• جمعه / ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۶:۱۵
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-112492
  • خبرنگار : 50004

امام جمعه موقت تبریز:

اروپا نیز همانند آمریکا به دنبال منافع خود است

156374976
امام جمعه موقت تبریز با بیان این که اروپا نیز همانند آمریکا به دنبال منافع خود است، گفت: رهبر معظم انقلاب نیز به هنگام خروج آمریکا از برجام اعلام کردند که به اروپایی‌ها اعتماد ندارند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، حجت‌الاسلام مهدی عالی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به اقدامات مقامات آمریکایی در چند هفته اخیر برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرد: مبادا فریب سخنان دشمنان را بخوریم؛ چرا که به دلیل پیش رو بودن انتخاباتشان، می‌خواهند در آن پیروز شوند و به دنبال برگ برنده هستند.

وی با اشاره به بیانات وزیر امور خارجه آمریکا در یک مصاحبه‌ بیان کرد: او مذاکره با ایران را مشروط به شرط ۱۲ دانسته بود، اما با مشاهده بی‌تفاوتی ایران، اعلام کرد که ما هیچ شرطی نداریم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نیز آخرین حربه رئیس جمهور آمریکا، نخست وزیر ژاپن است، روش آمریکا فشار آوردن بوده و مذاکره برای آن‌ها یک ابزار است.

عالی تاکید کرد: این بار با دید معنوی و الهی به فرمایش رهبر معظم انقلاب نگاه کنیم؛ چراکه هر جا حرکتی الهی داشتیم، موفق شدیم و اگر انسان در مسیر توحیدی حرکت نکند، خسران‌زده است.

وی با تاکید بر اینکه تنها راه استقامت و مقاومت است، گفت:  اقتصاد مقاومتی یعنی همه اعم از رئیس جمهور، وکیل، وزیر و اقشار مردم باید به فرامین و دستورات رهبر معظم انقلاب عمل کنند. 

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه امام (ره) ظلم‌ستیزی را در دنیا احیاء کرد، تصریح کرد: ایشان با احیای دوباره اسلام توانست آن را مطرح کند، با ایجاد مکاتب مختلف بعد از دوره رنسانس، هر انقلابی که می‌شد، به پای کمونیسم می‌گذاشتند و کسی فکر نمی‌کرد که انقلابی اسلامی پدید آید.

وی اضافه کرد: امام خمینی (ره) باعث مطرح شدن گفتمان مهدویت در جهان و شناخته شدن شیعه شد، ایشان، خدا محور بود و هنگام مطرح بودن اسلام با کسی رودربایستی نداشت. 


حمید قاسمی، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان نیز در سخنرانی پیش از خطبه نماز عبادی و سیاسی جمعه تبریز اظهار کرد: ۱۵ خرداد در سراسر جهان با عنوان محیط زیست نامگذاری شده است که هدف آن جلب توجه عمومی به مسائل محیط زیست است.

وی افزود: امسال روز جهانی محیط زیست با شعار کاهش آلاینده‌ها و پسماند، آسمان آبی و زمین آبی انتخاب شده است. 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با تقدیر از نماینده محترم ولی فقیه در استان گفت: ایشان حساسیت ویژه ای برای مسائل زیست محیطی داشته و دارند و همیشه با ارشادات خود راهگشای بنده و همکاران بوده اند و بسیار مغتنم است که تریبون‌های عبادی مانند نمازهای جمعه و جماعات،  فرصتی باشد تا نمازگزاران عزیز موضوعات مربوط به محیط زیست و کیفیت زندگی خود را از زبان مسئولان بشنوند. 

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه محیط زیست موهبت الهی است که شامل منابع انرژی و موجودات می‌باشد، افزود: محیط زیست در جهت تداوم هستی و بقای حیات لازم و ملزوم است.

وی با تاکید بر اینکه محیط زیست در دین اسلامی  یک موهبت الهی نامیده شده است که استفاده درست از آن می‌تواند تاثیرات مثبتی در بهره‌برداری از منابع طبیعی داشته باشد، گفت: محیط زیست را باید به عنوان حقوق نسل‌های آتی که ضامن حیات آنهاست، ببینیم.

قاسمی متذکر شد:هیچ فرد و گروهی اجازه ندارد به طریقی با محیط زیست برخورد کند که نظام حیات هستی را نابود سازد.

وی با اشاره بر اینکه پروردگار عالم با تاکید نسبت به نظام هستی که بر حساب مصلحت انسان ایجاد شده است، تخریب آن را نهی کرده‌اند، افزود: طبق آیات و روایت متعدد استفاده بی‌حساب از منابع طبیعت باعث تبانی و فتنه در زمین می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با استناد به فرمایش مقام معظم رهبری نسبت به مسئله محیط زیست، گفت: همان‌طور که ایشان فرموده‌اند محیط زیست مسئله این دولت و آن دولت، این فرد و آن فرد و یا این جناح و آن جناح نیست بلکه موضوعی کشوری و ملی است و باید برای حل مشکلاتی در آن، دست به دست هم دهیم.  

وی با بیان اینکه اسلام و ادیان الهی خواسته‌اند تا تعادل انسان و طبیعت را حفظ کنند، توضیح داد:  عدم حفظ تعادل بین آن به خاطر قدرت طلبی و قلدری برخی انسان‌هاست که منجر می‌شود تا  بحران محیط زیست پیش آید که این به ضرر همه بشر است. 

قاسمی اذعان داشت: سرمایه ملی محیط زیست شامل انرژی و نیروی انسانی بوده که باید حفظ کرد و آن را باید همچون میراثی بپنداریم که از گذشته به ما رسیده و امانتی است که باید به دست آینده رساند.

وی بیان کرد: توسعه با صنعت و فناوری و تخریب آلودگی محیط زیست ارتباط تنگاتنگ دارد به طوریکه نباید انتظار داشت که همراه با توسعه صنعتی، محیط زیست دست نخورده و بکر باقی بماند با این حال در عصر حاضر مدیریت محیط زیست امر غیرممکنی نیست. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ادامه داد: توسعه پایدار توسعه‌ای است که نیازهای انسان را بدون مخاطره انداختن برآورده سازد.

80   هزار هکتار جنگل های ارسباران تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان است

قاسمی با اشاره به اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان در حدود  13 درصد مساحت استان که حدود ۵۹۰ هزار هکتار از مساحت کل استان است را تحت مدیریت دارد، افزود: با توجه به اینکه ۱۸۸ هزار هکتار مساحت کل جنگل‌های ارسباران می‌باشد که فقط  ۸۰ هزار هکتار از آن جزو  عرصه اداره کل محیط زیست می‌باشد که توسط محیط‌بانان زحمت‌کش حفظ و حراست می‌شود و مابقی عرصه در اختیار اداره کل منابع طبیعی استان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ابراز کرد: محیط زیست استان دارای ۲۵۰۰ گونه گیاهی و  ۳۴۵ گونه جانوری است.

وی گفت:  با توجه به اینکه از سال گذشته برای جنگلهای شمال کشور طرح تنفس(توقف برداشت) اعلام گردیده، از این‌رو یک سری افراد خریدار چوب درخت هجوم به استان‌های غیرشمالی آوردند. 

قاسمی اضافه کرد: از گذشته در این استان و استانهای مجاور برخی از زارعین در اراضی شخصی خود نسبت به کاشت درختان صنوبر و سایر گونه ها و فروش آنها اقدام می کنند.

وی با بیان اینکه موضوع مدیریت زراعت چوب برعهده سازمان جهادکشاورزی است، گفت: بعد از قطع درختان مجوز حمل توسط اداره کل منابع طبیعی داده می‌شود. 

بهره‌برداری از جنگل در ارسباران ممنوع است

قاسمی با تاکید بر اینکه بهره‌برداری از جنگل در ارسباران ممنوع است، گفت: در چند ماه گذشته موضوع محیط زیست و قطع درختان به یک نگران همگانی تبدیل شده است ولی قطع یقین هرگونه تخلف در جنگل‌های ارسباران با برخورد جدی روبه رو بوده و هر متخلفی که دستگیر شده را به قوه قضائیه معرفی کرده‌ایم. 

جهادکشاورزی مجوز قطع درختان را ممنوع کند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با استناد به مواد ۱ و ۶ و ۱۶ قانون حفاظت محیط زیست، در حال حاضر فصل رشد گیاهان است، گفت: از سازمان جهادکشاورزی درخواست کردیم تا در ۵ شهرستان که حدود جنگل‌های ارسباران را تشکیل می‌دهد مجوز قطع درختان را ممنوع اعلام کنیم. 

وی ضمن تقدیر از حساسیت مردم، رسانه ها و تشکل های زیست محیطی استان گفت: علی رغم محدودیت های موجود در مناطق حفاظت شده،  همکاران ما به صورت شبانه روزی و با تمام توان از قطع هرگونه درخت در جنگلهای ارسباران جلوگیری و با متخلفین به شدت برخورد می کنند و ضمنا از رسانه های عزیز خواهشمندیم خودروهای عبوری از استان مثلا از مسیر میاندوآب و یا سایر مسیرها را به حساب جنگلهای ارسباران نگذاریم و مردم عزیز را نگران نکنیم.

فعالیت 3600 واحد صنعتی در استان

قاسمی در ادامه صنعتی بودن استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: در حال حاضر ۷ هزار واحد صنعتی و معدنی در استان وجود دارد که  ۳۶۰۰ از آن واحدها فعال هستند. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خاطرنشان کرد:  صنایع مادر از قبیل پتروشیمی، پالایشگاه، داروسازی و فولاد، معادن مس و طلا در نوبه خود برای اقتصاد استان تاثیرگذار هستند ولی در محیط زیست تاثیرات منفی دارد که برای این منظور در مرحله ساخت و بهره ‌برداری براساس قانون و مقررات به تناسب فرآیند واحد‌ها ضوابطی ارائه می‌شود. 
وی افزود: بخاطر کاهش تاثیرات منفی آنها ایجاد تصفیه‌خانه، اصلاحات دودکش و غیره توصیه می‌‌شود همچنین واحدها به صورت شبانه‌روزی پایش می‌شود که در مرحله اول تخلف تذکر و در مرحله دوم پلمپ و معرفی به قوه قضاییه انجام می‌گیرد.

قاسمی اضافه کرد:خوشبختانه در استان با پایش شبانه روزی همکاران زحمتکش اداره کل آلودگی واحدهای صنعتی کنترل می شوند و در کلانشهر تبریـز بدلیل این کنترل ها و توزیع سوخت با کیفیت تعداد روزهای سالم و پاک افزایش داشته بطور مثال در سال ۱۳۹۷ تعداد روزهای پاک و سالم ۳۳۴ روز شده که در مقایسه با سالهای گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

انتقاد از   نظریه‌های غیرکارشناسی و استفاده از کلمات عام مانند آلودگی

قاسمی با ابراز تاسف از اینکه برخی از افراد اقدام به دادن  نظریه‌های غیرکارشناسی و استفاده از کلمات عام مانند آلودگی می‌کنند تا به تبع آن اهداف خود را دنبال کنند، افزود: همکاران محیط زیست با تلاش شبانه‌روزی سعی دارند تا آلودگی واحدها را به حداقل برسانند به طوریکه در کلان‌شهر تبریز به دلیل کنترل و پایش‌ها و توزیع سوخت با کیفیت این آلایندگی‌ها به حداقل رسیده است. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ادامه داد: در سال ۹۷ تعداد روز پاک در استان به ۳۳۴ روز رسید که در مقایسه با سال‌های پیشین افزایش زیادی داشت. 

وی اذعان داشت: شبهاتی در  فضای مجازی در رابطه با آلایندگی واحدهای خاص مطرح شد که برخی از آنها شیطنت نسبت به این واحدها بود.

قاسمی متذکر شد: با حفظ محیط زیست برای حمایت از واحدها و رونق تولید دنبال این هستیم تا رونق تولید اتفاق بیافتد چراکه در تحریم و محدودیت‌هایی قرار داریم و قطعاً با رونق تولید بیکاری از بین می‌رود.

وی یادآور شد: پالایشگاه تبریز واحد امروز و دیروز نیست بلکه در سال ۵۶  با هدف تولید فرآورده‌های نفتی به بهره‌برداری رسید و یکی از واحدهای ظرفیت آلایندگی است به طوریکه در رابطه با کاهش آلایندگی اقدامات موثری داشته که طبق برنامه‌ریزی انجام داده‌ایم. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خاطرنشان کرد: انصافاً پالایشگاه تبریز علاوه بر اینکه با تولید بنزین و گازوئیل با کیفیت (یورو 4 و 5) که موثر در کاهش آلودگی هوا هستند همراه دولت می باشد، اغلب ضوابط زیست محیطی ابلاغی را رعایت و در حال تکمیل سایر پروژه های زیست محیطی نیز می باشد و در مقایسه با سایر پالایشگاههای سطح کشور از جمله پالایشگاه کرمانشاه، آبادان، تهران اقدامات بسیار موثری را در کنترل آلایندگی انجام داده است.

وی افزود: شرکت پتروشیمی نیز به مانند سایر واحدها در راستای عمل به دستورالعمل های محیط زیست اقدامات موثری در جهت کنترل آلایندگی خود انجام داده و متعهد گردیده تا آخر سال 98 ما بقی تعهدات خود را نیز انجام دهد واین  نیز از  سال ۱۳۸۰ به بهره برداری رسیده است با هدف تولید انواع محصولات پلیمری و غیرپلیمری ایجاد شده است. 

آلایندگی این نیست که با پرداخت جرائم آنها را رها کنیم  

وی با تاکید بر اینکه برخی واحدها از جمله واحدهای نفتی ذاتا آلاینده هستند و تلاش ما به حداقل رساندن آلایندگی آنهاست، تصریح کرد: البته آلایندگی این نیست که با پرداخت جرائم آنها را رها کنیم بلکه تمام واحدهای دارای ظرفیت آلایندگی که آلایندگی خود را رفع نکرده اند بایستی ضمن اصلاح فرایند آلایندگی نسبت به واریز جرایم مالیات یک درصد فروش اقدام نمایند و البته این مبالغ از طریق سازمان امور مالیاتی اخذ و برای برنامه های محیط زیستی در اختیار شهرداریها قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: واحد دیگر کاوه سودا است که اخیرا بیشتر مورد تاخت برخی افراد قرار گرفت به طوریکه کاوه سودا واحدی است که در سال ۸۳ و در شهرستان مراغه ایجاد شد که از نمک دریاچه استفاده کرده و کربنات سدیم تولید می‌کند و این تولید همان ماده اولیه کارخانجات شیشه و شوینده کشور را تامین می‌کند. 

قاسمی گفت:این واحد جهت مدیریت پساب آن که شوری بالایی دارد در مرحله اول لاگون ایجاد گردیده بود که ترسیب و تبخیر در آنها انجام می گرفت و در سال ۱۳۸۹ دیواره لاگون تخریب و پساب با شوری بالا باعث آلودگی زمین های کشاورزی بناب و مراغه و آب های زیر زمینی اطراف گردید و متاسفانه برخی از این عزیزان که امروز همکاران صدیق و زحمت کش محیط زیست استان را مورد تهمت و بی مهری قرار می دهند خود در مسند کار بوده اند و با تصویب در شورای تامین استان و شهرستان از سازمان محیط زیست درخواست نمودند که با انتقال پساب کارخانه به دریاچه ارومیه موافقت گردد و محیط زیست نیز با بررسی های کارشناسی انجام یافته و نظر به تناسب شوری پساب با آب دریاچه با ابلاغ الزاماتی مجوز انتقال را صادر کرد.

وی گفت: در پی نگرانی‌های اخیر که بسیاری از آنها نیز غیرکارشناسی و هدفمند بود، بررسی ها بیشتر شد و جلسات مشترکی با دانشگاهیان و دستگاههای نظارتی و استانداری انجام و با دعوت از مراکز علمی و تحقیقاتی استان و دانشگاه تهران طرحی تدوین و احتمال نفوذ از لاگونها در حال بررسی می باشد و در صورت اثبات موضوع نفوذ پساب این کارخانه به آبهای زیرزمینی قطعا طبق مقررات اقدام قانونی لازم به عمل خواهد آمد و لذا از تمامی عزیزان می خواهیم از بکار بردن الفاظ عمومی آلودگی   بدون قید عنوان آن خودداری نمایند و ما از نظرات فنی و کارشناسی همه دلسوزان در کاهش آۀایندگی واحدهای صنعتی و معدنی صمیمانه استقبال می کنیم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اظهار کرد: مسایل محیط زیست را قاطی مسایل سیاسی و اغراض شخصی نکنیم و به عنوان پله ای برای ارتقای خود و تبلیغات سیاسی نکنیم، ما در انجام وظایف قانونی خود با تمامی دستگاه های نظارتی هماهنگی لازم را داریم و موظف به پاسخگویی به افکار عمومی و مردم هستیم.

وی متذکر شد: افراد جامعه آگاه باشند که برخی‌ها مسائل محیط زیست را سیاسی می‌کنند و نباید اجازه داد تا این مسائل پله‌ای برای خود و تبلیغات سیاسی آنها شود.  

قاسمی اذعان کرد: قطعا اگر در سال رونق تولید و برای تحقق توصیه‌ها همه ضوابط محیط زیست تا ۱۰۰ درصد اعمال کنیم اکثر واحدها تعطیل خواهد شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در پایان گفت: امروز باید از خداوند متعال کمک بخواهیم و همت کنیم تا با سرلوحه قرار دادن مسائل مربوط به حفظ محیط زیست، علاوه بر پاکسازی زمین از آلودگی‌های بی‌شماری که آگاهانه یا ناخودآگاه به طبیعت وارد ساختیم، به احیای مجدد محیط‌زیست بپردازیم و  در این مسیر از همه نمازگزاران، ائمه جمعه و جماعات، علما و روحانیون در اقصی نقاط استان درخواست می‌کنم مقوله محیط زیست را جزو مسائل امر به معروف و نهی از منکر و دفاع از حق الناس مسلمین بدانند چرا که براساس اصل ۵۰ قانون اساسی حفاظت از محیط زیست وظیفه و تکلیفی عمومی و همگانی محسوب می‌شود.
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.