• یکشنبه / ۳ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۰
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-114462
  • خبرنگار : 50012

گزارش ایسنا از جلسه‌ی علنی شورای اسلامی شهر تبریز/ انتخابات شورا ناتمام ماند

Untitled
جلسه‌ی امروز شورا در حالی برگزار شد که انتخابات هیئت رئیسه در آن ناتمام باقی ماند و یکی از اعضاء به دلیل موکول شدن برگزاری انتخابات هئیت رئیسه به بخش پایانی جلسه، اعتراض کرد و ترجیح داد با ترک کرسی شورا از جایگاه مدیران شهرداری ادامه جلسه را نظاره‌گر باشد. 
   
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، ابتدای جلسه شکور اکبرنژاد - رییس شورای اسلامی شهر تبریز، با اشاره به آغاز هفته دولت و گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر، گفت: ایثار این بزرگواران در هشت سال دفاع مقدس قابل تقدیر است. 
  
در ادامه فریدون بابایی اقدم- عضو شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به اشکالات قانونی برگزاری جلسه‌ی شورا، گفت: فعالیت یک ساله هیئت رئیسه دوم شهریور ماه به پایان رسیده است و معتقدم  حضور هیئت رئیسه‌ی فعلی غیر قانونی است و خواستار تعیین تکلیف آن در آغاز این جلسه هستم. 
  
وی افزود: انتخاب هیئت رئیسه را در دستور جلسه‌ی هفتم قرار داده بودید و اکنون نیز به دستور جلسه‌ی هشت منتقل کردید، پیشنهاد می‌کنم انتخاب هیئت رئیسه را در دستور اول جلسه قرار دهید. 
  
محمدباقر بهشتی - عضو شورای شهر تبریزنیز در واکنش به اظهارات بابایی اقدم، گفت: هیئت رئیسه‌ی شورا در روز یازدهم شهریور ماه انتخاب شده است و معتقدم این جلسه با هئیت رئیسه‌ی فعلی قانونی است. 
  
فرج قلی‌زاده - عضو دیگر شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این خصوص، اظهار کرد: دوره‌ی هر هیئت رئیسه یکساله بوده و این هیئت رئیسه تا انتخاب هیئت رئیسه‌ی بعدی قانونی است. 
  
فریدون بابایی اقدم در ادامه جلسه را به دلیل قرائت دستور اول توسط قلی‌زاده، کرسی خود را ترک کرد و در جایگاه شهروندان نشست. 
  
ادامه بررسی شیوه نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت های شهرداری تبریز دستور اول جلسه بود که بند ششم شیوه نامه‌ی سرمایه گذاری شهرداری تبریز با اکثریت آرا بدون تغییر تصویب شد. 
  
همچنین در این جلسه ماده ۱۱ روش‌های انتخاب سرمایه گذار نیز بررسی شد. 
  
فرج قلی‌زاده - عضو شورای شهر تبریز در این رابطه با بیان این‌که روش‌های انتخاب سرمایه گذار بسیار قابل تامل و مناسب است، ولی تا زمانی که این روش‌ها شامل حال مشارکت کننده شود، تاکید کرد: باید تبصره‌ای ذکر شود که شامل حال مشارکت کننده نمی‌شود. 
  
محمد اشرف نیا - عضو شورای شهر تبریز نیز بیان کرد: داده‌ها و کمک‌های ما در بحث سرمایه گذاری چه چیزهایی خواهد بود؟ شروط ما چیست؟ ما در خصوص سرمایه گذار نمی‌توانیم کلمه‌ی باید را استفاده کنیم. 
  
وی افزود: ما قوانین خاصی برای این سرمایه گذاری‌ها نداریم، برای هر سرمایه گذاری امکان رخ دادن اتفاقات بد و حتی شکست وجود دارد، معتقدم این بایدها مانع از حضور سرمایه گذاران در شهر می‌شود، اما این قضیه در خصوص مشارکت کننده متفاوت است. 
  
محمد باقر بهشتی- عضو شورای شهر تبریز با بیان این‌که شهر کلا مختص شهرداری است، افزود: سرمایه گذار باید از سرمایه گذاری خود سود برده و از منافعی برخوردار شود؛ در غیر این صورت سرمایه گذاری بدون توجیه است. 
  
وی وظیفه‌ی شورا را بسترسازی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: ما باید در سرمایه گذار حس امنیت ایجاد کنیم، قطعاً نمی‌توان بدون ایجاد حس امنیت در سرمایه گذار، درخواست سرمایه گذاری کرد. 
  
غلامحسین مسعودی ریحان- عضو شورای اسلامی شهر تبریز با تاکید بر ضرورت حذف کلمه‌ی «باید» از تبصره‌ی یک ماده 11، گفت: سرمایه گذار «باید» گزارش توجیه مالی و اقتصادی طرح مورد نظر خود را به مدیریت سرمایه گذاری تحویل دهد. 
  
شهرام دبیری- عضو شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این رابطه، اظهار کرد: به نظر بنده نیز کلمه‌ی«باید» حذف شود اما بررسی طرح سرمایه گذار صورت گرفته و حتما باید توجیه پذیر باشد. 
  
تبصره یک ماده یازدهم با حذف کلمه‌ی «باید» و تغییر به این صورت «سرمایه گذار گزارش توجیه مالی و اقتصادی طرح مورد نظر خود را به شهرداری ارائه می‌دهد.» تصویب شد. 
  
دستور بعدی جلسه بررسی مصوبات و صورت‌جلسه مورخه ۹۸/۲/۱۷ کمیسیون شهرسازی و معماری (امکان سنجی حل مشکلات محلات موجود در پارک بزرگ) بود که فرج قلی‌زاده- عضو شورای اسلامی شهر تبریز از فریدون بابایی اقدم خواستار بازگشت به کرسی خود شد و گفت: هیئت رئیسه تا انتخاب بعدی کار خود را انجام می‌دهد، شورای شهر را به دلیل هیئت رئیسه منحل نمی‌کنند، این اقدام نه عادلانه و نه عاقلانه و نه به نفع شهر است. 
  
فریدون بابایی اقدم - عضو شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه با بیان این‌که دستور جلسات تعیین شده به طور عامدانه بوده است، گفت: بنده به دلیل اعتراض از این روند قانونی، کرسی خود را ترک کرده‌ام اگر اعتراض دارید، می‌توانم سالن را نیز ترک کنم. 
  
وی ادامه داد: احساس می‌کنم دوستان نتوانسته‌اند جمع بندی کرده و هیئت رئیسه را انتخاب کنند، اگر به جمع بندی نرسیده‌اید با مردم و افکار عمومی رو راست باشید و یک هفته زمان اضافی برای انجام انتخابات در نظر بگیرید. 
  
وی افزود: با توجه به این‌که دستور بعدی نیز گزارش رئیس کمیسیون تحقیق، نظارت و ارزیابی شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص تحقیق و تفحص از شرکت تعاونی است که قطعا زمان بر خواهد بود، امروز زمانی برای انجام انتخابات نخواهیم داشت. 
    
محرم محمد زاده - عضو شورای اسلامی شهر تبریز در اعتراض به اظهارات بابایی اقدم، گفت: دستورجلسه بر اساس تصمیم هیات رییسه انتخاب شده و بر اساس قانون باید انجام شود، چرا با حساب و کتاب پیش نمی‌روید؟ لطفا بر اساس دستور جلسه عمل کنید. 
   
شکور اکبرنژاد - رئیس شورای اسلامی شهر تبریز اظهار کرد: اجازه بدهید جریان جلسه به روال عادی طی شود، لطفا رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری به کرسی خود بازگردد. 
  
فرج  قلی‌زاده- عضو شورای شهر تبریز گفت: جلسه یا بدون دستور جلسات مرتبط با کمیسیون برگزار شود یا از دستور جلسه حذف شود. 
  
سونیا اندیش - عضو شورای اسلامی شهر تبریز در واکنش به اظهارات قلی‌زاده، گفت: زمانی که رییس کمیسیونی در جلسه رسمی حضور ندارد، منطقی به نظر می‌رسد که از دستور جلسه رد شویم و این اتفاق در گذشته نیز رخ داده و نیاز به رای گیری ندارد. 
  
با توجه به اعتراض ریاست کمیسیون شهرسازی و معماری و ترک کرسی خود، دستور جلسات مرتبط با این کمیسیون از دستور جلسات حذف شد. 
  
دستور ششم جلسه با موضوع اهدا مبلغ به یکی از شهروندان برای پرداخت هزینه‌های درمان با اعلام‌ موافقت اعضای شورا نیز همراه بود. 
  
با اجرای دستور بعدی مبنی بر انتخابات هیات رئیسه شورا، بابایی اقدم به جایگاه خود بازگشت. 
 
شکور اکبرنژاد - رئیس شورای اسلامی شهر تبریز گفت: ضمن قدردانی از تمامی افرادی که طی دو سال گذشته با بنده همکاری کرده‌اند، از دوستان خواستار کاهش هزینه‌های شهری هستم، افرادی که برای هیئت رئیسه انتخاب می‌شوند، با همکاری و هماهنگی کارها را انجام دهند. 
  
وی افزود: همه ما در این مکان مقدس باید باهم همکاری کنیم، معتقدم همه اعضا شایسته‌ی ریاست هستند. 

به دلیل انتخابات هیئت رئیسه‌ی شورای اسلامی شهر تبریز، زمان تنفس اعلام شد ولی تنفس 15 دقیقه‌ای اعضای شورای 45 دقیقه طول کشید. 
  
بعد از تنفس به دلیل اتمام وقت قانونی جلسه نیز، اعضا برای تمدید وقت اضافی جهت انتخابات رای مثبت ندادند. 
  
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.