• پنجشنبه / ۱ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۳۵
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: yazd-36226
  • خبرنگار : 50214

استاندار يزد در همايش روز ملي صادرات:

استان يزد جزو ده استان برتر كشور در زمينه صادرات گمركي است

Jatsdkoond14

استاندار یزد به رتبه دهم استان یزد در بين 126 گمرک صادراتی كشور اشاره کرد و گفت: در ایران هر جا اسم یزدی باشد با اطمينان خاطر بيشتري با او معامله مي‌‌كنند چرا كه مي‎‎دانند اهل تقلب نیست و اين اصل در دنیا نيز حاكم است و اگر این ارتباطات تجار یزدی وسیع‏‏تر شود، به اهداف خود خواهيم رسيد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، "سيد محمد ميرمحمدي" شب گذشته در همايش روز ملي صادرات كه در اتاق بازرگاني يزد برگزار شد، دولت تدبیر و امید را دستاورد مطالبات مردم ایران دانست که تغيير در روندها و فرداي بهتر را طلب مي‏‏كردند.

وی افزود: این خواست ملت در آرای آنها متجلی شد و دولت تدبیر و امید شکل گرفت، دولتي كه نشان داد هم در اقدامات و هم در اعمالش تدبیر دارد و با اقداماتی که انجام میدهد، امیدآفرینی می‏‏کند.

استاندار يزد با اشاره به تحولات صورت گرفته در كشور در مدت زمان نقش آفريني دولت تدبير و اميد، خاطر نشان کرد: در اين مدت، شاهد موفقیت‌های چشمگیری نسبت به گذشته بودیم و دولت هم در ارتباط با مناسبات خارجی توفیقات خوبی داشته و سیاست‌‌های خوبی را اتخاذ کرده و هم حضورش در محافل بین المللی بسیار شفاف‎‎، روشن و اخلاقی بوده و با تدبیر عمل کرده است.

وی ادامه داد: رياست محترم جمهوري نيز مواضع صلح آمیز ملت ایران را در بيانات خود به خوبي بازتاب داده و توانسته تا جایگاه و منزلت فرهنگ ملت شریف را به بهترين وجه به محافل بین المللی نشان دهد و توجه جهانیان را به بزرگواری‌‌های ملت ایران معطوف کند.

وي سپس با اشاره به اهميت نقش‏‏آفريني منتخب مردم در قامت رياست جمهوري در عرصه‎‎هاي بين المللي، گفت: ملت ما ملت بزرگی است و اگر نماینده‏‏ای از این ملت در مجالس و محافل بين المللي شرکت کند که توان انعکاس ویژگیهای اين ملت را داشته باشد، دنیا به ملت ما تعظیم خواهد کرد اما اگر نتواند بازتاب دهنده درست بزرگواریهای این ملت باشد طبیعی است كه ملت‏‏هاي دیگر تحت تاثير جریانات استکباری عليه ما، نمي‏‏توانند شناخت درستي از كشور و مردم ايران به دست آورند و خوشحاليم كه اكنون رياست محترم جمهوري بازتاب دهنده عظمت، شان، جايگاه، فرهنگ و تاريخ كهن مردم ما در جهان است.

مير محمدي آنگاه با اشاره به مباحث داخلي كشور با بيان اين نكته كه "ميراثي كه از دولت قبل به دست دولت تدبير و اميد رسيد ، ميراث مطلوبي نبود"، گفت: شرایط خزانه با بن بست‎‎های بانکی ناشی از تحریم‏‏ها درگیر بود و جابجایی کالاها و صادرات و واردات را با دشواریهایی برای بازرگانان همراه كرده بود و این دولت در این مدت، با قدمهایی كه برداشته‏‏، سعی بر این دارد تا هم محاسن ملت صلح دوست ايران را به دنیا نشان دهد و هم این موانع را با تدبیر کنار بزند تا با رفع تحريم‏‏ها شاهد بازشدن قفلهای سیستم بانکهای بین المللي به روی ایران باشيم و همين قدمهاست كه رفته رفته امید را در مردم زیاد می‏‏کند و بستر مناسبی برای دولتمردان جهت پیشرفت كارشان فراهم مي‏‏آورد.

استاندار يزد به بحث تكيه نامطلوب دولت‏‏ها در ايران به اقتصاد تك محصولي اشاره كرد و با بيان اين موضوع كه تحریم‏‏ها گرچه مشکلاتی را برای ما به وجود آورد اما شیپور بیدارباشی بود که به صدا در آمد و مارا هوشیار و بیدار نمود تا به خود بیاییم، اضافه کرد: از ابتدای انقلاب بحث دورشدن از اقتصاد تک محصولی بر پايه فروش نفت همواره مطرح بوده و هميشه شاهد آن هستيم كه تا كمي شرايط اقتصادي سخت مي شود به سمت اقتصاد چند محصولي مايل مي شويم اما دوباره به محض عادي شدن فضا و افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني، اين مهم را فراموش مي كنيم، اما اين بار فرصتي پيش آمد تا بيش از گذشته به خود بياييم و در اين خصوص تامل كنيم.

عالي ترين مقام اجرايي استان تصريح كرد: سياست این دولت بر خلاف برخي دولتها كه از درآمد نفتی سرشاري بهره‏‏مند بودند و در عين حال به کارهای اساسي و زيربنايي توجه چنداني نكردند، بر این امر استوار است که دستيابي به درآمدهای غیرنفتی را در برنامه های خود مدنظر قرار دهد و مشارکت مردم را بیش از پیش جلب کند و اقتصاد دولتی را محدود و اقتصاد بخش خصوصی را گسترش دهد.

وي سپس به اقدامات انجام شده در خصوص دستيابي به روند پايدار بهبود اوضاع اقتصادي در كشور در دولت تدبير و اميد اشاره و خاطر نشان کرد: اين دولت در مباحث اقتصادي به جاي دست زدن به اقدامات احساسي و حركتهاي مبتني بر افراط و تفريط، کارها را با روندي معقولانه، علمی و مبتنی بر تجربه و مناسبات معمول و در جريان يك روند پایدار دنبال مي كند و تمام تلاشش این است که مبتني بر فرايندي مستمر، خردگرايانه و مداوم، در جهت پیشرفت و بهبود اوضاع اقتصادی کشور از جمله در زمینه صادرات گام بردارد.

استاندار يزد آنگاه با طرح موضوع اقتصاد مقاومتي، آنرا اقتصادي مبتني بر ثروت آفرینی و فقرزدایی عنوان كرد و با طرح اين سوال كه در چه زمینه‏‏هایی باید مقاومت کرد؟، گفت: بايد در همه زمینه هایی که تا كنون دست ما را بسته تا نتوانیم اقتصادي بالنده، پویا و متکی به منابع پايدار داشته باشیم، به اقتصاد مقاومتي روي آوريم تا با یک تحریم نفتی، اقتصاد ما به هم نریزد و روابطمان با ديگر کشورها متزلزل نشود .

عالي ترين مقام اجرايي استان سپس از همه صاحبنظران بخش اقتصادي استان خواست تا نظرات پيشنهادي خود را در زمينه اقتصاد و مباحث مربوط به آن به شوراي صادرات ارائه دهند تا با جمع بندي اين نظرات و ارائه پيشنهادات راهگشا به دولت، در زمينه رفع موانع اقتصادي در كشور اقدام شود.

وی ابراز کرد: در مدت يكسالي که در استانداري يزد خدمت مي‎‎كنم، زمينه تشكيل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی فراهم شد و تاکنون هفت جلسه از اين شورا با حضور تولیدکنندگان و صادرکننده گان صنعتی و معدنی استان برگزار شده و فضايي براي طرح مشكلات و ارائه راهکارهای مناسب در زمينه دستيابي به رونق اقتصادي استان فراهم شده است.

وي آنگاه با بيان اين نكته كه همه توليدكنندگان بايد در ارائه مطلوب کالا و محصول از نظر بازارپسندی و کیفیت با هم رقابت كنند، گفت: اما در ارتباط باقیمت شکنی نبايد باهم رقابت داشته باشید چرا كه اين امر هم به خود شما و هم به ديگر توليد كنندگان لطمه مي زند و در دراز مدت، توليد استان را تحت الشعاع قرار مي دهد.

استاندار يزد عنوان کرد: بازارهای هدف هرچه متنوع تر باشند، صادرات ما از نظر اطمینان و تضمین، مواضع بهتر و مطلوب‏‏تري دارند و اين امر قابل توجه است كه اكنون بازارهای هدف صادرات استان ما عمدتا" كشورهايي مثل عراق ،افغانستان ، سوریه ، پاکستان ، هند و ترکیه هستند و اكنون عمده ترین صادرات ما به کشورهایی است که يا دچار مشکل گروه تروريستي داعش هستند و یا مسائل داخلی كشورشان به هم ریخته و اين امر صادرات ما را تحت الشعاع قرار داده است.

ميرمحمدي بر انتخاب بازار هدف صادرات و عمل با اطمينان و بررسي لازم تاکید کرد و گفت: 50 کشور بازارهای هدف استان را تشكيل مي‎‎دهند و 120 نوع کالا از استان صادر میشود كه این تنوع کالایی، یک فرصت و ظرفیت و یک پتانسیل قابل توجه براي ما در استان است .

ميرمحمدي در ادامه سهم استان در تولید ناخالص داخلی را 1.4  درصد و يزد را داراي رتبه سوم کشور از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی ذكر كرد و با ذكر آمارهاي ديگري افزود: نرخ جمعیت فعال استان 35.7 درصد است و حدود 3450 واحد تولیدی فعال هم اكنون در استان يزد وجود دارد، همچنين 14 شهرک صنعتی و 17 ناحیه صنعتی روستایی و پنج منطقه صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی در استان فعاليت مي‏‏كنند و خوشبختانه منطقه ویژه علم وفناوری هم با همت و تلاش عزیزانی که در پارکهای علم وفناوری و در دانشگاه و در مراکز مختلف علمی استان حضور داشتند به ثمر خواهد نشست .

استاندار تاكيد كرد: به كارگيري فناوری در توليد كالا، ارزش افزوده خلق میكند و می تواند در خدمت توسعه و پیشرفت صنایع و صادرات استان قرار گیرد و اين امر زماني پراهميت مي شود كه بدانيم استان يزد در جذب سرمایه خارجی رتبه دوازدهم را در كشور دارد و زمینه‎‎های سرمایه‏‏گذاری در استان هم در زمینه معادن و هم صنایع های‎‎تک و گردشگری و صنایع دستی و انرژی خورشیدی بسیار گسترده است و می تواند سرمایه گذاران را به سمت این منابع جذب کند و ما این آمادگی را داریم تا نقش پشتیبان ، حامی و تسهیل کننده برای صادركنندگان و توليدكنندگان داشته باشيم و موانع را از پيش پايشان برداريم.

استاندار يزد در پايان هدف از برگزاري اين همايش را تجليل از صادر كنندگان نمونه استان از منظر کمی و کیفی ذكر و ضمن تشكر از همه صادركنندگان و فعالين اقتصادي استان ابراز اميدواري کرد تا فعاليت ايشان، برند مناسبي نه تنها برای استان یزد بلکه برای کشور جمهوری اسلامی ایران در دنيا باشد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.