه مالی معادن مس استان، چالش‌های موجود در مسیر تولید، فرآوری و صادرات مس از استان، تاثیر ثروت ناشی از معادن مس در توسعه استان ودلیل عدم  استقلال مس آذربایجان، از محورهای مورد بررسی در این میزگرد بود. شهاب‎الدین بیمقدار، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در تشریح آخرین وضعیت معادن مس آذربایجان شرقی و گردش مالی معادن مس استان گفت: در دوره‎های قبلی که من نماینده بودم (سال 67)، برخی‌ها گفتند که معدن مس، رگه‌‏ای بوده و اقتصادی نیست، اما با توجه به اینکه مجمع نمایندگان در آن زمان قوی بود، پس از تعیین وزیر صنعت، به عنوان مشاور مس سونگون با مس قرارداد بستم و کارهایی در این خصوص انجام شد. 

|
  
تمام گردش مالی مس در کنسانتره خلاصه نمی‎شود 

وی با بیان این که تمام گردش مالی مس در کنسانتره خلاصه نمی‎شود، تصریح کرد: بارها گفته‎ام، در استان ما فقط به یک قسمت مس، توجه می‎شود و این در حالی است که پول‎های سنگین‎تر در بخش تجهیزات و استخراج است. 
  
وی از به نتیجه رسیدن تلاش‌ها برای ذوب مس خبر داد و گفت: خوشبختانه نماینده  مردم ورزقان در مجلس به طور جدی در این زمینه فعالیت می‎کند و مجمع نمایندگان نیز وارد عمل شده و بنده به نمایندگی از مجمع برای پیگیری این موضوع، انتخاب شده‎ام. 
  
کنسانتره مس سونگون به کرمان نمی‎رود 

بیمقدار در ادامه با تاکید بر این که مس سونگون به کرمان نمی‎رود، تصریح کرد: با ایجاد شدن LC، دیگر شاهد حمل کنسانتره به جاهای دیگر نیستیم و کنسانتره مس سونگون به چین رفته و به فروش می‎رسد. بحث استفاده از ضایعات تبدیلی (لیچینگ) نیز مطرح شده است، اگر استان همت کند، در بحث صنایع تبدیلی نیز اقدامات خوبی انجام می‎شود. 
  
وی با بیان این که قیمت مس، به صورت جهانی تعیین می‎شود، افزود: در خصوص میزان گردش مالی معدن مس سونوگون، عدد و رقم معینی در دست نداریم، چرا که قیمت مس به صورت جهانی تعیین می‏شود. 
  
مس سونگون، چالشی در تولید ندارد 

وی اظهار کرد: معدن مس سونگون، قدرت تامین مالی خود را دارد و با توجه به اینکه مس همیشه مشتری و متقاضیان خودش را در دنیا داشته است، در صورت یافتن راهی برای صادرات خوب، می‎توان از وجود این معدن در توسعه استان، بهره‎مند شد. 
  
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: هنوز این فرهنگ جا نیفتاده است که ورزقان، بهترین آب و هوا را داشته و دانشگاه، مدرسه و پزشک هم دارد، بسیاری از افراد نمی‎خواهند این را قبول کرده و ساکن شوند. همچنین قرار نیست تمامی جوانان ورزقان در معدن کار کنند. 
  
شاید 25 سال دیگر معدن مسی نباشد 

وی با بیان این که وجود جنگل‎های ارسباران و روستاهایی با طبیعت بی‎نظیر در ورزقان، اهر و کلیبر، فرصتی برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای جوانان آن منطقه است، ادامه داد: شاید 25 سال دیگر معدن مسی نباشد، از این رو جوانان باید از ظرفیت‎های گردشگری موجود در این مناطق برای جذب گردشگر و درآمدزایی استفاده کنند، گیاهان دارویی و جاذبه‎های گردشگری روستاهای ورزقان در نوع خود بی‎نظیر است. 
  
مس سونگون به تعهداتش در خصوص احیای جنگل‎های ورزقان عمل کند 

وی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه مسئولان استانی ما به وظیفه ذاتی‎شان عمل نکرده‎اند، عنوان کرد: طبق دستور دادستانی و به منظور احیای جنگل و طبیعت تخریب شده در اکتشافات معدن مس، 74 میلیارد تومان باید از سوی معدن مس به خزانه دولت واریز شود که متاسفانه تا کنون فقط 48 میلیارد تومان از آن پرداخت شده و منابع طبیعی و استاندار وقت به وظیفه‎شان عمل نکرده‎ و حتی یک نامه هم برای پیگیری این موضوع نوشته نشده است. 
  
چرا شرکت مس آذربایجان، مستقل نمی‎شود؟ 

بیمقدار در پاسخ به این سوال گفت: با توجه به مسائل پیچیده حقوقی، هنوز موفق به این کار نشده‎ایم و قول می‎دهیم به این مسئله هم ورود کنیم، مهم این است که از درآمد مس، خیری به آذربایجان برسد. 
  
وی در ادامه با تاکید بر ضرورت برگزاری همایشی با عنوان "چگونه استان ما می‎تواند تامین کننده‎ی قطعات و نیازهای خود باشد"، اظهار کرد: متاسفانه استان ما در این مورد ضعیف بوده و در خصوص اکتشاف نیز آذربایجان نمی‎تواند به تنهایی از پس این کار بربیاید، چرا که کار اکتشاف، بسیار تخصصی است. 
  
وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر آذربایجانی‎ها با هم باشند، کارهای بزرگی در دنیا انجام می‎دهند، متاسفانه هر جا که پای پول باشد، با هم کار نمی‎کنیم. 

 
مشکلات محیط زیست و منابع طبیعی بزگترین معضل معادن استان 


محسن موید، استاد گروه زمین شناسی دانشگاه تبریز نیز در این میزگرد با بیان این‌که آذربایجان شرقی در زمینه منابع مس به چند گروه تقسیم می شود، گفت: مهمترین و بیشترین ذخیره مس مربوط به مس سونگون است. ذخیره‌های مس بیشتر اسکانی بوده و اغلب در اطراف توده‌های گرانیتوئیدی است، که ذخیره کم وعیار زیادی دارند. 
 
|

وی اضافه کرد: هر چند ذخیره مس‌های رسوبی در حد پروفیری نمی‌باشد اما می توانند با یکدیگر رقابت کنند، خاطرنشان کرد: متاسفانه مس‌های رسوبی در استان مغفول مانده و تاکنون اقداماتی در این خصوص انجام نشده است؛ درحالی‌که این نوع مس ها ذخیره مناسبی داشته و تقریبا در موازات  کمربند مس قرار گرفته اند. 
  
وی عنوان کرد: در اطراف کوه‌های خواجه سنگ‌هایی به رنگ قرمز وجود دارد که وسط آن‌ها نیز سنگ‌های کنگولومرایی به رنگ مایل به سبز هستند، داخل آن‌ها ترکیبات مس به شکل مس سولفیدی و اکسیدی وجود دارد که خط فرآوری و تولید آن ها کاملا متفاوت از سیستم های پروفیری بوده و خط تولید مجزایی دارد؛ از این رو لازم است، شرکت مس در این زمینه سرمایه گذاری‌های لازم را انجام دهد تا این منابع به صورت مجتمع در کنار یکدیگر قرار گرفته و آن ها را به شمس مس تبدیل کرد. 
  
  
وی خاطرنشان کرد: در کنار معادن مس پروفیری در استان ، اخیرا خط جدیدی از سیستم‌های پروفیری در منطقه هشترود شناسایی شده که بیشتر به شکل مولیبدن مس بوده و سیاه کمر یک نمونه بارز آن است؛ شرکت مس در این خصوص اقداماتی را انجام داده ولی متاسفانه به علت برخی مشکلات به بخش خصوصی واگذار شده است. 
  
موید با بیان این‌که بخش خصوصی توان مالی برای اکتشافات ندارد، افزود:  همچنین خط جدیدی از سیستم‌های پروفیری مس مولیبدن در این منطقه وجود دارد که توسط بخش خصوصی کشف شده و توده با ارزشی دارند؛ ولی بخش خصوصی توان مالی برای اکتشافات ندارد، مگر این‌که سرمایه گذار پیدا کنند که متاسفانه به علت تحریم ها سرمایه گذاران خارجی تا مرحله عقد قرارداد وارد شده بودند، اما پس از آن رفتند. 
  
وی با اشاره به بزرگترین چالش های معادن استان، بیان کرد: متاسفانه کمربند پروفیری استان روی جنگل‌های ارسباران قرار گرفته و مشکلات زیست محیطی مانع حفاری آنها می شود. 
  
  
عناصر گروه پلاتین در سیستم های پروفیری مغفول مانده است 
  
استاد گروه زمین شناسی دانشگاه تبریز با بیان  این‌که متاسفانه روی عناصر پلاتین مطالعاتی انجام نمی گیرد، اضافه کرد:  یکی از بزرگترین معضل معادن این است که اکتشافات دست خودمان نیست؛ بنابراین هر موقع بخواهیم اکتشافاتی در آذربایجان انجام دهیم باید مسیر اکتشافات شرکت مس را طی کند و طبیعی است که تصمیم گیران مسئولان استانی نبوده و در صورت تزریق بودجه می توان عملیات اکتشاف را انجام داد. 

  اکتشافات معدن سیر نزولی دارد

وی با تاکید بر این‌که طی ۱۰ ساله اخیر اکتشافات معادن آذربایجان شرقی سیر نزولی دارد، گفت: علی‌رغم وجود پتاسنیل‌های قابل توجهی در بخش معادن استان، اکتشافات چندانی انجام نمی شود. 
  
وی تصریح کرد: زیر تراز یک هزار و 600، ذخیره در مس سونگون وجود دارد که هنوز اطلاعاتی در این خصوص یافت نشده است، شاید کل ذخیره سونگون با شناسایی آن‌ها به یک میلیارد تن برسد که همه آن‌ها در گرو تزریق بودجه، حفاری و اکتشافات است. 
  
فرایند اکتشافات به استان واگذار شود
  
موید ادامه داد: هر چند اکتشافات یک کار تخصصی است و اگر شرکت سونگون الان بخواهد به این امر شروع کند چندین سال‌ طول می کشد ولی باید فرآیند اکتشافات در استان انجام شود. 
  
  
وی با بیان این‌که متاسفانه اطلاعات ساختاری در مجتمع مس سونگون پیاده نشده است، اظهار کرد: بر این اساس اغلب اوقات معدن کاران در مرحله اکتشافات با مشکلاتی مواجه می شوند که اگر تصمیم گیران این موضوع استانی باشد، این مشکلات مرتفع شده و عملیات اکتشافت سریع انجام می‌‍‌گیرد.

 
تولید 14 میلیون تن ماده معدنی در مجتمع مس سونگون

اصغر مالکی، رئیس کمیسیون فلزی خانه معدن نیز در این میزگرد اظهار کرد: پس از روی کار آمدن مدیران جدید شرکت مس سونگون تحول عظیمی در مس ایجاد شده است؛ به عنوان مثال امضای قرارداد کارخانه ذوب و طرح‌های توسعه معدن مس سونگون ورزقان با چینی‌ها که مقرر شده طی ماه‌های آینده عملیات تجهیز و راه‌اندازی طرح‌های توسعه مس در ورزقان به اتمام برسد، گام بسیار بزرگی بوده که در این منطقه برداشته شده است. 
  
  |
وی اضافه کرد: همچنین کلنگ زنی کارخانه هیپ‌ لیچینگ مس سونگون در ورزقان گام موثری می باشد؛ چراکه این کارخانه با هدف تولید سالانه سه هزار تن مس کاتد ۹۹.۹ درصد برنامه ریزی شده است که قابلیت افزایش به پنج هزار تن نیز وجود دارد، با راه‌اندازی این کارخانه برای ۷۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد.
  
 وی گفت: پروژه سوم در حال اجرا مجتمع مس سونگون، احداث کارخانه آهک هیدراته اهر است که با افتتاح این کارخانه شاهد اشتغالزایی خواهیم بود. 
  
وی با بیان این‌که صنعت مس جزو صنایع مادر آذربایجان شرقی است، عنوان کرد: کمیسیون تخصصی خانه معدن استان در تلاش است تا معادن غیر فعال استان از نظر کارشناسی و علمی فعال شوند. 
  
  
وی خاطرنشان کرد: خانه معدن استان تلاش می کند تا محدوده مجتمع مس انجرد شرکت موج کام شهرستان اهر را فعال کند تا بتوانیم سنگ آن را به مس مزرعه به فروش برسانیم. 
  
رئیس کمیسیون فلزی خانه معدن آذربایجان شرقی گفت: توسعه مس مزرعه از اولویت کاری مجتمع مس سونگون بوده و امیدواریم با راه اندازی فاز دوم، شاهد تولید کنسانتره پر عیار و افزایش اشتغالزایی در شهرستان اهر شویم؛ همچنین در معدن مس سرچشمه نیز اقداماتی شروع شده که پس از صدور مجوز، حفاری ایجاد خواهیم کرد. 
  
وی در خصوص معدن جوبند اهر که توسط شرکت تامین اجتماعی سرمایه گذاری  «شستا» مدیریت می شود، بیان کرد: آهن حاصل از این معدن را سیمان صوفیان برداشت کرده و  باید قسمت مس آن را با معادنی که نیازمند مس پاک هستند، لینک کنیم تا از این معدن نیز بهره مند شویم. 
  
 مالکی در خصوص معدن مس و طلای مسجد داغی جلفا، متذکر شد: معدن مسجد داغی دارای ذخیره بالغ بر ۱۵۰ میلیون تن با عیار بسیار بالاست؛ اما به علت این‌که رودخانه ارس را قطع می کند و مشکلات زیست محیطی همراه دارد، به  بخش خصوصی واگذار شده است. 
  
  
مالکی با بیان این‌که انتقال تکنولوژی مجتمع مس سونگون توسط شرکت چینی انجام می شود، اظهار کرد: هدف ذوب در سونگون، بومی سازی تمام قطعات موجود است. 
  
وی با بیان این‌که مجتمع مس سونگون خدمات اجتماعی قابل قبولی را ارائه می کند، عنوان کرد: بعد از خرداد ماه تحول عظیمی در این مجتمع ایجاد شده و در آینده نزدیک شاغلان این مجتمع چندین برابر افزایش می یابد؛ به طوری‌که برای ۳۰۰ نفر اشتغال مستقیم و برای سه هزار نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد می شود. 
  
رئیس کمسیون فلزی خانه معدن آذربایجان شرقی گفت: اکتشافاتی زیر روخانه سونگون انجام شده است که به علت وجود پتانسیل‌های زیاد و تداوم عملیات اکتشافات ،آینده معدن مس آذربایجان درخشان است. 

وی با اشاره به تولید 14میلیون تن ماده معدنی در مجتمع مس سونگون، خاطرنشان کرد: هر ماه حدود ۶۰ میلیون تن خاک برداری از این شرکت انجام می‌شود که انجام دادن این اقدامات بدون نرم افزارهای پیشرفته غیر ممکن است.

بر اساس این گزارش؛ آذربایجان شرقی با داشتن معادن بزرگ و ارزشمند از ثروت کم نظیر خدادادی برخوردار است که امیدواریم با تدابیر مسئولان این ثروت زمینه ساز توسعه استان و رفع معضل بیکاری شود.

گزارش از: آیتک اسماعیل زاده، خبرنگار ایسنا در آذربایجان شرقی 
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.