• سه‌شنبه / ۱۳ آذر ۱۳۹۷ / ۱۲:۱۱
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: yazd-64203
  • خبرنگار : 50214

/گزارش/

سفیدی امروز مطبوعاتمان از اعتراض نیست!

1023

سفیدی اين روزهاي مطبوعات يزد برخلاف دوران فعاليت مطبوعاتي فرخي يزدي كه به نشانه‌ي اعتراض براي رفع مشكلات مردم زمانش بود، در عصر آزادی ‌بیان و پاسخگويي مسئولان بيانگر چيست؟

اوج قدرت مطبوعات در کشورمان به پیشینه‌ي فعالیت مشروطه‌خواهانه‌ي فرخی یزدی برمی‌گردد که توانست با قلم خود انقلابی عظیم برپا کند .

البته اكنون نيز «فرخی‌ یزدی‌»هايي که برای نوشتن آموزش دیده و پرورش یافته‌اند، در کشورمان وجود دارند ولي در حالی که ديگر خبري از دوران خفقان ضيغم‌الدوله‌ای كه دهان فرخی‌ها را مي‌دوخت وجود ندارد، قلم‌ها کمتر به روي کاغذ می‌‌لغزند.

هر چند خوشبختانه با گذشت زمان دغدغه‌های مطبوعاتي‌ها در جامعه کمتر شده‌ ولي متاسفانه ديگر رقابت هدفمندي که روزگاري به آزادی و مشروطه ختم می‌شد، در مطبوعات ما جایگاهي ندارد.

یزد افراد توانمندی را در پیشینه‌ي مطبوعاتي خود داشته که منقب و محقق دغدغه‌های مردمانشان بوده‌اند و علي‌رغم اين كه هنوز هم قلم‌های قدرتمندی را در اين حوزه دارد اما سفیدی مطبوعات يزد دیگر مانند دوران فرخي يزدي از اعتراض براي رفع مشكل مردم نیست و این روزها قلم‌ها با وجود آزادی‌بیان و مسئولانی پاسخگو در جامعه، انگیزه‌ای برای نوشتن ندارند !

پیشینه‌ي شگرف مطبوعات يزد در كشور

«حسین مسرت» پژوهشگر فرهنگی راجع به پیشینه‌ی مطبوعات ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، از تهران به عنوان شاهد اصلی تاریخ مطبوعات ایران یاد می‌کند و می‌گوید: روزنامه و مطبوعات از زمانی که دستگاه چاپ و فن روزنامه‌نگاری از کشورهای اروپایی وارد ایران شد، معنا گرفت و این دوران تقریباً همزمان با شکل‌گیری  جنبش‌های سیاسی عصر مشروطه بود .

وی انتشار بیش از 20 روزنامه در یزد به طور همزمان از تعداد 54 روزنامه موجود، در عصر مشروطه را یکی از شگفتی‌های پیشینه‌ی مطبوعات کشور می‌داند و می‌گوید: یزد از سال 1325 تا 1332 دارای روزنامه بود ولی پس از کودتای 28 مرداد، عمدتاً شاهد انتشار و توزیع هفته‌نامه‌ها و نشریات در یزد هستیم .

این پژوهشگر یزدی از «محمدصادق سفینه» به عنوان اولین نویسنده و روزنامه‌نگار یزدی یاد می‌کند و می‌گوید: اوج انقلاب مشروطه با ابزار و سلاحی مکتوب به نام روزنامه به وقوع پیوست و نخستین روزنامه به قلم «محمد صادق سفینه» نویسنده یزدی در نشریه سفیه نجات در سال 1286 و 1325 قمری منتشر شد. البته همزمان دو هفته نامه شیرکوه نیز از سال 1301 به قلم «احمد مدیر» منتشر می‌شد که در سال 1321 توقیف شد .

وی مهمترین نشریه آن زمان که در تهران نیز منتشر می‌شد را نشریه سیاسی «طوفان» به قلم فرخی یزدی می‌خواند که بیش از 15 بار از سوی دولت وقت توقیف شد .

مسرت ادامه داد: هفته‌نامه ملک به سردبیری «اکبر ملک» یکی از با سابقه‌ترین هفته نامه‌های فعلی یزد است به طوری که از سال 1329 تاکنون در حال انتشار است .

وی با اشاره به این که مطبوعات پیوند محکمی با تاریخ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و انعکاس تاثیرات آن در جامعه خورده است، تصریح می‌کند: صنعت چاپ در سمرقند که در گذشته یکی از شهرهای ایران بوده است، برای اولین بار در سال 1233 وارد ایران شد و در کشور گسترش یافت و پیشرفت و توسعه ابزارهای چاپ با حمایت‌های خلفای عباسی، سامانی و تیموری در قالب ایجاد شغل وقایع‌نویسی و خبرنویسی در دربار و ادارات دولتی، استان‌ها و فرمانداری‌ها نمود پیدا کرد .

این پژوهشگر فرهنگ عامه در مورد ورود اولین ماشین چاپ به کشور نیز می‌گوید: قبل از روی کار آمدن دوره قاجار یعنی در سال 1016،  اولین ماشین چاپ وارد اصفهان و در جلفای این شهر نصب شد که توجه به صنعت چاپ و مطبوعات را افزایش داد و منجر به قلم زدن یزدی‌ها در این مسیر نیز شد.

حال كنوني مطبوعات یزد خوب نیست

علي‌رغم تمامي اين اوصاف پيرامون پيشينه‌ي غني مطبوعات يزد «علی‌محمد میرحسینی» مدیر عامل خانه مطبوعات یزد حال كنوني مطبوعات یزد را خوب نمي‌داند و در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنای یزد می‌گوید: نشریات به دلیل مشکلاتی مانند گرانی کاغذ و هزینه‌های بالای چاپ و انتشار، وضعیت خوبی ندارند که این قاعده در تمام کشور وجود دارد و یزد از آن مستثنی نیست .

وی اضافه می‌کند: رسانه‌های مجازی یزد نيز به تبع کشور با روی کارآمدن شهروند خبرنگار با سیل بزرگی از اطلاعات و داده‌ها روبرو شدند که فعالیت آن‌ها را تحت الشعاع قرار داده و هر چند این مطلب پدیده اي میمون و مبارک است اما آفت‌های این فضا را نیز باید در نظر گرفت.

این مسئول با بیان این که انتقاد را همیشه باید از خود شروع کرد و عیوب کار را در آیینه‌ی خود دید، تصریح می‌کند: بعضی از رسانه‌های استان ضعیف هستند و یکی از این عوامل عدم وجود قوانین محکمی برای صدور مجوز به متقاضیان رسانه است به نحوي كه در حال حاضر با انبوهی از  مجوزهای صادر شده و بدون در نظر گرفتن تجربه و دانش رسانه‌ای متقاضی، مواجه هستیم .

وی هتاکی، فحاشی، تهمت و بازی با آبروی مردم را نتیجه بی‌اخلاقی و بداخلاقي برخی از رسانه‌هاي سوء كه موكداً خود را نيز به عنوان رسانه مطرح می‌کنند، عنوان و اظهار مي‌كند: همه این عوامل متاثر از هرج و مرج وارد شده به شبکه‌های مجازی بدون ترسیم هیچ‌گونه ساز و کاری از سوی مراجع ذی‌صلاح است که فضای جامعه را مسموم کرده است .

میرحسینی نظام‌مند کردن رسانه‌ها را نیازمند ساز و کارهایي جدید می‌داند و می‌گوید: تنها در اين صورت مي‌توان از هرج و مرج در بخش رسانه‌ها ممانعت كرد.

وی توجه مدیران دستگاه‌ها و نگاه علمی آنها به رسانه‌ها را لازمه‌ي فعالیت سالم آنها بيان می‌کند و می‌گوید: همان طور که صنف‌ها در صدور مجوز و نظارت کمی و کیفی داراي اختیارات و قوانین محکمی هستند، رسانه‌ها و مطبوعات نیز باید دارای ضابطه‌ای تعریف شده‌اي باشند که با جلوگیری از آنارشيسم موجود، به حیثیت رسانه‌های حرفه‌ای نيز  لطمه‌ای وارد نشود و در عين حال نيز بایدها و نبایدهاي لازم براي مدیریت این بخش اعمال شود .

این مسئول برگزاری دوره‌های آموزشی مستمر در خانه‌ي مطبوعات يزد به ویژه دوره‌های مرکز مطالعات رسانه تهران به تقاضای اين خانه را یکی از فعالیت‌های موثر براي به‌روز کردن دانش خبرنگاران استان عنوان و تصريح می‌کند: متاسفانه استقبال کم رسانه‌ها از این دوره‌ها نیز ناشی از نبود تدابير لازم براي ورود افراد به این حرفه است چرا که صاحب مجوز یا خبرنگار معمولی هرگز خود را ملزم به یادگیری نمی‌کند و به گمان یادگیری مجدد، از مقوله آموزش دوری می‌گزیند .

تقویت توانمندی‌ها عامل ثبات رسانه‌ها

البته «مجید جوادیان‌زاده» مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان وضعیت مطبوعات یزد را متوسط ارزیابی مي‌كند و به ایسنا می‌گوید: وضعیت استان از نظر کمی و کیفی بدون در نظر گرفتن تعداد مجوزها، وضعیتی متوسط دارد اما با توجه به وجود دانشکده‌های ارتباطات و مقاطع دکترا در دانشگاه‌هاي استان ارتقاي استانداردهای مطبوعات و افزايش میل به مصرف رسانه در استان دور از انتظار نيست.

وی با اشاره به فعاليت 175 نشریه مجوزدار در اين استان، تصریح مي‌كند: از این تعداد 126 مجوز متعلق به نشریات مکتوب،31 مجوز مرتبط با رسانه‌های الکترونیک برخط، 18 مجوز براي رسانه‌هاي غیرالکترونیک برخط و یک مجوز سرپرستی رسانه‌های کثیرالانتشار است .

این مسئول مطبوعات را یکی از رهبران افکار عمومی در جامعه عنوان و اضافه مي كند: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یک ارگان حمایتی در بخش مطبوعات در راستای پررنگ‌تر کردن و جدی‌کردن نقش مطبوعات در جامعه می‌کوشد تا با این اقدام، زمینه پیشنهادات آینده‌سازانه توسط این قشر فراهم شود .

وی ارتقای سطح رسانه و ایجاد رقابت سازنده بین رسانه‌های مختلف را ارتقای سرمایه‌های اجتماعی می‌داند و می‌گوید: در همين راستا نيز چهارمین جشنواره مطبوعات منطقه‌ای بین یزد، فارس، كرمان و جنوب کرمان در راستای تبادل تجربیات داخلی و خارجی استان با محوریت خانه مطبوعات به عنوان بخش صنفی اين حوزه برگزار می‌شود .

وی همکاری چندین دستگاه فرهنگی و بررسی چالش‌ها و دغدغه‌های این دستگاه‌ها را عامل تعيين‌كننده‌ي موضوعات این جشنواره مطرح می‌کند و ادامه می‌دهد: با گسترش رسانه‌های اجتماعی، استانداردها و اشکال خبر‌رسانی‌ها تغییر کرده و رسانه‌هایی کاملاً غیررسمی بدون در نظر گرفتن صحت و سقم مطالب در حال فعالیت هستند كه البته از نظر تولید محتوا با دیگر رسانه‌ها قابل سنجش نیستند .

این مسئول ارتقای سواد رسانه‌ای و دانش عمومی جامعه را لازمه تمایز رسانه‌های غیر‌رسمی از سایرین عنوان می‌کند و می‌گوید: رژیم رسانه‌ای مناسب شامل آموزش، گسترش اطلاعات و بروز رسانی رسانه‌ها نه تنها منجر به جلوگیری از چاقی آن‌ها بلكه مانع بروز عوارضی مانند انفجار اطلاعات، پرخوری، تعمدی نوشتن و متورم شدن خواهد شد .

این مسئول در پایان ارتقای سطح مطبوعات و رسانه‌ها را لازمه ثبات آن‌ها می‌داند و تاکید می‌کند: رسانه‌ها باید با تقویت توانمندی‌هایی مانند قابلیت سفید‌خوانی بین خطوط که مهارت زیادی را نیز می‌طلبد و همچنین پردازش صحیح اطلاعات، خود را به ثبات برسانند.


گزارش از حميدرضا دهقان


  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.