• دوشنبه / ۱۴ آبان ۱۳۹۷ / ۱۱:۳۴
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-106921
  • خبرنگار : 50005

گزارش ایسنا از «زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز» نمایشگاه ربع رشیدی

عکس اولللللللللللللللللللم
«زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز» با مدیریت سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی در«ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی» در سالن امیر کبیر نمایشگاه بین المللی تبریز برپا شده است. 
  
  
«طراحی اولین مدرسه مجازی در سطح کشور»

یکی از غرفه‌داران این زون اقدام به معرفی «اولین مدرسه مجازی در کشور» کرده است، او در مورد این مدرسه مجازی اظهار کرد: این مدرسه مجازی برای دانش آموزان سراسر کشور در مقطع دوره متوسطه اول(هفتم، هشتم، نهم) آموزش‌هایی را ارائه می‌دهد. 
  
محمد جمشیدی "برنامه نویس و طراح این مدرسه" در این خصوص در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی بیان کرد: این مدرسه مجازی به ارائه‌ی مطالبی چون "توضیح کامل محتوای کتاب‌های درسی، ارائه مطالب تکمیلی و نکات مهم و تستی در هر کتاب درسی، پاسخ دقیق به پرسش‌های متن و فعالیت‌های هر کتاب، ارائه سوالات مهم و کاربردی در تدریس و در پایان هر کتاب" و... می‌پردازد. 
  
وی با بیان این‌که علاقه‌مندان و دانش‌آموزان دوره اول متوسطه می‌توانند با مراجعه به نشانی اینترنتیwww.cmad.ir  اطلاعات تکمیلی را دریافت کنند، افزود: این مدرسه با هدف آموزش و همچنین تکرار و تمرین به دانش آموزانی که به نحوی از تدریس در کلاس محروم شده و یا غیبت می‌کنند، راه اندازی شده است؛ بر این اساس دانش‎آموز با مراجعه به سایت مدرسه می‌تواند درس موردنظر را انتخاب کرده و در خانه فراگرفته و تمرین کند. 
  
جمشیدی در این مورد تشریح کرد: هر دانش آموز می تواند درس‌های که فراگرفته را دوباره در خانه تمرین و تکرار کند و یا حتی قبل از تدریس معلم یک، درس مورد نظر را در خانه تمرین کرده و آماده‌تر سرکلاس درس حاضر شود. 

وی گفت: این آموزش‌ها به صورت مجازی در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد و دانش‌آموزانی که به اینترنت دسترسی ندارند، می توانند درخواست فایل سی‌دی کرده و آن را درب منزل تحویل بگیرند. 
  
وی با اشاره به این‌که گروهی از معلمان و برخی فعالان حوزه فناوری این مدرسه را راه‌اندازی کرده‌اند و ایده‌ی این کار از ساختار دانشگاه‌های مجازی گرفته شده است، افزود: بنده در دانشگاه‌های مجازی فعالیت کرده بودم و بدین جهت کاملا با ساختار و فعالیشان آشنایی داشتم، بدین ترتیب تصمیم گرفتم آن را در قالب مدرسه مجازی نیز اجرایی کنم. 
  
«طراحی شناسه منحصر به فرد با قابلیت‌های متنوع»

یکی دیگر از غرفه داران این زون نیز اقدام به معرفی فعالیت‌های گروه خود در رابطه با طراحی "شناسه دیجیتالی منحصربه فرد" کرده است، او در مورد این طرح خلاقانه می‌گوید: در نتیجه طراحی این شناسه، یک شناسه تصویری  به فرد اختصاص داده می‌شود که به راحتی و به سرعت در اکثر گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها با اسکنر شناسایی می‌شود. 
  
فهیمه ایرانی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد امکانات این شناسه کاربری منحصربه فرد گفت: هوشمند شدن شناسه کاربری و مدیریت فعالیت‌ها، تقویت پرسنال برندینگ، در دسترس قرار دادن محتوای مربوط به کار و فعالیت‌های شخص، عرضه کاتالوک‌ها و فیلم‌ها بصورت ویژه و فراگیر و حتی دریافت وجه از طریق شناسه کاربردی منحصر به فرد امکان پذیر است. 
  
وی با بیان این‌که ایده‌ی این شناسه کاربری از QR (کد کیو آر) گرفته شده است، افزود: اماQR  کمتر از 60 کاراکتر در اختیار فرد قرار می‌دهد اما این شناسه کاربری طراحی شده دارای بارکدینگ شفاف بوده و کاربردهای متنوعی دارد. 
  
وی در ادامه از تلاش‌های جهاددانشگاهی در راستای فراهم کردن فضا برای جوانان در «زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز» قدردانی کرد و  افزود: حمایت از چنین فعالیت های استارت آپی و خلاقانه اتفاق مبارکی بوده و این نمایشگاه برای اطلاع رسانی و آشنا کردن مردم با این نوع خلاقیت‌ها فضای مناسبی است. 
  
کلینیک مشاوره و کارآفرینی کسب و کار در جهان اسلام

مسئول غرفه‌ی "کلینیک مشاوره و کارآفرینی کسب و کار در جهان اسلام" نیز اقدام به معرفی این مرکز در زون «نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز» کرده است، در مورد غرفه توضیح داد: کلینیک مشاوره و کارآفرینی کسب و کارهای نوپا در بازار جهان اسلام یک از طرح‌های مرکز رشد و شکوفایی فناوری‏‌ها و هنر قرآنی است. 
  
مصطفی حسین‌پوردر گفت‌وگو با ایسنا با بیان این‌که مرکز رشد قرآنی با تمرکز بر توسعه کسب‏ و کارهای قرآنی، دینی و فرهنگی فعالیت می‌کند که به همت سازمان فعالیت‏های قرآنی دانشگاهیان جهاد دانشگاهی ایجاد شده است. 
  
وی با تاکید بر این‌که اولویت مرکز رشد قرآنی در حوزه "تجاری سازی محصولات اسلامی و قرآنی در جهان اسلام" است، افزود: حمایت از کسب و کارهای نوپا که اقدام به تولید محصولات اسلامی و قرآنی می‌کنند، از جمله فعالیت‌های ماست. 
  
حسین‌پور افزود: به دنبال آن هستیم که با تجار و سرمایه گذاران ارتباط برقرار کرده و یک و هشت دهم میلیارد نفری بازار جهان اسلام را بشناسانیم تا بتوانند محصولات خود را به این حوزه وارد کنند. 
  
وی با بیان این‌که مرکز رشد قرآنی جهاددانشگاهی از سال 95 مجوز فعالیت گرفته و تاکنون به 20 شرکت خدمات توانمندسازی ارائه داده‌ایم، افزود: قرآن واضح از جمله خروجی‌های موفق این مرکز بود که سال گذشته در همین نمایشگاه محصولات خود را به فروش می‌رساند و اکنون نیز توانسته‌اند یک سرمایه گذار خوب جذب کرده و در محیط واقعی اقتصاد فعالیت کنند. 
  
دبیر اجرایی سلسله رویدادهای طلوع برکت در ادامه گفت: طلوع برکت نیز یک رویداد استارآپی اسلامی-قرآنی بوده که از مجموعه رویدادهای کارآفرینی جهاد دانشگاهی است که در محورهای گردشگری و توریسم، هنرهای تجسمی، معماری و دکوراسیون داخلی، اسباب بازی و بازی های رایانه ای، سلامت و محصولات غذایی حلال، تولید محتوای چندرسانه ای و...  برگزار می‌شود. 
  
«اجرای نقاشی دیجیتال بر روی اشیای مختلف در راستای توسعه گردشگری»

کمال شایگان نیز دیگر غرفه داری است که محصولات خلاقانه خود را در زون «نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز» به نمایش گذاشته است، او در مورد خلاقیتش در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: فعالیت ما برای توسعه گردشگری به شیوه هنر است که در این رابطه از نقاشی دیجیتال بهره گرفته‌ایم که هم مزایا عکاسی و هم مزایای نقاشی همزمان را دارد. 
  
 وی با بیان این‌که نقاشی ها را به صورت دیجیتالی طراحی کرده و سپس بر روی متریال‌های مختلف اجرا می‌کنیم، خاطرنشان کرد: مناظر مختلف طبیعی و تاریخی تبریز را بر روی بسته بندی شکلات طراحی کرده ایم که وقتی به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود، بتوانیم شهر تبریز را معرفی کنیم. 
  
وی با بیان این‌که این فعالیت‌ها را به مدت 12 سال است که شروع کده اما به مدت سه سال است که در مورد گردشگری فعالیت می‌کنم، یادآور شد: جهاد دانشگاهی در این زون فضا را جهت نمایش خلاقیت ها فراهم کرده و فرصت بسیار مناسبی جهت تبلیغ و شناساندن فعالیت‌هایمان است. 
  
«ساخت آثار هنری از لاستیک‌های کهنه»

وحید عباسیان دیگر غرفه داری است که با استفاده از لاستیک‌های کهنه ماشین، آثار هنری خلق کرده است، او در مورد فعالیت‌هایش می‌گوید: بنده با این فعالیتها اهداف زیست محیطی را دنبال کرده و تلاش داریم به مردم نمایش دهم که با اشیای دور ریختنی هم می‌توان آثار هنری و زیبا خلق کرد. 
  
وی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه بنده از مراغه در نمایشگاه حضور یافته‌ام، افزود: از جهاد دانشگاهی که این فضای مناسب را در اختیار استارت‌آپ‌ها و جوانان خلاق گذاشته تا فعالیت‌هایشان را تبیلغ کرده و در معرض نمایش قرار دهند، قدردانی می کنم .

بر اساس این گزارش، این نمایشگاه از 10 الی 14 آبان ماه در محورهای "پویانمایی، مفهوم‌سازی، گردشگری، کتاب‌های مصور، هنرهای تجمسی و اجرایی، مصنوعات هنری و دستی، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای در قالب تولید، ارتقا، تبلیغ و تجارت کالاهای فرهنگی، بازی‌های رایانه‌ای، خدمات فرهنگی و دیجیتال خلاقانه، سرگرمی‌های آموزشی، علمی و فرهنگی، محتوای دیجیتال و..." میزبان علاقه‌مندان و جوانان خلاق است. 
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.