• یکشنبه / ۱ مهر ۱۳۹۷ / ۱۳:۳۹
  • دسته‌بندی: کهگیلویه و بویراحمد
  • کد خبر: yasouj-41787
  • خبرنگار : 50223

معاون شرکت آب منطقه ای استان:

وجود 1000حلقه چاه آب غیرمجاز در کهگیلویه و بویراحمد

photo_2018-09-23_13-13-15
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد از وجود 1000حلقه چاه آب غیرمجاز در سطح این استان خبرداد.

«رسول فرهادی» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی افزود: این طرح شامل 15 پروژه می باشد که مهمترین این پروژه ها تقویت و استقرار گشت های بازرسی در رابطه با حفر چاههای پیزومتری و تجهیز این چاهها به ابزارهای همچون کنتور هوشمند است.

وی اظهارکرد: انسداد چاههای غیرمجاز، اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در زمینه وضعیت کمبود و حساسیت های بحران آب، مشارکت مردم و استقرار تعاونی های آب بران در رابطه با آبهای زیر زمینی و بانک اطلاعاتی از دیگر پروژه های طرح احیاء و تعادل بخشی قابل انجام است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای بیشترین نقش را در طرح احیاء و تعادل بخشی دارد، خاطرنشان کرد: تهیه نقشه فرو نشست زمین و تشکیل تعاونی آب بران از پروژه های این طرح است که باید از سوی جهادکشاورزی و سازمان زمین شناسی کشور انجام شود.

فرهادی با بیان اینکه بحران آب بخصوص در حوزه منابع آب زیر زمینی در سطح کشور جدی است، تصریح کرد: تغییر اقلیم و گرم شدن هوا یکی از مواردی است که بصورت عینی و ملموس طی سالهای اخیر مشاهده کرده ایم که باعث احساس خشکسالی بیش از گذشته می شود.

وی ادامه داد: خشکسالی و کاهش بارندگی ها که طی سالهای اخیر اتفاق افتاده منجر شده که آبهای زیر زمینی با برداشت آب بصورت مجاز و غیرمجاز روز به روز پایین تر روند که به همین منظور طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی در هشتمین جلسه شورای عالی آب کشور به ریاست رئیس جمهور محترم بررسی و تصویب و به شرکت های آب منطقه ای، وزارت جهادکشاورزی و سازمان زمین شناسی ابلاغ شد.

تشکیل 10 اکیپ گشت برای نظارت بر دشت های کهگیلویه و بویراحمد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در همین راستا شرکت آب منطقه ای استان اقداماتی از جمله نظارت و بررسی مداوم بر دشت های استان از طریق تشکیل و استقرار 10 اکیپ گشت و بازرسی را انجام داده است.

فرهادی با بیان اینکه پرکردن چاههای غیرمجاز در استان از دیگر اقدامات شرکت آب منطقه ای در این راستا بود، بیان کرد: تا کنون 267چاه آب غیرمجاز را در سطح استان پُر و مسدود کردیم.

وی تاکید کرد: از این تعداد حدود 200حلقه چاه طی طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی طی سالهای اخیر مسدود شده و مابقی مربوط به سالهای قبل است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد در خصوص نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاههای آب گفت: تاکنون 500کنتور هوشمند بر روی منابع و چاههای آب استان نصب کرده ایم که بخشی از اعتبارات این کنتورها از محل اعتبارات دولتی بوده که در موافقت نامه طرح تعادل بخشی و پخش سیلاب بوده است.

فرهادی اظهارکرد: در موافقت نامه طرح تعادل بخشی اعتباراتی که پیش بینی شد چون بصورت کامل محقق نشد، نتوانسته ایم این آمار را به سطح مطلوب برسانیم اما از طریق پتانسیل هایی که وجود داشت از جمله شرکتهای آب و فاضلاب، متقاضیان بخش کشاورزی و صنعت توانسته ایم حدود 100 دستگاه کنتور هوشمند نصب کنیم. این کنتورها هم قابلیت اندازی گیری آب در شرایط مختلف و قطع آب چاههایی که اضافه بر ظرفیت پروانه برداشت کنند، را دارد.

وی تصریح کرد: اطلاع رسانی و آگاهی بخشی از طریق رسانه ها و صدا و سیما، طلاب و روحانیون، دانش آموزان، اساتید دانشگاهها و فعالان فرهنگی برای حساس کردن جامعه نسبت به وضعیت آب صورت گرفت. از اصحاب رسانه بخصوص خبرگزاری های که در این زمینه با دغدغه جامعه به بحث آب می پردازند تشکر و قدردانی می کنم.

کمتر از 50درصد اعتبارات طرح تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی محقق شد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به محدودیت ها و مشکلاتی که کشور داشت، کمتر از 50 درصد اعتبارات در نظر گرفته شده برای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی در چند سال اخیر محقق شد که با وجود محدودیت های اعتباری در بخشهای مختلف در زمینه تعهداتی که ایجاد شد توانسته ایم تا حدودی عملکرد قابل قبولی را در حوزه کنترل برداشت و مصارف آبهای زیر زمینی داشته باشیم.

فرهادی افزود: حفاظت کیفی از منابع آب زیر زمینی و سطحی در قالب طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیر زمینی، مطالعاتی انجام شده، بازدید های کارگروه حفاظت کیفی استان از منابع آلاینده از مناطقی که امکان انتشار آلودگی به منابع آبی سطحی و زیر زمین را دارند، بصورت مستمر انجام می شود و حرایم کمی و کیفی منابع سطحی و زیر زمینی استان مشخص شده اند.

وی عنوان کرد: در پاسخ به استعلام کاربری های مختلفی که قرار است در کنار منابع آبی استقرار پیدا کنند این موارد لحاظ می شود و خیلی از کاربری هایی که مغایر با بحث کیفیت منابع آب و آلودگی های آنها بود و ممکن بود که بر منابع آب تاثیر گذار باشند با آنها مخالفت شدو به نقاط امن منتقل شده اند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد در خصوص جایگزینی پساب برای استفاده در طرح های کشاورزی استان بیان کرد: مطالعات این مساله انجام شده و مدیریت پساب تصفیه خانه های دهدشت، یاسوج و گچساران صورت گرفته و ایرادات این تصفیه خانه ها مشخص و به دستگاههای متولی منعکس شد که امیدواریم بتوانیم با کمک مسئولان از جمله مسئولان وزارت کشور، دادگستری، نیروی انتظامی و مشارکت مردم در اجرای این طرح بیش از گذشته اقدام کنیم.

فرهادی ادامه داد: امیدوارم که بتوانیم سطح آب کشاورزری و منابع آب سطحی که به لحاظ کمی و کیفی دچار اشکال شده اند را حفظ کنیم و بتوانیم گام موثری را در این خصوص برداریم.

وجود 2500 حلقه چاه آب در بخشهای مختلف کهگیلویه و بویراحمد

وی گفت: حدود 2500 چاه مجاز آب در بخشهای مختلف صنعت، کشاورزی و شرب استان وجود دارد که بیشترین چاهها مربوط به بخش کشاورزی با حدود 2000حلقه است و 200حلقه چاه در بخش شرب و 300حلقه در بخش صنعت و خدمات می باشد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در مجموع حدود 300 میلیون متر مکعب از منابع زیر زمین استان برداشت شده است در حالی که مجوز های صادر شده برای برداشت 300میلیون مترمکعب آب است.

فرهادی بیان کرد: 1000حلقه چاه غیرمجاز نیز در سطح استان وجود دارد که از این تعداد 650حلقه در بخش کشاورزی و 300حلقه در بخش صنعت و خدمات و تعدادی مربوط به آب شرب است که طی سالهای گذشته توسط ادارات دولتی برای آب شرب مردم ایجاد شده و بلاتکلیف رها شده اند که با تعاملی که با شرکت آب و فاضلاب روستایی داریم این تعداد نیز در حال تعیین تکلیف هستند.

وی اضافه کرد: امیدواریم این چاهها از فهرست چاههای غیرمجاز خارج شوند البته سعی کردیم که این چاهها را شناسنامه دار کنیم تا در مواقع اضطراری و بحران بتوانیم با کنترل آب منطقه ای از آنها استفاده کنیم.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.