• شنبه / ۱ آبان ۱۳۸۹ / ۱۶:۰۳
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: tabriz-2480
  • خبرنگار : tabriz-1139

گزارشی از ساخت مجموعه طنز «دوز، چرک» در سیمای سهند

یک مجموعه طنز بومی برای پخش سراسری

100888451975

«دوز، چورك» حكايت زندگي چند نسل است در فضاي شهريي مثل آپارتمان با تكيه بر سنت ها و ارزش هاي نسل پيشين.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه آذربايجان شرقي هنرمندان سيماي مركز آذربايجان شرقي پس از تجربه طنز نود شبي و موفق «هيوا» اين بار تصميم به ساخت سريالي با عنوان دوز و چورك (نون و نمك) گرفتند تا بتوانند در قالب داستان‌هاي طنز به مشكلات و مسائل حقوق شهروندي بپردازند. لوكيشن اصلي اين سريال در منطقه‌ ائل‌گلي واقع در جنوب شرقي تبريز است.

 به بهانه توليد و پخش اين سريال، برآن شديم تا ساعاتي را در كنار اين گروه باشيم و تا با حس و حال كار آشنا شويم.

 

بلوغ برنامه سازي در سيماي مركز آذربايجان شرقي

نخستين كسي كه پاي صحبت هايش مي نشينم حسين پورستار، كارگردان پروژه است. پور ستار كه پس از «هيوا» ساخت چند فيلم تلوزيوني را در كارنامه  ثبت كرد، تنوع ميزانسن، دكوپاژ و جهت حركت دوربين را عمده تفاوت «دوز، چورك»  با آثار مشابه قبلي عنوان كرد و افزود: علاوه بر تفاوت در كارگرداني تلوزيوني، از نظر داستان و تعدد بازيگري هم تفاوت هايي وجود دارد. به طوريكه در اين مجموعه، 12 بازيگر اصلي در آپارتمان ايفاي نقش مي كنند و در هر قسمت 2 تا 3 بازيگر مهمان نيز حضور دارند.

به گفته پورستار اين سريال با مضامين اجتماعي سعي دارد به مسائل موجود در جامعه بپردازد و فرهنگ صحيح زندگي را به مردم آموزش دهد.

كارگردان فيلم تلوزيوني «مه لقا»  با تاكيد بر افزايش توليدات نمايشي در سيماي مراكز استان ها، به بلوغ برنامه‌سازي در سيماي مركز آذربايجان شرقي اشاره كرد و  گفت: رسانه‌هاي بومي منطقه بايد مختصات فرهنگي هر استان را در توليدات خود مد نظر قرار دهند تا سريال يا فيلم توليد شده بتواند با اثر ارتباط خوبي برقرار كند.

وي به تاثيرگذاري تلويزيون اشاره كرد و افزود: مسائل شهري و مشكلات آن بايد از طريق برنامه‌هاي نمايشي توليد شود تا مخاطبان بيشتري را جذب كند.

 

بازيگران را با نام خودشان صدا نمي زنيم!

مريم اميني، دومين عضو گروه «دوز و چورك» است كه از توليد آن سخن مي گويد.

اميني كه دومين تجربه كارگرداني هنري خود را در ساخت يك پروسه طنز به همراه پورستار تجربه مي كند، ضمن اشاره به سختي‌هاي بازيگري در چنين مجموعه هاي طولاني گفت: بازيگري موفق است كه خودش را در نقشش تصور كند و به صورت ملموس به ايفاي نقش بپردازد. ما براي اين كه بازيگران، خودشان را در نقش شان باور داشته باشند آنها را حتي به اسم اصلي‌شان صدا نمي‌زنيم و مي‌كوشيم شرايط را به گونه‌اي فراهم كنيم تا آنها در فضاي نقش شان قرار بگيرند.

وي افزود: به عنوان يك كارگردان هنري در تلاشم تا بتواند بهترين بازي ممكن را از بازيگران بگيرم.

 

پخش «دوز، چرك» در يكي از شبكه هاي سراسري

فرزاد يحيوي، تهيه كننده «دوز و چورك» است. يحيوي يكي از پركارترن تهيه كنندگان سيماي مركز آذربايجان شرقي است.

وي ترويج فرهنگ صحيح شهرنشيني و آپارتمان‌نشيني با تكيه بر فرهنگ سنتي را مهمترين هدف تهيه اين سريال خواند و با اشاره به پيشينه توليد اين سريال گفت:

طرح اين سريال اواخر سال 1386 مورد بررسي قرار گرفت و تهيه 13 قسمتي آن مصوب شد اما پس از مدتي مقرر گرديد تا به عنوان دومين سريال بلند سيماي آذربايجان شرقي در 65قسمت 35 دقيقه‌اي توليد شود.

به گفته وي قرار است 40 قسمت از اين سريال با زيرنويس فارسي يا به صورت دوبله از يكي از شبكه هاي سراسري پخش شود.

 

«دوز، چرك» ديجيتالي ضبط مي شود

نوبت به گفتگو با عوامل فني گروه رسيد. حسن وكيلي تصويربرداي «دوز چورك» را مديريت مي كند.

وي با اشاره به ابتكار گروه در استفاده از بخشي از آپارتمان لوكيشن به عنوان اتاق فرمان، گفت: سريال به صورت ديجيتالي ضبط و همزمان سوئيچ مي‌شود و با تست‌هايي كه انجام داديم موفق شديم بدون اين‌كه تجهيزات جابه‌جا شود، مجموعه را ضبط كنيم. وكيلي با بيان اين‌كه فقط 30 درصد از سكانس‌ها در فضاي آزاد ضبط مي‌شود، ابراز مي‌كند: از طريق اندازه‌نما و تراولينگ سعي كرديم جذابيت‌هاي تصويري ايجاد كنيم تا مخاطب با ديدن تصاوير از نماها به گونه‌هاي مختلف جذب شود.

 

«دوز، چرك» مي تواند 90 قسمتي باشد!

آرش زينال خيري يكي از پركارترين اعضاي گروه است. خيري علاوه بر مديريت توليد، طراحي صحنه و لباس را در اين مجموعه بر عهده دارد.

وي با اشاره به مراحل مختلف پيش توليد «دوز چورك» گفت: به دليل نوع ارتباط مخاطب با اين مجموعه سعي كرديم از لباس‌هاي عامه‌پسند و لباس‌هاي بومي و محلي استفاده كنيم.

وي استفاده از هنرمندان نامي كشور در اين سريال را تجربه اي جديد در روند توليد و پخش مجموعه هاي مراكز سيماي استاني خواند كه علاوه بر ايجاد جذابيت براي مخاطب باعث افزايش تجربه ساير اعضاي گروه نيز مي شود.

خيري با اشاره به كشش و جذابيت داستان و توانايي عوامل فني و هنري مجموعه «دوز چورك» گفت: «دوز چورك» اين ظرفيت را دارد كه حتي در 90 قسمت توليد و پخش شود اما فعلا مقرر شده تنها 65 قسمت توليد شود.

 

آبادي و لذت از بازيگري در زادگاه

و بالاخره نوبت به بازيگران سريال مي رسد. ابراهيم آبادي يكي از دو بازيگر معروف اين پروسه است. آبادي متولد 1313 در تبريز است. وي فارغ‌التحصيل دانشكده هنرهاي دراماتيك پراگ است و علاوه بر بازيگري، نويسندگي و كارگرداني در تئاترهاي مختلف ازجمله «هملت»، «دوازده صندلي سياه»، «آواي خاموش» در كارنامه هنري خود دارد. از ديگر فعاليت‌هاي او مي‌توان به كارشناسي ارشد تئاتر در شهرستان‌هاي اروميه، گرگان و تبريز، عضويت در انجمن بازيگران خانه سينماي ايران به مدت 4 سال، عضويت در هيات داوران جشن خانه سينما و بازي در سريال‌هاي تلويزيوني اشاره كرد.

آبادي در اين مجموعه نقش سرهنگ بازنشسته‌اي كه همسر ملوك (مينا جعفرزاده) است را به عهده دارد.

وي درخصوص نقش خود گفت: افرادي كه در آپارتمان زندگي مي‌كنند با مشكلات و مسائلي روبه‌رو مي‌شوند كه ما سعي مي‌كنيم به‌صورت سنتي با آنها برخورد كنيم و فرهنگ صحيح آپارتمان‌نشيني را به نمايش بگذاريم.

وي افزود: من وقتي در آذربايجان هستم و در كنار هنرمندان اين استان كاري را انجام مي‌دهم، لذت مي‌برم. كار در استانم را نه به‌خاطر پول بلكه به خاطر هنرمندان با استعداد و خوب دوست دارم.

آبادي ضمن اشاره به كمبود امكانات در شهرستان‌ها مي‌گويد: تقاضاي من از مسوولان اين است كه به هنرمندان استان‌ها هم توجه شود.

 

جعفرزاده و اولين تجربه در تبريز

مينا جعفرزاده ديگر بازگير اسمي اين مجموعه است. جعفرزاده 64 ساله كه  در سال هاي اخير بيشتر با اخراجي هاي 1 و 2 شناخته شده است در اين سريال نقش ملوك، همسر صاحب آپارتمان (سرهنگ) را به‌عهده دارد.

وي ضمن ابراز خرسندي از حضور در اين مجموعه مي‌گويد: اين اولين تجربه تلويزيوني من در تبريز است و دوست دارم با همه وجودم بازي كنم. من حتي در سكانس‌هاي مختلف حاضر مي‌شوم و مي‌كوشم تجربيات كاري خودم را در اختيار ديگر بازيگران قرار دهم. وي ادامه مي‌دهد: هنرمنداني كه در استان‌ها فعاليت مي‌كنند، توانايي و استعدادشان از تهراني‌ها كمتر نيست و بايد بيش از گذشته به آنها توجه شود. اين هنرمندان بايد در آثار ملي حضور داشته باشند تا بتوانند از تجربيات آنها نيز  استفاده كنند.

 

داستان‌پردازي مهم‌ترين جذابيت «دوز، چرك»

شهرام خزرايي بازيگر پركار عرصه تاتر و سيما و سينما در مركز آذربايجان شرقي از بازيگران محوري اين سريال لست  كه در اين مجموعه نقش آقاي عمادي را بازي مي‌كند.

خضرايي در خصوص نقش خود در اين سريال گفت: من معمولا نقش‌هاي متفاوتي را در اين مجموعه دارم، به شكلي كه در بعضي از قسمت‌ها نقش مكمل را ايفا مي‌كنم.

 وي داستان‌پردازي را مهم‌ترين جذابيت سريال عنوان كرد و با اشاره به حضور موثر و متفاوت بازيگران در اين مجموعه، «دوز چورك» را سريالي موفق ارزيابي كرد.

خضرايي افزود: حضور در كنار بازيگران با تجربه همچون ابراهيم آبادي و خانم جعفرزاده براي من جذاب است و باعث شد تجربيات جديدي كسب كنم.

بازيگر خوب بايد بداهه گوي خوبي باشد

حميده مقدس زاده بازيگر توانايي است كه حضور پررنگي طي سال هاي اخير  در سيماي مركز استان ها داشته است

وي در طبقه دوم آپارتمان مجموعه «دوز و چورك» نقش آتش بيار معركه اهالي را ايفا مي كند.

مقدس زاده با ابراز خرسندي از بازي در اين مجموعه مي‌گويد: اين نقش را خيلي دوست دارم چون در زندگي روزمره مردم افرادي هستند كه چنين شخصيتي دارند و نشان دادن اشتباهات از طريق نمايش اين سريال مي‌تواند تغييري در آنها ايجاد كند .

وي با اشاره به ضرورت تسلط بر فيلمنامه از طرف بازيگر گفت: به نظرم بازيگري موفق است كه علاوه بر ديالوگ‌هاي فيلمنامه، توانايي بداهه‌گويي هم داشته باشد زيرا بعضي اوقات بداهه‌گويي مي‌تواند ارتباط خوبي را بين بازيگر و مخاطب برقرار كند و كارگردان هم مي‌تواند در استفاده از بداهه‌گويي بازيگران را راهنمايي كند.

ساير عوامل «دوز، چورك» عبارتند از:

صدابردار:ابوالفضل ميرزايي

 طراح گريم: رضا فلاحيان

عكاس:فريد رنجبر

 برنامه‌ريز:زهرا وحدت‌خواه

منشي صحنه:سولماز راجي

مدير تداركات:صمد زرگر

 تدوين: بهزاد شاهد

 مدير امور مالي: معصومه پاريابي‌زاده

ساير بازيگران: قادر رهيف، يوسف اكبرزاده، وحيده صحرانورد، ژيلا آل رشاد، ناصر هاشمي، سجاد راثي، كامران قرباني و محمدحسين جباروند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.