• یکشنبه / ۳ تیر ۱۳۹۷ / ۱۵:۲۷
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: yazd-61652
  • خبرنگار : 50214

مدیرکل زندان‌های يزد خبر داد: اشتغال 1250 زنداني استان/بازگشت مجدد كمتر از يك درصد زندانيان

مدیرکل زندان‌های يزد خبر داد:
اشتغال 1250 زنداني استان/بازگشت مجدد كمتر از يك درصد زندانيان

مدیرکل زندان‌های استان يزد با بيان اين كه اقدامات فرهنگي و حرفه‌آموزي مهمترين محور اقدامات اصلاحي و تربيتي  اين دستگاه است، گفت: خوشبختانه اين اقدامات باعث شده تا كمتر از يك درصد بازگشت به زندان در استان را شاهد باشيم.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «رضا ذوالفعلی‌نژاد» به مناسبت هفته قوه قضائيه در جمع خبرنگاران يكي از مهمترين وظايف سازمان زندان‌ها در كنار اقدامات تاميني، برنامه‌هاي اصلاح و تربيتي ذكر كرد و افزود: مهمترين محور برنامه‌هاي تربيتي مددجويان در زندان‌هاي استان اقدامات فرهنگي و حرفه‌آموزي است.

به گفته وي، در حال حاضر 96 درصد زندانيان استان را مردان و مابقي را زنان تشكيل مي‌دهند و اين در حالي است كه بيشترين جرم آنها به ترتيب جرائم مرتبط با مواد مخدر با فراواني 63 درصد و سرقت با 17 درصد است و 65 درصد آنها نيز بومي و 35 درصد غيربومي هستند.

وي مهمترين علل وقوع جرم در استان را فقر فرهنگي و اقتصادي ذكر كرد و در اين باره گفت: 75 درصد از زندانيان استان تحصيلات زير ديپلم و 78 درصد از انها داراي شغل آزاد يا كارگر ساده هستند.

ذوالفعلی‌نژاد در رابطه با اقدامات فرهنگي در زندان‌هاي استان، گفت: در حال حاضر علاوه بر مشاوران فرهنگي، تعداد 24 روحاني در زندان‌هاي استان در موضوعات آموزش‌ قران، نهج البلاغه، مباحث اخلاقي و بيان احكام فعاليت دارند.

وي در اين رابطه از وجود 562 مددجوي حافظ يك تا 30 جزء قران كريم در اداره كل زندان‌هاي استان كه هفت نفر از آنها حافظ كل قران هستند، خبر داد.

وي يكي ديگر از اقدامات فرهنگي اداره كل زندان‌هاي استان را سواد‌دار كردن زندانيان بي‌سواد با توجه به اين كه 75 درصد از آنها بي‌سواد، كم سواد يا داراي تحصيلات زير ديپلم هستند، ذكر كرد و گفت: در اين حوزه 271 نفر با همكاري نهضت سوادآموزي استان باسواد شده‌اند، تعداد 187 نفر در دوره‌هاي متوسطه تحصيل كرده‌اند و 60 نفر نيز از تحصيلات عالي ر دانشگاه علمي كاربردي زندان بهره گرفته‌اند.

ذوالفعلی‌نژاد با اشاره اقدامات و برنامه‌هاي هنري زندان براي مددجويان، از كسب 28 مقام كشوري در اين حوزه توسط اداره كل زندان‌‌هاي استان يزد خبر داد و افزود: اين اداره كل در سال گذشته ميزبان مسابقات كشوري ورزش‌هاي باستاني بود كه مقام اول را به خود اختصاص داد.

وي اضافه كرد: اداره كل زندان‌هاي استان داراي شش باب كتابخانه با ظرفيت بيش از 30 هزار جلد كتاب است كه در اختيار عموم زندانيان قرار دارد.

مدير كل زندان‌هاي استان يزد از اجراي طرح‌‌هاي ابتكاري در اين حوزه خبر داد و در اين باره به اجراي طرح «كتاب اثرگذار من» و طرح «يار مهربان» و نيز راه‌اندازي اولين كتابخانه تخصصي شهدا در زندان يزد كه مورد استقبال خوب زندانيان استان قرار گرفته است، اشاره كرد.

وي با اشاره به انجام 33 هزار و 400 مورد ويزيت زندانيان بيمار در زندان‌هاي استان، گفت: در زندان‌هاي استان مجموعاً 15 پزشك، دو روانپزشك و يك پزشك متخصص فعاليت دارند.

ذوالفعلی‌نژاد با بيان اين كه اشتغالزايي يكي از ديگر از محورهاي فعاليت‌هاي اصلاح و تربيتي زندان‌هاي استان است، تاكيد كرد: در حال حاضر 1249 نفر از زندانيان استان شاغل هستند كه از اين تعداد 405 نفر در بخش‌هاي مولد فعاليت و 70 درصد از دستمزد خود را نيز از كارفرمايان دريافت مي‌كنند و مابقي نيز در بخش‌هاي غيرمولد فعاليت دارند.

وي از برگزاري 145 دوره حرفه‌آموزي در 70 رشته براي 4446 مددجوي اداره كل زندان‌هاي استان در سال گذشته خبر داد و گفت: از اين تعداد، 3937 نفر از زندانيان موفق به كسب گواهي‌نامه مهارتي بدون درج مكان آموزش يعني زندان شدند.

وي از اقدامات اين اداره كل براي كاهش آسيب‌هاي اجتماعي در سال گذشته به ويژه در بخش خانواده زندانيان گفت: علاوه بر كلاس‌هاي آموزشي پيشگيري از اعتياد، طلاق، ارتقا مباحث اخلاقي همسران و فرزندان و غيره، با برگزاري جشن «نسيم مهر» در شهرستان‌ها از خانواده زندانيان حمايت مي‌شود.

ذوالفعلی‌نژاد عنوان كرد: در جشن نسيم مهر امسال مركز استان مبلغ  140 ميليون تومان كمك‌هاي مالي و 20 ميليون تومان براي تامين سبدهاي غذايي جهت توزيع در بين خانواده‌هاي زندانيان جمع آوري شده است.

وي با اشاره به آزادي 26 زنداني جرائم مالي غيرعمد در استان از طريق كسب رضايت شكات به مبلغ سه ميليارد تومان و برگزاري جشن‌هاي گلريزان ماه مبارك رمضان به ميزان 2.2 ميليارد تومان، گفت: در حال حاضر 138 زنداني جرائم مالي غيرعمد در زندان‌هاي استان وجود دارند كه آزادي انها نيازمند 30 ميليارد تومان براي رضايت شكات است.

ذوالفعلی‌نژاد از فعاليت سه شعبه شوراي حل اختلاف در زندان‌هاي استان خبر داد و گفت: در سال گذشته از مجموع 1327 پرونده ارجاعي به اين شعب، 1216 پرونده به صلح و سازش و منجر به آزادي 657 زنداني شده و حكم قصاص 12 نفر نيز بخشيده شده است.

وي در مورد بخش مراقبت‌هاي پس از خروج زندانيان استان نيز گفت: خوشبختانه با اقدامات اصلاحي و تربيتي و نيز پرداخت تسهيلات اشتغالزايي به مددجويان آزاد شده، در حال حاضر كمتر از يك درصد بازگشت به زندان در استان داريم.

اين مقام مسئول يكي از مهمترين مشكلات در رابطه با بازگشت زندانيان به جامعه را عدم پذيرش آنان از سوي جامعه خواند و گفت: چرخه اصلاح و تربيتي كه در زندان براي زندانيان شروع مي‌شود، بايد در بيرون از زندان نيز ادامه پيدا كند ولي اين موضوع حمايت مسئولان و نهادهاي حمايتي را مي‌طلبد.

ذوالفعلی‌نژاد در بخش ديگري از سخنانش با پاسخ به سئوالات خبرنگاران گفت: موضوع جابجايي زندان مركزي يزد به دليل كمبود اعتبارات تنها در حد اختصاص و جانمايي زمين باقي مانده و جابجايي كانون اصلاح و تربيت يزد نيز پس از آغاز عمليات در سال 96 نهايتاً از سال 90 با توجه به كمبود اعتبار يك تا دو ميليارد توماني بلاتكليف مانده است.

به گفته وي، با رايزني‌هاي صورت گرفته قرار ايت كه امسال كانون اصلاح و تربيت استان با تامين اعتبار آمده بهره‌برداري شود.

وي همچنين با اشاره به اين كه يزد اولين استان بعد از تهران براي استفاده از پابند الكترونيكي بوده است، گفت: در حال حاضر تعداد 19 زنداني در استان از اين نوع پابند  استفاده مي‌كنند كه روش مناسبي براي كاهش جمعيت كيفري زندان‌ها و نيز آسيب‌هاي اجتماعي خانواده‌هاي آنان است.

ذوالفعلی‌نژاد در پايان نيز در مورد نوزاداني كه هم‌اكنون با مادران خود در زندان سپري مي‌كنند، گفت: گر چه اين آمار شناور است ولي اكنون چهاز نوزاد در كنار مادر خود در زندان‌هاي استان به سر مي‌برند ولي برطبق قانون اين امكان تا دو سالگي آنها ممكن است و پس از آن كودك تحويل بهزيستي مي‌شود.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.