• شنبه / ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۶
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-113866
  • خبرنگار : 50005

/گزارش/

مشکلات و موانع جوانان برای ازدواج

مشکلات و موانع جوانان برای ازدواج
«ازدواج» امر و سنت بسیار مقدسی است که دین مبین اسلام بسیار بر آن تاکید کرده و حتی بزرگان دینی نیز سفارش و توصیه‌های بسیاری در ین رابطه بیان کرده‌اند، اما این موضوع بسیار مهم و حیاتی طی سال‌های اخیر با چالش‌هایی مواجه شده و مشکلات و موانعی نیز بر سر راه جوانان در این رابطه ایجاد شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، موضوع ازدواج به قدری اهمیت دارد که پیامبر گرامی اسلام(ص) از آن به عنوان کامل کننده دین انسان یاد کرده و می‌فرماید: کسی که ازدواج کند، نصف دینش را حفظ کرده است. (مستدرک الوسائل، ج. ۱۴، ص. ۱۵۴.)؛ این حدیث گهربار اهمیت بسیار والای ازدواج را نمایان کرده و بر انجام این امر مبارک توسط مسلمانان تاکید می‌کند. 

اما شرایط اقتصادی امروز جامعه و همچنین چشم و هم چشمی‌ها و توقعات بالا و سایر علل فرهنگی و اجتماعی باعث شده تا بسیاری از جوانان و افراد در شرف ازدواج در پیشقدمی به این امر ضروری دچار واهمه یا تردید ‌شوند.


یک استاد اخلاق دانشگاه تبریز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: معیشت و وضعیت اقتصادی، زیاده طلبی در جوانان امروزی و عدم تربیت صحیح، نداشتن اتکال به خداوند و همچنین تبلیغ سبک زندگی متفاوت در فضای مجازی و حتی رسانه‌ها از مهم‌ترین دلایل کاهش گرایش جوانان به ازدواج است. 
  
انسان در کنار همسر خود به آرامش می‌رسد/ ازدواج امری ضروری از منظر اخلاقی 

استاد علیرضا جوادی‌فام افزود: فضای مجازی، ماهواره و... سبب آزادی بیشتر در روابط جوانان شده و چشم جوانان را بازتر کرده است، در حالی که این آزادی‌های جنسی هر قدر بیشتر باشد، انسان به همان میزان حریص‌تر می‌شود و این امر یکی از موانع ازدواج شده است. 
  
وی با اشاره به اهمیت رعایت حریم‌ بین دختران و پسران جوان، گفت: در مشاوره دهی نیز به کرات با این موضوعات برخورد کرده و می‌بینیم که این دلایل در کاهش گرایش جوانان به ازدواج نقش دارد. 
  
وی به اثرات نگاه به نامحرم نیز اشاره کرد و افزود: در روزگاران قدیم، یکی از علما به پشت بام خانه رفته بود که ناگاه چشمش به حیاط همسایه می‌افتد و در آن حین، زنی در استخر آب تنی می‌کرد؛ این عالم می‌گوید، چهار سال تمام تلاش کردم تا بتوانم آن صحنه را از ذهنم پاک کنم. اکنون جوانان کدام صحنه‌ها را می‌خواهند از چشمان‌شان پاک کنند؟ چنین صحنه‌هایی که در فضای مجازی و... وجود دارد باعث می‌شود تا چشم جوانان قانع نشود. 
  
این استاد اخلاق با تاکید بر این‌که روابط آزاد دختر و پسر یکی دیگر از عوامل مهم کاهش گرایش جوانان به ازدواج است، افزود: در این صورت افراد به چیزی که بعد از ازدواج باید برسند، پیش از ازدواج به راحتی به دست می‌آورند، از این‌رو با وجود روابط شل و و راحت بین جنس مخالف دیگر ازدواج معنایی نخواهد داشت. 
  
وی با تاکید بر این‌که راهکار اولیه در این رابطه تربیت صحیح فرزندان بوده و خانواده به عنوان بستر اصلی این تربیت، نقش بسیاری در این رابطه دارد، اظهار کرد: برای حل بخشی از معضلات مربوط به کاهش ازدواج باید التزام به احکام الهی، ایمان به خدا، خویشتن داری و همچنین حفظ حجاب چشم و حجاب ظاهر و باطن را مدنظر قرار دهیم. 
  
وی در بخش دیگری از سخنان به اهمیت ازدواج اشاره کرد و افزود: تمامی موجودات بصورت جفت آفریده شده‌اند، از این رو انسان در کنار جفت خود به آرامش رسیده و نیازهای عاطفی، روحی، معنوی و... را در کنار زوج خود تامین می‌کند؛ ازدواج از بعد اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد. 
  
جوانان از آینده ازدواج می‌ترسند 

یک کارشناس مسائل مذهبی نیز به ایسنا گفت: جوانان با فکر کردن به ازدواج در ذهن خود با خطرهایی مواجه شده و از آینده ازدواج کردن می ترسند . 
  
حجت الاسلام سعید اسمعلی پور در خصوص اهمیت ازدواج کردن از منظر دین و اخلاق، اظهار کرد: امر ازدواج برای رفع نیازهای جنسی و عاطفی سفارش شده و قرآن کریم نیز زوج آفرینی را از شگفتی های عالم آفرینش دانسته که موافق فطرت انسان است . 
  
وی با اشاره به علل توصیه قرآن به ازدواج، گفت: خداوند انسان را به سمت فطرت آن هدایت کرده تا انسان بر حسب گرایش فطری خود که میل به جنس مخالف است، به غریزه خود پاسخ دهد؛ همچنین توسعه و بقای نسل بشر نیز یکی از دلایل دیگر برای سفارش قرآن است . 
  
این کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به توصیه های روایات اخلاقی به امر ازدواج، بیان کرد: در صورتی که حتی توصیه قرآن و پیامبر(ص) به ازدواج نبود، این امر به علت وجود خیرات و برکات فراوان، خوشایند بوده و کاهش مفاسد، نزدیک شدن دل ها به یک‌دیگر و تقویت صله ارحام از جمله فواید آن است . 
  
وی با بیان این‌که دیدگاه های دیگری نیز در این زمینه وجود دارند، گفت: برخی ها ضروری نبودن پاسخ به غرایز جنسی را ادعا کرده و معتقدند در صورتی که انسان به این نیاز خود پاسخ دهد، از رسیدن به کمال باز می ماند . 
  
حجت الاسلام اسمعلی پور افزود: این موضوع بیان‌گر رهبانیت در دین مسیحیت بوده که پیامبر اسلام (ص) به شدت با آن مبارزه کرده اند و همچنین تقدس زندگی مجردی در نگاه اسلام مذموم و نکوهیده است . 
  
وی با اشاره به دیدگاه دیگری در زمینه ازدواج، بیان کرد: برخی ها معتقدند که انسان باید میل جنسی خود را آزاد کند؛ این دیدگاه نیز نفی می شود چرا که انسان علاوه بر این بعد دارای ابعاد دیگری همچون بعد روحی بوده و در صورتی که بخواهد فقط به میل جنسی خود پاسخ دهد، از بعد روحی باز می ماند . 
  
علل کاهش گرایش جوانان از بعد دینی 

این کارشناس مذهبی با اشاره به علل کاهش گرایش جوانان به ازدواج، اظهار کرد: بخشی از عدم گرایش جوانان به ازدواج مربوط به ضعف اعتقادی بوده و  تبلیغات متعدد تغییراتی را در سبک زندگی فرد ایجاد کرده و اعتقادات وی را تضعیف می کنند . 
  
وی افزود: خداوند جوانان را در امر ازدواج یاری کرده و در صورتی که به او حسن ظن و به اعتقادات و آموزه های خود ایمان داشته باشیم، به خداوند اعتماد کرده و برای ازدواج قدم بر می داریم . 
  
حجت الاسلام اسمعلی پور با اشاره به سخن امام صادق (ع) در این خصوص، گفت: ایشان می فرمایند که هرکس ازدواج را ترک کند به خداوند سوء ظن کرده است چرا که خداوند در قرآن کریم می فرماید حتی در صورت فقیر بودن آنان، من از فضل خود غنی خواهم کرد . 
  
وی با بیان این‌که خانواده ها نیز در این امر مقصرند، اظهار کرد: برخی از پدران و مادران به علت سختی هایی که خود در دوران ازدواج خود کشیده اند، به رفاه گرایش داشته و داشتن برخی امکانات ویژه را ضروریت ازدواج می دانند؛ این موضوع آفتی د رجامعه بوده که جوانان از آن آسیب می بینند . 
  
این کارشناس مذهبی افزود: نگاه درست به این مساله این است که زوجین باید زندگی را به کمک یک‌دیگر درست کرده و بدانند زندگی بدون مواجهه با سختی ها و تلاش برای حل آنان معنایی ندارد . 
  
وی رفاه زدگی را یکی از علت های دیگر عدم ازدواج جوانان دانسته و گفت: در صورتی که در سبک زندگی خود ساده زیستی را مراعات کنیم زندگی راحت و آسان می شود؛ رفاه زدگی و تجملاتی بودن در جامعه به علت تبلیغ رسانه ها و بعضی الگو های غربی نگاه های ویژه ای را در جوانان ایجاد کرده و باعث تاخیر ازدواج آنان می شود . 
  
حجت الاسلام اسمعلی پور با اشاره به راهکارهای تسهیل ازدواج، بیان کرد: بخشی از راهکارها علاوه بر خود فرد و خانواده اش، به حمایت های خارج از نهاد خانواده و دولتمردان وابسته است؛ منظور از حمایت های دولتمردان تنها ارائه وام نبوده بلکه باید به ضروریات زندگی جوانان توجه کرد . 
  
لزوم تامین اشتغال جوانان توسط دولت برای تسهیل امر ازدواج 

وی با اشاره به لزوم تامین اشتغال جوانان توسط دولت، اظهار کرد: منظور از اشتغال تنها اشتغال به مشاغل دولتی نبوده بلکه دولت می تواند فضاهای اشتغال و کارآموزی را در جامعه ایجاد کند؛ همچنین مسکن نیز جزو ضروریات زندگی بوده و تامین آن در توان دولت است . 
  
این کارشناس مذهبی با اشاره به تاثیرات حمایت های خانواده در تسهیل امر ازدواج، گفت: خانواده باید فرزندی را تربیت کند که دارای اعتماد به نفس و غیرت بوده تا در صورت از دست دادن کار به خود مطمئن بوده و بداند حتما در کار دیگر موفق خواهد شد؛ همچنین تربیت دختری که بتواند با مشکلات زندگی سازگاری کند نیز از حمایت های معنوی خانواده به شمار می رود . 
  
وی با اشاره به ترس جوانان از دغدغه های بعد از ازدواج بعضی از جوانان، بیان کرد: برخی از جوانان از مشکلات بعد از ازدواج و عدم سازگاری با شریک زندگی خود می ترسند، در حالی که خداوند در قرآن کریم می فرماید که انسان عشق و محبت را باید بعد از ازدواج ایجاد کند . 
  
 حجت الاسلام اسمعلی پور با اشاره به دخالت خانواده ها در زندگی های زناشویی، گفت: در بعضی موارد خانواده ها مسائل بین زوجین را تشدید کرده و یکی از دلایل طلاق در جامعه نیز وجود و دخالت شخص سوم در زندگی های زناشویی است . 
  
وی در پایان خاطرنشان کرد: بخشی از امر تسهیل ازدواج نیز مربوط به خود شخص بوده و جوانان باید تلاش کنند تا انس والفت را در دلهای خود پس از ازدواج ایجاد کنند . 
  
کاهش آمار جمعیت جوان در استان طی 10 اخیر 

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی نیز در این رابطه به ایسنا گفت: متاسفانه در تحلیل‌های آماری گاه اشاره صرف به اعداد و ارقام شده و از تحلیل آن غفلت می‌شود، در حالی که آمارها نیز با تحلیل واقع‌بینانه‌تر می‌شود. بر اساس عدد و ارقام ازدواج در جامعه ما کاهش یافته است، اما در مقابل باید توجه کرد که جمعیت جوان نیز در استان در حال کاهش است. 
  
امیر تقی‌زاده در این رابطه افزود: آذربایجان شرقی در سال 88 رتبه دوم کشوری جمعیت جوان را داشت در حالی که آمار جمعیت جوان در سال 97 در استان کاهش یافته و استان ما به رتبه‌های آخر رسیده است. 
  
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که تبریز مهد و زادگاه موسسات خیریه بوده و این موسسات تاثیرات بسیاری در بحث ازدواج جوانان گذاشته‌اند، افزود: این موضوع نیروی مردمی را نیز به این عرصه کشانده و همچنین باعث حرکت‌های فرهنگی خوب در جامعه شده است، چنانچه اخیرا در تبریز اتفاق مبارکی افتاده و برخی از خانواده‌های متوفی هزینه های مراسم را در راستای تامین هزینه‌های جهزیه زوج‌های جوان صرف کردند؛ این حرکت به عنوان الگویی در سطح کشور مطرح شد و نیاز است که رسانه‌ها در رابطه با ترویج آن به این موضوع پرداخت کنند. 
  
مشکلی در امر ازدواج در استان نداریم/ تلاش برای کاهش کودک همسری 

وی با بیان این‌که در ارزیابی کلی استان در بحث ازدواج مشکلی نداریم اما خلائی تحت عنوان «ازدواج دختران زیر 15 سال» داریم، افزود: برنامه‌ریزی‌‌ها، کارگاه‌ها و حرکت‌هایی در این رابطه انجام گرفته تا بتوانمی رتبه استان را در این خصوص کاهش دهیم؛ امید است این برنامه تاثیرگذار بوده و بتوانیم به آداب و سنن اصیل این خطه که ازدواج شاداب و آسان است بازگردیم؛ همچنین زمانی فرزندانمان را به امر ازدواج تشویق کنیم که به توانمندی و بلوغ عقلی و جسمی رسیده و بتوانند بار این مسئولیت را بر دوش بکشند. 
  
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان با بیان این‌که هر قدر بتوانیم سبک زندکی اسلامی و معنویت خانواده ها را ارتقا دهیم، به همان نسبت نیز ازدواج استان شده و زندگی‌ نیز مستحکم تر خواهد شد، افزود: مسائل فرهنگی و اجتماعی زنجیروار به یکدیکر مرتبط بوده و تصمیمات کلان به نوعی در مسائل اجتماعی و فرهنگی چون ازدواج، اثرگذار است، از این رو در تصمیات سطح کلان باید بعد اجتماعی آن را نیز در نظر بگیریم. 
  
وی با تاکید بر این‌که اصلی ترین بنای ازدواج با اشتغال گذاشته می شود، افزود: هر قدر هم مقدمات ازدواج، با تسهیلات ویژه  برای فردی که شغل ندارد، فراهم شود؛ در نهایت روزی فرد متوجه خواهد شد که برای ادامه زندگی نیازمند شغل و درآمد است، از این رو در ازدواج باید به بحث اشتغال توجه کرد. 
  
وی در این رابطه اظهار کرد: از خیران و افراد متمکن خواستاریم که در این رابطه به حوزه ایجاد اشتغال برای جوانان پیشقدم شوند، چرا که ایجاد شغل برای جوان، در حقیقت اهدای زندگی است؛ البته جوانان نیز باید در هزینه‌های ازدواج عاقلانه برخورد کرده و برای خود زندگی کنند نه دیگران، چرا که گاه برخی جوانان شرایط اقتصادی خود و والدین را لحاظ نمی‌کنند. 
  
تقی‌زاده با اشاره به آمار بالای شاغلان مجرد در استان، اظهار کرد: چرا باید فردی که شغل و توان مالی دارد، برای امر ازدواج پیشقدم نشود؟ این موضع نیازمند آن است که به ریشه ازدواج برگردیم و شرایط زندگی دیگران با خود قیاس نکنیم. 
  
وی با اشاره به این‌که هدف از برنامه‌های هفته ازدواج و همچنین نامگذاری سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) به «روز ازدواج»، الگوسازی در راستای ازدواج صحیح، آسان و با معنویت است، افزود: اگر ازدواج آسان و در مسیر درست و سالم انجام شود، وعده خداوند نیز در زندگی محقق خواهد شد. 
  
چشم و هم چشمی باعث طراحی پروسه سخت در شروع زندگی می‌شود 

وی با بیان این‌که در هر شرایط اقتصادی می توان ازدواج کرد و در طول تاریخ این موضوع اثبات شده است، افزود: اما چشم و هم چشمی و.. باعث طراحی یک پروسه سخت در شروع زندگی شده و این امر مبارک را با مشکلاتی روبه رو می‌کند، در حالی که چه بسیار افرادی که با ساده ترین امکانات زندگی خود را آغاز کرده و در کنار یکدیگر به خوشی زندگی کرده اند. 
  
معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان بیان کرد: باید همه کمک کنند تا مسیر ازدواج جوانان تسهیل شود، چرا که با ازدواج جوانان، جامعه نیز به آرامش رسیده و در نتیجه بسیاری از مسائل و مشکلات اجتماعی نیز حل می‌شود. 
  
وی در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات و حمایت‌های دولت در زمینه تسهیل امر ازدواج اشاره کرد و افزود: دولت نیز در این رابطه طی دو سه سال اخیر تسهیلات ازدواج را بالا برده و منابع در اختیار بانک ها قرار داده و به شدت پیگیر موضوع است؛ همچنین سازمان‌های مردم نهاد را در این خصوص سازماندهی می‌کند، اما این اقدامات کافی نیست و باید در سطح کلان به این موضوع توجه شده و در طرح مسکن و اشتغال زوج های جوان سرمایه گذاری اساسی شود. 
  
وی تاکید کرد: البته خیران نیز در این رابطه نقش بسیاری دارند و دولت نیز باید تلاش کند، اما قانون‌گذار نیز باید قوانین تسهیل حوزه ازدواج را پیگیری کرده و منابع لازم را تامین کند تا دولت با دست باز بتواند اقداماتی را در این رابطه انجام دهد. 
  
ثبت 8021 مورد ازدواج در سه ماه نخست سال‌جاری در آذربایجان شرقی 

مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی نیز در گفت‌وگو با ایسنا از ثبت هشت هزار و 21 مورد ازدواج در سه ماه نخست سال‌جاری در استان خبر داد . 
  
احد جودی با اشاره به آمار ثبت ازدواج در استان، اظهار کرد: در سه ماه نخست سال گذشته نیز 9311 مورد ازدواج در استان به ثبت رسیده بود . 
  
وی با مقایسه آمار ازدواج در سه ماه نخست سال جاری با سه ماه نخست سال گذشته در استان، بیان کرد: در این رابطه(سه ماه نخست سال 97 و سال 98) شاهد کاهش حدود 14 درصدی ازدواج در استان هستیم . 
  
وی در خاتمه به آمار کلی ازدواج در سال 97 اشاره کرد و گفت: طی سال گذشته 29 هزار و 771 مورد ازدواج در استان به ثبت رسیده بود.

گزارش از مهری هاشم زاده، خبرنگار ایسنا در آذربایجان شرقی
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.