• شنبه / ۸ دی ۱۳۹۷ / ۱۳:۱۰
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-108382
  • خبرنگار : 50005

نشست بررسی "جایگاه و نقش مهندسان در تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت" برگزار شد

نشست بررسی "جایگاه و نقش مهندسان در تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت" برگزار شد
نشست بررسی "جایگاه و نقش مهندسان در تحقق الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت" با حضور مسئولان، مهندسان و مربیان صالحین بسیج مهندسین عمران ومعماری آذربایجان شرقی برگزار شد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، معاون پژوهشی جامعه المصطفی العالمیه واحد تبریز و مدیر موسسه میراث شیعه در این نشست تخصصی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در رابطه با تبیین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، گفت: ایجاد گفتمان نخبگانی و عمومی یکی از منویات و تاکیدهای مقام معظم رهبری است و مهندسان باید در تمامی ابعاد اجتماعی، اقتصادی و حاکمیتی مربوط به ساخت و ساز و تمدن سازی نوین اسلامی گفتمان‌سازی و مطالبه ایجاد کنند. 
  
حجت‌الاسلام رحیم قربانی در توضیح مفهوم "الگو" بیان کرد: الگو یک «چارچوب انسجام بخش‌» به «برنامه‌های توسعه‌ای کشور، دولت و مجلس شورای اسلامی یا سیاست‌های پیشنهادی مجمع تشخیص مصلحت» است و هر الگوی پیشرفتی باید تضمین کننده‌ی استقلال کشور باشد؛ یعنی استقلال، یکی از الزامات حتمی مدل پیشرفت در دهه‌ی پیشرفت و توسعه است. 
  
وی با اشاره به هدف تدوین الگوی پیشرفت تاکید کرد: پیشرفت کشور و تحولی که به پیشرفت منتهی می‌شود، باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و ترتیب داده شود که انسان بتواند در آن به رشد و تعالی برسد و انسان در آن تحقیر نشود. 
  
وی گفت: پیشرفتی که می‌خواهیم بر اساس اسلام و با تفکر اسلامی تعریف کنیم برای کل بشریت و برای انسانیت است. 
  
حجت‌الاسلام قربانی با بیان این‌که پیشرفت برای همه کشورها و همه جوامع عالم، یک الگوی واحد نداشته و پیشرفت یک معنای مطلق ندارد، افزود: شرایط جغرافیای سیاسی، شرایط طبیعی، شرایط انسانی و شرایط زمانی و مکانی در ایجاد مدل‌های پیشرفت، اثر می‌گذارد. ممکن است یک مدل پیشرفت برای فلان کشور یک مدل مطلوب باشد و همان مدل برای کشور دیگر نامطلوب باشد. بنابراین یک مدل واحدی برای پیشرفت وجود ندارد. 
  
وی در این رابطه گفت: پیشرفت در کشور ما با "شرایط تاریخی، جغرافیایی، سرزمینی، وضع ملت، آداب، فرهنگ و میراث" الگوی ویژه خود را دارد که باید آن را جستجو کرده و آن الگو را پیدا کنیم، چرا که این الگو کشور ما را به پیشرفت خواهد رساند. 
  
معاون پژوهش جامعه المصطفی العالمیه واحد تبریز با بیان این‌که مفهوم «ایرانی» در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز نقش فعال حوزه را مضاعف می‌کند، افزود: علاوه بر انطباق چنین الگویی با شرایط تاریخی، شرایط جغرافیایی، شرایط فرهنگی، شرایط اقلیمی و جغرافیای سیاسی، طراحان این الگو متفکران ایرانی هستند و الگو را بر اساس آنچه که لازم بوده و مصلحت کشور است طراحی می‌کنند. 
  
وی با بیان این‌که چرا این گونه الگو را الگوی ایرانی می‌نامیم؟ خاطرنشان کرد: این الگو با فکر و ابتکار ایرانی به دست می‌آید و در بستر اجتماعی و فرهنگی ایران و در سرزمین ایران نمونه سازی می‌شود. 
  
وی با تاکید بر این‌که قید «اسلامی» نیز در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اهمیت حضور مهندسان متعهد و وارسته را روشن می‌کند، بیان کرد: این الگو اسلامی است چرا که باید بر مبانی نظری و فلسفی اسلام و مبانی انسان شناختی اسلام استوار باشد و تکلیف بررسی و ارائه این مبانی و مدلی متناسب با آن باید به وسیله مهندسان معتقد به مبانی ارزشی و اعتقادی اسلام ارائه شود. 
  
حجت‌الاسلام رحیم قربانی با بیان اینکه اگر مهندسان مباحث اسلامی را در تمامی ابعاد به صورت تطبیقی با مسائل عملیاتی و ضوابط فنی ارائه ندهد، "الگوی اسلامی" در رابطه با راه‌سازی، پل سازی و سایر امور شهری و انسانی پدیده ای غیر از آن الگوی مطلوب اسلام خواهد بود، افزود: اگر مهندسان چنین الگویی ارائه نکنند، در مقابل دشمن با همه ابزارهای رسانه‌ای و دانشی که در اختیار دارد، الگوی فرهنگ خود را به امت اسلامی تحمیل خواهد کرد. 
  
وی با تاکید بر اینکه انتظار مقام معظم رهبری از جامعه مهندسن و متخصصین کشور در حوزه شهرسازی و معماری و ساخت و ساز، مدلسازی درست اسلامی برای پلان‌های مسکونی، شهری و محله است، گفت: نخبگان متخصص مهندسان بسیجی باید مدل سازی کرده و از مباحث صرفا نظری و بدون کاربرد اجتناب کنند و مبانی فعالیت‌های دانشگاهی و اجتماعی خود را بر پایه آن مدل‌های اسلامی بگذارند. 
  
وی با اشاره به نکاتی که در سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مطرح شده است، افزود: تعیین حدود محتوای مباحثی چون خداشناسی، جهان شناسی، انسان شناسی، جامعه شناسی، ارزش شناسی و مبانی دین شناسی بطور مستقیم متوجه حوزه علمیه بوده اما تطبیق آن با مسائل مربوط به ضوابط اجرایی و اجرای آن در نمونه‌های کارکردی به عهده مهندسان است. 
  
تشریح وظایف مهندسان صالحین در تدوین "الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت "

حجت‌الاسلام قربانی با اشاره به وظایف بسیجیان متخصص در حوزه معماری و شهرسازی در مورد سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و با اشاره به اینکه بخشی از تدابیر این سند به طور مستقیم یا غیر مستقیم مرتبط با حوزه فعالیت‌های شغلی و فعالیت‌های حرفه‌ای مهندسان بسیجی است، تاکید کرد: تدوین و نگارش مبانی الگو متناسب نظام باور و ارزش و رفتار اسلامی از جمله وظایف مهندسین متعهد و خوش فکر است، چرا که دین اسلام تمامی الگوها و مطالب را یکجا و واضح بیان نکرده است و از این رو مهندسان باید در تمامی ابعاد جامعه مهندسی نظام سازی و مبناسازی کنند. 
  
وی تدوین و نگارش اصول و ضوابط الگو را دیگر وظیفه مهندسان در این خصوص دانست و گفت: بعد از مشخص شدن مبانی باید ضوابط و اصول مناسب با هر مبنا تدوین شود، چرا که برخی مبانی، اصول و ضوابط خاص خود را دارد. 
  
وی در ادامه تاکید کرد: تدوین و نگارش قواعد و شاخص‌های عملیاتی و ضوابط قابل سنجش الگوی شهر اسلامی و معماری اسلامی در تمام عملکردهای شهری و تمدنی تحت عنوان "شاخص سازی"، همچنین تدوین و نگارش نظام‌های منطبق با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تحت عنوان "نظام سازی"، و ارائه طرح‌ها و نمونه‌های کاربردی برای الگو تحت عنوان "مدل سازی" از دیگر وظایف مهندسان بسیجی و معتقد به نظام ارزشی و رفتاری اسلام در رابطه با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است. 
  
معاون پژوهش جامعه المصطفی العالمیه واحد تبریز عمل به این وظایف توسط بسیج مهندسین را بسیار ضروری دانست و تاکید کرد: برای رسیدن به این هدف باید حلقه‌های علمی در خصوص الگوی اسلامی ایرانی شهر و محله و خانه مطلوب تشکیل داده، از کارهای شخصی نخبگان این عرصه استفاده شود و ستادی نیز برای پیگیری کارهای انجام شده و پشتیبانی تشکیل داده و همچنین تحولات مربوط به ساخت و سازهای جدید در شهرک‌های نوبنیاد و همچنین طرح های توسعه شهرها توسط متخصصان بسیجی مدیریت شود. 
  
به الگویی متناسب با زیست بوم کشور نیاز داریم

وی تاکید کرد: متأسفانه الگوهای موجود در عرصه مهندسی و شهرسازی و معماری در ایران برگرفته از اسلام و زیست بوم ایران نیست و این موضوع آسیب هایی را به جامعه تحمیل می کند که از این رو، کشور ما برای پیشرفت پایدار به یک الگوی بومی ایرانی- اسلامی نیاز دارد. 
  
وی در این خصوص افزود: مقام معظم رهبری در همین راستا بر تاسیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تاکید کردند تا متخصصان همه عرصه‌های تخصصی گردهم آمده و الگویی برای پیشرفت کشور مبتنی بر مسائل ارزشی- اسلامی- ایرانی و بومی تدوین کنند تا منطبق بر زیست بوم جامعه باشد. 
  
حجت‌الاسلام قربانی در پایان تاکید کرد: ایجاد "تمدن نوین اسلامی" رسالت‌ اصلی همه مسلمانان در جهان امروز است و در این میان تکلیف مهندسان متعهد و بسیجی در حوزه متخصصان عمران و معماری برای تدوین الگوی معماری و ساخت و ساز بسی سنگین است و باید در این امر نقش مؤثر ایفا کنند.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.