• سه‌شنبه / ۲۰ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۱۹
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: yazd-36396
  • خبرنگار : 50214

گریزی بر مشکلات ناشران استان یزد؛

از صدور مجوز چاپ تا دغدغه‏‏های توزیع و فروش

175

یزد، دیار قنات، قنوت و قناعت، به داشتن مردمانی پرتلاش و در عین حال قانع شهره است که با کمترین داشته‎‎هایشان در راستای آبادانی این مرز و بوم گام برمی‎‎دارند. البته این سختکوشی و قناعت تنها در حوزه کار و تولیدات اقتصادی نیست بلکه در حوزه فرهنگی نیز این استان از توانمندی‎‎های خوبی برخوردار است.

استان یزد با داشتن 71 ناشر علی رغم وجود مشکلات متعدد نشر که به گفته خودشان از روند طولانی کسب مجوز چاپ کتاب آغاز و نهایتاً نیز به مشکلات عرضه و توزیع آثار در بازار مصرف ختم می‎‎شود، از جایگاه نسبتاً خوبی در حوزه چاپ کتاب برخوردار است که این جایگاه نیز قطعاً به همت و تلاش فعالان این حوزه میسر شده است.

"محمدرضا کلان" مسئول شرکت تعاونی ناشران استان یزد در گفت‎‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، مشکلات نشر را عمومی و مربوط به سراسر کشور می‏داند، ولی با این حال اظهار می‎‎کند: البته نشر در یزد مشكلات بيشتري دارد که از آن جمله می‎‎توان به طولانی بودن زمان صدور مجوز اشاره کرد چرا که محتوای کتاب‎‎ها باید برای گرفتن مجوز به تهران یا مراکز دیگر برود که این زمان زیادی را از ناشر می‏‏گیرد.

وی مشکل کاغذ و دسترسی به امکانات چاپ و صحافی خوب را نیز از مشکلات عمومی نشر به ویژه در شهرستان‎‎ها برمی‎‎شمارد.

کلان مهمترین مسئله در نشر از همان ابتدای فرآیند را آموزش می‎‎خواند و تصریح می‎‎کند: اگر ناشران و دست‌اندرکاران نشر از اموزش‎‎های لازم بهره ببرند، بهتر می‏‏توانند در پیشبرد اهداف و امورشان اقدام کنند. ضمن این که نرم‌افزارهایی در این رابطه نیز وجود دارد که برای ناشران شناخته شده نیست و نیاز به اموزش آنها می‎‎تواند راهگشا رفع برخی موانع باشد.

سیستم ضعیف پخش کتاب در استان

این مسئول با تاکید بر نقش بازار مصرف به عنوان مهمترین مقوله در نشر، مشکل فروش کتاب را نیز مطرح می‏‏کند و می‎‎گوید: متاسفانه سیستم پخش کتاب بسیار ضعیف است و کسی حمایت خاصی از ناشر نمی‌کند و وزارتخانه نیز معمولاً در حد بسیار پایینی خرید کتاب دارد در حالی که ناشران به حمایت‏‏های دولتی بیش از هرجایی چشم امید دارند.

وی در ادامه با اشاره به راه‎‎اندازی سیستم چاپ دیجیتالی به منظور کاهش مشکلات ناشران استان از سوی اتحاديه ناشران، عنوان می‏‏کند: این سیستم علاوه بر مقرون به صرفه بودن، به صورت تخصصی اقدام به چاپ کتاب می‎‎کند و به نوعی چاپ‌ آثار نشر استان را در داخل یزد متمرکز کرده است، در حالی که تا قبل از این ناشران استان مجبور بودند كتاب‎‎هايشان را در‌ قم، اصفهان، تهران و غيره چاپ کنند.

این مدير انتشارات می‎‎گوید: توليد كتاب، يك كار فرهنگي محسوب می‎‎شود لذا نتيجه آن خيلي زود نمایان و مشاهده نمي‌شود و به همین دلیل نیز متأسفانه، سازمان‌ها، ادارات و مديران و مسئولين ما، خيلي به آن بها نمي‌دهند.

وی کتاب را سازه انساني يك جامعه می‎‎داند که اگر بيشتر به اين مقوله بها داده شود، قطعاً مشكلات جامعه مثل بزهكاري، ناهنجاري‌ها و حتي گرانفروشي ‌و مشكلات ديگر كمتر مي‌شود.

به گفته وی، اقتصاد صحيح هم به فرهنگ صحيح برمي‌گردد به نحوی که وقتی اقتصاد ما دچار مشکل می‎‎شود، اگر به اصل و ريشه آن برگرديم، مشکلاتی در فرهنگ را خواهیم دید و این که در حقيقت شناخت واقعي را از امكانات موجود، توانمندي‌ها و فرهنگ خود نداشته‎‎ایم.

گرفتن حق مطالعه از مردم، حربه دشمن است

کلان با بیان این که اقتصادي غني است كه فرهنگش غني باشد، اضافه می‎‎کند: خوشبختانه کشورمان از فرهنگ خيلي غني‏‏ای برخوردار است ولی متأسفانه مدت‌هاست که هجمه‌هاي فرهنگي دشمن علیه ملت ما، اصل و ریشه فرهنگ در کمرنگ کرده است.

وی همچنین از تولید تنها حدود 700 هزار عنوان كتاب پس از پیروزی انقلاب در کشورمان گلایه می‏‏کند و می‎‎گوید: اين براي يك تمدن بزرگ ايراني و اسلامي بسیار اندک و دردآور است و بايد علت‌يابي شود.

وي معتقد است که حذف مطالعه و گرفتن این موهبت از مردم به بهانه گرانی کاغذ و کتاب، حربه دشمنان برای غالب شدن آنها بر ملت ايران از طریق کاهش آگاهي و فرهنگ مردم است تا بتوانند به راحتی هر چيزي را که مي‌خواهند، به جامعه ما القا كنند و دولت بايد به اين مقوله بيشتر توجه كند.

كلان به تاثیر منفی برخی از کتب دارای محتوی ضعیف در جامعه اشاره و بیان می‎‎کند: بايد در مقوله فرهنگ حساب‌شده عمل كرد تا نتيجه بهتري داشته باشد و در این رابطه باید دولت با حمایت‎‎های خود، كتاب را به عنوان يك مقوله فرهنگي وارد سبد خانوارها كند.

وي وضعیت فروش و توزيع كتاب در استان یزد ضعيف‌تر از وضعیت نامساعد کشور عنوان کرده و متذکر می‎‎شود: ایجاد فروشگاه‎‎های بزرگ کتاب همانند فروشگاه‎‎های اغذیه در يزد به عنوان يك شهر و قطب فرهنگي کشور می‎‎تواند در افزایش سرانه مطالعه استان موثر باشد و تعاونی ناشران در صورت پشتیبانی دولت برای تامین فضا، آمادگی تامین بهترین کتاب‎‎های کشور برای عرضه به متقاضیان را دارد.

مسئول شرکت تعاونی ناشران استان یزد با اشاره به نبود امکان چاپ برخی از تالیفات نویسندگان استان به دلیل نداشتن قدرت مالی، اعلام می‎‎کند: آماده حمايت از این قبیل مولفان برای ثبت آثارشان هستیم.

روند طولانی مدت کسب مجوز چاپ

"محمد فیاضی" مدير یکی از انتشاراتی‎‎های یزد در مورد مشکلات نشر در این استان در گفت‏‏وگو با خبرنگار خبرگزاری داشجویان ایران(ایسنا) – منطقه یزد، می‏‏گوید: متاسفانه نشر در استان یزد متولی ندارد به عبارتی هرچند که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به عنوان متولی این موضوع است، ولی همه کسانی که پروانه نشر دارند باید محتوای کتاب خود را برای کسب مجوز به این اداره کل بدهند تا به تهران ارسال شود و این روند، زمان زیادی را برای چاپ یک کتاب به دنبال دارد.

وی اضافه می‎‎کند: از طرفی قطعاً در مرکز نیز به دلیل این که پاسخگویی به همه استان‌ها زیاد است، امکان صدور مجوز چاپ پس از مدت کوتاهی از دریافت محتوای کتاب، وجود نخواهد داشت لذا وجود متولی در خود استان برای پیگیری کار ناشران می‏تواند این مشکل را مرتفع سازد.

فیاضی از دیگر مشکلات ناشران را عدم حمایت‌های معنوی ذکر می‎‎کند و می‎‎گوید: معمولاً در جامعه ما علی رغم تبلیغات گسترده در موضوعات اقتصادی و برخی صنایع مانند مواد غذایی، برای کتاب و فرهنگ هزینه نمی‌شود و رسانه ملی و سایر رسانه‏‏ها از ناشر، مؤلف یا صاحبان اندیشه، حمایت فرهنگی لازم را ندارند.

وی نبود کمیته خرید در حوزه کتاب را یکی دیگر از دغدغه‎‎های ناشران استان می‎‎خواند و اظهار می‎‎کند: در حالی که در بسیاری از استان کمیته‎‎ای در رابطه با خرید آثار ناشران وجود دارد، استان یزد از داشتن این امکان محروم است تا لااقل آثار تولیدی ناشران برای کتابخانه‌های عمومی استان خریداری و در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

این ناشر استان یزد با اشاره به وجود حداقل 40 کتابخانه تحت پوشش اداره ارشاد استان، تاکید می‎‎کند: کمیته خرید می‏‏تواند کتاب‏‏هایی که ارزش علمی و جایگاهی دارند و به کار عموم جامعه می‌خورد را خریداری کند و و در کتابخانه‌های استان بگذارد.

وی همچنین پیشنهاد می‎‎کند که نظر به سیاست واگذاری امور این کمیته نیز می‏‏تواند از طریق تعاونی ناشران استان انجام شود، ضمن این که قطعاً ناشران استان با توجه به سوابق فعالیتشان می‏‏توانند افراد مناسبی را برای این امور انتخاب کنند.

تعداد ناشران و کتابفروشی‏‏های استان تناسبی ندارد

"سعيدشيشه‌بري" پیرامون مشکلات ناشران استان در گفت‏‏وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه یزد، می‎‎گوید: مشكل زمان‌بر بودن صدور مجوز از جانب دفتر توسعه كتاب و كتابخواني وزارت ارشاد است و ارتباطی به استان ندارد چرا که صدور مجوز آثار در این دفتر انجام می‎‎شود.

وی با بیان این که صدور مجوز در استان‌هايی مانند قم، مشهد، تبريز و اصفهان، در خود این استان‏‏ها صادر مي‌شود، اظهار می‎‎کند: این امکان در یزد وجود ندارد و آثار باید برای تایید و کسب مجوز به تهران ارسال شود البته می‎‎توان این امکان را نیز در داخل استان فراهم کرد ولی در این رابطه باید جوانب كار مانند اعتبارات و هزينه‌هاي مميزی و بررسی ‌كتاب و غیره را نیز سنجید.

شيشه‌بري در رابطه با مشکلات توزیع کتاب در استان نیز با اشاره به وجود 71 ناشر در استان، تعداد ناشران استان را متناسب با تعداد كتابفروشي‏‏های موجود در استان که به صورت حرفه‌اي كتابفروشي مي‌كنند، نمی‎‎داند و معتقد است برای رفع این مشکل، باید مجوز‌هاي كتاب‎‎فروشي را ارتقا داد و شرایط را برای توجيه اقتصادي داشتن سرمايه‌گذاری در این بخش، فراهم کرد.

كارشناس امور نشر اداره کل ارشاد استان می‏‏گوید: البته اداره کل در جلسات هیات خرید کتاب، بخشي از كتاب‏‏هاي ناشران انتخاب، خريداری می‎‎کند، همچنین در قالب تازه‎‎های کتاب، تأليفات و كارهاي منتشر شده نويسندگان يزدي رابه سراسر كشور معرفي مي‌كند که این موضوع به نوعی بازاریابی برای آثار انتشار یافته استان است.

وي تاکید می‏‏کند: محتواي كتاب‎‎ها در استقبال از خريد آن‏‏ها تأثيرگذار است چرا که برخی از كتاب‎‎هايي كه چاپ و منتشر مي‌شود، از نظر محتوايي بايد يك بازنگري در آن صورت گيرد.

وی در این باره می‏‏گوید: باید برای ناشران یک ممیزی اولیه در نظر گرفته شود چرا که متأسفانه برخي ناشران هر كتابي به آنها داده ‌شود، قرارداد بسته و برای چاپ آن اقدام می‏‏کنند در حالی که انتظار داریم که ناشران باید به دنبال چاپ كتاب‏‏هاي ارزشمند باشند.

حمایت دولت از ناشران برای توسعه کتابخوانی

شيشه‌بري یکی از مشکلات نشر استان را نیز نبود برخی خدمات پس از چاپ مانند صحافي در استان می‎‎خواند و ادامه می‎‎دهد: این قبیل مشکلات باعث می‏‏شود که نویسندگان برای چاپ کتاب‏‏هایشان با ناشران و چاپخانه‎‎های دیگر استان‌ها رایزنی کنند که نتیجه آن خارج شدن کارهای مکتوب و نیز خدمات چاپ و صحافی آنها از استان خواهد بود.

به گفته وی، متأسفانه با وجود فعالیت 40 چاپخانه در استان، تعداد معدودي از آنها به صورت موردي و نه دائمي، در رابطه با چاپ کتاب فعالیت می‏‎‎کنند.

وي رتبه استان در چاپ كتاب را دوازدهم کشور ذکر و در رابطه به گراني كاغذ عنوان می‎‎کند: دولت می‎‎تواند به به ناشران يا چاپخانه‌هايي كه در زمينه چاپ كتاب فعاليت مي‌كنند، سوبسيد بدهد يا براي آنها امتيازي قائل شود که این امر علاوه بر کاهش قیمت کتاب، آمار نشر در کشور را ارتقاء خواهد داد.

این کارشناس، عملکرد تخصصي‌تر در نشر و دوری کردن از اقداماتی مانند آماده‌سازي كتاب به صورت سنتي و تكراري را نیز در جذب مخاطبان موثر می‎‎داند و تصریح می‏‏کند: برگزاری جلسات نقد و بررسي كتاب نیز در دلگرم شدن نویسندگان و ناشران و ارتقاء محتوای آثار بسیار تأثيرگذار خواهد بود.

به اعتقاد شيشه‌بري، برگزاري نمايشگاه‌هاي كتاب راهكاري موثر براي مشكل توزيع و خريد آثار نشر است که در صورت دائمی بودن چنین نمایشگاه‎‎هایی، محلي مناسب براي معرفي تازه‏‏های نشر استان خواهند بود.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.