• دوشنبه / ۹ مهر ۱۳۹۷ / ۱۹:۴۴
  • دسته‌بندی: کهگیلویه و بویراحمد
  • کد خبر: yasouj-41857
  • خبرنگار : 50223

استاندار کهگیلویه و بویراحمد:

فروشگاه های زنجیره ای به استان مالیات نمی دهد

42014

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: فروشگاه زنجیره ای میلیاردی سود می کند و ارزش افزوده و مالیاتش را در استان پرداخت نمی کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد "علی محمد احمدی" عصر روز دوشنبه، نهم مهر ماه 97 در نشست ستاد تنظیم بازار استان افزود: دستگاههای متولی کالاها و اقلام اساسی مورد نیاز بازار استان را تهیه و تامین کنند.

وی اظهارکرد: مدیران نباید در این شرایط منفعل عمل کنند بلکه باید فعال باشند و کوتاهی نکنند. در صورت نیاز کالا از جمله برنج، روغن و شکر در بازار استان باید برای تهیه و تامین، پیگیر و دنبال باشند و درخواست برای تامین کالاهای مورد نیاز داده شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: از طریق مختلف از جمله گزارشات مردمی و بارزسان نامحسوس وضعیت بازار استان به دستم می رسد و از وضعیت بازار و کمبودها و گرانی اطلاع پیدا می کنم.

احمدی تصریح کرد: مسئولان و متولیان امر موظفند تنظیم بازار انجام دهند بطوریکه مردم به راحتی به اقلام مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند و وقتی مردم به کالاهای مورد نیاز خود دسترسی ندارند یعنی جایی از نظارت و تنظیم بازار مشکل وجود دارد. این مساله دوحالت دارد یا سهم استان از کلاهای اساسی در نظرگرفته شده از سوی دولت آمده و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ضعیف بوده است و یا این سهمیه نیامده که آمارهایی ارائه شده اشتباه است.

وی ادامه داد: آنچه برای ما مهم است ذخیره موجود کالا در استان است و اینکه اعلام شود کالا خریداری شده و در راه، بندر و سایر استانهاست، قابل قبول نیست.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: دستور داد در اسرع وقت طی نشستی قیمت گوشت قرمز و مرغ کشتار روز استان مشخص و تصمیم گیری شود تا به اطلاع عموم برسد و در صورتی که هر واحد قصابی تخلف کرده اند سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی استان طبق قانون با متخلفان در این زمینه برخورد کنند.

احمدی بیان کرد: مردم بیشتر از چند نرخی بودن قیمت کالاها و اقلام در بازار نگران هستند که باید مسئولان مربوطه برای اصلاح و رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام دهند.

وی تاکید کرد: درصورتی که مواردی در سطح بازار استان مشاهد شود که قیمت روی کالا از کارخانه درج نشده متولیان امر از جمله سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی به مرکز و سازمان حمایت از مصرف کنندگان گزارش دهند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: ماموریت سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حکومتی اینست که چنین مواردی را پیگیری و بررسی کنند و نظارت قوی و مستمری بر بازار داشته باشند.

گیر بازار استان کجاست؟

احمدی گفت: احساس می کنم در چرخه نظارت بر بازار استان جاهایی گیر افتاده که بخشی از آن به وابستگی های قومی استان مربوط می شود و دود این مساله به چشم مردم می رود. در برخی از جاها معدود افرادی از بازرسان صنعت، معدن و تجارت بازار تطمیع می شوند که باید بصورت جدی تر بر بازار نظارت شود. یا موضوع را جدی نگرفته اند و یا هم جدی گرفته انداما در برخی موارد کوتاهی می کنند که در قسمت دوم قابل بخشش نیست.

تطمیع بازرسان و ناظران بازار بزرگترین خیانت به مردم است

وی با بیان اینکه مسئولان و متولیان بازار با کسی تعارف نداشته باشند چراکه معیشت مردم در میان است، ادامه داد: بزرگترین خیانت به مردم اینست که بازرسان و ناظران بازار تطمیع شوند و کالاهایی که با دلار دولتی وارد بازار شود اما همین کمبود یا نبود این کالاها بعلت نبود نظارت بیشتر و بهتر مردم را آزار دهد. نباید وضعیت بازار طوری شود که موجب نگرانی مردم شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: نباید فروشگاه و واحدهای عرضه گوشت قرمز و مرغ، روغن، شکر و برنج خالی شوند بلکه باید سازمان صنعت، معدن و تجارت روزانه کلیه کالاهای اساسی مورد نیاز مردم رصد و با تدابیر اندیشیده شده، سازکار تقویت موجود بودن این کالاها را فراهم کند.

احمدی خاطرنشان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت در رابطه با هر کالایی که در سطح بازار استان کمبود داریم با هماهنگی استانداری اقدام به تهیه و تامین کالاهای مورد نیاز کند.مسئولان مشکل مردم را حل کنند و مردم را دچار بروکراسی اداری و سلسله مراتب نکنند، اینکه خود تحریمی کنیم درست نیست.

وی تاکید کرد: مردم دارند زیر فشار له می شوند بعد ما متولیان و مسئولان دنبال این هستیم که کالایی را بهانه احتمال کاهش قیمت به بازار عرضه نکنیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: فروشگاههای زنجیره ای بویژه رفاه، افق کورش و خانه کاشانه از زمان تاسیس و راه اندازی در استان تاکنون حتی یک ریال مالیات به استان پرداخت نمی کنند و مالیات خود را به تهران پرداخت می کنند. به نظر می رسد که باید اداره امور مالیاتی استان به این مساله ورود کند تا مالیاتشان در استان پرداخت شود.

احمدی بیان کرد: فروشگاه رفاه زمین استانداری را در بهترین نقطه شهر با رانت گرفته، دو ریال هم به مردم استان کمک نمی کند(مالیاتش را در استان پرداخت نمی کند) و میلیاردی سود می کند بنابراین باید اگر ارزش افزوده و مالیاتی پرداخت می کند در استان پرداخت شود.

بخشی از مشکلات بازار به اهتمامی که در سازمان صمت وجود ندارد برمی گردد

وی تاکید کرد: بخشی از مشکلات و نقایص بازار استان به اهتمامی که در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان وجود ندارد، برمی گردد که کوتاهی می شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خطاب به سازمان صنعت، معدن وتجارت و تعزیرات حکومتی اضافه کرد: مردم دنبال این هستند که با متخلفان و سوء استفاده کنندگان بازار استان در کمترین زمان برخورد قاطع و قانونی شود تا آرامش به بازار برگردد.

|

همچنین جعفر گوهرگانی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: باید دستگاههای متولی روزانه بر بازر نظارت داشته باشند تا در زمینه کالاهای مورد نیاز مردم بخصوص کالاهای اساسی با کمبود مواجه نشویم. تمهیدات لازم اندیشیده شود.

وی افزود: از 187 تن برنج سهم استان یک گرم هم بعلت پیگیری نکردن دستگاههای متولی وارد استان نشده است.

گوهرگانی با اشاره به وضعیت قیمت گوشت قرمز در استان بیان کرد: اخیرا میدان عرضه دام زنده استان راه اندازی و به بهره برداری رسید و مقرر گردید که به هر اندازه که کشتارگاههای استان نیاز دارند از طریق میدان عرضه دام زنده تهیه و تامین شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در حالی که هر کیلوگرم دام زنده در استان 20 هزار تومان است باید قیمت گوشت قرمز 44 هزار تومان باشد اما متاسفانه هم اکنون هر کیلوگرم گوشت قرمز 57هزار تومان به فروش می رسد. باید قیمت گوشت قرمز طبق فرمول خاص 120 درصد قیمت دام زنده برای مصرف کننده یا خریدار باشد اما این مساله رعایت نمی شود و با متخلفان نیز برخورد صورت نمی گیرد.

گوهرگانی تصریح کرد: متاسفانه بازار استان متاثر از جو روانی است که بعلت نبود نظارت بر بازار ایجاد شده است.

نظارت بر بازار همه شهرستانهای استان نیست

وی ادامه داد: بازار همه شهرستانهای استان چیزی به اسم نظارت ندارند بلکه عرضه و تقاضا قیمت کالاها و اقلام را تعیین می کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه فروشگاههای زنجیره ای موظفند که کالای اساسی و مایحتاج مردم را تامین کنند، بیان کرد: فروشگاههای زنجیره ای باید وضعیت موجودی کالای خود را به سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام کنند اما متاسفانه فروشگاه رفاه 15 روز مرغ و روغن نداشته اند، چرا درخواست کالا نداده اند؟.

|

"داریوش دیودیده"، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت:  در سطح بازار استان با کمبود برنج مواجه نیستیم و هر کیسه 10 کیلویی از نوع 1121 به قیمت 76هزار تومان است.

وی در خصوص وضعیت روغن در بازار استان اظهار کرد: روغن و شکر مورد نیاز مردم و بازار در همه استانها از طریق دولت ذخیره سازی نمی شود بلکه از طریق فروشگاههای زنجیره ای تامین و توزیع می شود.

دیودیده اظهارکرد: چون در بازار برنج مشکلی نداریم دنبال دریافت سهم استان نرفته ایم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در حال حاضر باید گوشت بره به قیمت 46هزار تومان در استان بفروش برسد که متاسفانه بین 48هزار تومان تا 58هزار تومان فروخته می شود که تاکنون برای 23 واحد قصابی متخلف تشکیل پرونده شده و به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

درج نشدن قیمت برخی کالاها از کارخانه

دیودیده تصریح کرد: قیمت کارخانه برخی کالاها از جمله "رب گوجه" و "دستمال کاغذی" درج نمی شوند که به سازمان حمایت از مصرف کننده گزارش داده ایم.

وی ادامه داد: روزانه بازار کالاهای اساسی استان را رصد می کنیم بطوریکه طی یک ماه گذشته 200 واحد صنفی متخلف بعلت گران فروشی، امتناع از فروش کالا و عدم درج قیمت به تعزیرات حکومتی معرفی شدند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: سیاست توزیع و عرضه مرغ منجمد بر اساس وضعیت مرغ کشتار روز است.

|

رضا زیرایی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: در صورت معرفی از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت، متخلفان جریمه می شوند که درصورت تکرار تخلف واحد متخلف پلمب خواهد شد اما در برخی موارد متخلفان بصورت غیرمجاز و در حاشیه شهر قرار دارند.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.