• سه‌شنبه / ۱۶ فروردین ۱۳۹۰ / ۱۵:۱۴
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-18133

گزارش ایسنا از روند تغییرات مدیریتی سال 89؛

سالی که پنجاه بار مراسم تودیع ومعارفه برگزار شد

45125

سالی که گذشت یکی از سال های کم نظیر در تغییر و تحول لایه های مدیریتی استان بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی،  سالی که پنجاه بار مراسم تودیع و معارفه در ادارات، دستگاه ها و نهادهای مختلف برگزار شد.

 

استانداری آذربایجان شرقی:

مجموعه مدیریت ارشد استان نیز در سال گذشته شاهد ورود هشت چهره جدید بود. در سالی که گذشت فرماندار سه شهرستان استان تغییر کرد. نخست نوبت هشترود بود. در مردادماه 89، با پیشنهاد استاندار آذربایجان شرقی و موافقت وزیر کشور، فرماندار هشترود پس از پنج سال تغییر کرد تا علي نجاري‌خضرلو به جای حسن حسني‌فر عهده دار این سمت باشد. نجاري‌خضرلو ، پيش از اين فرماندار شهرستان عجبشير بود. دو ماه بعد فرماندار یکی دیگر از شهرستان های استان نیز عوض شد تا محمد عبدالهی سکاندار شهرستان چارویماق شود. پیش از این فرمانداری این شهر با یاور قاسم زاده بود که بعد از 30 سال خدمت بازنشسته شد.در شهریور 89 طی حکمی از طرف وزیر کشور، تقی خلفاپور به جای سیدحمید یزدانی سکان فرمانداری شهرستان میانه را در دست گرفت. خلفاپور پیش از این علاوه بر سمت فرمانداري آذرشهر، فرمانده سپاه جلفا و مرند، مسئول بسيج دانشجويي استان ،مسئول بازرسي بسيج سپاه استان و مسئول بسيج استان در دوران دفاع مقدس بود. خلفا پور در طول خدمت خود به اظهارنظرهای صریح و مستقیم اشتهار داشته است. اما دفاتر استانداری آذربایجان شرقی نیز از تحولات مدیریتی بی بهره نبود. در اردیبشت 89محمدعلی ذبیحیان، فرماندار سابق تبریز به سمت مدير كل دفتر بازرسي و شكايات استانداری منصوب شد. پیش از او شقاقی عهده دار این دفتر بود. دی و بهمن89 اوج این تغییرات بود. طی حکم جداگانه ای از طرف احمد علیرضابیگی ميكائيل جمالپور به سمت مديركل دفتر آموزش و پژوهش استانداري منصوب شد. این مسئولیت پیش از این بر عهده عليرضا حاجي خياط بود که با حکمی دیگر مديركلی دفتر منابع انساني و تحول اداري استانداری را عهده دار شد. همچنین رحيم خاني نیز که پیش از این سرپرستی دفتر هماهنگي امور اقتصادي را بر عهده داشت؛ مدیرکلی این دفتر را عهده دار شد. ریاست حراست استانداري آذربايجان شرقي نیز به اكبر ملك‌پور واگذار شد. امور اجتماعي استانداري آذربايجان شرقي دیگر مدیریت حوزه استانداری آذربایجان شرقی بود که مدیریت آن به مهدي اسماعيلي سپرده شد. او پيش از اين معاونت پشتيباني سازمان آموزش و پرورش آذربايجان شرقي را برعهده داشت. همچنین با حکم جداگانه ای حجت الاسلام قهرمان احمدي، امام جمعه شهرستان هریس راهی استانداری آذربایجان شرقی شد تا مشاور استانداری آذربایجان شرقی در امور روحانیت باشد.

 

سازمان شهرداری تبریز:

آذر و دی سال 89، تغییرات زنجیره ای در سازمان شهرداری تبریز بود. علیرضا نوین در این مدت هفت تن از مدیران، معاونان و شهرداران مناطق مختلف تبریز را تغییر داد. انتصاب شیفته بدرآذر به عنوان شهردار منطقه شش تبریز، آغاز این تحولات بود. بدرآذر 41ساله کارشناس ارشد برنامه ريزي شهري است و پيشتر در شهرداري هاي مناطق يك، دو، هفت، شهر جديد سهند فعالیت داشته است. بدرآذر جانشین علی مدبر شد که طی حکمی جداگانه ای، سکان شهرداری منطقه هشت تبریز را بر دست گرفت و جانشین آبدار شد. نوین، مرتضی آبدار را نیز به سرپرستی معاونت مالي و اداري شهرداري تبريز منصوب کرد تا به جای علی باغبان امور مالی و اداری این سازمان را رتق و فتق کند. باغبان هم به قائم مقامی و مشاوری شهرداری تبریز بسنده کرد. شهردار تبریز همچنین طی حکم دیگری يعقوب وحيدكيا را به سمت مديرعاملی جديد سازمان حمل و نقل و ترافيك شهرداري تبریز منصوب کرد تا به جای اسحقی مدیریت این سازمان را عهده دار شود. وحیدکیا پیش از این مشاور این سازمان بود. نوین همچنین محمدحسین اسحقی را به سمت معاون فنی و عمرانی خود منصوب کرد. این معاونت، پیش از این بر عهده علی بخشی بود که با به سر رسیدن دوران خدمت، بازنشسته شد.  همچنین طی احکام جداگانه ای داوود بحرا و سیامک براتی را به ترتیب به عنوان شهردار منطقه یک و مدير حسابرسي شهرداري تبریز منصوب شدند. با این حکم در واقع سمت این مدیر با یکدیگر تعویض شد.

 

سایر دستگاه ها، نهادها و ادارات به ترتیب ماه:

فروردین:

آن روز علی سعیدلو طی احکام جداگانه ای، مدیران کل تربیت بدنی پنج استان را در سمت خود ابقا کرد. با استعفای  غلامحسین فخاری، آذربایجان شرقی تنها استانی بود که با حکم معاون رئیس جمهور، دارای مدیرکل جدید تربیت بدنی شد. به این ترتیب سيدمحمد شروين اسبقيان به سمت رئیس ورزش استان آذزبایجان شرقی منصوب شد. اسبقیان پیش از این، مدیر کل تربیت بدنی تهران و اردبیل بود. دو و میدانی، رشته تخصصی اسبقیان در ورزش است. مراسم تودیع و معارفه فخری و اسبقیان  با حضور مهدي نجفي، معاون هماهنگي و امور استانهاي سازمان تربيت بدني و پرويز آژيده معاون سياسي و امنيتي استانداري آذربايجانشرقي در هتل پارس تبریز برگزار شد.

پس از سه سال از دادستانی یحیی میرزامحمدی، دادستان کل کشور طی حکمی موسي خليل اللهي را به سمت دادستان جدید عمومي و انقلاب تبريز منصوب کرد.خليل اللهي پیش از این در سمت هایی چون ریاست دادگاه مطبوعات ومعاونت دادستانی تبریز حضور داشت. مراسم تودیع و معارفه میرزامحمدی و خلیل الهی در فروردین ماه89، باحضور آیت الله مجتهد شبستری و حجت الاسلام محسنی اژه ای برگزار شد. نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در این مراسم از روند کند رسیدگی به پرونده های قضائی انتقاد کرد.

 

اردیبشهت:

با فعالیت عبدالاحد بهارلونژاد به عنوان مديرکل حوزه معاونت پارلماني رياست جمهوري، الياس گل محمدزاده به عنوان معاون سياسي و اجتماعي فرماندار تبريز انتخاب شد. گل محمدزاده متولد سال 1335 و داراي مدرک تحصيلي کارشناسي ارشد در رشته مطالعات استراتژيک است و پيشتر سابقه خدمات در سپاه پاسداران را داشته است.

در اردیبهشت 89 طي حکمي از سوي نعمتي رئيس سازمان بنياد شهيد وامور ايثارگران استان آذربايجان شرقي، معاونين جديد اين سازمان منصوب شدند.

در اين راستا عباس پورحسن به عنوان معاون برنامه ريزي واداري مالي اين سازمان، جابر ابوالفتح زاده به عنوان معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگي سازمان، زاهد جبارزاده به عنوان رئيس اداره امور مالي و معاون ذيحساب سازمان و محمد حسين کنگري به عنوان معاونت عمران و مسکن استان در اين سازمان منصوب شدند. همچنين طي حكمي از سوي مسعود زريبافان معاون رييس جمهور و رييس سازمان بنياد شهيد و امور ايثارگران،منصور بيرامي به عنوان رييس اداره بنياد شهيد و امور ايثارگران شهرستان شبستر منصوب گرديد.

 

خرداد:

مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کشور، در مراسم تودیع احمد اسماعيلي اقدم از خدمات او در طول مدت مدیریت بر سازمان بازرسی استان آذربایجان شرقی تقدیر کرد و ضمن تعریف ساختار جدید شش گانه سازمان بازرسی کل کشور، اکبـرغـفـاري را به سمت مديرکل جديد این سازمان و رييس سازمان بازرسی در منطقه پنج کشوري، با گستره جغرافيايي استان هاي اذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، زنجان، اردبيل با محوريت تبريز معرفی کرد. در این مراسم که در سالن اجتماعات دادگستري آذربايجان شرقي برگزار شد؛ پورمحمدی تاکید کرد که وظیفه سازمان بازرسی مچ گیری نیست. غفاری که پیش از معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی بود؛ در نشست خبری خود مبارزه با زمین خواری را اولویت اصلی سازمان تحت ریاستش خواند. انتقاد از دوشغله های ورزش استان و مدیریت وقت باشگاه تراکتورسازی نیز از نخستین مواضع او بود.

 

تیــر:

طی حکمی از طرف فرمانده نیروی انتظامی کشور، سردارسرتيپ دوم مسعود خرم نيا برای یک دوره سه ساله، به سمت فرمانده نیروی انتظامی استان منصوب شد. فرماندهی انتظامی استان پیش از این بر عهده سردار سرتيپ دوم محمدعلی نصرتی بود که با حکم جداگانه ای به عنوان فرمانده جديد نيروي انتظامي آذربايجان غربي منصوب شد. خرم نیا پیش از این، به عنوان جانشین نیروی انتظامی استان فعالیت می کرد. مراسم تودیع و معارفه فرمانده انتظامی استان آذربایجان شرقی با حضور سردار سرتیپ احمدی مقدم فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی ایران و جمعی از مسئولان ارشد نظامی و انتظامی استان برگزار شد. احمد علیرضابیگی که خود، سال ها پیش، فرماندهی انتظامی استان را بر عهده داشت؛ در این آئین همراهی نیروی انتظامی با بسیجیان در تامین امنیت استان پس ازانتخابات و تامین امنیت و آرامش برای تماشاگران فوتبال دربازی های خانگی را از نمونه عملکردهای عالی پلیس استان برشمرد.

بالاخره پس از گمانه زنی های فراوان مدیرکل ارشاد استان معرفی شد. احمد احمدی منش پس از پنج سال میز ریاست را بدرود گفت و به تصدی مسئولیت یکی از کتابخانه های عمومی بسنده کرد. او جای خود را به عـلـی دانـنـده ای داد که تمام سابقه فرهنگی اش در حد معاونت پرورشی آموزش و پرورش استان بود. به باور بسیاری از صاحبنظران فرهنگ و هنر، دوران مدیریت احمدی منش، دوران عقبگرد حوزه فرهنگ و هنر استان بود. روندی که در دوره جدید –البته با شتاب بیشتر- ادامه داشته است. رکود برنامه های فرهنگی و هنری در دوره مدیریت جدید این اداره، امری است که مسئولان خود این اداره نیز بر آن اذعان دارند. بی اعتنایی به فرصت میزبانی جشنواره بین المللی تئاتر فجر در بهمن ماه سال گذشته، دریغ و حسرت بزرگ اهالی هنر از عملکرد این اداره است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با صدور حکمی برکناری محمدباقر دخیلی،مدیرعامل جدید پالایشگاه نفت تبریز رامنصوب کرد.

بر این اساس اسماعیل آقاپور قدیمی نژاد به عنوان مدیرعامل جدید شرکت پالایش نفت تبریز منصوب شد. در همین حال علیرضا ضیغمی باصدور حکم دیگری محمدباقر دخیلی مدیرعامل سابق شرکت پالایش نفت تبریز را به سمت مشاور مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت پالایش و پخش نفتی منصوب شد.

 

مـرداد:

در مرداد89، مدیر کل و معاون جدید اداره هواشناسی استان معرفی شدند. مراسم معارفه مدیر کل جدید هواشناسی آذربایجان شرقی با حضور مسئولان سازمان هواشناسی کشور و مقامات استانی، برگزار شد. در این مراسم  هوشنگ حسنعلیزاده  به عنوان مدیر کل جدید معرفی شد. موسوی نیز به سمت معاون اداره کل منصوب شد.

اختلافات میان شهردار و مدیرعامل مترو تبریز هر روز بیشتر و بیشتر می شد. این اختلاف از زمانی آغاز شد که کندی مراحل پیشرفت این طرح بزرگ مورد اذعان و انتقاد بسیاری از مسئولان و کارشناسان عمران و شهرسازی رسید. شهردار تبریز، بهرام عبابافی را مسئول رکود این طرح  خواند. عبابافی نیز تعیین و برکناری مدیرعامل قطار شهری را در صلاحیت شورای سازمان قطار شهری دانسته و برکناری خود از سوی علیرضا نوین را برخلاف اساسنامه این سازمان عنوان می کرد. تا این که در مردادماه 89، مدیر ارشد استان که ریاست شورای قطار شهری تبریز و حومه را نیز عهده دار است وارد عمل شد و به مناقشه نوین و عبابافی پایان داد. به این ترتیب جـواد انـصـاری که سابقه مسئولیت سازمان مسکن و شهرسازی آذربایجان شرقی را در کارنامه مدیریتی خود دارد؛به عنوان مدیر عامل جدید سازمان قطار شهری تبریز انتخاب شد.

انتصاب دیگر ِ دانشگاهی، مربوط به دانشگاه تربیت معلم آذربایجان بود که طی آن، به دنبال استعفای دکتر محمدحسن امین فر، از ریاست این دانشگاه، وزیر علوم تحقیقات و فن آوری طی حکمی دکتر میرجلیل اکرمی را به سمت سرپرست این دانشگاه منصوب کرد. دکتر اکرمی پیش از این معاون آموزشی دانشگاه تبریز بود. او دانشیار دانشکده ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه تبریز بوده و پیش از این در جایگاههای معاون و رییس دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی، معاونت های دانشجویی و فرهنگی، آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تبریز حضور داشته است.

انتصاب مدیرکل جدید اطلاعات استان دیگر انتصاب مهم استان بود که مراسم تودیع و معارفه آن در مرداد ماه سال 89، با حضور مقامات ارشد استان و مسئولان وزارت اطلاعات، برگزار شد.

کریم فروزان از مدیریت کارخانه ماشین سازی تبریز کنار گذاشته شد.

بعد از مدتها چالش بر سر مدیریت فروزان در مجموعه بزرگ ماشین سازی و تشدید برخی نارضایتها از سوی مسئولان ارشد استان سرانجام حکم تغییر او صادر شد. محافل خبری نزدیک به استانداری، با «ناموفق» خواندن مدیریت فروزان،  او را متهم به وانمود ساختن  کارخانه ماشین سازی به ورشکستگی می کردند. بر اساس حکم صادره، محمد خادم مدیریت کارخانه ماشین سازی تبریز را بر عهده گرفت. خادم پیش از این مدیرعاملی گسترش صنایع ریلی تبریز و شرکت تولیدکننده الکتروموتورهای سنگین جمکو را برعهده داشت.

 

شهریور:

اما مهمترین دانشگاه شمالغرب کشور نیز در سالی گذشته از تغییر و تحول مدیریتی بی نصیب نبود.در دی ماه 89 طی احکامی از طرف دکترعلوی، رئیس دانشگاه تبریز، یه مدیر این دانشگاه به طور همزمان تغییر کرد. اسد راستكار منافيبه سمت مدير امور مالي دانشگاه تبریز انتخاب شد. راستکار قبلا در سمت معاونی این بخش فعالیت می کرد. مهرداد خان‌ماكو نیز به سمت مدير امور بودجه و تشكيلات بهره‌وري و تحول اداري انتخاب شد. خان ماکو فوق ليسانس مديريت بوده و پيش از اين به عنوان مدير امور مالي دانشگاه تبريز فعاليت داشت. همچنین محمد عباس‌زاده نیز به عنوان مدير جديد دفتر استعداهاي درخشان دانشگاه تبريز فعالیت خود را آغاز کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان بعد از سه سال، در شهریورماه89، تغییر کرد. احمد فرشبـافیان با حکم سرپرستی رئیس سازمان جهاد دانشگاهی کشور، جایگزین نجف قراچورلو در استان شد.. چهارماه بعد یادگاری -رئیس جهاددانشگاهی کشور- در سفر به تبریز، در دیدار با علیرضابیگی به بررسی جزئیات این انتصاب و لزوم سرعت در روند ایجاد آن پرداخت. به این ترتیب حکم ریاست فرشبافیان در اسفندماه رسماً ابلاغ شد. او پیش از این در سمت هایی چون رئیس بسیج اساتید، معاونت دانشگاه تربیت معلم آذربایجان، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان، مدیر امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و رئیس مرکز تحقیقات علوم اسلامی و انسانی سه علامه حضور داشت.

 

مهـر:

اما حکایت پرحاشیه ترین انتصاب سال89: در شهریورماه 89 جواد اوجی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، طی حکی ولـی الله دیـنـی را به جای مجتبی فوقی به سمت مدیرعامل شرکت گاز استان منصوب کرد. فوقی هم طی حکم جداگانه ای راهی اردبیل شد. رئیس اداره گاز ناحیه اهر، نمایندگی مردم اهر و هریس در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی، مدیر عامل شرکت گاز استان قزوین، از سوابق دینی به شمار می رود.اما این حکم از نظر علیرضابیگی قابل قبول نبود. به طوری که در نخستین دیدار با دینی در مسئولیت جدید و در یکی از جلسات استانداری، با بیان این که با شخص او مشکلی ندارد؛ در عین حال تاکید کرد که مسئولیت او را فاقد رسمیت می داند. سخنی که باعث «قهر» دینی از جلسه شد. اما این کشمکش -حداقل در فضای خبری و رسانه ای- دیگر ادامه نیافت. به طوری که علیرضابیگی در آخرین نشست خبری خود، در واکنش به اظهارنظر خبرنگاری که دینی را فردی مرتبط با یکی از عوامل سران فتنه خواند؛ به طور تلویحی از مدیر زیرمجموعه خود، دفاع و دلجویی کرد. اما تحولات مدیریتی در حوزه گاز همچنان ادامه داشت. به طوری که طی احکامی جداگانه از طرف یدالله بایبوردی، مدیر منطقه هشت گاز کشور عليرضا فردي‌آذر به سمت سرپرست منابع انساني،علي اصغرزمانيبه عنوان سرپرست امورمالي،محمدرسول دادفر به سرپرستی  امور كالا،محمدصادق مهتابي به سمت سرپرست امور بهداشت، ايمني، محيط زيست و پدافند غيرعامل،خيرالهو سميعيبه عنوان سرپرست تعميرات اساسي و اضطراري ايستگاه‌ها،سياوش غلامي به سرپرستی ارتباطات و فناوري اطلاعات منطقه و بهمن عليلو به عنوان رئيس تاسيسات تقويت فشار گازمرند معرفي شدند.

 

آذر:

در آستانه تاسوعای حسینی، شهادت فرمانده لشگر 21حمزه آذربایجان به خبر نخست رسانه های استانی تبدیل شد. امیرسرتیپ دوم ستاد رحمان فروزنده به همراه سروان اوردیخانی، در بازگشت از رزمایش ارتش در منطقه جنوب بر اثر واژگونی اتومبیل به شهادت رسید. بعد از این ضایعه، درجه دو شهید به ترتیب به سرتیپی و سرگردی ترفیع یافت. مراسم تشییع پیکر دو شهید، دو روز بعد، با حضور فرمانده نیروی زمینی ارتش برگزار شد. پیکر شهید فروزنده برای خاکسپاری به زادگاهش زنجان انتقال یافت. یک ماه بعد فرمانده کل ارتش طی حکمی اميرسرتيپ دوم ستاد ميرحبيب ميربيرنگ رابه فرماندهی لشكر 21 حمزه سيدالشهداي آذربايجان منصوب کرد.جانشين تيپ 35 مستقل نزاجا، فرمانده تيپ 45 مستقل تكاور نزاجا و جانشيني قرارگاه عملياتي شمال غرب كشور از جمله سوابق این فرمانده نظامی به شمار می رود. سرتیپ پوردستان فرمانده نزاجا، در این مراسم از تصمیم ارتش برای استفاده از شهید فروزنده در سمتی بالاتر و مهمتر خبر داد. تصمیمی که با شهادت او هرگز عملی نشد.

 

دی:

بالاخره پس از پنج سال حسن نجفی میز ریاست حوزه هنری آذربايجان شرقي را بدرود گفت. آن روز مدير کل امور استانها و مجلس حوزه هنري تبليغات اسلامي کشور طي حکمي شهرام خدايي را به عنوان رئیس حوزه هنري استان منصوب کرد. خدایی فارغ التحصيل کارشناسي ارشد کارگرداني بوده و از سال 62 فعاليت تئاتري خود را آغاز کرده است.او مديريت خانه تئاتر تبريز، مديريت مجتمع فرهنگي و هنري 29 بهمن تبريز و رياست اداره امور هنري اداره کل فرهنگ و ارشاد استان را در کارنامه دارد.

با حکم دكتر مرضيه وحيد دستجردي، دكتر عليرضا يعقوبي گل‌وردي به سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی تبریز منصوب شد.  دکتر یعقوبی متولد 1348 شهرستان ساري بوده و در سال 1366 به دنبال اتمام تحصيلات متوسطه وارد دانشكده پزشكي تبريز شد. گفته می شود او نقش مهمی در راه‌اندازي بخش جراحي قلب بيمارستان عالي‌نسب و تجهيز و راه‌اندازي بيمارستان 400 تختخوابي امام رضا(ع) داشته است. پیش از یعقوبی دکتر یوسف جواد زاده عهده دار این سمت بود.

كاظم محمدي‌اقدم برای ادامه خدمت خود، راهی آذربایجان غربی شد تا به جای او علي صمد‌نژاد به عنوان سرپرست شركت آب و فاضلاب روستايي آذربايجان شرقي فعالیت خود را آغاز کند. صمد نژاد پیشتر در همین سمت، به عنوان معاون فعالیت می کرد.

 

اسـفند:

پس از یک سال،بالاخره اختلاف مدیر ارشد استان با مجموعه مدیریتی منطقه آزاد ارس پایان یافت.عباس رنجبر، مدیرعامل وقت این سازمان، در طول دوران مدیریت خود منطقه آزاد ارس را حوزه ای منفک از تصمیم گیری های استانی می دانست و دخالت استاندار آذربایجان شرقی را در امور این منطقه، فاقد وجاهت قانونی می خواند. علیرضابیگی نیز که همواره بر مدیریت منسجم و یکپارچه تاکید دارد، حاضر به پذیرش خودرائی مدیریت ارس نبود. به این ترتیب در دومین روز اسفند89، معاون رئيس جمهور و دبير شوراى هماهنگى مناطق آزاد و ويژه اقتصادى طی حكمی، به این کشمکش پایان داده وعليرضا مقيمي را به عنوان مدير عامل جديد سازمان منطقه آزاد ارس معرفی کرد.

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.