• چهارشنبه / ۱۱ مهر ۱۳۹۷ / ۰۸:۵۰
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-106075
  • خبرنگار : 50015

با مسئولیت جهاد دانشگاهی

زون صنایع خلاق و فرهنگی در نمایشگاه ربع رشیدی برپا می‌شود

img540382502
جلسه هم‌اندیشی زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز(صنایع فرهنگی و خلاق) ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی با حضور جمعی از نمایندگان دستگاه‌های مرتبط با " فناوری‌های نرم و هویت‌ساز" در سالن جلسات سازمان جهاددانشگاهی استان برگزار شد.

 به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان‌شرقی، رییس سازمان جهاد دانشگاهی استان در این جلسه با بیان این‌که سال گذشته اولین دوره‌ی زون صنایع خلاق و فناوری در نمایشگاه ربع رشیدی برپا شد که حرکت خوبی بود و استقبال خوبی از آن شد، اظهار کرد: با توجه به این‌که جهاد دانشگاهی کشور دارای پارک علم و فنلوری بوده و در سطح کشور در این رابطه فعالیت می‌کند از این رو مسئولیت زون" صنایع خلاق و فرهنگی" به این سازمان واگذار شده است.

جعفر محسنی با تاکید بر این‌که "فرهنگ" شاکله‌ی اصلی جامعه است، خاطرنشان کرد: باید تمامی مسئولان در این رابطه همت کرده و اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

وی در ادامه به وضعیت فضای مجازی و هجمه‌های دشمنان در قالب برنامه‌ها، گیم‌ها و... اشاره کرد و افزود: این موضوعات می‌طلبد که تلاش بیشتری در حوزه فضای مجازی و فرهنگی داشته باشیم و از نوآوری‌ها و فناوری‌های که توسط جوانانمان برای این حوزه خلق می‌شوند، حمایت کنیم.

وی به محورهای «زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز» نیز اشاره کرد و افزود: پویانمایی، مفهوم‌سازی، گردشگری، کتاب‌های مصور، هنرهای تجمسی و اجرایی، مصنوعات هنری و دستی، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای در قالب تولید، ارتقا، تبلیغ و تجارت کالاهای فرهنگی، بازی‌های رایانه‌ای، خدمات فرهنگی و دیجیتال خلاقانه، سرگرمی‌های آموزشی، علمی و فرهنگی، محتوای دیجیتال و... از جمله محورهای این زون است.

محسنی با بیان این‌که توجه به نوآوری‌ها و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز نه تنها به توسعه‌ی اشتغال کمک می‌کند، بلکه ارزش‌ افزوده‌ی خوبی نیز دارد، یادآور شد: در تلاشیم تا با برگزاری این جلسه و همکاری دستگاه‌های مربوطه، نوآوران و فناوران بیشتری از استان در «زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز(صنایع فرهنگی و خلاق) ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی» شرکت کنند.

جانشین مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی نیز در این جلسه بیان کرد: «ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی» در چهار محور ایده‌های فناورانه، توسعه و تجاری‌سازی فناوری، فروش محصولات دانش‌بنیان و نیازمندی‌های فناورانه از 10 الی 14 آبان ماه در نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار می‌شود.

اکبر فرزین مقدم با بیان این‌که نمایشگاه فناوری ربع رشیدی در راستای بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان وبا رویکرد توسعه و تجاری سازی فناوری برگزار می‌شود، افزود: دوره اول نمایشگاه در سال 84 برگزار شده و دوره‌های بعدی نیز به ترتیب از سال 93 تاکنون برگزار می‌شوند.
وی با تاکید بر این‌که این نمایشگاه از سال 96 با عنوان "نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی(RINOTEX)" برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در نمایشگاه نوآوری و فناوری سال گذشته 26 رویداد تخصصی برگزار شده و همچنین هزار و 732 طرح مشارکت داده شدند که 354 طرح آن خارج استانی و 20 طرح نیز خارجی بود.

وی در ادامه به اثربخشی پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی نیز اشاره کرد و گفت: از مجموع 267 طرح فناورانه، 44 طرح منجر به کسب و کار دانش بنیان شدند و در حقیقت شاهد تحقق هدف 16.48 درصدی در پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری بوده‌ایم.

مقدم به زون‌های تخصصی ششمین نمایشگاه نواوری و فناوری ربع رشیدی نیز اشاره کرد و افزود: این نمایشگاه شامل 17 زون تخصصی "نوآوری و فناوری‌های کشاورزی، نوآوری و فناوری‌های انرژی، نوآوری و فناوری‌های نفت، گاز و پتروشیمی، نوآوری و فناوری‌های صنایع نساجی و پوشاک، نوآوری و فناوری‌های آب، نوآوری و فناوری‌های مهندسی پزشکی؛ علوم شناختی همگرا، نوآوری و فناوری‌های نانو و همچنین نوآوری و فناوری‌های ارتباطات؛ الکترونیک و میکروالکترونیک، نوآوری و فناوری‌های صنایع خودرو؛ قطعه سازی و ماشین‌سازی، نوآوری و فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات، نوآوری و فناوری‌های صنایع غذایی؛ دارویی؛ بهداشتی و آرایشی، نوآوری و فناوری‌های مواد پیشرفته؛ کامپوزیت؛ مصالح ساختمانی و راه‌سازی، نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)، فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه دانش آموزی، صنایع دفاعی، تکنولوژی‌های آموزشی و مهارتی و شهر هوشمند" است.

وی در مورد اهداف کلی این نمایشگاه نیز خاطرنشان کرد: کمک به تجاری‌سازی فناوری، بسترسازی برای تکمیل چرخه علم تا فناوری و فناوری تا کسب و کار، شناسایی و معرفی نواوری‌ها و اختراعات فناورانه و طرح ها و ایده‌های دانش‌محور، معرفی توانمندی‌های پژوهشی و فناوری و بسترسازی برای کاربردی کردن آن‌ها، معرفی نیازمندی‌های فناورانه نهادها، دستگاه‌ها و بنگاه‌های تولیدی و خدماتی و... از جمله اهداف این نمایشگاه است.

وی یادآور شد: ایجاد ارتباط بین دانشگاه و فناوران با بخش‌های مختلف اقتصادی و اجرایی، گسترش همکاری های فناورانه منطقه ای، ملی و بین المللی، ایجاد فضای مناسب کسب و کار برای نخبگان علمی و فناوری و شکل گیری شرکت‌های دانش بنیان، جذب سرمایه گذاری‌ داخلی و خارجی برای فرصت‌های سرمایه‌گذاری دانش بنیان و افزایش صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان از دیگر اهداف این نمایشگاه است.
جانشین مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی در پایان با تاکید بر این‌که مسئولیت زون "نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)" به سازمان جهاد دانشگاهی استان واگذار شده است، افزود: تاکنون 6 طرح در حوزه "توسعه و تجاری‌سازی، ایده و فروش محصولات دانش بنیان" در این زون ثبت نام کرده‌اند و امید است تا برگزاری نمایشگاه تعداد طرح‌ها بیشتر شود.

معاون فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی استان نیز در این جلسه با تاکید بر این‌که اقتصاد فرهنگ و هنر در توسعه‌ی پایدار جایگاهی راهبردی دارد، افزود: عدم شفافیت در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر استان مانع از ان می‌شود که اطلاعات دقیقی در دست داشته و بتوانیم منطبق بر آن برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشیم.

احد حاجی بلند با تاکید بر این‌که زون "نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)"، ظرفیت مناسبی در استان ایجاد می‌کند تا فناوران و نوآوران این حوزه بتوانند علم و دانش خود را در معرض نمایش قرار داده و به مرحله تجاری‌سازی برسانند، بیان کرد: ضرورت دارد که در حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی ارتباط نظام‌مند ایجاد شود.

گفتنی است، در این جلسه نمایندگانی از شهرداری تبریز، دانشگاه تبریز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اداره کل میراث فرهنگی استان حضور داشتند که به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداخته و آمادگی دستگاه متبوع خود را جهت همکاری در رابطه با اطلاع رسانی برای حضور فناوران و نوآوران در زون "نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز(صنایع خلاق و فرهنگی)" اعلام کردند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.