• چهارشنبه / ۲ آبان ۱۳۹۷ / ۱۸:۵۸
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-106636
  • خبرنگار : 50005

تبیین «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» در دانشگاه تبریز

گفتمان

طی مراسم با حضور دکتر محمدعلی متفکرآزاد "عضو هیات علمی و استاد گروه اقتصاد دانشگاه تبریز" و دکتر رضا آقاجانی "مسئول دبیرخانه حلقه‌های فکری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت" و همچنین جمعی از دانشجویان، ابعاد مختلف "الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت" در تالار تربیت دانشگاه تبریز بررسی و تبیین شد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، در این جلسه، مسئول دبیرخانه حلقه‌های فکری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با ارائه‌ی مطالبی در باب معرفی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، اظهار کرد: بررسی الگوی توسعه موفق در کشورهای دنیا نشان می‌دهد که این کشورها بر اساس ظرفیت‌ها، مقتضیات، ویژگی‌ها و نقاط قوت و ضعف برای خود الگویی تدوین کرده اند. 
  
رضا آقاجانی بیان کرد: الگوهای که تاکنون در کشور تدوین شده‌اند با یک سری خلا‌ها چون "خلا مشارکت نخبگانی، خلاهای نظری، عدم شمولیت، عدم گفتمان سازی، عدم وجود استقلال نهادی" درگیر بوده است. 
  
وی با طرح این سوال که چرا به الگوی اسلامی ایرانی نیاز داریم؟ بیان کرد: به الگویی نیاز داریم که مبتنی بر مبانی اصیل اسلامی، متناسب با شرایط طبیعی، اقلیمی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ایران باشد. 
  
وی گفت: اندیشکده‌های مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، کنفرانس‌های سالانه، سلسله تک نگاشت‌های مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، کنگره پیشگامان پیشرفت، حلقه‌های فکری جوانان، نشست‌های تخصصی حوزوی و دانشگاهی، گفت‌وگوهای راهبردی، نشست‌های اندیشه ورزی و انتشارات مرکز از جمله مسیرهایی است که مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در رسیدن به اهدافش از این بسترها استفاده می‌کند. 
  
مسئول دبیرخانه حلقه‌های فکری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کنگره پیشگامان پیشرفت، تشکل حلقه‌های فکری جوانان را از جمله زمینه‌های مشارکت برای علاقه مندان و پژوهشگران جوان در رابطه با الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت برشمرد و افزود: مشارکت در کنفرانس‌های سالانه‌ی مرکز، سلسله تک نگاشت‌های مرکز و اندیشکده‌های مرکز نیز از جمله زمینه‌های مشارکت برای اساتید و صاحب‌نظران در این رابطه است. 
  
آقاجانی در ادامه تاکید کرد: علاوه بر مسیرهای معرفی شده جهت مشارکت دانشجویان و صاحب‌نطران، تمامی علاقه مندان و افرادی که نظراتی دارند می‌توانند نظرات و نقدهای خود را در مورد "الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت" به نشانی رایانامه bazkhord@olgou.ir ارسال کرده و همچنین اطلاعات بیشتر را از سایت اینترنتی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نشانی olgou.ir کسب کنند. 
  
وی با بیان این‌که در تدوین الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت، تلاش بر این شده که مشارکت جمعی محقق شود، افزود: اما این الگوی پایه همچنان نیاز به ارتقا و تکمیل دارد و مقام معظم رهبری نیز در همین راستا ابلاغ کردند تا صاحب‌نظران و کسانی که در این رابطه حرف برای گفتن دارند، مشارکت داشته باشند. 
  
وی با بیان این‌که برای دریافت نظرات، تلاش بر آن است که مسیرهای ارتباطی متنوعی لحاظ شود تا بتوانیم نظرات پژوهشگران جوان، صاحب‌نظران دانشگاهی و حوزوی و... را دریافت کرده و مشارکت جمعی در تدوین الگو لحاظ شود، تاکید کرد: از دانشجویان و صاحب‌نظران خواستاریم تا مسیرهای مشارکت اعم از "شرکت در کنفرانس‌ها، نشست‌ها، حلقه‌های فکری و..." را پیگیری کرده و در این رابطه مشارکت داشته باشند. 
  
مسئول دبیرخانه حلقه‌های فکری مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در ادامه بر مشارکت جمعی و نخبگانی در رابطه با تکمیل الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت تاکید کرد و گفت: بعد از تکمیل و ارتقای این سند طی دوسال آینده، باید در راستای گفتمان سازی آن تلاش کرده و عزم ملی در این رابطه بوجود آید. 
  
عضو هیات علمی و استاد گروه اقتصاد دانشگاه تبریز نیز در این جلسه با بررسی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از بعد اقتصادی، اظهار کرد: دو نوع الگوی «نفسانی مبتنی برغریزیات» و الگوی «رحمانی مبتنی بر فطریات» در رابطه با زندگی دنیوی بشر مطرح است. 
  
محمدعلی متفکرآزاد با بیان این‌که الگوی رایج در دنیا، همان الگوی «نفسانی مبتنی بر غریزیات» است، افزود: هر الگویی از مبانی نظری خاص خود نشات می‌گیرد؛ به عنوان مثال در نتیجه‌ی الگوی لیبرالیسم که حاصل از تفکر فلسفی پشتیبان دئیسم و ناتورالیسم است، اومانیسم، سکولاریسم و لیبرالیسم شکل می‌گیرد. 
  
وی با تاکید بر این‌که شکاف طبقاتی و بی عدالتی از جمله پیامدهای نظام لیبرالیسمی است که سرمایه‌داری رایج وجه عملی آن است، افزود: بی‌عدالتی و شکاف طبقاتی در ذات نظام ربوی اقتصاد لیبرالیسمی است؛ آماری که موسسات آمریکایی در سال‌های بعد از 2000 ارائه داده‌اند می‌نمایاند که سهم دو دهک پایین جامعه آمریکایی از ثروت آمریکا منهای دو دهم درصد بوده و سهم دو دهک بعدی مثبت دو دهم درصد است که در مجموع چهار دهک پایین این جامعه سهمشان از ثروت آمریکا برابر با صفر است. 
  
وی با بیان این‌که بعد از گذشت 250 سال از عمر الگوی لیبرالیسمی و وعده‌ی بهشت روی زمین، آنان هنوز هم نتوانستند برای مردم خود چنین وعده‌ای را فراهم کنند، تاکید کرد: نظام سلطه و اندیشمندان آن تلاش می‌کنند تا الگوی واحد توسعه را در جهان القا کرده و تلقین کنند که صرفا یک الگوی واحد برای پیشرفت بشری در دنیا وجود دارد؛ تقسیم بندی جهان به سه نوع "کشورهای توسعه یافته، کشورهای درحال توسعه و کشورهای توسعه نیافته" نیز الگوی واحد توسعه را القا می‌کند؛ در حالی که اینگونه است. 
  
متفکرآزاد با اشاره به ضرورت، اهمیت الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، تاکید کرد: مشکلات مختلفی که در جامعه و حتی در اقتصاد داریم، به دلیل نبود و یا عدم انتخاب الگوی بومی "اسلامی-ایرانی" بوده است. 
  
وی با بیان این‌که یکی از تفاوت‌های مبنایی پیامدهای اقتصاد لیبرالیسمی با اقتصاد اسلامی، در وجود "تضاد" بین رشد و عدالت است، خاطرنشان کرد: اقتصاد اسلامی تضاد بین رشد و عدالت را نمی‌پذیرد و عدالت جزو لاینفک اقتصاد اسلامی است؛ الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت نیز "پیشرفت مادی و معنوی" را تواما در خود دارد. 
  
دبیر حلقه فکری اندیشه پویای فرهنگ دانشگاه تبریز نیز در این جلسه با ارائه‌ی گزارشی از این حلقه‌ی فکری اظهار کرد: این حلقه فکری در سال 95 با توجه به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر شکل‌گیری کانون‌های تفکر در دانشگاه‌ها، در دانشگاه تبریز نیز شکل گرفت. 
  
حسین واثقی بیان کرد: اعضای حلقه در تلاشند تا با شبکه سازی و استفاده از راهکارهای فرهنگی و آموزشی زمینه ریشه کن کردن آسیب‌های اجتماعی را در مناطق محروم فراهم کنند. 
  
دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دفتر تحکیم وحدت دانشگاه تبریز نیز در این جلسه بیان کرد: پس از ابلاغیه مقام معظم رهبری در رابطه با مشارکت صاحب‌نظران و اندیشمندان در تدوین "الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت"، این دغدغه بوجود آمد تا راه‌کارهایی در این خصوص اندیشیده شده و سعی کنیم در دانشگاه تبریز نیز در این رابطه گفتمان سازی کنیم. 
  
مهران گلزاری در ادامه بیان کرد: امید است که این شروع سرآغازی برای یک حرکت علمی شده و نقد مناسبی در این رابطه ارائه شود.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.