• یکشنبه / ۷ خرداد ۱۳۹۱ / ۰۹:۴۱
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: yazd-23952
  • خبرنگار : yazd-5

/گزارش/

يزد قطب اصلي درمان ناباروري در كشور

10437

امروزه ناباروري يكي از مشكلات بسياري از زوجهاست. مشكل ناباروری در بسياري از موارد با استفاده از روش های نوین قابل درمان است چرا كه مراكز درمان ناباروري نيز در كشور در اين زمينه فعاليت مي كنند اين در حالي است كه مركز تحقيقات ناباروري يزد (پژوهشكده توليد مثل يزد) به عنوان قطب درمان ناباروري كشور شناخته مي شود و هرساله زوج هاي زيادي از سراسر ايران و كشورهاي همجوار و حتي كشورهاي اروپايي براي درمان مشكل ناباروري خود به اين مركز مراجعه كرده و به طعم شيرين بچه دار شدن دست مي يابند.

رئیس پژوهشکده علوم تولید مثل استان یزد با اشاره به اينكه اين مركز قطب مهم کشور در درمان نازایی است، گفت: تاکنون 5 هزار کودک با روش آی وی اف در این مرکز متولد شده اند.

دكتر عباس افلاطونیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا - منطقه یزد، با اشاره به اینکه این مرکز، قطب اصلی درمان این بیماری در کشور است گفت: این مرکز به عنوان نخستین مرکز ناباروری کشور در سال 1369 راه اندازی شد که هم اکنون به پژوهشکده علوم تولید مثل تبدیل شده است.

وي افزود: فعالیت گسترده درباره آموزش و تربیت فلوشیپ نازایی و تربیت دانشجوی دکترای تولید مثل، تحقیق و پژوهش گسترده در خصوص طب تولید مثل و درمان بیماران از دلایلی است که این مرکز را شاخص کرده است.

وی خاطرنشان کرد: رشته تخصصی فلوشیپ نازایی (معادل فوق تخصص زنان و زایمان) در سال 1377 و پی اچ دی بیولوژی تولید مثل در سال1387 و مجله تخصصی طب تولید مثل ( IJ.R.M ) به زبان انگلیسی نخستین بار 10 سال پیش در این مرکز راه اندازی شد.

دكتر افلاطونیان، آی وی اف یا لقاح مصنوعی را یکی از شایع ترین روش های درمانی برای تولید مثل دانست و گفت: در این روش تخمک آماده باروری را به کمک روش های جراحی از بدن زن و اسپرم های دارای قدرت باروری را از مرد گرفته و در شرایط کنترل شده در لوله آزمایش قرار می دهند، سپس تخمک بارور شده را به دست آورده و در مرحله بعد به منظور انجام تقسیمات سلولی در این تخم، آن را در محیط کشت مناسب قرار می دهند و در نهایت جنین را به بدن مادر منتقل می کنند.

رئیس پژوهشکده علوم تولید مثل استان یزد تصریح کرد: عمل" آی وی اف " نخستین بار در دنیا در سال 1978 در انگلستان و بوسیله یک جنین شناس به نام دکتر «ادوارز» و یک متخصص زنان به نام دکتر «استپتو» با موفقیت اجرا شد و پس از آن در سراسر جهان به سرعت جایگاه خود را پیدا کرد به طوری که تاکنون حدود 20 هزار کودک به این روش در دنیا متولد شده اند.

وي گفت: از دیگر موفقیت های به دست آمده در روش " آی وی اف "‌ افزایش شانس بارداری های متوالی و چند باره است كه میزان موفقیت در این روش به عوامل مختلفی از جمله سن زوجین و نیز درجه سلامت تولید مثل در آنها بستگی دارد.

دكتر افلاطونیانIVF ، IUI ، IVF به طریق میکرواینجکشن، ZIFT و بعد از آن IVM یعنی بالغ کردن تخمک هایی در محیط خارج از بدن و بارور کردن آن را از دیگر فعالیت های موفق این مرکز دانست که منجر به تولد نوزاد شده است.

وی  افزود: تولد نخستین کودک حاصل از آی وی اف در سال 1369، تولد نخستین کودک ایرانی حاصل از روش رتروگریداجاکولیشن IUI در سال 1371، تولد نخستین نوزاد ایرانی حاصل از تخمک اهدایی در سال 1373، تولد نخستین نوزاد ایرانی حاصل از میکرواینجکشن ICSI در سال 1375، تولد نخستین نوزاد ایرانی پس از انجام AZH در سال 1376، نخستین حاملگی از جنین منجمد در سال 1376 و تولد نخستین نوزاد ایرانی حاصل از تکنیک IVM در سال 1386 نمونه هایی از این فعالیت هاست.

رئیس پژوهشکده علوم تولید مثل یزد با اشاره به اینکه این پژوهشکده هم اکنون قطب ناباروری ایران است به چشم انداز آینده این مرکز اشاره کرد و گفت: در آینده تحقیقات زیادی روی سلول های بنیادی جنینی و بالغین خواهیم داشت.

وي با بيان اينكه طي سالهاي اخير رشد قابل توجهي در حوزه توليد مثل و درمان هاي ناباروري داشته ايم گفت: در سال گذشته سه مركز تحقيقات ژنتيك، سلولهاي بنيادي و مركز تحقيقات درمان ناباروري با هم تجميع شده و به پژوهشكده علوم توليد مثل ارتقاء يافتند.

دكتر افلاطونيان در ادامه با اشاره به مجله ايراني طب توليد مثل این پژوهشکده به مجله ايراني طب توليد مثل دانشگاه علوم پزشكي يزد كه به زبان انگليسي چاپ مي شود گفت: اين مجله از جمله 20مجله پزشكي ايندكس شده در ISI است كه توانسته پيشرفت بسياري داشته باشد.

وي تربيت نيروي انساني را از ديگر برنامه هاي اين دانشگاه خواند و گفت: متخصصين زنان مي توانند پس از امتحان و طي دوره يك سال و نيم، فلوشيپ نازايي كه معادل فوق تخصص را دريافت کنند.

وي تعداد پذيرش اين گروه آموزشي را سالانه 2 تا 3 نفر ذكر كرد و گفت: phd بيولوژي توليد مثل از ديگر برنامه هاي تربيت نيروي انساني است كه اولين گروه آن در سال جاري فارغ التحصيل مي شوند.

دكترا فلاطونيان تصريح كرد: مركز تحقيقاتی و درمانی ناباروري دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد بيش از 10سال است كه از طرف معاونت آموزشي وزارت بهداشت به عنوان قطب علمي ناباروري كل كشور شناخته شده است.

وي اظهار داشت: مركز تحقیقاتی و درمانی ناباروري دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي یزد، اولين مركز درمان هاي نوين ناباروري در كشور است كه 32سال قبل براي تربيت نيروهاي متخصص مورد نياز راه اندازي شده است.

وي از اين مركز به عنوان مركز جامع نام برد و ادامه داد: مركز تحقيقات درمان ناباروري دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد به عنوان مركز مادر در كل كشور سالانه به بیش از چهار هزار بیمار از سراسر ايران و کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس، عراق، پاکستان، کشورهای آسیای میانه و گاها بیماران مقیم آمریکا و اروپا خدمات ارائه می دهد.

این فلوشیپ نازایی متذکر شد: بیش از 90 درصد از مراجعین این مرکز از خارج استان و 10 درصد بیماران از داخل استان هستند.

به گفته دکتر افلاطونیان آزمایشگاه های تخصصی و فوق تخصصی ژنتیک و سلول های بنیادی این پژوهشکده در محل ساختمان جدید با امکانات فوق العاده پیشرفته راه اندازی شده است.

معاون مركز تحقيقات ناباروري يزد اعلام كرد:
درمان ناباروري 30 درصد از مراجعين به مركز

معاون مركز تحقيقات ناباروري يزد گفت: مشكل ناباروري 30 درصد از مراجعين به مركز درمان مي شود.

دكتر علي محمد عبدلي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا - منطقه يزد، اظهار كرد: 90 درصد از مراجعين به مركز ناباروري يزد غير بومي هستند و حتي مراجعين از كشورهاي ديگر نيز داريم كه بيشتر از كشورهاي حاشيه خليج فارس و گاها از آسياي ميانه و به ندرت از اروپا هستند.

وي افزود: اكثر مراجعين اروپايي به مركز ناباروري يزد را ايرانيان مقيم اروپا تشكيل مي دهند.

وي شايع ترين علت ناباروري را علل هورموني دانست و گفت: با توجه به آمارهاي موجود و مطالعات انجام شده بر روي زوج ها، 60 درصد ناباروري از خانمها و 40 درصد از آقايان مي باشد.

معاون مركز تحقيقات ناباروري يزد همچنين از تشكيل كميته گردشگري سلامت در اين مركز خبر داد.

دكتر عبدلي به تشكيل كميته گردشگري سلامت توسط اين مركز اشاره كرد و گفت: طبق نظر وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در خصوص ورود فعال و پوياي كشور درعرصه گردشگري سلامت، مركز تحقيقات ناباروري يزد كميته اي تحت عنوان گردشگران سلامت تشكيل داد كه يك نفر پزشك عمومي و يك نفر پرستار باليني از جمله اعضاي كميته هستند.

وي در خصوص توسعه فعاليت هاي پژوهشي پژوهشكده توليد مثل يزد هم گفت: برنامه عملياتي پژوهشكده با محوريت پنج هدف تنظيم شده است به طوري كه بهبود كمي و كيفي تحقيقات و تربيت نيروي انساني متخصص در حيطه هاي مختلف طب توليد مثل، ايجاد ارتباط و بهبود سطح همكاري بين محققين مراكز تحقيقاتي داخل و خارج كشور، هدفمند نمودن تحقيقات در زمينه هاي مختلف مولكولي توليد مثل و سلولهاي بنيادي، توانمندسازي محققين و تربيت نيروي انساني موجود و بسترسازي جذب توريسم بيمار از اين اهداف مي باشد.

وي در پاسخ به اين سوال كه براي احداث بيمارستان تخصصي درمان ناباروري در استان چه برنامه هايي در دست اجرا داريد، گفت: ساختمان پژوهشكده توليد مثل يزد با زيربناي فاز اول حدود 8 هزارمترمربع در طي سال جاري در محل بيمارستان شهيد صدوقي يزد كلنگ خواهد خورد و در اين راستا مجوز هيات امناي دانشگاه علوم پزشكي يزد و اختصاص بودجه و جذب خير نيز صورت گرفته است.

دكتر عبدلي همچنين در خصوص برنامه هاي پژوهشكده توليد مثل يزد در زمينه توسعه گرشگري سلامت و توريسم درماني بيان كرد: در اين زمينه دو هدف كلي: معرفي خدمات قابل ارائه توسط مركز به سطح منطقه خليج فارس و آسياي ميانه و همچنين ارتقاء كمي و كيفي خدمات در سطح استانداردهاي بين المللي پيگيري شده است

وي تصريح كرد: در رابطه با هدف مذكور، اطلاع رساني توسط برنامه هاي راديو تلويزيوني و ساير رسانه ها، عقد قرارداد با آژانس هاي فعال، شركت در كنفرانس هاي منطقه اي و بين المللي، انتشار مداوم مجله IJ.R.M و ... انجام شده است.

معاون مركز تحقيقات ناباروري يزد در پايان عدم تخصيص اعتبارات به موقع، وجود بروكراسي اداري و عدم استقلال مركز، فقدان وجود زيرساخت كافي و لازم به منظور تحقيق و عدم وجود بانك اطلاعت فراگير در كشور را از مهمترين مشكلات و كمبودهاي پژوهشكده توليد مثل يزد برشمرد.

گزارش از: معصومه زارع زاده

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.