• چهارشنبه / ۸ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۹:۳۸
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-110085
  • خبرنگار : 50004

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

بیمارستان‌های آذربایجان‌شرقی نیاز به افزایش تخت دارند/توریسم سلامت به دلیل مسائل پشت پرده محقق نشد

IMG_20190227_192041_663
رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان این که بیمارستان‌های آذربایجان‌شرقی نیاز به افزایش تخت دارند، تاکید کرد: در طول پنج سال، بیش از ۱۲۰۰ تخت به تعداد تخت‌‌های بیمارستان‌های استان افزوده شده است و با این وجود باز هم کمبود داریم، در حال حاضر دیگر امکان توسعه بیمارستان امام رضا (ع) وجود ندارد و برنامه‌ای هم برای توسعه آن نداریم و برنامه‌های توسعه‌‌ در بیمارستان‌های جدید‌الاحداث اجرا می‌شوند. 
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمد حسین صومی در نشست خبری با خبرنگاران در سالن کنفرانس مرکز کشوری مدیریت سلامت با بیان این مطلب اظهار کرد: حدود 6204 تخت در بیمارستان‌های دولتی استان وجود دارند که به طور متوسط هر روز 1400 نفر در آن‌ها بستری می‌شوند و بیش از 70 درصد این تخت‌ها اشغال شده‌اند، نیاز به افزایش تعداد تخت‌های مورد نیاز در شهرستان‌های مرند و اهر بسیار بیشتر از سایر شهرستان‌ها است و در تبریز هم فعلا ۱۰ درصد افزایش تخت پاسخگو خواهد بود.

وی با اشاره به برخی علل ناراحتی مراجعان از خدمات اورژانس‌ها بیان کرد: حدود 1500 مرکز بهداشت و 3400 مرکز آموزشی دیگر و در مجموع بیش از پنج هزار مرکز به مردم ارایه خدمات می‌کنند، اما مراجعه بیش از حد به اورژانس بیمارستان امام رضا (ع) و کودکان باعث گلایه برخی از مراجعان شده است، در کل این دو مرکز، نقطه امید در منطقه شمالغرب بوده و بیش از 110 درصد تخت‌ها در آن‌ها اشغال شده‌اند.

وی در ادامه در واکنش به ادعای برگزاری مراسمی برای تبلیغ یکی از کاندیداهای احتمالی انتخابات سال آینده در معاونت‌ غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تصریح کرد: دانشگاه به هیچ عنوان حق دخالت در چنین مواردی را ندارد.

محبوب نعمتی، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این نشست با رد این ادعا و ارائه توضیحاتی در این خصوص، گفت: برنامه برگزار شده صرفا برای قدرداتی از مهندسان شاغل در معاونت بود که همزمان با پنج اسفند، روز بزرگداشت مهندس برگزار شد، پرسنل ما نه کارت بازرگانی دارند نه در انتخابات شرکت خواهند کرد، در این مراسم جایی برای تبلیغ برای انتخابات وجود نداشت و ما نه قصد و نه اجازه برگزاری چنین برنامه‌ای را نداریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه این نشست با انتقاد از انتشار برخی تصاویر و مطالب غیرموثق در برخی رسانه‌ها گفت: قرار نیست رسانه‌ها محل تخلیه عقده‌های فرو خفته برخی شوند، بهتر است در انتشار مطالب، یک جانبه عمل نشود و توضیحات تمامی عوامل منعکس شود.

وی افزود: وظیفه ما رسیدگی به بیمار است نه مقابله با کسانی که مقابل بیمارستان چادر می‌زنند، کاری که از دست ما برمی‌آید رسیدگی به بیمار و دعوت از خیران برای تاسیس همراه‌سرا است، انتشار چنین مطالبی فقط باعث از بین رفتن اعتماد مردم می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی تبریز برای احیای توریسم سلامت، بیان کرد: توریسم سلامت کلمه‌ای خوب و لاکچری بود که به دلیل مسایل پشت پرده به خوبی محقق نشد، گسترش و دسترسی به امکانات در کشورهای همجوار ما بیشتر بوده و شکی نیست که تغییر ارزش پول در سال‌های گذشته در ناموفق بودن این طرح، نقش داشته‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: برخورد نادرست ما با پدیده‌ای به عنوان توریسم سلامت از مهمان پذیر و هتل‌دار گرفته تا منشی و پزشک در این میان نقش داشتند و هیچ کدام در نظر نگرفتیم که یک توریسم سلامت به اندازه سه الی چهار مهمان دیگر ارزآوری دارد، مجموعه‌ای از عوامل از لحظه ورود به کشور تا مطب پزشک باعث شد تا ما نتوانیم پذیرای این افراد شویم، هیچ کس حق ندارد تعرفه‌ای بالاتر از تعرفه تعیین شده برای یک مراجع ایرانی از یک خارجی بگیرد و حتما باید با احترام با آنان برخورد شود تا آن‌ها از توانمندی‌های ما بهره مند شده و ما را تبلیغ کنند.

وی در ادامه در واکنش به ادعای آبیاری برخی صیفی‌جات و محصولات کشاورزی با فاضلاب شهری، گفت: نسبت به این مشکل در تمامی شهرستان‌ها حساس هستیم و از تمامی فاضلاب‌ها بازدید به عمل می‌آوریم، شبکه شهری فاضلاب همه ساله رو به بهبود بوده و تسهیلاتی به دنبال بحث دریاچه ارومیه اعطا شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص آخرین وضعیت بیماری سرطان در آذربایجان شرقی، بیان کرد: در این که سرطان در کل به صورت مطلق در حال افزایش است، شکی نیست، اما شناسایی به موقع یکی از عوامل تاثیرگذار در پیشگیری از مرگ و نیر ناشی از آن است، در طول یک دهه گذشته شانس بقا به دنبال ابتلا به سرطان سینه به شدت افزایش یافته است.

صومی افزود: آذربایجان شرقی بر روی کمربند سرطان‌های گوارشی کشور قرار دارد، در مجموع از سال ۸۴ تا سال گذشته ۷۵۰۰ مورد ابتلا به سرطان شناسایی شده بود که حدود ۶۸۰۰ نفر از آن‌ها از استان خودمان و مابقی از استان‌های همجوار بودند و آمارها افزایش ۴۵ درصدی را نشان می‌دهد.

وی در ادامه میزان کل طلب دانشگاه علوم پزشکی تبریز از بیمه سلامت و تامین اجتماعی تا پایان بهمن سال جاری را ۶۲۰ میلیارد تومان عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش در واکنش به ادعای انتقال دستگاه سی تی اسکن اهر به میانه، گفت: تمام سعی‌مان این است که دستگاه سی تی اسکن اهر قبل از عید نصب شود و هر گونه انتقال دستگاه از اهر به شهرستان دیگری را تکذیب می‌کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در ادامه با ارایه گزارشی از دستاوردهای 40 ساله انقلاب در حوزه سلامت و با بیان این که دستاوردهای حوزه سلامت و درمان قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست، اظهار کرد: بعد از انقلاب اسلامی ایران شاهد شکوفایی خدمات در حوزه سلامت بودیم، اتفاقات مثبتی که در طول این 40 سال و به ویژه پنج سال گذشته در این حوزه رخ داده، کاملا مشهود و تعدد مراکز سلامت روستایی و شهری، مراکز بهداشتی و بیمارستان‌ها شاهدی بر این ادعا است. 

وی افزود: توزیع و تولید در حوزه غذا و دارو نیز قابل مقایسه با 40 سال قبل نیست، افزایش تعداد دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی، کاهش میزان مرگ و میر نوزادان، اطفال و مادران باردار و بهره‌مندی عموم از آب آشامیدنی بهداشتی، نشان می‌دهد که رشد فعالیت‌های ما در حوزه سلامت افتخارآفرین است.

وی ادامه داد: ایجاد بخش‌هایی مثل پیوند اعضا و انجام پیوند مغز استخوان، قلب و کبد همزمان با سفر ریاست جمهوری به تبریز نیز از دیگر پیشرفت‌ها در حوزه سلامت به شمار می‌آیند، وجود بخش‌های پیشرفته‌ای مثل بخش مسمومیت بیمارستان سینا و دیالیز در تبریز باعث نجات بیش از 80 نفری شد که بر اثر مسمویت با متانول در یکی از شهرستان‌ها مراجعه کرده بودند. 

صومی گفت: بهترین بیمارستان سوختگی کشور در کم‌تر از یک سال در تبریز راه‌اندازی شد و مرگ و میر ناشی از آن کاهش یافت، الان بیش از 120 تخت برای بیماران سرطانی داریم. در حوزه فرهنگی-دانشجویی هم در طول پنج سال گذشته همواره دانشجویان ما در حوزه فرهنگی اول و در حوزه ورزشی اول تا سوم شده‌اند.

وی از در حال اجرا بودن بیش از 1800 فرایند درمانی، بهداشتی، پژوهشی و آموزشی خبر داد و افزود: بررسی اولیه نشان می‌دهد که از این نظر جایگاه اول کشور را در سال جاری کسب کرده‌ایم، در حوزه پژوهشی و فناوری از هفتم به سوم رسیده‌ایم و در رتبه‌بندی سایماگو نیز بعد از دانشگاه شهید بهشتی دوم بودیم؛ در حالی که قبلا در این رتبه بندی در جایگاه پانزدهم قرار داشتیم، از نظر بین‌المللی هم از 1428 به 1227 در بین کل دانشگاه‌های دنیا رسیده‌‌ایم و تلاش داریم به زیر هزار برسیم.

وی اظهار کرد: جذب سه درصدی دانشجویان خارجی جزو برنامه‌های بین‌المللی کردن دانشگاه است و به همین منظور امروز نزدیک به 100 نفر دانشجوی خارجی داریم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش دیگری از سخنانش از تلاش برای حل مشکل اسکان دانشجویان تا مهر ماه سال آتی خبر داد و افزود: در تلاشیم تا خوابگاه جدیدی که در دست احداث است، تا اواخر خرداد و تیر ماه به اتمام برسد و دانشجویان مستقر شوند.

محبوب نعمتی، معاون دارو و غذا دانشگاه نیز در ادامه این نشست در تشریح آخرین وضعیت تولید دارو در استان، بیان کرد: در حال حاضر در استان 25 الی 30 قلم کمبود مقطعی داروهای مختلف را داریم، در خصوص داروهای تولید داخل هم، مواد اولیه موجود است و تولید ادامه دارد، طبق اعلام وزیر بهداشت در سال 98 هم مشکل چندانی نخواهیم داشت.

حجت پورفتحی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این نشست با ارایه توضیحاتی در خصوص مشکل دفع پسماندهای عفونی و شیمیایی بیمارستان‌ها متذکر شد: به دلیل متفاوت بودن استاندردهای دفع پسماند محیط زیست و وزارت بهداشت، معاون پیشگیری قوه قضاییه قضایی به این موضوع ورود کرده است، اخطاریه در مورد هشت بیمارستان (چهار بیمارستان خصوصی و چهار بیمارستان دولتی) صادر شده است، اما در کل بیمارستان‌های ما در مورد نحوه دفع پسماند، چند گام جلوتر هستند.

محمد آقازاده، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در پایان، موفقیت‌های متعدد دانشجویان در این زمینه را مدیون بستر فراهم شده توسط رییس دانشگاه دانست و افزود: دانشجویان ما در تمامی جشنواره‌های فرهنگی و ورزشی مقام‌‌های برتری را کسب کرده‌اند که مورد آخر آن نیز کسب رتبه برتر توسط دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جشنواره دانشجویی و سه روز قبل بود.

وی از احداث خوابگاه 400 واحدی برای متاهلین خبر داد و متذکر شد: بهره‌برداری از خوابگاه 2500 نفره‌‌ای که در دست احداث است، نیازهای دانشجویان را برطرف می‌کند.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.