• دوشنبه / ۳۰ مهر ۱۳۹۷ / ۰۸:۴۹
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-106535
  • خبرنگار : 50015

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی:

پروژه‌هایی به ارزش 30 هزار میلیارد تومان در استان نیمه تمام است/ قرار نبود «تبریز 2018» معجزه کند

57516338
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه اتمام پروژه‌های نیمه تمام در اولویت دولت قرار دارد، گفت: پروژه‌هایی به ارزش 30 هزار میلیارد تومان در استان نیمه تمام است.
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، داود بهبودی در نشست خبری در خصوص آخرین وضعیت تعدادی از پروژه‌های عمرانی مهم استان، بیان کرد: ۳۵ کیلومتر از پروژه خط انتقال آب ارس به تبریز کار شده و مابقی از طریق اعتبارات فاینانس اجرا می‌شود، همچنین پروژه‌ی خط آهن «میانه - تبریز» تا بستان آباد ریل‌گذاری شده و ایستگاه بستان آباد در حال احداث است.
 
وی با بیان اینکه 200 پروژه در استان به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: هیچ کجای دنیا فرآیند توسعه به منابع دولتی و بانکی متکی نیست، باتوجه به مشکلات دولت در تزریق اعتبارات، سیاست مشارکت با بخش خصوصی برای اجرای پروژه‌ها دنبال می‌شود؛ البته این سیاست هنوز به طور کامل جا نیفتاده و اصلاح مسیر کمی زمان‌بر خواهد بود.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با بیان اینکه 743 پروژه در استان شناسایی شده است، بیان کرد: در حال مذاکره با دستگاه‌های اجرایی برای مشخص شدن پروژه‌های قابل واگذاری هستیم تا لیست دقیق پروژه‌ها را با جزئیات کامل در یک سامانه الکترونیکی منتشر کنیم.
 
نرخ بیکاری در آذربایجان شرقی 10 درصد است
 
وی در خصوص آمار بیکاری در آذربایجان شرقی گفت: یک میلیون و 250 هزار نفر شاغل و 150 هزار نفر بیکار در استان وجود دارد که به معنای نرخ بیکاری 10 درصدی است. 
 
بهبودی، مردم آذربایجان شرقی را خود اتکاء و درون‌گرا دانست و افزود: مردم استان در صورت احساس نیاز، به جای اتکاء به دیگری، خودشان حرکت می کنند، حتی فقرای این استان اظهار فقر نمی‌کنند. مردم آذربایجان شرقی تحمل بیکاری نداشته و برای اشتغال به هر کجای دنیا که نیاز باشد، مهاجرت می‌کنند.
 
وی در رابطه با آمار درآمد خانوار شهری در آذربایجان شرقی، گفت: بر اساس آمار سال 95، درآمد یک خانوار شهری حقوق بگیر بخش خصوصی سالانه 101 میلیون ریال، درآمد مشاغل آزاد و کشاورزی 65 میلیون ریال، درآمد بخش خصوصی 56 میلیون ریال و درآمد متفرقه 139 میلیون ریال است. همچنین بر اساس همین آمار، هزینه‌ی یک خانوار شهری سالانه 248 میلیون ریال است. 
 
وی ادامه داد: دولت زمانی که وضعیت مالی خوبی داشت، سرمایه‌گذاری کلان در آذربایجان شرقی انجام نداده و در دهه‌ی 80 نیز اصل 44 قانون اساسی مانع سرمایه‌گذاری دولت در این استان شد. به تبع همین موضوع، بر اساس آخرین سرشماری انجام شده، نرخ رشد جمعیت در آذربایجان شرقی زیر یک درصد بوده که نشانگر مهاجرت مردم آذربایجان شرقی به استان‌های دیگر است.
 
وی در خصوص دلایل بیشتر بودن بودجه‌ی استان‌هایی نظیر اصفهان و خوزستان از آذربایجان شرقی، گفت: باتوجه به بالا بودن جمعیت و یا وجود منابع نفتی، درآمد وصولی دولت از استان‌هایی نظیر اصفهان و خوزستان بالا بوده که به همین دلیل بودجه‌ی در نظر گرفته شده برای این استان‌ها بیشتر است.
  
بهبودی در خصوص ضرورت تأسیس شرکت‌هایی برای حفظ درآمد مس سونگون در استان، گفت: شرکت ملی مس ایران در گذشته دولتی بود که طی فرآیندی سهام آن در بورس واگذار شده و اکنون تفکیک این شرکت به دلیل غیر دولتی بودن آن نیازمند فرآیند پیچیده بوده که خارج از توان مسئولان استان است.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی در رابطه با قانون منع به کارگیری بازنشستگان، تصریح کرد: این قانون در استان ما شامل استاندار و معاون سیاسی استاندار می‌شود. 
 
بسته حمایتی دولت برای پیمانکاران
 
وی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به آسیب دیدن فعالان اقتصادی و پیمانکاران از نوسانات ارزی، مطرح کرد: دولت برای کاهش آثار نوسانات دلار و حمایت از پروژه‌ها، بسته حمایتی برای پیمانکاران تدوین کرده و به زودی ابلاغ می‌شود.
 
بهبودی در رابطه با کمک دولت به اتمام پروژه‌ی مترو تبریز، مطرح کرد: بر اساس گفته‌ی مدیران سازمان قطار شهری تبریز، 650 میلیارد تومان برای اتمام خط یک مترو تبریز نیاز بوده که مجوز فروش اوراق برای تأمین مالی این پروژه صادر شده و به نظر می‌رسد سال آینده شاهد راه‌اندازی کامل خط یک مترو باشیم؛ البته شهرداری و دولت در تأمین هزینه‌های این پروژه سهم یکسانی دارند.
 
وی ادامه داد: حفاری خط دو مترو نیز توسط قرارگاه خاتم الانبیا در حال انجام است، اما اولویت شهرداری و دولت اتمام خط یک است.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان با بیان اینکه 18 پروژه از 23 پروژه مصوب دور اول سفر رئیس جمهور به استان به اتمام رسیده است، گفت: سایر پروژه‌های مهم استان نظیر مسیر «تبریز – اهر»، خط آهن «میانه – تبریز» و ... با سرعت بیشتری نسبت به گذشته در حال اجرا هستند.
 
وی در رابطه با روند احیای دریاچه ارومیه نیز گفت: به منظور احیای دریاچه ارومیه، پروژه‌های متعددی در 27 آیتم تعریف شده و تاحدودی بودجه‌ نیز تخصیص یافته است، معتقدم به منظور احیای این دریاچه در کنار تخصیص اعتبارات، به اصلاح الگوی رفتاری و هم صدایی نمایندگان و مسئولان دولتی استان‌های آذربایجان شرقی و غربی نیاز است.
 
قرار نبود «تبریز 2018» معجزه کند
 
بهبودی در بخش دیگر سخنانش در خصوص میزان بودجه‌ی رویداد گردشگری «تبریز 2018» گفت: 18 میلیارد تومان بودجه جاری و 50 میلیارد تومان بودجه عمرانی برای این رویداد مصوب شده بود، بنده اعتقاد دارم قرار نبود تبریز 2018 معجزه کند، بلکه این رویداد نقطه آغاز گردشگری تبریز است.
 
وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی مقدمه توسعه است، گفت: توسعه به معنای زندگی بهتر و رضایت همراه با برخورداری است. پیش از این، توسعه اقتصادی مطرح بود که امروزه توسعه‌، بخش‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را نیز شامل می‌شود.
 
بهبودی در خصوص فعالیت شبکه گسترده آمارگیری در استان، اظهار کرد: شبکه‌ی گسترده آمارگیری در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی فعال بوده که وظیفه‌ی جمع‌آوری و انعکاس آمار را برعهده دارد. در همین راستا در طول یکسال ۲۶ طرح آمارگیری در زمینه‌های مختلف در استان اجرا شده است.
 
وی در رابطه با ضرورت تهیه آمار دقیق و صحیح، خاطرنشان کرد: آمار صحیح و دقیق زمینه‌ساز برنامه‌ریزی درست بوده و آمار نادرست نیز باعث ایجاد خلل در نظام برنامه‌ریزی کشور و استان می‌شود. ضرورت دارد شهروندان مطمئن شوند که هیچگاه آمار اشخاص را به صورت فردی منتشر نخواهیم کرد و به آمارگیران اطلاعات صحیح دهند.
 
وی با تاکید بر  اینکه توسعه با مشارکت ذی‌نفعان حاصل می‌شود، گفت: هیچ کجای دنیا توسعه از آسمان نیفتاده، بلکه فرآیند تعامل یک جامعه است و معتقدم توسعه تنها با مشارکت مردم محقق می‌شود.
 
وحید جلالی - معاون هماهنگی امور بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی  در این نشست خبری با بیان اینکه سیاست جدید دولت جلب مشارکت بخش خصوصی در اجرای پروژه‌هاست، اظهار کرد: باتوجه به محدودیت‌های دولت در تامین منابع مالی، با تضمین سرمایه‌گذاری به دنبال بهره‌گیری از توان بخش خصوصی در اجرای پروژه‌ها هستیم که اکنون آزادراه «تبریز - سهند» به همین روش در حال اجراست.
 
وی با بیان اینکه مدت زمان اجرای پروژه‌ها نامتعارف است، خاطرنشان کرد: مدت زمان اجرای پروژه‌ها طولانی شده که پیش‌بینی می‌شود با سیاست جدید دولت، اجرای پروژه‌ها شتاب می‌گیرد، همچنین از سوی دیگر در صورت عدم تخصیص یک سوم اعتبار کل، پروژه‌ها استارت زده نمی‌شوند.
 
محمد فرج‌زاده - معاون آمار و اطلاعات سازمان مديريت و برنامه‎ريزی آذربايجان شرقی در خصوص طرح‌های آمارگیری در کشور، گفت: سالانه طرح‌های آمارگیری کشوری در سطح کشور و استانی اجرا می‌شود که طرح‌های کشوری در سایت مرکز آمار ایران و طرح‌هایی با برش استانی در سایت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان منشر می‌شود.
 
پرویز محمدزاده - معاون توسعه و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز در این نشست خبری گفت: بهره‌گیری از توان بخش خصوصی در اجرای پروژه‌های استان در اولویت قرار دارد. 

وی ادامه داد: 743 پروژه استانی برای واگذاری به بخش خصوصی با روش‌های مختلف، شناسایی شده و بر اساس اولویت‌بندی با بخش خصوصی وارد مذاکره شده‌ایم.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.