• دوشنبه / ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۴:۴۹
  • دسته‌بندی: کهگیلویه و بویراحمد
  • کد خبر: yasouj-43229
  • خبرنگار : 50223

روایت خانواده‌های جانباختگان سانحه مرگبار پرواز"تهران ـ یاسوج"+تصاویر

روایت خانواده‌های جانباختگان سانحه مرگبار پرواز"تهران ـ یاسوج"+تصاویر

مراسم اولین سالگرد جانباختگان سانحه پرواز "تهران ـ یاسوج" صبح امروز، دوشنبه، 29 بهمن ماه در محوطه فرودگاه یاسوج با حضور خانواده قربانیان و بدون حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

احمد نشاطی فر، برادر مرحوم سید نقی نشاطی فر از جانباختگان پرواز تهران- یاسوج به خبرنگار ایسنا گفت: روزی سقوط پرواز تهران- یاسوج سخت ترین روز زندگی ما بود و در روز که منتظر بازگشت عزیزانمان بودیم این حادثه اتفاق افتاد.

وی افزود: ضمن تشکر از همه کسانی که زحمت کشیدند از مسئولان کشوری که به وظایف خود خوب عمل نکردند، گله مند هستیم چراکه می توانستند بهتر عمل کنند و امکانات بیشتری را به محل حادثه ارسال کنند، می توانستند بجای پروازهای نابجا و عکس های سلفی با اعزام نیروهای خبره و امکانات بیشتر و پیشرفته تر نگذارند عزیزان ما چهار ماه زیر برف باشند. از مسئولان استانی و نیروهای مردمی، مردم شهرستان دنا و همه نیروهای مردمی و امدادی که از سراسر کشور که با امکانات کم و شبانه روز تلاش کردند سپاسگذاریم.

برادر سید نقی نشاطی فر از جانباختگان پرواز تهران- یاسوج اظهارکرد: در صورتی که در روزهای اولیه امکانات لازم ارسال می شد و به نیروهای مردمی جهت جستجو اجازه داده می شد حداکثر دو هفته زمان برای جستجو طول می کشید چطور بود که جعبه سیاه پیدا شد اما جسد عزیزان ما پیدا نشد؟

وی بیان کرد: مسئولان کشوری هیچ گونه همدردی با خانواده جانباختگان نکردند، تا کنون حتی یک مسئول کشوری نه تماسی با ما داشته و نه در خانه ما حضور پیدا کرد، ما انتظار از آنها نداشتیم اما انتظار احترام و تسلیت را داشتیم.

نشاطی ادامه داد: برادران، مادران و خواهران ما در پی سقوط پرواز تهران- یاسوج کمرشان شکست و در انتظار برگشت عزیزان خود بودند اما پس از چهار ماه جسد آنها تحویلمان شد.

وی ضمن تشکر از رسانه ها که قلم اصحاب رسانه از صدای ما نافذ تر است، تصریح کرد: صدای ما به جای نمی رسد و یک سال هر چه داد زدیم کسی به دادمان نرسید و از رسانه ها انتظار داریم که نگرانی ها و مشکلات ما خانواده های جانباختگان را به مسئولان کشوری انعکاس دهید شاید به خود بیایند و به وظایف خود عمل کنند تا دیگر شاهد چنین واقعه دردناکی در هیچ جاتی کشور نباشیم.

برادر سید نقی نشاطی فر از جانباختگان پرواز تهران- یاسوج تاکید کرد: شاید بیش از 20 بار با هواپیمای سانحه دیده ماموریت اداری رفتم اما هر بار بدلیل شرایط مسیر پرواز و کوه دنا و ایمن و مناسب نبودن پرواز دغدغه و استرس مرگ را داشتم. هر با که با این پرواز از کوه سفید پوش دنا عبور می کردم زندگی تازه ای پیدا می کردم. نتیجه مناسب نبودن هواپیما خانواده های داغدار است.

|

همچنین فتانه ارجمند، همسر مرحوم اردشیر راد از جاباختگان پروازتهران- یاسوج نیز به خبرنگار ایسنا گفت: پس از باز کردن جعبه سیاه مقصر سانحه هوایی تهران- یاسوج را خلبان که دستش از این دنیا کوتاه است، اعلام کردند. مگه می شود خلبان مقصر باشد؟ یعنی خلبان خودش به کوه زد؟

وی افزود: همه مردم ایران می دانند که خلبان مقصر نیست و مسئولان بجای اینکه آلام بر دردهای خانواده های جانباختگان پرواز تهران- یاسوج باشند متاسفانه بر زخم های ما نمک می پاشند.

خانم ارجمند، همسر مرحوم اردشیر راد از جاباختگان پروازتهران- یاسوج اظهارکرد: از مسئولان و متولیان امر کشور خواهش دارم که مسببین و مقصرین سانحه هوایی تهران- یاسوج را مشخص کنند و با آنها برخورد قانونی شود و این مساله حق مسلم ماست.

وی افزود: برخی حوادث مشابه که اتفاق می افتد مسئولان اعلام می کنند که قطعا مسببین  شناسایی و با آنها برخورد می شود، آیا 66 نفر کشته شدند نباید با مسببین حادثه برخورد شود؟ بی عدالتی ما را اذیت می کند. همه وجود ما خانواده هیا جانباختگان این پرواز را خشم گرفته و زمانی این خشم تخلیه می شود که با مسببین و مقصرین برخورد شود.

|

دکتر محمدحسین نظری پزشک متخصص گوش و حلق و بینی، پدر مرحومه مژگان نظری از جانباختگان سانحه سقوط هواپیمایی تهران- یاسوج در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: 29 بهمن ماه یادآور سانحه هوایی تهران- یاسوج بر ما دردناک است.

وی افزود: از مسئولان بخصوص شرکت هواپیمایی آسمان انتظارات بیشتری بود که تدبیر داشته باشند تا شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

دکتر نظری اظهارکرد: بعداز یک همه خانواده های خانباختگان پرواز تهران- یاسوج به این نتیجه رسیده اند که این پرواز ایراداتی داشت و نباید این پرواز با این هواپیما که برای این اقلیم و آب و هوا و ارتفاع نبود، انجام می شد.

پدر مژگان نظری از جانباختگان سانحه سقوط هواپیمایی تهران- یاسوج خاطرنشان کرد: امیدواریم بودیم بعد از اینکه این 66 عزیز متخصص که به درد ممکلت می خورد را از دست دادیم حداقل پس از سانحه تمهیداتی از سوی مسئولان اندیشیده می شد که تغییراتی در سیستم های هوایی و حتی زمینی ما صورت گیرد که خانواده های دیگر داغدار نشوند اما پس از گذشت یک سال از این سانحه انتظار ما برآورده نشده است.

نظری تصریح کرد: چند بار با این پرواز سفر کرده بودم اما کسانی که اطلاع داشتند و سر در می آورند بیان می کنند که فرودگاه یاسوج امکانات مجهز و لازم را نداشته که این اتفاق نیفتد.

وی ادامه داد: اینکه هنوز مشخص نشده چه کسی مقصر بوده و چه اتفاقی افتاده، متاسفانه باید منتظر اتفاق افتادن چنین حوادثی نیز باشیم. ما منتظر مسافرمان بودیم و وقتی مسافرتشان در کوه دنا قطع شد با مشکل مواجه می شویم چراکه جوانان و عزیزانی را در این سانحه هوایی از دست دادیم که داغش تا ابد بردل ما خواهد ماند.

پدر مژگان نظری از جانباختگان سانحه سقوط هواپیمایی تهران- یاسوج عنوان کرد: از دلسوزی های مردم ایران و حتی برخی مسئولان که هر کاری از دستشان برآمد انجام دادند ممنون هستیم اما به نظر می رسد کارها و اقداماتی که لازم بود آنطور که باید و شاید انجام نشد چراکه مسئولان آمادگی همچون سانحه ای را نداشتند.

نظری بیان کرد: روزهای اول تا کی دو روز برف و بارونی نبود با استفاده از امکانات لازم و تکنولوژی می توانستند حداکثر ظرف 8 ساعت اجساد را به پایین کوه انتفقال دهند و خانواده ها را منتظر نمی گذاشتند.

وی اضافه کرد: خانواده های جانباختگان از شرکت هواپیمایی آسمان دلخورند و آنطور که باید در شان خانواده ها عمل نکردند.

|

امیدی پور، پدر مرحوم جلال امیدی پور یکی دیگر از جانباختگان پرواز تهران- یاسوج به خبرنگار ایسنا گفت: همه پای کار آمدند اما بعضی وقت ها سلیقه ای عمل می شد و ای کاش روز حادثه از تمام کسانی که می توانستند کمک کنند مشورت می گرفتند.

وی افزود: نمی توان تلاش های امدادگران هلال احمر را نادیده گرفت اما برخی کوهنوردان بکار گرفته شده صرفا صعود به کوه را بلد بودند و در کار بیل و کلنگی نمی توانستند کاری کنند و تحت تاثیر روحی و روانی وضعیت محل قرار می گرفتند.

امیدی پور در خصوص وضعیت دیه و بیمه جانباختگان پرواز تهران- یاسوج  با بیان اینکه پرونده سانحه هوایی تهران- یاسوج در شعبه 13 بازپرسی دادستانی استان تهران در حال پیگیری است، بیان کرد: هواپیما سانحه دیده بیمه نبود اما از طریق بیمه ایران بحث بیمه مطرح شد که برخی از خانواده ها بخاطر مشکلات مالی دیه گرفتند اما همراه با سایر خانواده ها پیگیر مشخص شدن مقصرین و مسببین حادثه و برخورد با آنها هستند. اکثر خانواده ها با وجود اینکه حق آنهاست، پیگیر گرفتن دیه نبودند.

به گزارش ایسنا، این مراسم با قرائت بیانیه خانواده های جانباختگان پرواز "تهران- یاسوج" به مناسبت اولین سالگرد جانباختگان این پرواز پایان یافت.

در این مراسم که بصورت خودجوش از سوی خانواده های جانباختگان پرواز تهران – یاسوج برگزار شد، خانواده های جانباختگان از همکاری نکردن مسئولان بخصوص فرودگاه یاسوج بابت برگزاری مراسم در شان گلایه مند بودند.

لازم به ذکر است که خانواده های جانباختگان و مهمانان حاضر در این مراسم یا سر پا ایستاده بودند و یا زیرانداز خودرو خود را پهن و روی آن نشستند. مسئولان استانی و کشوری در این مراسم حضور نداشتند.

|

|

|

|

|

|

|

|

|

|

|

|

|

|

|

|

|

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.