• چهارشنبه / ۴ مهر ۱۳۹۷ / ۱۰:۲۱
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-105256
  • خبرنگار : 50015

عضو شورای شهر تبریز در گفت‌وگو با ایسنا:

تعدادی از مسیرهای پروژه میدان آذربایجان حذف شده است/ می‌دانند از استیضاح شهردار نتیجه نمی‌گیرند

morteza fathi (2 of 7)
عضو شورای شهر تبریز گفت: پروژه‌ی ساماندهی میدان آذربایجان به منظور رفع ترافیک و ایجاد مسیرهای دسترسی مقرر شده بود در سه سطح اجرا شود که روگذرها و تعدادی از مسیرهای همسطح میدان آذربایجان حذف شده است. 
  
علی آجودان‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، اظهار کرد: بنا به دلایل نامعلوم پروژه میدان آذربایجان متفاوت‌تر با طرح اولیه در حال اجرا بوده و تعدادی از مسیرهای دسترسی آن حذف شده است که به نظر می‌رسد، با اتمام این پروژه گره ترافیکی میدان آذربایجان باز نمی‌شود. 
  
وی ادامه داد: این پروژه در زمان شورای چهارم تصویب شده بود و زمان آغاز به کار فعالیت شهردار فعلی این پروژه در حال تکمیل بود؛ به همین دلیل امکان متوقف کردن آن وجود نداشت. باتوجه به بررسی‌های انجام شده، هزینه‌ی تکمیل پروژه میدان آذربایجان با اعتبار پیش‌بینی شده، 20 میلیارد تومان تفاوت دارد و بنده به عنوان رئیس کمیسیون تحقیق و نظارت شورا نتوانستم اطلاعات کافی از مجموعه شهرداری در خصوص این پروژه به دست آورم و بر اساس نظر کمیسیون، مقرر شد کارشناسان خبره دادگستری به موضوع ورود کرده و بعد از بررسی، تخلفات را به سازمان بازرسی استان ابلاغ کنند. 
  
آجودان‌زاده در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه «چه کسی در طرح اولیه پروژه میدان آذربایجان دستکاری کرده است؟»، عنوان کرد: نتوانستیم اطلاعاتی در این زمینه به دست بیاوریم، بررسی اسناد و مدارک شهرداری برعهده ادارات کل بازرسی، حراست و حقوقی شهرداری است که ادارات کل بازرسی و حراست اعلام کردند «اگر تخلفاتی هم محرز است، اسناد را تنها در اختیار مراجع قانونی قرار می‌دهیم»؛ این در حالیست که کمیسیون تحقیق و نظارت شورا مرجع قانونی بوده و می‌تواند موضوع را بررسی کند. 

|
  
آمادگی دفاع از انتخابم را دارم
  
وی در خصوص عملکرد شورا در طول یک سال گذشته، گفت: شورای پنجم از ابتدای شهریور ماه سال 96 آغاز به کار کرد و بعد از انتخاب هیأت رئیسه، انتخاب شهردار تبریز در دستور کار قرار گرفت و در این راستا گزینه‌هایی مطرح شد که در نهایت آقای «شهین باهر» به عنوان شهردار تبریز انتخاب شد. 
  
وی ادامه داد: باتوجه به اینکه هشت عضو از لیست امید به شورا راه یافتند و پنج نفر عضو دیگر اصولگرا و یا مستقل هستند، پروسه‌ی انتخاب شهردار با تنش همراه بود که در نهایت گروه اقلیت (اصولگرا و مستقل) در انتخاب شهردار پیروز شدند. بعد از انتخاب شهردار تنش‌ بین اقلیت و اکثریت ادامه داشت و دوستان گروه مقابل به ما اتهاماتی زدند، حتی گفتند «آجودان‌زاده به روح پدرش قسم خورده که به شهردار مدنظر لیست امید رأی دهد» که چنین چیزی صحت ندارد و معتقدم «شهردار» مقام چندان مهمی نبوده که به خاطر آن به روح پدرم قسم بخورم! بنده با آقای باهر دوست نبودم، اما باتوجه به برنامه‌هایش به او رأی داده و اکنون نیز برای دفاع از انتخابم آماده هستم. 
  
این عضو شورا خاطرنشان کرد: پس از این اتفاقات، برخی اعضاء صورت جلسه‌ی انتخاب شهردار را امضاء نمی‌کردند که در نهایت با فشارهای مقامات استانی و کشوری صورت جلسه امضاء شد و در مدت کمی تمامی اعضاء برای حمایت از شهردار به وفاق و اتحاد رسیدند تا اینکه در ادامه بازهم دچار تنش شدیم و عملکرد شهردار را زیر سئوال بردند. 
  
چگونه گروه اقلیت در انتخاب شهردار پیروز شد؟
  
آجودان‌زاده در پاسخ به سئوالی مبنی بر «چگونه گروه اقلیت در انتخاب شهردار پیروز شد؟» بیان کرد: آقایان مسعودی‌ریحان و نیکوخصلت -که از لیست امید بودند- برنامه‌ها، توانمندی‌ها، تخصص و سابقه‌ی آقای شهین‌باهر در شورا، شهرداری و نظام مهندسی ساختمان را مطالعه کرده و تصمیم گرفتند به همراه پنج عضو اصولگرا و مستقل به آقای باهر رأی دهند. اکنون نیز این دو عضو لیست امید برای دفاع از رأی خود در انتخاب شهردار آمادگی دارند. 
  
وی در رابطه با عملکرد شهرداری، با بیان اینکه زمان فعالیت شورای چهارم، طلایی‌ترین دوران تبریز بود، اظهار کرد: زمان شورای چهارم در طول چهار سال 12 هزار میلیارد تومان درآمد نصیب تبریز شده بود و انتظار داشتیم در سه ماهه اول امسال نیز حدود 25 درصد از بودجه 2770 میلیارد تومانی شهرداری تبریز -که معادل 570 میلیارد تومان است- محقق شود اما تنها 190 میلیارد تومان تحقق یافته است و از طرفی ماهانه 60 میلیارد تومان صرف حقوق کارکنان شهرداری می‌شود، در واقع بودجه‌ای به کارهای عمرانی باقی نمی‌ماند. 
  
آجودان‌زاده با بیان اینکه شهرداری اکثر شهرهای کشور در پرداخت حقوق کارکنان خود با مشکل مواجه هستند، خاطرنشان کرد: علی‌رغم رکود اقتصادی، کاهش ساخت‌وساز و کمبود درآمد در سایه توانمندی آقای شهردار و مجموعه‌ی شهرداری توانستیم تا امروز حقوق کارکنان شهرداری را پرداخت کنیم. 
  
وی در خصوص این که گفته می‌شود «شهرداری تبریز هم نتوانسته حقوق شهریور ماه کارکنان را پرداخت کند»، اظهار کرد: تا جایی که می‌دانم شهردار منطقه 4 قول داده بود باقی مانده حقوق کارکنان را تا سوم مهرماه پرداخت کند و شهرداری منطقه 10 نیز تا 10 روز باقی مانده حقوق کارکنان را به طور کامل پرداخت خواهد کرد. 
  
شهرداری به دنبال اتمام پروژه‌های نیمه تمام است
  
آجودان‌زاده با بیان اینکه به دلیل نبود درآمد کافی پروژه‌های بزرگ اجرا نمی‌شوند، یادآور شد: شهرداری به دنبال اتمام پروژه‌های نیمه تمام همچون میدان آذربایجان، ایجاد پارک‌های منطقه‌ای و اجرای پروژه‌های کوچک و تأثیرگذار است. 
  
وی با بیان اینکه اجرای پروژه‌های بزرگ مستلزم نیازسنجی است، گفت: پروژه‌های بزرگ بدون پیوست فرهنگی و اجتماعی اجرا شدند، همچنین در برخی مناطق پروژه‌های تقاطع همسطح با اعتبار میلیاردی اجرا شده که اصلاً نیازی به این پروژه‌ها نبود. 
  
وی در خصوص مشکلات آسفالت‌ تبریز هم گفت: پیش از این آسفالت مورد نیاز از بخش خصوصی تأمین می‌شد که یکی از محل‌های فساد در شهرداری بود؛ چرا که تناژ آسفالت نامعلوم بود و گاه برای اینکه تناژ آسفالت بیشتر شود با استفاده از ماده‌ای فرار، جگالی آسفالت را بالا می‌بردند که آقای شهردار یک کارخانه برای تولید آسفالت راه اندازی کرده و در حال حاضر دو کارخانه‌ی دیگر شهرداری به دلیل مشکلات فنی متوقف شدند. 
  
این عضو شورا با اشاره به تأثیر افزایش مواد اولیه در وضعیت آسفالت کنونی تبریز، خاطرنشان کرد: قیمت قیر چند برابر شده و آقای شهردار برای تهیه‌ی قیر به مقامات استان متوسل شده که خوشبختانه توافق حاصل شده است و آسفالت‌ریزی اساسی تبریز مدنظر قرار دارد. 
 
|

فاز اول مقبره الشعرا تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد
  
وی در خصوص پروژه نیمه تمام بازآفرینی مقره الشعرا، بیان کرد: نگهداری، بازسازی و مرمت مقبره الشعرا برعهده‌ی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوده که به دلایل مشکلات مالی دولت، این پروژه به شهرداری تبریز واگذار شده است. 
  
وی ادامه داد:  شهردار سابق 10 میلیارد تومان برای فاز اول این پروژه -که شامل محوطه‌سازی است- هزینه کرده بود و تکمیل این پروژه با اعتبارات تزریق شده و نقدینگی تأمین شده به سرعت پیش می‌رود و با اعتباری کمتر از 10 میلیارد تومان تا پایان سال به اتمام می‌رسد. 
  
اکبرنژاد قول داده بود در سال دوم، ریاست را به فرد دیگری واگذار می‌کند
  
این عضو شورای شهر تبریز در خصوص حواشی انتخابات هیأت رئیسه شورا که منجر به تصاحب تمامی کرسی‌ها توسط اعضای لیست امید شد، گفت: طبق توافق دو طرفه، سال اول انتخابات هیأت رئیسه بدون حضور رقیبی برگزار شد و آقای اکبرنژاد با اکثریت آراء به عنوان رئیس شورا فعالیتش را آغاز کرد. دکتر اکبرنژاد قول داده بود که اگر در سال اول رئیس شود، سال دوم ریاست را به فرد دیگری واگذار ‌کند، اما عدم وفاداری به این حرف باعث شد انتخابات در سال دوم به سمت دو قطبی شدن کشیده شود؛ البته تنها نام اکبرنژاد و دبیری مطرح نبود و می‌توانستیم ریاست را فرد دیگری واگذار کنیم. 
  
وی ادامه داد: از سوی دیگر بین هفت عضوی که در انتخاب شهردار با وحدت رویه پیش رفته بودند تناقضی به وجود آمد و یکی از اعضاء اعلام کرد که به آقای اکبرنژاد رأی می‌دهد و به همین دلیل ما هم از حضور در هیأت رئیسه کنار کشیدیم. 
  
وی در خصوص حضور دو نفر از گروه اقلیت در هیأت رئیسه در سال اول، ادامه داد: باتوجه به اینکه حضور من و آقای محمدزاده در هیأت رئیسه چندان در تصمیم گیری‌ها تأثیرگذار نبود، حضورمان در هیأت رئیسه و تصاحب سایر کرسی‌ها همچون دبیر و خزانه دار شورا را صلاح ندانستیم و اجازه دادیم تمامی کرسی‌ها به رقیب برسد.   
  
آجودان‌زاده در پاسخ به این سئوال که «چرا برخلاف سایر کمیسیون‌ها، اعضای کمیسیون فرهنگی شورا مشخص نمی‌شود؟»، خاطرنشان کرد: ریاست کمیسیون سال اول به آقای قلی‌زاده سپرده شده بود و امسال نیز خیلی از اعضاء برای حضور در این کمیسیون اعلام آمادگی کردند و به نظرم حواشی پیش آمده در راستای ابقای هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی است و به همین دلیل موقع برگزاری انتخابات کمیسیون، آقای بهشتی جلسه را ترک کرد و ادامه‌ی جلسه به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضاء برگزار نشد. 
  
وی ادامه داد: اخیراً آقای قلی‌زاده با سمت رئیس کمیسیون فرهنگی همایش کشوری برگزار کرده که اشکال آیین نامه‌ای دارد؛ چرا که هنوز انتخابات این کمیسیون برگزار نشده است. 
  
امسال به خیلی از چیزها اعتراض می کنم
  
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه «باتوجه به اتفاقات پیش آمده، آیا امسال گروه اقلیت ساز مخالفت با هیأت رئیسه را می‌زنند؟»، خاطرنشان کرد: سال اول، باتوجه به حضورم در هیأت رئیسه، کنار آقای اکبرنژاد می‌نشستم و به خاطر حرمت آقای رئیس از برخی چیزها چشم پوشی می‌کردم، اما امسال در مقام شورا به خیلی از چیزها اعتراض می‌کنم، نمی‌خواهیم تقابل شود، اما در انتخاب هیأت رئیسه، مخالفت با آقای شهردار، طرح استیضاح و استعفای شهردار شورا را به سمت تقابل کشاندند. 
  
آجودان‌زاده در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه «استیضاح آقای شهردار مطرح است؟»، گفت: بلی مطرح است، اما باید 9 نفر از اعضاء با استیضاخ شهردار موافقت کنند. می‌دانند از استیضاح شهردار نتیجه نمی‌گیرند به همین دلیل به بزرگان شهر متوسل شدند و می‌خواهند شهردار را وادار به استعفاء کرده و وضعیت را به حدی برسانند که شهردار بگوید «من نمی‌توانم»؛ این در حالیست که هفت عضو شورا شهردار را حمایت کرده و کارها هم خیلی خوب پیش می‌رود. 
  
وی تصریح کرد: شهردار تبریز فرد قوی با برنامه‌ای دقیق است که کارها را در این شرایط اقتصادی به خوبی پیش می ‌برد.
  
|

پتانسیل حضور در مجلس را دارم

وی در پاسخ به این سئوال که «آیا در صورت کاندیدا شدن هر کدام از اعضای گروه اقلیت شورا برای مجلس شورای اسلامی، فشار به شهردار بیشتر می‌شود؟»، بیان کرد: بنده پتانسیل حضور در مجلس را دارم؛ چرا که با 92 هزار رأی نفر هفتم شده بودم، اما باتوجه به اهدافم برای خدمت به شهر و شهرداری تصمیمی برای حضور در مجلس ندارم و تا جایی که اطلاع دارم سایر اعضای گروه اقلیت هم برنامه‌ا‌‌‌‌ی برای مجلس ندارند. 
  
وی در خصوص مشکلات مناطق الحاقی به محدوده تبریز، گفت شورا به دنبال کاهش تعرفه عوارض محلی است، اما پایه‌ی عوارض محلی از سوی سازمان امور مالیاتی ابلاغ می‌شود و طبق قانون، واحدهای متخلف که در محدوده‌ی شهر قرار گرفتند باید جریمه‌ی کمیسیون ماده 100 شهرداری را پرداخت کنند. 
  
این عضو شورای شهر تبریز در ادامه‌ با تأکید بر ضرورت الگوبرداری از شهرهای توسعه یافته کشور، گفت: شورای پنجم  علی‌رغم فرصت‌های پیش آمده خیلی کم از سفرهای خارجی استفاده می‌کند و معتقدیم ابتدا باید از شهرهای توسعه یافته کشورمان الگوبرداری کنیم و سپس برای رساندن تبریز به سطح شهرهای پیشرفته دنیا برنامه‌ریزی کنیم. 
  
وی خاطرنشان کرد: ضرورت دارد برای توسعه‌ی تبریز از نخبگان دانشگاهی استفاده کرده و از آنان بخواهیم برای تبریز برنامه‌ریزی کنند. 
  
بازنشستگی 500 نفر در شهرداری تبریز
  
وی با بیان اینکه قانون منع به کار گیری بازنشستگان شامل شهرداری‌ها هم می‌شود، اظهار کرد: حدود 500 نفر در شهرداری تبریز بازنشسته شدند و به دنبال رساندن این آمار به 1000 نفر هستیم، همچنین پیش بینی می شود در پایان چهار سال فعالیت شورای پنجم حدود 3000 هزار نفر از کارکنان شهرداری بازنشسته شوند که به جای آنان، افراد بلاتکلیف شهرداری بر اساس آیتم‌های تعریف شده تبدیل وضعیت خواهند شد. 
  
آجودان‌زاده ادامه داد: تعدادی از مدیران شهرداری و شهرداران مناطق نیز در آستانه‌ی بازنشستگی قرار دارند. 
  
وی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه تخلفات در حوزه کارگزینی گسترده‌تر حوزه عمرانی است، اظهار کرد: فردی که یک سال کارمند حوزه کارگزینی بوده، تمامی آیتم‌ها را برای خود اعمال کرده و حدود 17 میلیون تومان ماهانه حقوق دریافت می‌کند، در سوی دیگر فرد بدون رانت و طرفدار مدت‌هاست به دنبال ارتقاء است. 
  
آجودان زاده با تأکید بر اینکه به دنبال برخورد با فساد در شهرداری هستیم، گفت: خوشبختانه شهرداری شیشه‌ای محقق شده و از همان ابتدا شهردار تبریز تمامی قراردادها را در سایت شهرداری منتشر می‌کند. 
      
 
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.